Jakie znaczenie ma prawidłowo wykonana i bezpieczna strona WWW?
Zaczynaliśmy w świecie bez Facebooka i wszystkich mediów społecznościowych. Przez lata obserwowaliśmy rozwój branży – technologie przychodziły i odchodziły, ale przez cały ten czas strony były najprzyjemniejszym ze sposobów poznania oferty danej firmy. Kontakt zazwyczaj zaczynał się w gazecie, telewizji, radiu czy na reklamie, ale by zgłębić klimat firmy, jej ofertę, poznać historię i przekonać się, czy jest dla nas odpowiednia, wchodziliśmy na stronę.
Z poradnika dowiesz się
Rozwój branży
Uległo to jednak sporej zmianie, ponieważ obecnie strona może przekazać wiele więcej, jest bardziej interaktywna, przyjaźniejsza, dostępna na telefonie i dużo ciekawsza!
Nowoczesne strony, z unikalnymi projektami, ciekawie zaprojektowanymi graficznymi elementami i całokształtem klimatu, odzwierciedlające ducha firmy, oraz silnie nawiązujące do wizerunku – to jest strzał w 10!
Facebook, Instagram i inne platformy społecznościowe, jako narzędzia promocji oraz sposób przekazywania aktualizacji do już istniejącej bazy klientów, z pewnością się sprawdzają. Jednak pozyskanie klienta, i to takiego, którego przekonamy do swoich usług i produktów, najlepiej sprawdzi się na stronie WWW. Nie chodzi o jednorazowy zakup, lecz o zbudowanie relacji, zainteresowanie swoim całokształtem do tego, by klient wracał.
Bezpieczeństwo
Od lat stawiamy na autorski CMS – wiemy, że większości klientów wcale nie zależy na mnogości rozszerzeń i zaawansowanych w obsłudze systemach. Nasz CMS jest prosty w obsłudze i ma wiele zalet, których nie mają popularne platformy, jak np. Wordpress. Dzięki ograniczeniu integracji z wtyczkami, nieszablonowości dostępu oraz nietypowych rozwiązaniach bezpieczeństwa, zaplecze, jak i strona, są na tyle bezpieczne, że od ponad 10 lat nie było ani jednego incydentu bezpieczeństwa.
Dodatkowo, hosting, który oferujemy, posiada bardzo zaawansowane systemy bezpieczeństwa i kopii zapasowych, a do tego działa z zawrotną prędkością.
Przyjęty zakres modułów pozwala na szybkie i łatwe budowanie stron, dając dużą swobodę wyglądu, zachowując jednocześnie prostotę obsługi. Oczywiście dla klientów bardziej wymagających, możliwe jest wprowadzanie niestandardowych rozwiązań, np. logowanie klientów, strony dostępne dla zalogowanych użytkowników.
Szybkość
Przez lata obserwacji świata Internetu zauważalny trend zwiększania wagi i ociężałości stron stawał się dominujący – to było bardzo frustrujące. Dopiero kilka lat forsowania optymalizacji przez Google sprawił, że firmy zaczynają się zastanawiać nad szybkością działania stron. My od lat dbamy o to, by strony były piękne, skuteczne, ale też szybkie i wyświetlały się dobrze na telefonach.
Już od dawna przeciętny czas ładowania stron, które wykonaliśmy to zaledwie 2-4 sekundy na telefonie. To jest komfortowa szybkość przeglądania stron!
Każdą stronę wstępnie optymalizujemy – analizując ją narzędziem Lighthouse od Google, śrubujemy wyniki na ile to możliwe, by wszystkie treści strony miały jak największy potencjał na znalezienie się wysoko w wynikach wyszukiwania.
Nie da się ukryć, że duża część tego sukcesu to zasługa zaplecza CMS, które ułatwia wprowadzanie treści w sposób optymalny.
Jeżeli już masz stronę, polecamy wejście na nią poprzez przeglądarkę Google Chrome i wybranie kolejno opcji: Widok > Programista > Narzędzia dla programistów, a następnie karty Audyty lub Lighthouse (zależnie od wersji). Przy wybranych po prawej stronie urządzeniach mobilnych kliknij opcję Generuj raport. Po przetworzeniu otrzymasz 4 kluczowe wyniki swojej strony. Są to: Performance (Wydajność), Accessibility (dostępność), Best practices (wykonanie strony zgodnie ze sztuką) i SEO (optymalizacja pod wyszukiwarki). Jeżeli nie wszystkie wyniki są oznaczone na zielono, to znak, że nad stroną trzeba popracować.
Bardzo ważne na początku raportu liczby to Speed Index, będący uśrednionym wynikiem szybkości strony, oraz Cumulative Layout Shift, które określa, czy strona ładując się „skacze” i przestawia elementy, czy jest ładowana w sposób przyjemny dla oka.
Edytory online na abonament
Temat szybkości to też pięta achillesowa większości stron oferujących tanie abonamenty na strony WWWW. Strony takie są zazwyczaj utrzymywane na zagranicznych, powolnych serwerach. Ponadto, ciężko w tym przypadku liczyć na pomoc w optymalnej edycji strony. Drugim haczykiem jest często niemożliwość wyciągnięcia z tych platform swoich stron. To trochę jakby namalowany w jakiejś pracowni obraz, gdzie jest jego wystawa, nie mógł być przeniesiony do innej galerii i nie był w ogóle naszą własnością. To jak platformy blogowe wykorzystujące treści tworzone na „darmowej” platformie – gdy autor uświadomi sobie (blog zyskuje na popularności), że nie jest właścicielem swoich treści.
My stanowczo sprzeciwiamy się takiemu podejściu. Strony WWW można przenosić na dowolny hosting i klient powinien mieć nad nimi kontrolę.
Ux
To, czego wspomniany wcześniej audyt nie bada, to modny ostatnio UX (User Experience), czyli nic innego jak to, jakie doświadczenia ma użytkownik odwiedzający Twoją stronę. Jest to cały zbiór zasad i cała dziedzina rozwoju wszystkich systemów, w tym stron WWW.
Esencją tego jest sprawdzenie, czy odwiedzający na żadnym etapie nie ma wątpliwości gdzie znajdzie to, czego szuka, oraz czy dostępne w każdym momencie na ekranie elementy są czytelne i ich funkcja jest zrozumiała.
Koszty
Bardzo obszerny temat kosztu wykonania stron zwykle jest przez firmy bardzo rozmywany z wieloma ukrytymi kosztami obsługi, rozwijania strony itp. Edytory online ukrywają koszt przeniesienia treści na inną platformę, gdy strona zyska na popularności i nie informują o niskiej prędkości platformy. Strony na darmowych silnikach, jak Wordpress, są stale podatne na ataki i wymagają stałego aktualizowania, utrzymywania technicznej sprawności, o czym też wiele firm nie uprzedza lub w ogóle zostawia klientów samych sobie. Strony na Wordpressie zazwyczaj są naszpikowane znaczną ilością rozszerzeń w sposób nieodpowiedzialny, a przecież każde rozszerzenie to jak dodatkowe drzwi, przez które włamywacz może wyrządzić nam szkody.
Sam Wordpress jest też najpopularniejszy, więc, jakkolwiek jego twórcy by nie dbali o bezpieczeństwo, jest on każdego dnia atakowany. Ochrona przed tym, jak i usuwanie skutków, to koszt dodatkowy. My stawiamy na autorski CMS, który daje przyjemną prostotę edycji oraz bezpieczeństwo. Mając to narzędzie możemy zaprojektować dla klienta pełny wygląd strony i wdrożyć go w taki sposób, by każda podstrona utrzymywała klimat strony, ładowała się szybko i miała zwiększony potencjał bycia znalezioną w Google.
Przez lata dopracowywaliśmy idealny pakiet strony WWW, bazując na potrzebach większości klientów. Zawiera on w zasadzie wszystko, co najważniejsze - w standardzie – od doboru domeny, przez unikalny projekt graficzny (nie wybieramy szablonu i nie wstawiamy logo klienta, jak przy Wordpress), do dwóch rund poprawkowych, wdrożenie dostarczonych treści do prototypu na hostingu, obróbkę części zdjęć, aż po uruchomienie i optymalizację.
Jak oceniasz ten poradnik?
Dziękujemy za Twoją opinię!Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści
Więcej poradników o stronach internetowych
Pytanie postawione w tytule tego artykułu na pewnym etapie prowadzenia firmy zadaje sobie każdy przedsiębiorca. Niestety, nie ma na nie jednoznacznej odpowiedzi. Dla jednych strona internetowa to wizytówka w sieci, natomiast dla innych jest to kanał sprzedażowy, gdzie klienci mogą kupować i płacić za produkty oraz usługi.
14.06.2022Wiele osób, którym zdarzyło się założyć własny biznes, niedługo potem tworzy strony internetowe mające na celu promocję swojej działalności. Bardzo często skłania to ich do zastanowienia, co mogą jeszcze zrobić w obrębie strony WWW, aby klient szukający danej usługi w Internecie, trafił właśnie na ich firmę. Odpowiedzią na takie rozważania jest pozycjonowanie stron internetowych, kryjące się również pod skrótowcem SEO.
25.05.2016Wielu przedsiębiorców, jak i osób prywatnych, chcąc złożyć zamówienie na stronę internetową, zastanawia się, dlaczego identyczny projekt, który przekazał tym samym firmom, potrafi kosztować w jednej z nich 1500 zł, a drugiej 4000 zł. Reguła "im droższe, tym lepsze" nie ma tutaj zastosowania. Natomiast jeżeli wymagamy prawidłowego funkcjonowania i pozycjonowania strony w wyszukiwarkach, to nie warto na tym oszczędzać.
02.11.2020Z technologiami stosowanymi do tworzenia stron internetowych jest jak z technikami malarskimi. Po pierwsze jest ich wiele, a po drugie każdy korzysta z tych, które zna, w których najlepiej się czuje. Nie chodzi tutaj o to żeby wymienić Ci każdą możliwą technologię prezentując jej wady i zalety, czy też przekonywać Cię, że właśnie ta jest najlepsza a nie tamta. Chodzi o to abyś Ty sam, nabrał świadomości o tym jak ważne jest to zagadnienie i dlaczego warto zwrócić na to szczególną uwagę.
20.04.2015W Internecie znajdują się miliony stron internetowych. Codziennie powstają nowe strony, które mają za zadanie przyciągnąć do siebie nowych internautów. Jednym z głównych problemów nowo powstających stron jest to, że zamiast przyciągać odwiedzających wręcz ich odpychają.
22.08.2012Powszechnym jest fakt, że kolorom można przypisać ogólne znaczenie. Koncepcja, czy też definicja kolorów jest przestrzegana zwłaszcza w biznesie. Należy jednak pamiętać, że ujednolicone znaczenie kolorów działa tylko w obszarach nacechowanym znacznym podobieństwem kulturowym. Np. kolor biały w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej kojarzony jest z nieskazitelnością, niewinnością i czystością, natomiast w Azji, a przede wszystkim w Chinach i Japonii kolor ten jest powszechnie używany w uroczystościach żałobnych.
20.04.2015