Jak fotowoltaiką ogrzać dom?
Otrzymaj oferty od specjalistów jak Proako nawet w kilka minut
Chcę otrzymać ofertę

Proako

Jak fotowoltaiką ogrzać dom?

Autor: PROAKO Andrzej Kowalczyk, publikacja: 2021-05-10

Czy fotowoltaiką można ogrzać dom? To bardzo ogólne pytanie i żeby otrzymać właściwą odpowiedź, należy doprecyzować kilka kwestii...

Ogrzewanie domu fotowoltaiką

Co to jest fotowoltaika?

Fotowoltaika, o której będziemy mówić, to inaczej instalacja lub elektrownia fotowoltaiczna składająca się z paneli fotowoltaicznych, falownika, okablowania i wielu innych elementów potrzebnych do zamontowania, podłączenia i użytkowania w celu produkcji prądu.

 Reasumując, fotowoltaika ma za zadanie produkować prąd.

Czy fotowoltaika ogrzeje dom?

Można wykorzystać fotowoltaikę do ogrzewania domu, pod warunkiem że połączymy ją ze źródłem ciepła zasilanym energią elektryczną. Może to być przy centralnym ogrzewaniu piec elektryczny lub pompa ciepła. Można też wykorzystać bezpośrednie źródła ciepła zasilane prądem, takie jak: grzejniki elektryczne, promienniki podczerwieni czy maty grzewcze.

Ze względu na zasadę działania pompa ciepła zużywa najmniej prądu w stosunku do wyprodukowanego ciepła, jednak jest dość droga w momencie zakupu nowego urządzenia. Coraz częściej stosowanym rozwiązaniem jest kupno używanych pomp ciepła renomowanych producentów, ponieważ po przeglądzie są w stanie pracować bezproblemowo przez lata, a cena ich zakupu jest bardzo atrakcyjna.

Jak działa pompa ciepła, dowiesz się tutaj: Pompy ciepła – schemat i zasada działania. Jak działa pompa?

Fotowoltaika czy ogrzewanie gazowe?

Odpowiedź na to pytanie nie jest oczywista. Za wykorzystaniem pieca gazowego przemawia wiele argumentów, między innymi: dosyć niska cena zakupu, w miarę przystępne ceny gazu, łatwość w znalezieniu firmy montującej.

Fotowoltaika połączona z elektrycznym źródłem ciepła wymaga większej inwestycji na początek, jednocześnie zachowując wszystkie zalety pieca gazowego, takie jak: bezobsługowość, cicha praca, możliwość dowolnej regulacji temperatury. Dodatkowo ogrzewanie fotowoltaiczne nie produkuje spalin, więc jest bardziej ekologiczne i podnoszenie norm czystości spalin mu niestraszne. Poza tym nie wymaga dodatkowych przyłączy, które w przypadku gazu bywają kosztowne.

Największą zaletą wykorzystania fotowoltaiki do ogrzewania jest przetwarzanie na ciepło darmowej energii ze Słońca, za którą nie musimy płacić rachunków, więc zainwestowane raz pieniądze dają nam realne zwroty z inwestycji przez wiele lat.

Czy fotowoltaika się opłaca?

Jeśli nie weźmiemy pod uwagę względów ekologicznych, lecz tylko finansowe, to granica opłacalności fotowoltaiki jest przy rachunku miesięcznym w okolicach 150 zł. Jeśli więc mamy rachunek 150 zł lub więcej i odpowiednie miejsce na montaż, to warto zamontować instalację fotowoltaiczną. Dzięki takiej inwestycji nie musimy martwić się rosnącymi rachunkami za energię elektryczną, a wręcz przeciwnie – im większe podwyżki, tym szybszy zwrot z inwestycji. Jeśli wykorzystamy fotowoltaikę do ogrzewania, nasz portfel będzie jeszcze grubszy o pieniądze, które miałyby być przeznaczone na rachunek za ogrzewanie, np.:gazem czy paliwami stałymi.

 

Fotowoltaika - gdzie kupić?

Poniżej przedstawiamy ranking 20 976 Sprzedawców Paneli Fotowoltaicznych najlepszych w 2021 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Więcej poradników o fotowoltaice