pusta piwnica z betonowymi ścianami i białym oknem gospodarczym

Remont piwnicy w bloku lub starym domu – od czego zacząć?

Remont posadzki i ścian w zawilgoconej piwnicy nie może polegać na maskowaniu śladów wilgoci, plam i zacieków. Takie działanie sprawi, że problem wróci po kilku miesiącach, czyniąc dodatkowe szkody i narażając budżet na kolejne wydatki. Odnowienie starej piwnicy powinno polegać przede wszystkim na znalezieniu przyczyny zawilgocenia, osuszeniu piwnicy i wykonaniu prawidłowej termoizolacji. Jak krok po kroku przeprowadzić generalny remont piwnicy?

W niewłaściwie ocieplonych piwnicach (np. w kamienicy, starym domu, bloku w starym budownictwie) zazwyczaj panują trudne dla ścian i posadzki warunki. Jest zimno i wilgotno, a dostęp do świeżego powietrza i słońca często jest utrudniony. W skrajnych sytuacjach (np. gdy budynek znajduje się na podmokłym gruncie, przy niewłaściwie wykonanej izolacji) w piwnicy może dochodzić do okazjonalnych zalań, co dodatkowo utrudnia prace remontowe.

Zawilgocenie piwnicy – możliwe przyczyny

 • wykonana nieprawidłowo izolacja pozioma,
 • częste opady deszczu,
 • wysoki poziom wód gruntowych,
 • awarie instalacji wodociągowej,
 • niewłaściwe odprowadzanie wody opadowej z dachu,
 • przemarzanie ścian,
 • nieodpowiednia wentylacja pomieszczenia.

Ślady zawilgocenia piwnicy łatwo rozpoznać:

 • na ścianach w piwnicy pojawiają się wykwity i plamy,
 • farba odpada lub łuszczy się,
 • drewniane elementy pęcznieją,
 • pod farbą są widoczne pęcherze powietrza,
 • metalowe elementy ulegają korozji.

Jak wykonać generalny remont zawilgoconej piwnicy?

 1. Oględziny piwnicy – początek prac polega na wykryciu przyczyn zawilgocenia. Wyłącznie objawowe działanie nie przyniesie długofalowych rezultatów; warto szczegółowo obejrzeć posadzkę i wszystkie ściany.
 2. Jeśli występuje wilgoć na ścianach w piwnicy, może to wskazywać na problem z izolacją pionową. Należy najpierw osuszyć pomieszczenie (w skrajnych przypadkach zerwać tynki i układać wszystkie warstwy ścian od nowa). Jednym z rozwiązań jest zastosowanie mat bentonitowych na ścianach; maty tego rodzaju wykorzystywane są w izolacji fundamentów i konstrukcji budowlanych.
 3. Podmokła posadzka w piwnicy wskazuje na problem z izolacją poziomą – fundamenty wymagają w takiej sytuacji wykonania prawidłowej instalacji przeciwwilgociowej. Wykonanie instalacji w tym przypadku jest nieco bardziej skomplikowane – jedną z metod jest tzw. podcinanie fundamentów; metoda polega na ułożeniu nowej warstwy izolacji poziomej w zawilgoconych murach, które wcześniej są przecinane bezpośrednio nad gruntem (ręcznie lub maszynowo).
 4. Alternatywą na podmokłą podłogę w piwnicy jest tzw. płynna folia, która zabezpiecza powierzchnię przed wilgocią i wodą, tworząc wodoszczelną barierę.
 5. Jednym ze sposobów na wilgoć w piwnicy jest osuszanie ścian, czyli zastosowanie specjalnych dmuchaw grzewczych.
 6. W przypadku pleśni lub grzybów należy skuć fragmenty, w których występują i zastosować dodatkowo środki o właściwościach bioochronnych i biobójczych.
Remonty mieszkań - komu zlecić?

Poniżej przedstawiamy ranking 100 326 Specjalistów od Remontów Mieszkań najlepszych w 2021 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Tani remont piwnicy – jak wykonać?

malowanie wałkiem malarskim ściany z betonu

W prawidłowo postawionym budynku lub domu często wystarczy tani remont piwnicy, czyli naprawa ubytków i odmalowanie ścian. Pamiętaj, żeby malowanie zaplanować w niezbyt wysokiej wilgotności powietrza na zewnątrz – wpływa to nie tylko na czas schnięcia farby, ale też na jej odpowiednie przywieranie i właściwości.

Przed malowaniem konieczne jest gruntowanie i solidne oczyszczenie ścian i podłóg z pyłów.

Malowanie piwnicy należy zacząć od trudno dostępnych miejsc, a następnie przechodzić do coraz większych powierzchni. Do malowania piwnicy warto wybrać farbę paroprzepuszczalną, odporną na uszkodzenia mechaniczne i możliwą do umycia, gdy na ścianie pojawią się niewielkie zabrudzenia.

Sprawdź: Remonty mieszkań, remonty domów – porady, ranking 2021, najlepsi specjaliści

Więcej poradników o remontach mieszkań

Jak działa Oferteo?

Odpowiedz na kilka pytań
Powiedz nam czego potrzebujesz,
abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty
Otrzymaj oferty
Poznaj dopasowane oferty
specjalistów z Twojej okolicy
Wybierz najlepszą
Porównaj oferty i zadawaj pytania,
bezpłatnie i niezobowiązująco

Porównaj oferty