tradycyjny grzejnik na tle zielonej ściany w eleganckim mieszkaniu - w 2021

Pompa ciepła wysokotemperaturowa a tradycyjne grzejniki

Pompa ciepła wysokotemperaturowa a tradycyjne grzejniki

Pompy ciepła to nowoczesne i ekologiczne systemy grzewcze o niskich temperaturach zasilania. Najlepiej sprawdzają się w niskotemperaturowych systemach w nowym budownictwie, co nie oznacza, że nie mogą współpracować z tradycyjnymi grzejnikami. To możliwe pod warunkiem wyboru pompy ciepła wysokotemperaturowej, przystosowanej do wysokiej temperatury zasilania. Poznaj szczegóły tego rozwiązania!

author box img

Anita Brylak

Opublikowano: 25 sierpnia 2020 25.08.2020 Czas lektury: 5min

Pompa ciepła niskotemperaturowa a wysokotemperaturowa

Niskotemperaturowe pompy ciepła to urządzenia, które efektywnie współpracują z systemami o niskich temperaturach zasilania, czyli np. z:

 • ogrzewaniem podłogowym,
 • ogrzewaniem ściennym,
 • ogrzewaniem sufitowym.

Dla systemu niskotemperaturowego optymalna jest temperatura wody zasilającej instalację grzewczą na poziomie 30-40°C. Połączenie pompy o niskim poziomie zasilania z jednym z wyżej wymienionych typów systemów, daje wysokie efekty grzewcze.

Pamiętaj, że moc urządzenia grzewczego nie jest stała. Zmienia się w zależności od temperatury zarówno dolnego, jak i górnego źródła ciepła. Kluczowa jest różnica temperatur między wodą, powietrzem czy gruntem, a instalacją wewnętrzną. Niższa różnica to większa moc i efektywność pracy pompy ciepła. Jednocześnie są to niższe koszty eksploatacji.

Na polskim rynku dostępne są też wysokotemperaturowe pompy ciepła, które charakteryzują się wyższą temperaturą zasilania. Tak samo jak niskotemperaturowe pompy ciepła czerpią energię ze źródeł odnawialnych. Jednak w odróżnieniu od nich produkują wodę o maksymalnej temperaturze nawet do 80 stopni Celsjusza. To sprawia, że są idealną alternatywną dla starych, wyeksploatowanych źródeł ciepła, np. kotłów olejowych lub węglowych.

Pompy ciepła - gdzie szukać?

Poniżej przedstawiamy ranking 20 013 Sprzedawców Pomp Ciepła najlepszych w 2022 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Wysokotemperaturowa pompa ciepła do tradycyjnych grzejników

Czy pompy ciepła mogą współpracować z tradycyjnymi grzejnikami? Tak.

 • Pompy ciepła wysokotemperaturowe zastępują wyeksploatowane kotły paliwowe i zasilają grzejniki wysokotemperaturowe, czyli takie, które potrzebują wyższej temperatury bez konieczności modyfikacji instalacji.
 • Tradycyjne grzejniki muszą być zasilane wodą o temperaturze 50-55 stopni Celsjusza. Wysokotemperaturowe pompy ciepła spełniają ten wymóg. Są wysoce wydajnym, ekologicznym i łatwym w instalacji źródłem ciepła.
 • Pamiętaj, przy zasilaniu grzejników wysokotemperaturowych niższą temperaturą wody niż wymagana, nie osiągniesz zamierzonych efektów grzewczych. Sposobem na obniżenie temperatury zasilania źródła górnego może być zwiększenie powierzchni grzewczej, czyli montaż dodatkowych grzejników ściennych. Jest to jednak kosztowne, w dodatku nieestetyczne.
 • Jeśli z kolei chcesz wymienić urządzenie grzewcze np. na powietrzną pompę ciepła, będziesz musiał zmienić górne źródło energii.

Pompa ciepła wysokotemperaturowa – zastosowanie

Wysokotemperaturowa pompa ciepła sprawdzi się wszędzie tam, gdzie potrzebne jest urządzenie grzewcze współpracujące z istniejącą instalacją rurową oraz tradycyjnymi grzejnikami wysokotemperaturowymi.

Pompa ta stosowana jest zwykle w budynkach, które wcześniej były zasilane w energię cieplną pochodzącą z kotła na paliwa stałe. Czas podgrzewania wody użytkowej jest taki sam, jak dla kotła, ale w odróżnieniu od niego, pompa ciepła wykorzystuje odnawialną energię cieplną z powietrza.

Wysokotemperaturową pompę ciepła montuje się m.in. w:

 • większych budynkach mieszkalnych,
 • starszych obiektach, w których właściciele nie chcą wprowadzać zmian w instalacji grzewczej,
 • obiektach, w których nie można przeprowadzić modernizacji, np. w obiektach zabytkowych oraz sakralnych,
 • budynkach, w których instalacja ogrzewania podłogowego jest nieopłacalna.
 • obiektach użyteczności publicznej oraz w zakładach przemysłowych.

Pompa wysokotemperaturowa, która podgrzewa wodę nawet do 80 stopni Celsjusza, wielokrotnie będzie lepszym rozwiązaniem i zapewni komfort cieplny przez całą zimę. Nawet przy dużym mrozie jest w stanie podgrzać wodę w instalacji do wymaganej temperatury, dzięki temu jest samodzielnym źródłem ciepła.

Zalety wysokotemperaturowego urządzenia grzewczego

pompa ciepła wysokotemperaturowa zużywa niewiele prądu

Producenci pomp ciepła gwarantują, że nowoczesne wysokotemperaturowe urządzenia grzewcze:

 • wydajnym i ekologicznym źródłem ciepła,
 • dobrze łączą się z zamontowanymi już grzejnikami oraz instalacją rurową,
 • zapewniają efektywną pracę urządzenia bez wymiany całego systemu grzewczego,
 • pozwalają na połączenie systemu grzewczego z fotowoltaiką,
 • ogrzewają wodę nawet przy wysokim mrozie, bez wspomagania pracą grzałki elektrycznej czy kotła,
 • zużywają niewiele prądu - aż 65 proc. energii do zasilania wysokotemperaturowej pompy ciepła pochodzi z odnawialnego źródła energii.

Ponadto pompy ciepła wysokotemperaturowe pozwalają na obniżenie kosztów związanych z wymianą całego systemu grzewczego.

Jeśli nie wiesz, jak dobrać pompę ciepła do swojego domu, skontaktuj się z profesjonalistą. Pomoże on ocenić zapotrzebowanie budynku na energię i dobierze korzystne rozwiązanie.

Pompa ciepła powietrzna wysokotemperaturowa – cena

Pompa ciepła a grzejniki to zestawienie, które będzie miało sens wyłącznie po wykonaniu oceny energetycznej budynku. Na jej podstawie możesz określić również cenę pompy ciepła do swojego domu. Koszt instalacji pompy wysokotemperaturowej w budynku zależy m.in. od:

 • zapotrzebowania energetycznego budynku,
 • wyboru producenta pompy ciepła,
 • wyboru ogrzewania (np. tradycyjne grzejniki czy ogrzewanie podłogowe).

Cena wysokotemperaturowej pompy ciepła jest wyższa, ale z drugiej strony – pompa pozwala zachować istniejące grzejniki wysokotemperaturowe w modernizowanym budynku.

Jakie będą koszty eksploatacji tego systemu grzewczego? Przykładowo roczne koszty ogrzewania domu o powierzchni 160 m2 (w którym zainstalowano powietrzną pompę ciepła NIBE F2120 o mocy 12 kW) kształtują się następująco:

 • z grzejnikami wysokotemperaturowymi - 2 160 zł,
 • z grzejnikami niskotemperaturowymi – 1 840 zł,
 • z ogrzewaniem podłogowym - 1 600 zł.

Ogrzewanie pompami ciepła jest możliwe zarówno w starym, jak i nowym budownictwie. Przy montażu pompy ciepła w starych budynkach trudniej jest jednak określić, które rozwiązanie będzie najbardziej ekonomiczne. Dlatego dobór właściwej pompy ciepła powinieneś zlecić specjalistom.

Jak oceniasz ten poradnik?

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Dziękujemy za Twoją opinię!
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco