-  w 2021

Co to znaczy węgiel odkamieniany lub węgiel płukany - metody odkamieniania węgla

Co to znaczy węgiel odkamieniany lub węgiel płukany - metody odkamieniania węgla

Niejeden sklep sprzedający węgiel ma w swojej ofercie "płukany". Co to właściwie oznacza? Po co przeprowadza się tego rodzaju operacje na węglu?

author box img

Synergio SA

Opublikowano: 22 maja 2020 22.05.2020 Czas lektury: 2min

Z poradnika dowiesz się

Ponad 3824 Dostawców Ekogroszku blisko Ciebie

Węgiel płukany – oznacza to, że węgiel przeszedł przez specjalny proces, w którym w środowisku ciekłym zostały oddzielone od niego zanieczyszczające substancje. Środowisko to tworzy specjalna mieszanka wody ze środkami chemicznymi, np. magnetytem, które mają za zadanie usunąć zbędne nieczystości bez naruszania samego węgla.

Produkty, które przeszły oba te procesy, zyskują znacznie na jakości – tym jest ona wyższa, im bardziej zaawansowane działania zostały na nich przeprowadzone. Dopiero w takiej formie węgiel może być wzbogacony, a następnie trafia do laboratoriów, które wykonują analizę i sprawdzają, czy odpowiada on ustalonym parametrom związanym z jakością.

Tu ciekawostka: przez długi czas kamień usuwany podczas procesu odkamieniania uznawany był za odpad. Obecnie traktuje się go jako kopalinę towarzyszącą, dla której znajduje się szereg praktycznym zastosowań, jak np. wypełnianie miejsc poeksploatacyjnych w kopalniach.

Węgiel odkamieniany – gdy węgiel wydobywany jest z kopalni, zawiera duże ilości skały płonnej, będącej niepożądanym dodatkiem. Zawiera także innego rodzaju zanieczyszczenia, także po prostu kamienie. Dlatego zanim trafi do sprzedaży, powinien być poddany specjalistycznej obróbce, w której używa się m.in. kruszarek bębnowych i osadzarek pulsacyjnych. Pozwala to pozbyć się tych zbędnych dodatków, zwiększając wartość energetyczną węgla. Synergio S.A. do odkamieniania swojego ekogroszku używa przyjaznej dla środowiska i niezwykle skutecznej suchej metody odkamieniania (tzw. deshalingu). Węgiel podczas procesu czyszczenia jest nie tylko pozbawiany zanieczyszczeń, ale i dodatkowo suszony.

Czy warto kupować węgiel odkamieniany i płukany?

Jak najbardziej, ponieważ ma się wówczas pewność, że jest on pozbawiony śmieci, czyli tych elementów, przez które obniża się jego wydajność cieplna. Węgiel oczyszczony i wzbogacony ma znacznie lepszą wartość opałową niż surowy, który nie przeszedł procesów obróbki.

Im lepiej oczyszczony węgiel, tym większa będzie jego cena – jednak warto zainwestować więcej, ponieważ takie paliwo pozwoli na znacznie wydajniejsze palenie, niż jego tańszy odpowiednik. Dlatego na dłuższą metę zaoszczędzi się sporo pieniędzy - najlepszy ekogroszek czy orzech jest wart energetycznie dwa razy tyle, co ich odpowiedniki gorszej jakości. Tych drugich trzeba użyć więcej, aby osiągnąć takie same rezultaty.

Gdzie kupić węgiel odkamieniany?

Optymalnie oczyszczony ekogroszek oferuje sklep online Sztygar.

Produkty tej marki odznaczają się najwyższym wskaźnikiem czystości. Przed zapakowaniem węgiel jest nie tylko odkamieniany i oczyszczany, ale również suszony.

Jakość gwarantują certyfikaty akredytowanych laboratoriów oraz innowacyjny system deshalingu wdrożony w zakładzie produkcyjnym.

Opracowanie:

Synergio S.A.

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco