Podany adres e-mail nie jest powiązany
z żadnym zapytaniem.
Uścisk dłoni wykonawcy z zleceniodawcą, zwiastujący udaną współpracę.

Ceny mieszkań w Poznaniu w 2011 roku

Ceny mieszkań w Poznaniu w 2011 roku

Rok 2011 to znaczny spadek cen mieszkań na rynku poznańskim. Sytuacja ta spowodowana była zmniejszeniem popytu na mieszkania oraz postawą banków. Zwiększone wymaganie względem klientów (wprowadzenie rekomendacji T) znacznie obniżyło zdolności kredytowe klientów. Zapowiedź zmian w programie „Rodzina na swoim” w połowie roku trochę zwiększyła popyt na nieruchomości, a co za tym idzie wzrosły ceny mieszkań. Niestety już pod koniec roku te właśnie zmiany doprowadziły do zmniejszenia ilości preferencyjnych kredytów i obniżenia cen mieszkań.

author box img

Adrianna Łubkowska

Zaktualizowano: 31 stycznia 2012 31.01.2012 Czas lektury: 2min
  • Więcej poradników o szkoleniach

Ponad 7704 Firm Szkoleniowych blisko Ciebie

Duży wpływ na rynek nieruchomości miały zawirowania gospodarcze w całej Europie. Szalejące kursy franka szwajcarskiego i innych walut. Obecna tendencja zniżkowa może jeszcze utrzymać się przez jakiś czas, chociaż ceny nieruchomości na rynku poznańskim spadły o około 4%, co nie jest najniższym wskaźnikiem w Polsce. Już dziś można znaleźć okazje cenowe i bardzo tanie mieszkania. Ceny zakupu dość znacznie różnią się od cen sugerowanych przez sprzedających. Przy dobrych negocjacjach można spodziewać się upustu znacznie przekraczającego 10% ceny wyjściowej. Nadal jednak inwestycja w nieruchomości jest lepszą alternatywą niż gra na giełdzie.

Średnie ceny mieszkań w Poznaniu w 2010 roku i 2011 roku

Na przestrzeni ostatnich sześciu miesięcy ceny mieszkań w Poznaniu praktycznie nie uległy zmianie. Minimalne miesięczne wahania cen w granicach 2% nie mają wpływu na spadek ani wzrost cen mieszkań w Poznaniu. Oczywiście średnia cena mieszkania jest zawyżana przez mieszkania o wysokim standardzie oraz apartamenty.

Największy ruch w sprzedaży odnotowano w przedziale mieszkań tanich, czyli kawalerki i mieszkania dwupokojowe, w przedziale cenowym do 250 tys. zł. Tutaj można powiedzieć nawet o niewielkim wzroście cen. Spowodowane to jest możliwościami kredytowymi. Banki zaostrzając wymogi kredytowe, chętniej udzielają niższych kredytów, a klientom kupującym coraz trudniej sprostać wymogom banków.

Dodatkowo koniunkturę napędza dopłata do kredytów „Rodzina na swoim”. Dopłaty te, na obecnych warunkach, będą jeszcze funkcjonować do kwietnia 2011 roku. Później uzyskanie dopłaty do kredytu będzie już bardziej zaostrzone.

Opracowano:

Adomex Biuro Pośrednictwa Nieruchomości

Dodano: 5 lutego 2012 Zaktualizowano: 31 stycznia 2012

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco