pusta piwnica z betonowymi ścianami i białym oknem gospodarczym - w 2021

Remont piwnicy w bloku lub starym domu – od czego zacząć?

Remont piwnicy w bloku lub starym domu – od czego zacząć?

Remont posadzki i ścian w zawilgoconej piwnicy nie może polegać na maskowaniu śladów wilgoci, plam i zacieków. Takie działanie sprawi, że problem wróci po kilku miesiącach, czyniąc dodatkowe szkody i narażając budżet na kolejne wydatki. Odnowienie starej piwnicy powinno polegać przede wszystkim na znalezieniu przyczyny zawilgocenia, osuszeniu piwnicy i wykonaniu prawidłowej termoizolacji. Jak krok po kroku przeprowadzić generalny remont piwnicy?

author box img

Jacek Krajl

Opublikowano: 11 czerwca 2021 11.06.2021 Czas lektury: 3min

W niewłaściwie ocieplonych piwnicach (np. w kamienicy, starym domu, bloku w starym budownictwie) zazwyczaj panują trudne dla ścian i posadzki, warunki. Jest zimno i wilgotno, a dostęp do świeżego powietrza i słońca często jest utrudniony. W skrajnych sytuacjach (np. gdy budynek znajduje się na podmokłym gruncie, przy niewłaściwie wykonanej izolacji) w piwnicy może dochodzić do okazjonalnych zalań, co dodatkowo utrudnia prace remontowe.

Zawilgocenie piwnicy – możliwe przyczyny

 • wykonana nieprawidłowo izolacja pozioma,
 • częste opady deszczu,
 • wysoki poziom wód gruntowych,
 • awarie instalacji wodociągowej,
 • niewłaściwe odprowadzanie wody opadowej z dachu,
 • przemarzanie ścian,
 • nieodpowiednia wentylacja pomieszczenia.

Ślady zawilgocenia piwnicy łatwo rozpoznać:

 • na ścianach w piwnicy pojawiają się wykwity i plamy,
 • farba odpada lub łuszczy się,
 • drewniane elementy pęcznieją,
 • pod farbą są widoczne pęcherze powietrza,
 • metalowe elementy ulegają korozji.

Jak wykonać generalny remont zawilgoconej piwnicy?

 1. Oględziny piwnicy – początek prac polega na wykryciu przyczyn zawilgocenia. Wyłącznie objawowe działanie nie przyniesie długofalowych rezultatów; warto szczegółowo obejrzeć posadzkę i wszystkie ściany.
 2. Jeśli występuje wilgoć na ścianach w piwnicy, może to wskazywać na problem z izolacją pionową. Należy najpierw osuszyć pomieszczenie (w skrajnych przypadkach zerwać tynki i układać wszystkie warstwy ścian od nowa). Jednym z rozwiązań jest zastosowanie mat bentonitowych na ścianach; maty tego rodzaju wykorzystywane są w izolacji fundamentów i konstrukcji budowlanych.
 3. Podmokła posadzka w piwnicy wskazuje na problem z izolacją poziomą – fundamenty wymagają w takiej sytuacji wykonania prawidłowej instalacji przeciwwilgociowej. Wykonanie instalacji w tym przypadku jest nieco bardziej skomplikowane – jedną z metod jest tzw. podcinanie fundamentów; metoda polega na ułożeniu nowej warstwy izolacji poziomej w zawilgoconych murach, które wcześniej są przecinane bezpośrednio nad gruntem (ręcznie lub maszynowo).
 4. Alternatywą na podmokłą podłogę w piwnicy jest tzw. płynna folia, która zabezpiecza powierzchnię przed wilgocią i wodą, tworząc wodoszczelną barierę.
 5. Jednym ze sposobów na wilgoć w piwnicy jest osuszanie ścian, czyli zastosowanie specjalnych dmuchaw grzewczych.
 6. W przypadku pleśni lub grzybów należy skuć fragmenty, w których występują i zastosować dodatkowo środki o właściwościach bioochronnych i biobójczych.
Remonty mieszkań - komu zlecić?

Poniżej przedstawiamy ranking 113 613 Specjalistów od Remontów Mieszkań najlepszych w 2022 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Tani remont piwnicy – jak wykonać?

malowanie wałkiem malarskim ściany z betonu

W prawidłowo postawionym budynku lub domu często wystarczy tani remont piwnicy, czyli naprawa ubytków i odmalowanie ścian. Pamiętaj, żeby malowanie zaplanować w niezbyt wysokiej wilgotności powietrza na zewnątrz – wpływa to nie tylko na czas schnięcia farby, ale też na jej odpowiednie przywieranie i właściwości.

Przed malowaniem konieczne jest gruntowanie i solidne oczyszczenie ścian i podłóg z pyłów.

Malowanie piwnicy należy zacząć od trudno dostępnych miejsc, a następnie przechodzić do coraz większych powierzchni. Do malowania piwnicy warto wybrać farbę paroprzepuszczalną, odporną na uszkodzenia mechaniczne i możliwą do umycia, gdy na ścianie pojawią się niewielkie zabrudzenia.

Sprawdź: Remonty mieszkań, remonty domów – porady, ranking 2021, najlepsi specjaliści

Jak oceniasz ten poradnik?

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Dziękujemy za Twoją opinię!
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco