Podany adres e-mail nie jest powiązany
z żadnym zapytaniem.
Uścisk dłoni wykonawcy z zleceniodawcą, zwiastujący udaną współpracę.

Czy polisa mieszkaniowa przy kredycie hipotecznym z cesją na bank chroni wszystkie potrzeby lokatora?

Czy polisa mieszkaniowa przy kredycie hipotecznym z cesją na bank chroni wszystkie potrzeby lokatora?

author box img

Łukasz Okoński

Zaktualizowano: 20 października 2014 20.10.2014 Czas lektury: 4min
  • Więcej poradników o kredytach hipotecznych

Ponad 9216 Specjalistów od Kredytów Hipotecznych blisko Ciebie

Kiedy już wymarzymy sobie nasze mieszkanie i końcu uda nam się przejść przez stos dokumentów, wniosków, oświadczeń oraz otrzymamy decyzje pozytywną na wnioskowany kredyt, stajemy się szczęśliwymi posiadaczami własnego mieszkania. Niestety często radość z zakupu przesłania nam bardzo istotne sprawy. Bank wymaga od nas pewnych zabezpieczeń do kredytu mieszkania, jednym z zabezpieczeń jest polisa ubezpieczenia mieszkania z cesją na bank. Polisa taka jest proponowana przez doradcę, który pomaga nam w uzyskaniu kredytu.
Ważne jest by dobrze zapoznać się z warunkami takiego ubezpieczenia by nie rozczarować się przy zgłaszaniu szkody.
Polisy z cesją na bank często ograniczają się do ubezpieczenia murów od ognia i zdarzeń losowych oraz ważnym aspektem jest to że suma ubezpieczenia nie jest równa wartości naszego mieszkania na rynku, a ogranicza się do kwoty kredytu. Co za tym idzie? Jakie są główne cele przy ubezpieczeniu mieszkania? Polisa mieszkaniowa powinna nas zabezpieczać na kilku płaszczyznach. Możemy ubezpieczyć mury jako wartość rynkową naszego mieszkania, ubezpieczeniu podlegają również elementy stałe i mienie ruchome w naszym mieszaniu. Każdy w swoim mieszkaniu posiada meble, sprzęt AGD czy RTV, sprzęt sportowy, książki jak również płytki na ścianach, terakotę czy panele na podłogach. Te elementy możemy ubezpieczyć zarówno od ognia i zdarzeń losowych jak również od kradzieży z włamaniem. Polisy bankowe często nie posiadają takiego zabezpieczenia. Dodatkowym bardzo ważnym aspektem ubezpieczenia jest ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym. Właśnie to ubezpieczenie chroni nas za szkody wyrządzone sąsiada i osobą trzecim.
Klasyczna sytuacja: W czasie prania pęka wężyk od pralki. Woda zalewa nam mieszkanie oraz mieszkanie sąsiada z niższego piętra. Pęknięcie wężyka jest zdarzeniem niezależnym od właściciela mieszkania. Dlatego za poniesione szkody w naszym domu zapłaci towarzystwo ubezpieczeniowe, w którym wykupiliśmy ubezpieczenie.
Niestety, pęknięty wężyk spowodował także szkody w mieszkaniu sąsiada. Sąsiad, nawet jeśli posiada własne ubezpieczenie nieruchomości, ma pełne prawo zażądać od sprawcy rekompensaty za doznane szkody. No chyba że akurat planował wybudować sobie w salonie basen...
Sytuacja z zalanym mieszkaniem sąsiada może przebiegać następująco:
Dochodzi do zalania mieszkania sąsiada.
Sąsiad zgłasza szkodę swojemu ubezpieczycielowi.
Sąsiad otrzymuje odszkodowanie od swojego ubezpieczyciela, u którego zakupił polisę nieruchomości.
Ubezpieczyciel sąsiada zwraca się do sprawcy zalania (gdy ten nie ma polisy) z regresem o zwrot wypłaconego sąsiadowi odszkodowania, a jeśli miał on polisę OC, to do ubezpieczyciela sprawcy.
Ubezpieczony, który posiadał OC w życiu prywatnym nie ponosi żadnych kosztów.
Kiedy jeszcze przyda nam się polisa OC w życiu prywatnym?
Ubezpieczenie OC w życiu prywatnym przydaje się w wielu sytuacjach, w których ubezpieczony lub osoby za które odpowiada, mogą spowodować szkody. W zależności od polisy możemy liczyć na całkiem duży zakres ubezpieczenia:
wyrządzenie szkód przez dziecko np. wybicie szyby,
pogryzienie gościa w domu przez czworonoga lub uszkodzenie wartościowych przedmiotów,
szkody wyrządzone przez pomoc domową, nianię czy opiekunkę osób starszych (zatrudnionych na umowę o pracę czy umowę cywilnoprawną),
potrącenie pieszego w trakcie jazdy na rowerze, zarysowanie cudzego auta,
spowodowanie urazów innych osób podczas uprawiania sportów np. jazdy na nartach, grze w piłkę nożną,
Trzeba jednak pamiętać że każda firma ubezpieczeniowa posiada swoje Ogólne Warunki Ubezpieczenia tzw OWU. Agent który wystawia polisę powinien takie OWU wręczyć klientowi i poinformować go również o tym jaki zakres ubezpieczenia posiada jego polisa. Musimy pamiętać że polisa mieszkania należy do polis majątkowych i z tytułu straty nie możemy się wzbogacić więc jeśli mieszkanie spłonie to dostaniemy maksymalnie wypłatę równą wartości rynkowej mieszkania. Jeśli jesteśmy właścicielami mieszkania wartego 400 000zł to suma ubezpieczenia tego mieszkania od ognia i zdarzeń losowych nie powinno być wyższa bo firma ubezpieczeniowa i tak nie wypłaci nam więcej jak wartość rynkowa mieszkania.
Co zrobić gdy posiadamy już ubezpieczenie które zawarliśmy u doradcy przy umowie o kredyt hipoteczny. Najlepiej zobrazuje to przykład:
Pani Joanna posiada kredyt hipoteczny na mieszkanie i polisę ubezpieczeniowa na to mieszkanie z cesja na bank. Kwota kredytu to 300 000zł a wartość nieruchomości 450 000zł, 150 000zł było wkładem finansowym pani Joanny. Polisa ubezpieczenia jest ubezpieczeniem nieruchomości od ognia i innych zdarzeń losowych na Sumę Ubezpieczenia 300 000zł. Pani Joanna udała się do agenta i na osobnej polisę gdzie nie musi uwzględniać cesji na bank, ubezpieczyła mury od ognia i innych zdarzeń losowych na 150 000zł, określiła wartość elementów stałych i ruchomości domowych na 50 000zł i zabezpieczyła je od ognia i innych zdarzeń losowych oraz od kradzieży. Oraz dokupiła OC w życiu prywatnym dla siebie i swojej rodziny by zabezpieczyć się za szkody względem osób trzecich.
Dodano: 22 października 2014 Zaktualizowano: 20 października 2014

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco