Adaptacja poddasza – strych nie musi być nudny
Otrzymaj oferty od specjalistów jak PROGRES nawet w kilka minut
Chcę otrzymać ofertę

PROGRES

Adaptacja poddasza – strych nie musi być nudny

Autor: PROGRES, publikacja: 2020-10-21

Strych kojarzy nam się z ciągłym nieporządkiem i pająkami :). A przecież nie mysi tak być! Faktem jest, że adaptacja poddasza jest dużym wyzwaniem i wymaga szerokiej wyobraźni. Wszechobecne skosy i belki podporowe też nam tego nie ułatwiają. Ale jeżeli możemy tam swobodnie się poruszać, to nie przeznaczajmy go na pomieszczenie do gromadzenia nikomu niepotrzebnych pudeł.

Dom z możliwością adaptacji poddasza
Jak zaadaptować strych?

Okna dachowe to idealne miejsce na obserwację nocnego nieba z wygodnej sofy. A w dzień jest to pomieszczenie świetnie doświetlone. W dni słoneczne też nie musimy niczego się obawiać, bo obecnie na rynku jest wiele rozwiązań, które świetnie sobie radzą z wpadającym słońcem, a nagrzewanie się pomieszczenia można zniwelować dobrą termoizolacją i klimatyzacją.

Nie rzadko jest to dodatkowe miejsce na sypialnię czy biuro. Ale przy dobrej organizacji można wygospodarować pokój z łazienką dla gości, garderobę, saunę, siłownię, dziecięcą bawialnię czy pomieszczenie do zaszycia się z ulubioną książką bądź grą. Widoczne elementy więźby dachowej mogą tylko nadać charakteru pomieszczeniu.

Chcąc jednak zaadaptować poddasze na mieszkanie, musimy pamiętać o obowiązujących przepisach. Jego zagospodarowanie wymaga zgłoszenia lub pozwolenia na budowę i wynika to z rodzaju i zakresu prac, jakie będziemy wykonywać.

Pozwolenia na budowę będziemy potrzebowali w przypadku rozbudowy lub nadbudowy budynku (popularne podniesienie dachu lub zmiana jego kształtu), przebudowy elementów konstrukcyjnych (montaż okien lub otwór w stropie na schody) i bezwzględnie gdy budynek jest wpisany do rejestrów zabytków.

W ramach zgłoszenia możemy przeprowadzać wszelkie prace naprawczo-remontowe (wymiana okien, dachówki), przebudowę, która nie narusza elementów konstrukcyjnych i prace instalacyjne (wod.-kan., CO, instalacje telekomunikacyjne czy elektroenergetycznej).

Zakończenie prac nie obejdzie się też bez obowiązków. Jeżeli poprzez przebudowę uzyskamy dodatkową powierzchnię użytkową, to zgodnie z obowiązującymi przepisami musimy o tym poinformować organ podatkowy i zapłacić od niej podatek.

Ale mimo wszystko naprawdę warto i serdecznie polecam.

Opracowanie:
PROGRES

Remonty mieszkań - komu zlecić?

Poniżej przedstawiamy ranking 100 426 Specjalistów od Remontów Mieszkań najlepszych w 2021 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Więcej poradników o remontach mieszkań