Podany adres e-mail nie jest powiązany
z żadnym zapytaniem.
Uścisk dłoni wykonawcy z zleceniodawcą, zwiastujący udaną współpracę.

Wybór kostki brukowej – wielkość powierzchni, wytrzymałość, kolorystyka

Wybór kostki brukowej – wielkość powierzchni, wytrzymałość, kolorystyka

author box img

Tomasz Smreczak

Zaktualizowano: 17 sierpnia 2021 17.08.2021 Czas lektury: 4min

Ponad 4347 Dostawców Kostki Granitowej blisko Ciebie

Przymierzając się do wybrukowania podwórka przy domu, najczęstszym problemem, z jakim się spotykamy, jest wybór kostki brukowej (począwszy do wzoru, kończąc na kolorze). Pierwszym z pytań, na które należy sobie odpowiedzieć, jest: jaki wzór kostki brukowej powinniśmy wybrać? Patrząc na przeogromny wybór różnych producentów kostki brukowej, podjęcie decyzji może przysporzyć nie lada problemu. Poniższy artykuł ma za zadanie ułatwić i tym samym przyśpieszyć wybranie odpowiedniego asortymentu, m.in. poprzez zadanie najważniejszych pytań i udzielenie odpowiedzi.

Kostka brukowa – kolory

Jak duża jest powierzchnia do wybrukowania?

Duże powierzchnie, powyżej 200 m2

W przypadku dużych powierzchni, czyli ponad 200 m2 w jednym kawałku, można rozważyć wizualne zmniejszenie powierzchni przez wstawienie wzorów (oczywiście dowolnych, ale niezaburzających symetrii całej powierzchni).

Wzory powinny być wykonane z możliwie małych elementów, jak np. kostka Piccolo, dzięki temu unikniemy dużych spoin oraz krawędzie zewnętrzne będą gładkie. Kostka prowadząca (tworząca całe tło) powinna być możliwie duża, najlepiej składająca się z kilku elementów, dzięki czemu linie wzdłużne będą mniej widoczne, a cała powierzchnia będzie sprawiała wrażenie jednego monolitu. Oczywiście kostka brukowa nie może być zbyt duża, ponieważ będzie narażona na pęknięcia, dlatego odradza się stosowanie np. płyt chodnikowych.

Nawierzchnia z kostki betonowej

Mniejsze powierzchnie

W przypadku mniejszych powierzchni zaleca się stosowanie kostek drobnych, czyli standardowo Holland/Nostalit. Dzięki zastosowaniu takiego rozwiązania powierzchnia staje się wizualnie większa.

Oczywiście można też rozważyć implikacje wzorów, jednak w przypadku małych powierzchni wzory muszą być stosunkowo małe, aby nie sprawiały wrażenia przesycenia.

Sprawdź też: Kostka betonowa

Jaka kostka na jakie obciążenia?

Kostka Behaton, Podwójne T, Holland

Wytrzymałość kostki brukowej polega zarówno na jej grubości, jak i wiązaniu pomiędzy poszczególnymi kostkami, dlatego też w przypadku powierzchni narażonej na duże obciążenia, czyli samochody powyżej 5 t, o dużym natężeniu ruchu, najbardziej polecaną kostką jest oczywiście kostka typu Behaton/Podwójne T.

Kostka ta charakteryzuje się bardzo dużą wytrzymałością, szczególnie jeśli chodzi o wiązanie. Rozważyć też można położenie kostki Holland, ale układaną na jodełkę. Należy unikać na tego typu nawierzchniach kostek słabo wiążących, a więc Nostalit/Piccolo. Ich mała powierzchnia dużo bardziej naraża cały teren na odkształcenia oraz poluźnienie elementów.

Wytrzymałość kostki brukowej

Kostka brukowa z posypką

W ostatnich latach obserwuje się modę na kostkę brukową z posypką. Prezentuje się ona bardzo efektownie, jednak jak zawsze są zarówno plusy, jak i minusy. Kostka z posypką charakteryzuje się dużą szorstkością, co sprawia, że dobrze zachowuje się w okresach minusowych temperatur, dając dużo większą przyczepność niż tradycyjna kostka gładka. Największym minusem tej kostki jest trudność utrzymania jej w czystości. W przypadku często uczęszczanych powierzchni kostka ta bez należytej staranności o jej czystość łatwo się brudzi.

Zastosowanie tego typu kostki:

  • poleca się np. na ciągach pieszych lub w miejscach mało uczęszczanych przez samochody;
  • we wszelkiego rodzaju zdobieniach/wzorach (podkreśla oraz nadaje elegancji).

Miejscem dyskwalifikującym ten rodzaj kostki jest powierzchnia, na którą wjeżdża się bezpośrednio z drogi gruntowej.

Zobacz: Producent kostki brukowej i granitowej – lista firm

Jaki kolor kostki brukowej wybrać?

Wybierając kostkę brukową, należy zwrócić uwagę na fakt, iż tworzy ona nawierzchnią użytkową, a jej kolory z upływem lat wyblakną.

Zakładając, że kostka ma nam służyć przez długi czas (zgodnie z jej podstawowym założeniem), tworząc nawierzchnię utwardzoną i łatwą w użytkowaniu przez lata, powinno się wybierać kolory dostosowane zarówno do otoczenia, jak i do przeznaczenia powierzchni.

Kostka brukowa – kolorystyka

Kolor kostki brukowej – zalecenia

  1. Miejscom bardziej narażonym na zabrudzenia zaleca się kostkę w kolorze czarnym/grafitowym.
  2. W przypadku przydomowych nawierzchni wybór jest już bardziej dowolny, jednak należy pamiętać także o dostosowaniu np. do koloru elewacji czy dachu.
  3. Unikajmy dziwnych kolorów, które po upływie czasu mogą się znudzić oraz zbyt dużej różnorodności.
  4. Nawierzchnia powinna składać się maksymalnie z jednego koloru dominującego i dwóch dopełniających.

Czytaj też: Kostka brukowa – cena. Ile kosztuje bruk?

Dodano: 18 marca 2013 Zaktualizowano: 17 sierpnia 2021

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco