Jak obniżyć koszt leasingu?
Otrzymaj oferty od specjalistów jak Sprawdź Leasing Sp. Z O.O. nawet w kilka minut
Chcę otrzymać ofertę

Sprawdź Leasing Sp. Z O.O.

155

Jak obniżyć koszt leasingu?

Autor: Mateusz Baran, Sprawdź Leasing Sp. z o.o., publikacja: 2020-02-21

Zastanawiasz się nad leasingiem operacyjnym dla swojej firmy? Dostajesz kilka ofert, które znacząco od siebie się różnią? Sprawdź koniecznie sumę opłat, czyli całkowity koszt leasingu, który najczęściej wyrażany jest w procentach.

jak-obnizyc-koszt-leasingu

Na sumę opłat wpływa wiele czynników, zarówno określona marża banku, jak i parametry przygotowanej oferty. Jeśli chcesz, aby sumarycznie leasing był możliwie jak najtańszy, to rozważ zmiany parametrów, tak aby zminimalizować dodatkowy procent, jaki oddajesz do banku.

Wpłać więcej na początku leasingu

Możesz zwiększyć kwotę czynszu inicjalnego, czyli pierwszej wpłaty aż do 45% wartości przedmiotu finansowania. Jest to maksymalna wpłata stosowana w tej chwili w leasingu operacyjnym. W sytuacji kiedy dysponujesz odpowiednimi środkami, zwiększ początkową wpłatę, będziesz spłacać mniejszy kapitał, a koszt leasingu spadnie.

Rozważ skrócenie okresu finansowania

Maksymalny okres leasingu to 84 miesiące, każdy kolejny rok czy nawet miesiąc skracający leasing zmniejszy jego koszt. Najtaniej będzie, gdy zdecydujesz się wybrać najkrótszy możliwy okres finansowania dla danego przedmiotu leasingu, w przypadku samochodów osobowych będą to 24 miesiące, zgodnie ze stawką amortyzacji 20%.

Zrezygnuj z wysokiego wykupu

Duże wykupy obniżają mocno ratę, gdyż sporą część zobowiązania płacimy na samym końcu. Takie rozwiązanie spowalnia spłatę kapitału, zwiększając prawdopodobieństwo, że samochód nie zostanie wykupiony na koniec leasingu. Minimalny możliwy wykup jest również zależny od stawki amortyzacji. W przypadku samochodu osobowego najmniejszy wykup stosowany dla najkrótszego okresu finansowania to 16% (często jednak firmy leasingowe nie zgadzają się na mniej niż 19%). Oczywiście możesz maksymalnie obniżyć wykup do 1%, niestety wtedy będziesz musiał wybrać finansowanie na 35 miesięcy. Obie konfigurację są bardzo zbliżone, z minimalną przewagą okresu 24 miesięcy.

Sprawdzonym najtańszym rozwiązaniem jest wybór następujących parametrów leasingu: wpłata własna 45% - okres finansowania 24 miesiące - wykup 19%.

Opłaty dodatkowe

Nawet jeśli zdecydujemy się na parametry leasingu opisane powyżej, mamy jeszcze kilka ważnych kwestii dotyczących opłat dodatkowych. Każda z firm, które zaoferują nam leasing, ma inne procedury wewnętrzne, dlatego przed ostatecznym wyborem leasing najlepiej jest dokładnie przeanalizować również kwestie opłat dodatkowych.

Leasing samochodu - komu zlecić?

Poniżej przedstawiamy ranking 5 067 Specjalistów od Leasingu Samochodów najlepszych w 2021 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Więcej poradników o leasingu samochodów