Dom z bali to coś więcej niż dobre ściany…
Wiele już napisano na tematy techniczne procesu budowy domów z bali. Dostępne są opracowania, artykuły, materiały. I każdy wie, że najważniejsze jest posiadanie domu z najwyższej jakości drzewa, o najlepszych współczynnikach i parametrach.
Z poradnika dowiesz się
Domy z bali
Wiemy, iż technologia oraz doświadczenie osób składających domy z naturalnej bali jest bezcenne. Zdajemy sobie sprawę, iż instalacje, kable i wszelką elektryczność powinni w domach wykonywać doświadczeni profesjonaliści. W końcu jednak, zmęczeni pilnowaniem tych wszystkich kwestii chcielibyśmy mieć dom, na który składa się nie tylko technologia ścian oraz ich materiały, ale klimat i jedyne w swoim rodzaju wykończenie. I tego brakuje wielu wykonawcom domów z drewna. Nie traktują budowy domu kompleksowo, z dużym wyczuciem i poświęceniem uwagi dla wykończenia, uważając je za najmniej ważne. Nic bardziej mylnego. Dobry technicznie dom to oczywiście podstawa i fundament całości, jednak znam bardzo wiele bardzo dobrze zbudowanych domów, których właściciele po wprowadzeniu się, nie czują się w nim tak, jak sobie to wymarzyli.
Dlaczego? Ponieważ dom stawiali znawcy techniki, którzy są zupełnie niezainteresowani stworzeniem klimatu wnętrza. Jeżeli zaś prosimy ich o wykończenie pod klucz słyszymy: jasne, wszystko da się zrobić. Następnie zakupują w pierwszym lepszym markecie na promocji niedobrane stylem elementy wykończeniowe wmawiając właścicielom, że wyglądają one całkiem dobrze. Jeżeli przyszła Pani domu, bo to kobiety najczęściej walczą o piękno wnętrza - spróbuje skrytykować wybór, natychmiast jest uznana za kłopotliwą, wymyślającą osobę. Ostatecznie upraszanie firm budujących domy o wykończenie wnętrza, jeżeli nie posiadają one takiego doświadczenia oraz osoby, która w firmie zajmuje się tą dziedziną, nie jest trafionym pomysłem
A może sięgnąć po pomoc dekoratora?
Drugą opcją jest więc zatrudnienie drogiego dekoratora wnętrz, który przygotuje odpowiedni plan i projekt a następnie zgodzi się z nami jeździć po sklepach i wybierać wymarzone przedmioty z tysięcy dostępnych. Proces ten nie tylko pochłania czas i dodatkowe pieniądze, ale sprawia też, że przyszli mieszkańcy mają serdecznie dosyć procesu budowy domu, wykończeni fizycznie i psychicznie.
Bardzo ważną więc sprawą jest dążenie do poszukiwania wykonawcy, który z jednej strony zapewnia nam najwyższą jakość wykonania technologicznego domu, z drugiej zaś posiada osoby oraz doświadczenie w wykończeniu wnętrz w wybranym przez nas stylu i klimacie. Już na wstępie wiemy, iż jedna firma będzie odpowiedzialna za cały proces budowy domu, co ogranicza nam ciągłych weryfikacji nowych pracowników, a dodatkowo zmniejsza ryzyko " zwalania" błędów na poprzednią ekipę. Sprawia także, że ustalimy wspólnie projekt i technologię, ale także styl domu, wnętrza, materiałów wykończeniowych. W momencie, kiedy ekipa buduje ściany, inne osoby już zajmują się wybieraniem odpowiednich materiałów, których propozycje przesyłają na bieżąco inwestorowi. Nie musi on jeździć po sklepach, marnować czasu, mogąc w zaciszu domu zastanawiać się nad swoim wymarzonym domem. Dodatkowo zapewnia nam to duże zniżki cenowe, jakie firma posiada w sklepach z materiałami wykończeniowymi. Należy sprawdzić, czy firma buduje domy w stanie " pod klucz" od dawna, czy ma w tym doświadczenie i sukcesy. Nie jest sztuką zabieranie się za coś, czego nie jesteśmy w stanie wykonać w najwyższej jakości.
Dzięki firmie, która kompleksowo wybuduje nasz dom, wybierając nawet kolorystykę mebli, budowa przestanie kojarzyć się z pasmem trudności na nowym gruncie, ale przede wszystkim będzie spokojnym, prowadzonym przez profesjonalistów etapem wprowadzania się do wymarzonego, jedynego w swoim rodzaju domu. Pamiętajmy, że nasz dom, to nie tylko ściany, dach i okna, ale przede wszystkim to klimat, styl wnętrza i nasze zadowolenie, z którym witamy zachwyconą rodzinę i przyjaciół. Dom to my, a nasze samopoczucie zależy także od spokoju i satysfakcji, jaką daje nam poczucie komfortu i bezpieczeństwa podczas wszystkich etapów budowy.
Jak oceniasz ten poradnik?
Dziękujemy za Twoją opinię!Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści
Więcej poradników o domach z bali
Jak wybrać dobrego fotografa ślubnego? Czym kierować się podczas wyboru? Czy zawierać z nim umowę? I na co zwracać uwagę w ofercie? To tylko kilka kwestii, o których opowiem w swoim artykule.
14.04.2021Wybór materiałów na ściany zewnętrzne jest bardzo ważną decyzją, którą warto gruntownie przemyśleć. Z czego budować dom? Zdecydować się na ceramikę tradycyjną, ceramikę poryzowaną, a może keramzytobeton? Sprawdź, z czego budować dom, aby był trwały, a jednocześnie spełniał Warunki Techniczne 2021.
10.11.2022Zazwyczaj proces stawiania domu zaczyna się od etapu planowania, w tym określenia budżetu. Dynamiczna sytuacja gospodarcza sprawia, że wszelkie wyceny i szacunki mogą różnić się od realnych kwot, jakie ostatecznie przyjdzie zapłacić inwestorom. Wśród osób budujących domy w 2022 roku aż 78% wydało na budowę domu więcej niż zakładały początkowe kosztorysy. Najczęściej deklarowano, że ostateczne koszty były wyższe od przewidywanych w granicach 26-50% – wynika z Raportu o budowie domów w Polsce, przygotowanego przez Oferteo.pl.
24.03.2023Typowy nowopowstający dom w Polsce w 2022 roku miał metraż między 101 m² a 150 m² i został zbudowany techniką murowania. Do pokrycia dachów chętniej wybierano dachówki ceramiczne, które swoją popularnością wyprzedziły blachodachówki. Nowe obiekty powstawały najczęściej na bazie gotowego projektu zakupiony u architekta – wynika z badania przeprowadzonego przez serwis Oferteo.pl, w ramach najnowszej edycji Raportu o budowie domów w Polsce.
02.03.2023Budowa domu składa się z kilku etapów. Jednym z nich jest tzw. stan surowy zamknięty. Obejmuje on postawienie ścian działowych, ocieplenie posadzki, wygłuszenie pomieszczeń, a także montaż okien i drzwi. Kiedy najlepiej zakończyć ten etap budowy? Ile kosztuje stan surowy zamknięty domu? Odpowiadamy!
16.02.2021Elementy smart home są obecne w co trzecim nowo powstającym domu – wynika z corocznego „Raportu o budowie domów w Polsce” serwisu Oferteo.pl. Odsetek ten od trzech lat utrzymuje się na zbliżonym poziomie. Decyzja o wdrożeniu takich rozwiązań najczęściej spowodowana była potrzebą zwiększania komfortu mieszkania. Większość użytkowników zadeklarowała, że jest zadowolona z wybranych rozwiązań i planuje rozbudowę swojego systemu.
30.01.2023