Remont piwnicy w bloku lub starym domu – od czego zacząć?
Remont posadzki i ścian w zawilgoconej piwnicy nie może polegać na maskowaniu śladów wilgoci, plam i zacieków. Takie działanie sprawi, że problem wróci po kilku miesiącach, czyniąc dodatkowe szkody i narażając budżet na kolejne wydatki. Odnowienie starej piwnicy powinno polegać przede wszystkim na znalezieniu przyczyny zawilgocenia, osuszeniu piwnicy i wykonaniu prawidłowej termoizolacji. Jak krok po kroku przeprowadzić generalny remont piwnicy?
Z poradnika dowiesz się
W niewłaściwie ocieplonych piwnicach (np. w kamienicy, starym domu, bloku w starym budownictwie) zazwyczaj panują trudne dla ścian i posadzki, warunki. Jest zimno i wilgotno, a dostęp do świeżego powietrza i słońca często jest utrudniony. W skrajnych sytuacjach (np. gdy budynek znajduje się na podmokłym gruncie, przy niewłaściwie wykonanej izolacji) w piwnicy może dochodzić do okazjonalnych zalań, co dodatkowo utrudnia prace remontowe.
Zawilgocenie piwnicy – możliwe przyczyny
- wykonana nieprawidłowo izolacja pozioma,
- częste opady deszczu,
- wysoki poziom wód gruntowych,
- awarie instalacji wodociągowej,
- niewłaściwe odprowadzanie wody opadowej z dachu,
- przemarzanie ścian,
- nieodpowiednia wentylacja pomieszczenia.
Ślady zawilgocenia piwnicy łatwo rozpoznać:
- na ścianach w piwnicy pojawiają się wykwity i plamy,
- farba odpada lub łuszczy się,
- drewniane elementy pęcznieją,
- pod farbą są widoczne pęcherze powietrza,
- metalowe elementy ulegają korozji.
Jak wykonać generalny remont zawilgoconej piwnicy?
- Oględziny piwnicy – początek prac polega na wykryciu przyczyn zawilgocenia. Wyłącznie objawowe działanie nie przyniesie długofalowych rezultatów; warto szczegółowo obejrzeć posadzkę i wszystkie ściany.
- Jeśli występuje wilgoć na ścianach w piwnicy, może to wskazywać na problem z izolacją pionową. Należy najpierw osuszyć pomieszczenie (w skrajnych przypadkach zerwać tynki i układać wszystkie warstwy ścian od nowa). Jednym z rozwiązań jest zastosowanie mat bentonitowych na ścianach; maty tego rodzaju wykorzystywane są w izolacji fundamentów i konstrukcji budowlanych.
- Podmokła posadzka w piwnicy wskazuje na problem z izolacją poziomą – fundamenty wymagają w takiej sytuacji wykonania prawidłowej instalacji przeciwwilgociowej. Wykonanie instalacji w tym przypadku jest nieco bardziej skomplikowane – jedną z metod jest tzw. podcinanie fundamentów; metoda polega na ułożeniu nowej warstwy izolacji poziomej w zawilgoconych murach, które wcześniej są przecinane bezpośrednio nad gruntem (ręcznie lub maszynowo).
- Alternatywą na podmokłą podłogę w piwnicy jest tzw. płynna folia, która zabezpiecza powierzchnię przed wilgocią i wodą, tworząc wodoszczelną barierę.
- Jednym ze sposobów na wilgoć w piwnicy jest osuszanie ścian, czyli zastosowanie specjalnych dmuchaw grzewczych.
- W przypadku pleśni lub grzybów należy skuć fragmenty, w których występują i zastosować dodatkowo środki o właściwościach bioochronnych i biobójczych.
Poniżej przedstawiamy ranking 113 613 Specjalistów od Remontów Mieszkań najlepszych w 2022 roku w poszczególnych miastach powiatowych:
Tani remont piwnicy – jak wykonać?

W prawidłowo postawionym budynku lub domu często wystarczy tani remont piwnicy, czyli naprawa ubytków i odmalowanie ścian. Pamiętaj, żeby malowanie zaplanować w niezbyt wysokiej wilgotności powietrza na zewnątrz – wpływa to nie tylko na czas schnięcia farby, ale też na jej odpowiednie przywieranie i właściwości.
Przed malowaniem konieczne jest gruntowanie i solidne oczyszczenie ścian i podłóg z pyłów.
Malowanie piwnicy należy zacząć od trudno dostępnych miejsc, a następnie przechodzić do coraz większych powierzchni. Do malowania piwnicy warto wybrać farbę paroprzepuszczalną, odporną na uszkodzenia mechaniczne i możliwą do umycia, gdy na ścianie pojawią się niewielkie zabrudzenia.
Sprawdź: Remonty mieszkań, remonty domów – porady, ranking 2021, najlepsi specjaliści
Jak oceniasz ten poradnik?
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści
Dziękujemy za Twoją opinię!