Podany adres e-mail nie jest powiązany
z żadnym zapytaniem.
Uścisk dłoni wykonawcy z zleceniodawcą, zwiastujący udaną współpracę.

Czy ubezpieczyciele zaniżają odszkodowania?

Czy ubezpieczyciele zaniżają odszkodowania?

Wiele osób, które korzystały z ubezpieczenia, dobrze pamięta to uczucie. Niedosyt i poczucie niesprawiedliwości. Symboliczna kwota za ciężką operację. Drobna wypłata za uszkodzone mieszkanie, która nie wystarczy nawet na materiały. Czasem to była wina źle zawartej polisy. Jednak przeważnie to sztuczka ubezpieczyciela, który za wszelką cenę chce zaoszczędzić na wypłacie odszkodowania.

author box img

Marcin Sypniewski

Zaktualizowano: 14 czerwca 2022 14.06.2022 Czas lektury: 4min

Z poradnika dowiesz się

Ponad 5783 Doradców Ubezpieczeniowych blisko Ciebie

Zaniżenie odszkodowania w szkodach rzeczowych

W przypadku szkód w majątku tę niesprawiedliwość widać wyraźnie. Jeżeli dostaniesz kwotę, za którą nie jesteś w stanie zakupić dobrej jakości części, a auto naprawić w garażu, to możesz łatwo ocenić, czy zostałeś oszukany. Podobnie przy usunięciu szkód po pożarze, zalaniu mieszkania lub domu.

Zaniżone odszkodowanie za zalanie mieszkania

Odszkodowanie za zalanie mieszkania to jedno z najczęściej dochodzonych przez nas świadczeń. Jak ubezpieczyciele zaniżają wypłaty odszkodowań? Musisz zerknąć w kosztorys sporządzony przez zakład ubezpieczeń. Jeżeli go nie otrzymałeś, to ubezpieczyciel ma obowiązek go wysłać. Co w nim można znaleźć?

Zakłady ubezpieczeń zaniżają ceny materiałów koniecznych do remontu mieszkania. Często nie znajdziesz farb czy paneli w takich cenach na rynku. Zaniżają także stawki robocizny, a często nie doliczają do niej podatku VAT. Jaki jest inny trick? W kosztorysie możesz znaleźć koszt zamalowania plamy na suficie. A przecież nikt nie maluje plamy, tylko cały sufit!

Zaniżone odszkodowanie za uszkodzony samochód

W przypadku samochodów praktyka jest bardzo podobna. W kosztorysie znajdujemy części alternatywne, kiepskiej jakości. Znajdujemy także potrącenie wartości części z uwagi na ich wiek. Co to oznacza? Ubezpieczyciel uważa, że do naprawy powinieneś użyć kilkunastoletnich części. Notorycznie zaniżane są stawki roboczogodzin do kilkudziesięciu złotych.

Zaniżenie odszkodowania przy obrażeniach ciała

W przypadku obrażeń ciała sytuacja jest podobna, ale trudniej ją zauważyć. Mało kto wie, ile powinien mieć przyznanego trwałego uszczerbku na zdrowiu. Mało kto wie także, ile zadośćuczynienia z OC sprawcy powinien otrzymać. A ubezpieczyciele wykorzystują to niestety z premedytacją.

Zaniżone odszkodowanie z polisy NNW

W przypadku polis własnych (NNW, grupowych) wypłata najczęściej polega na przyznaniu odszkodowania za procent uszczerbku na zdrowiu. Problem w tym, że procent ten ustala lekarz orzecznik zatrudniany przez zakład ubezpieczeń. I bardzo często orzeczenia te są zaniżane. Czasem otrzymany procent jest mniejszy, niż powinien być. Czasem lekarz pomniejszy stopień uszczerbku o zmiany zwyrodnieniowe albo wcześniejsze urazy, a czasem po prostu część dolegliwości zostanie pominięta lub zlekceważona.

Zaniżone odszkodowanie z polisy sprawcy (OC)

W przypadku odszkodowania z polisy OC sprawcy sytuacja jest trudniejsza. Nie ma tabel z wysokością zadośćuczynienia. Dlatego poszkodowany często nie wie, ile powinien dostać. Wysokość zadośćuczynienia jest najczęściej zaniżana. Dodatkowo, ubezpieczyciele zaniżają wysokość zwrotu kosztów za leczenie, dojazdy i opiekę. Niechętnie wypłacają też renty do wypadku i zaniżają ich wysokość.

Czy warto korzystać z kancelarii odszkodowawczej?

Na szczęście każdą decyzję ubezpieczyciela można zaskarżyć. Z pomocą przychodzą kancelarie odszkodowawcze, chociażby takie jak Delikta Odszkodowania. Oddanie sprawy specjaliście zwiększa szanse na sprawiedliwe odszkodowanie.

Profesjonalne dochodzenie odszkodowań

Od każdej decyzji zakładu ubezpieczeń można się odwołać. Jednak nie wystarczy pokazać, że jest się niezadowolonym z decyzji. Należy załączyć dowody. A czego boi się ubezpieczyciel? Niezależnych opinii medycznych i kosztorysów naprawy. To one wykazują błędy w likwidacji szkody i potwierdzają, że odwołanie zostało sporządzone poważnie.

Pomoc w sprawie sądowej o odszkodowanie

Czasem, aby uzyskać właściwą kwotę, trzeba wstąpić na drogę sądową. Złożenie pozwu często skłania ubezpieczyciela do zapłaty lub ugody. Jeżeli nie uda się porozumieć, to najczęściej wyrok sądu będzie korzystniejszy od wcześniejszej decyzji. Jednak sprawa sądowa to ryzyko. Trzeba wiedzieć, o jaką kwotę wystąpić, jakie dokumenty załączyć i co wskazywać w korespondencji. Dlatego do prowadzenia sprawy sądowej niezbędny jest profesjonalny pełnomocnik.

Jaka jest recepta na zaniżenie odszkodowań przez ubezpieczycieli? Walczyć o swoje. Jednak trzeba to zrobić dobrze i mądrze. Dlatego warto skorzystać z profesjonalnej kancelarii odszkodowawczej. Dzięki temu wyrównujesz swoje szanse w walce z wielką korporacją, jaką jest zakład ubezpieczeń.

Dodano: 14 czerwca 2022 Zaktualizowano: 14 czerwca 2022

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco