Uścisk dłoni wykonawcy z zleceniodawcą, zwiastujący udaną współpracę.

Czym kierować się przy wyborze projektanta wnętrz?

Czym kierować się przy wyborze projektanta wnętrz?

Uwzględniając tempo dzisiejszego życia, coraz mniej czasu pozostaje nam na sprawy prywatne, stąd choćby wyjście na zakupy w celu wybrania wymarzonej kanapy staje niejednokrotnie w konflikcie ze spędzeniem weekendu w spokoju gdzieś na uboczu. Faktem jednak jest, że stworzenie wokół siebie komfortowej przestrzeni jest dla każdego z nas bardzo ważne. Coraz częściej więc w kwestii urządzenia swoich czterech kątów sięgamy po porady i wiedzę fachowca w osobie projektanta wnętrz.

author box img

Joanna Solińska

Zaktualizowano: 18 listopada 2016 18.11.2016 Czas lektury: 3min
  • Więcej poradników o remontach

Ponad 163900 Firm Remontowych blisko Ciebie

Nie trudno zauważyć, że gama fachowców do wyboru jest dość duża a wachlarz usług i cen przez nich oferowanych jest równie szeroki. Jak więc wybrać osobę, która spełni nasze oczekiwania?

Postaram się na to pytanie odpowiedzieć najbardziej obiektywnie jak to tylko możliwe dzieląc się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniem. Wśród projektantów i biur projektowych zajmujących się aranżacją naszej przestrzeni domowej można znaleźć osoby o rożnym wykształceniu i doświadczeniu - od zespołów projektowych po architektów wnętrz, inżynierów budownictwa, studentów, osoby po kursach projektowania i amatorów. Jestem przekonana, że w każdej z tych grup można znaleźć fachowców, którzy zrealizują nasze marzenia, oraz osoby z którymi kontakt będzie błędem. Na co więc zwrócić uwagę? Każda z tych grup cechuje się innymi atutami i wadami. Nie można wprawdzie generalizować, ale np. architekt wnętrz może stworzyć nietuzinkowe wnętrze, ale ze względu na mniejszą wiedzę dotyczącą aspektów budowlanych bardziej kłopotliwe w realizacji, lub mniej funkcjonalne- bardziej artystyczne, z kolei inżynier stworzy coś co jest mniej kłopotliwe dla fachowców, ale może mniej efektowne. Korzystanie z usług pozostałych grup jest pewną niewiadomą.

Ponadto należy uświadomić sobie fakt, że skład projektu wnętrz nie jest obwarowany żadnymi przepisami tak jak np. projekty budowlane, w których zawartość obligatoryjnie wchodzą elementy określone odpowiednim rozporządzeniem. Należy więc uzyskać dokładną informację co wchodzi w skład takiego projektu. Czy zakres o którym rozmawiamy jest projektem koncepcyjnym - dającym ogólny pogląd aranżacji czy wykonawczym ze wszelkimi niezbędnymi elementami potrzebnymi do realizacji (takimi jak choćby dokładny rozkład płytek czy sufitów podwieszanych, kosztorys) a może czymś pośrednim. Ile koncepcji wchodzi w skład i czy musimy się na którąś z nich decydować? Warto też zwrócić uwagę na jakość (oraz ilość oferowaną w projekcie) wizualizacji. Jeżeli wizualizacje na stronie projektanta nam się nie podobają to choćby jego oferta wydawała się najkorzystniejsza nie warto oczekiwać, że w naszym przypadku powstanie coś co trafi w nasz gust. Polecam też zwrócić uwagę na to co jest prezentowane na wizualizacji, czy zdjęciach z realizacji. Nie zawsze to co dobrze wygląda musi nam dobrze służyć w życiu codziennym.

Często jest też tak, że czynnikiem decydującym jest cena. Niewątpliwie zasobność naszego portfela ma wpływ na decyzję. Z drugiej jednak strony oczekując kompetentnego i rzetelnego projektanta nie możemy decydować się wprost na najniższą ofertę. Czasem ciężko uświadomić sobie, jak obszerne może być opracowanie projektu wnętrz nawet najmniejszego mieszkania czy pomieszczenia. Warto zwrócić uwagę, że niejednokrotnie cena projektu jest rekompensowana przez rabaty na materiały i wyposażenie jakie w swoim imieniu negocjuje projektant.

Należy również pamiętać o bezpośrednim kontakcie z osobą projektującą. Warto mieć pewność, że to właśnie osoba, z którą umawiamy się na spotkanie będzie projektowała a nie zrzuci tematu np. na asystenta, któremu powierzy tylko część informacji. Bardzo ważne jest osobiste poznanie projektanta. W bezpośrednim kontakcie mamy możliwość zaobserwowania choćby tego czy odpowiadamy sobie charakterem, czy jest to osoba punktualna, mamy możliwość zadania dodatkowych pytań, poznajemy sposób pracy projektanta i jego preferencje (np. to czy dostosowuje styl projektu do indywidualnego gustu właściciela).

Kwestia wyboru w dużej mierze zależy od naszych indywidualnych potrzeb i intuicji. Mam nadzieję, że te kilka zdań powyżej choćby w niewielkim stopniu pomoże wybrać odpowiednią osobę do realizacji naszych marzeń.

Z poważaniem,

mgr inż. Joanna Solińska - 3D Interior Studio Projektowania wnętrz

Dodano: 31 sierpnia 2012 Zaktualizowano: 18 listopada 2016

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco