Podany adres e-mail nie jest powiązany
z żadnym zapytaniem.
Uścisk dłoni wykonawcy z zleceniodawcą, zwiastujący udaną współpracę.

Nieszczelny dach

Nieszczelny dach

Na każdym dachu są miejsca newralgiczne, gdzie mogą pojawić się przecieki. Takie miejsca to najczęściej kominy, kominki wentylacyjne, okna dachowe, kosze. Rzadziej kalenice, okolice rynny lub szczytów dachu lub sama połać dachowa. Powodami przeciekania dachu najczęściej są błędy wykonawcy. Niekiedy jest to też źle dobrany materiał lub brak zamontowania elementów ważnych, np. uszczelki, taśmy itp. Zdarza się także, że nieszczelność w dachu powstaje z przyczyn niezależnych od człowieka, czyli wszelkie zniszczenia powstałe z nieprzychylności przyrody (grad, wichury, burze itp.).

author box img

Aleksandra Szczerbińska

Zaktualizowano: 7 marca 2017 07.03.2017 Czas lektury: 3min

Z poradnika dowiesz się

  • Przyczyny nieszczelności dachu
  • Więcej poradników o dachach

Ponad 39753 Specjalistów od Dachów blisko Ciebie

Przyczyny nieszczelności dachu

Przyczyny nieszczelności w poszczególnych miejscach na dachu mogą różnić się w zależności od rodzaju pokrycia dachowego.

Przecieki przy kominach przy pokryciu papą termozgrzewalną pojawiają się gdy:

  • Obróbka z papy przy kominie jest zbyt słabo przygrzana, nie ma wytopu lub wręcz przygrzana jest "pod wodę".
  • Nie są zamontowane listwy dociskowe.
  • Zamontowane listwy dociskowe nie są dobrze uszczelnione sylikonem dekarskim.
  • Fugi komina są niepełne, a listwa dociskowa nie jest wcięta w komin powyżej głębokości fugi i słabo uszczelniona.

Pozostałe przecieki na dachu z papy termozgrzewalnej w większości przypadków są uwarunkowane słabo przygrzaną papą bez wytopu.

W przypadku pokrycia z gontu bitumicznego nieszczelność przy kominach może powstać z powodu:

  • Nieprawidłowo wykonanej obróbki blacharskiej.
  • Niewcięcia obróbki w komin w przypadku, gdy fugi komina nie są pełne.
  • Nieuszczelnienia obróbki kominowej sylikonem dekarskim.

Gdy na dachu z gontu wykonujemy kosze z blachy, to przecieki mogą się pojawić, jeśli gont w koszu zostanie przymocowany gwoździami przez blachę koszową lub kosz nie zostanie uszczelniony pod gontem masą bitumiczną. Pozostałe nieszczelności mogą powstać z powodu np. mocowania gontu gwoździami na zewnątrz, należy nie zakrywając, mocować kolejną warstwą gontu. Jednocześnie aby zachować szczelność na dachu z gontu, każdy styk gontu z obróbką z blachy powinien być dobrze uszczelniony masą bitumiczną.

W przypadku blachodachówki większość przecieków na dachu jest winą źle wykonanych obróbek blacharskich, zarówno przy kominach, kominkach, jak i szczytach czy okapach. Powodem przelewania się wody i przecieków jest także brak zamocowania uszczelek pod wszelkimi obróbkami przy kominach, pod gąsiorami itd. Ważne jest, aby dach był szczelny już na poziomie pierwszej warstwy, czyli membrany lub papy podkładowej, co umożliwi zejście niewielkich ilości wody w postaci skroplin, powstałych pod blachą przy różnicy temperatur między nocą a dniem, do rynny po membranie lub papie. Na blachodachówce nieszczelność może powstać także bezpośrednio na samej połaci. Gdy łaty pod blachodachówką zostaną źle rozmierzone i znajdą się np. powyżej fali, to wkręt farmerski, którym mocujemy blachodachówkę do łat, wkręcony pod falą nie trafi na łatę i wtedy nie zostanie dociągnięty, a uszczelka EPDM nie będzie szczelna.

Dachówka zarówno cementowa, jak i ceramiczna z uwagi na fakt, że poszczególne dachówki nigdy nie przylegają do siebie idealnie jest pokryciem najmniej szczelnym. Zacinający deszcz lub suchy, zawiewany śnieg często dostaje się pod pokrycie. Dlatego tak ważne jest, aby dach był szczelny już na poziomie pierwszej warstwy, czyli membrany lub papy podkładowej, co umożliwi zejście niewielkich ilości wody do rynny po membranie lub papie. Często stosowanym materiałem przy uszczelnianiu np. kominów na dachówce jest taśma kominowa, kiedyś ołowiana, obecnie aluminiowa. Ważne jest, aby zamontować ją bardzo szczelnie i nie przedziurawić. To samo dotyczy taśmy kalenicowej znajdującej się pod gąsiorami. Ona także musi być zamocowana szczelnie, aby dobrze dolegała do dachówek, co uniemożliwi przenikanie wody pod gąsiory. Przy dachówce w miejscu koszy, pod dachówką niezbędna będzie uszczelka, najlepiej rozprężna, w ostateczności klinowa, aby zapobiec przedostawaniu się wody pod kosz.

Gdzie szukać ocieplenie poddasza?

Poniżej przedstawiamy ranking 77 684 Specjalistów od Ocieplenia Poddasza najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Wszystkie miasta i firmy
Dodano: 10 marca 2017 Zaktualizowano: 7 marca 2017

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco