pusta piwnica z betonowymi ścianami i białym oknem gospodarczym

Remont piwnicy w bloku lub starym domu – od czego zacząć?

Remont piwnicy w bloku lub starym domu – od czego zacząć?

Remont piwnicy nie może polegać na maskowaniu śladów wilgoci, plam i zacieków. Takie działanie sprawi, że problem wróci po kilku miesiącach, czyniąc dodatkowe szkody i narażając budżet na kolejne wydatki. Odnowienie starej piwnicy powinno polegać przede wszystkim na znalezieniu przyczyny zawilgocenia, osuszeniu jej i wykonaniu prawidłowej termoizolacji. Jak krok po kroku przeprowadzić generalny remont piwnicy i ile to kosztuje? Sprawdź!

author box img

Szymon Machniewski

Zaktualizowano: 15 czerwca 2022 15.06.2022 Czas lektury: 5min

Z poradnika dowiesz się

Ponad 141970 Specjalistów od Remontów Mieszkań blisko Ciebie

W niewłaściwie ocieplonych piwnicach (np. w kamienicy, starym domu, bloku w starym budownictwie) zazwyczaj panują trudne dla ścian i posadzki, warunki. Jest zimno i wilgotno, a dostęp do świeżego powietrza i słońca często jest utrudniony. W skrajnych sytuacjach, np. gdy budynek znajduje się na podmokłym gruncie, przy niewłaściwie wykonanej izolacji, piwnica może być okazjonalnie zalewana, co dodatkowo utrudnia przeprowadzanie jakichkolwiek remontów. Dowiedz się więcej na temat remontu piwnicy i wybierz najlepszą firmę od remontów mieszkań.

Remont piwnicy – najczęściej z powodu zawilgocenia ścian!

Co powoduje, że pojawia się potrzeba remontu piwnicy? Najczęściej dochodzi do dużego zawilgocenia ścian, co skutkuje rozwojem grzybów i pleśni. Czynniki, które powodują zawilgocenie piwnicy to:

  • wykonana nieprawidłowo izolacja pozioma,
  • częste opady deszczu,
  • wysoki poziom wód gruntowych,
  • awarie instalacji wodociągowej,
  • niewłaściwe odprowadzanie wody opadowej z dachu,
  • przemarzanie ścian,
  • nieodpowiednia wentylacja pomieszczenia.

Ślady zawilgocenia piwnicy łatwo rozpoznać:

  • na ścianach w piwnicy pojawiają się wykwity i plamy,
  • farba odpada lub łuszczy się,
  • drewniane elementy pęcznieją,
  • pod farbą są widoczne pęcherze powietrza,
  • metalowe elementy ulegają korozji.

Kiedy wilgoć pojawi się w twojej piwnicy, lepiej od razu zaplanuj remont. Jak go przeprowadzić? Samodzielnie czy z pomocą wykwalifikowanych fachowców? Koniecznie zobacz ranking specjalistów od remontów mieszkań z Warszawy lub innego miasta bliżej Ciebie.

Remonty mieszkań - komu zlecić?

Poniżej przedstawiamy ranking 141 970 Specjalistów od Remontów Mieszkań najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Od czego zacząć remont piwnicy?

Zawilgocenie piwnicy może być trudne do wyeliminowania i przy pierwszych oznakach tego zjawiska najlepiej rozpocząć remont, który pozwoli uniknąć poważniejszych kłopotów. Jeśli na ścianach pojawiły się pierwsze zacieki, działań nie należy odkładać w czasie.

Od czego zacząć prace dotyczące remontu piwnicy? Na pewno nie warto doraźnie maskować brzydkich zacieków i śladów. Należy zwalczyć wilgoć. Trzeba najpierw znaleźć jej przyczynę. Następnie konieczne będzie wykonanie kilku ważnych czynności, takich jak:

  • zlikwidowanie przyczyny zawilgocenia ścian i podłogi czy sufitu piwnicy,
  • osuszenie piwnicy,
  • odnowienie ścian.

Do remontu piwnicy najlepiej wykorzystać materiały hydroizolacyjne, które zabezpieczą ją przed ponownym zawilgoceniem.

Jak wykonać generalny remont zawilgoconej piwnicy?

Kiedy konieczne jest przeprowadzenie remontu piwnicy w bloku lub remontu starej piwnicy w domu jednorodzinnym, należy to zaplanować krok po kroku i wykonać kolejno wszystkie niezbędne prace wykończeniowe (sprawdź też: kolejność prac wykończeniowych). Chcesz wiedzieć, jakie czynności są konieczne, by zrobić generalny remont zawilgoconej piwnicy i doprowadzić ją tym samym do stanu używalności w możliwie jak najkrótszym czasie?

Powinieneś podjąć następujące działania:

  1. Oględziny piwnicy – początek prac polega na wykryciu przyczyn zawilgocenia. Wyłącznie objawowe działanie nie przyniesie długofalowych rezultatów. Warto szczegółowo obejrzeć posadzkę i wszystkie ściany.
  2. Jeśli występuje wilgoć na ścianach w piwnicy, może to wskazywać na problem z izolacją pionową. Należy najpierw osuszyć pomieszczenie (w skrajnych przypadkach zerwać tynki i układać wszystkie warstwy ścian od nowa). Jednym z rozwiązań jest zastosowanie mat bentonitowych na ścianach. Maty tego rodzaju wykorzystywane są do izolacji fundamentów i konstrukcji budowlanych.
  3. Podmokła posadzka w piwnicy wskazuje na nieprawidłowości w izolacji poziomej. Wykonanie jej w takim przypadku jest nieco bardziej skomplikowane – jedną z metod jest tzw. podcinanie fundamentów, co polega na ułożeniu nowej warstwy izolacji poziomej w zawilgoconych murach, które wcześniej są przecinane bezpośrednio nad gruntem (ręcznie lub maszynowo).
  4. Alternatywą na podmokłą podłogę w piwnicy jest tzw. płynna folia, która zabezpiecza powierzchnię przed wilgocią i wodą, tworząc wodoszczelną barierę.
  5. Jednym ze sposobów na wilgoć w piwnicy jest osuszanie ścian, czyli zastosowanie specjalnych dmuchaw grzewczych.
  6. W przypadku pleśni lub grzybów należy skuć fragmenty, w których występują i zastosować dodatkowo środki o właściwościach bioochronnych i biobójczych.

Ile kosztuje remont piwnicy?

Remont piwnicy nie musi dużo kosztować, ale trudno jest tak naprawdę oszacować wydatki, zwłaszcza w obliczu rosnących cen materiałów budowlanych i wykończeniowych. Najważniejsze jest usunięcie przyczyn zawilgocenia i zabezpieczenie ścian przed podciąganiem wilgoci z gruntu. Natomiast cena wykończenia ścian i podłóg zależeć będzie już od tego, co właściwie ma się na nich znaleźć.

Ważne:
Jeśli masz starą piwnicę w kamienicy, z oryginalnymi cegłami, najlepiej zostawić je w takim stanie, w jakim są – oczyścić i stworzyć z nich atut tego pomieszczenia.

Tani remont piwnicy – jak wykonać?

malowanie wałkiem malarskim ściany z betonu

W prawidłowo postawionym budynku lub domu często wystarczy tani remont piwnicy, czyli naprawa ubytków i odmalowanie ścian. Warto skorzystać z pomocy sprawdzonych fachowców jak np firmy wykonujące remonty mieszkań z Krakowa lub innego miasta w Twojej okolicy. Pamiętaj, żeby malowanie zaplanować przy niezbyt wysokiej wilgotności powietrza na zewnątrz – wpływa to nie tylko na czas schnięcia farby, ale też na jej odpowiednie przywieranie i właściwości.

Przed malowaniem konieczne jest gruntowanie i solidne oczyszczenie ścian i podłóg z pyłów.

Malowanie piwnicy należy zacząć od trudno dostępnych miejsc, a następnie przechodzić do coraz większych powierzchni. Warto wybrać farbę paroprzepuszczalną, odporną na uszkodzenia mechaniczne i możliwą do umycia, gdy na ścianie pojawią się niewielkie zabrudzenia.

Jak odnowić starą piwnicę? Pomysły na aranżacje

Nie brakuje w sieci czy w czasopismach branżowych pomysłów na urządzenie mieszkań. A jak jest z kwestią remontu piwnicy w domu czy w bloku? Tutaj trudno znaleźć ciekawe projekty, choć nie jest to niemożliwe.

Musisz przede wszystkim wiedzieć, jakie będzie przeznaczenie tego pomieszczenia. Czy będzie to miejsce gospodarcze i domowy magazyn na wszystkie mniej lub bardziej potrzebne rzeczy, czy może spiżarnia? Modnym sposobem na remont piwnicy w kamienicy czy w domu jednorodzinnym jest urządzenie w niej piwniczki z winami. Osoby, które lubią majsterkować, mogą mieć tam swój mały warsztat. Warto o tym pamiętać!

Dodano: 11 czerwca 2021 Zaktualizowano: 15 czerwca 2022

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco