specjalista instaluje pompę ciepła woda-woda - w 2022

Pompa ciepła woda-woda – zasada działania, cena, zalety i wady

Pompa ciepła woda-woda – zasada działania, cena, zalety i wady

Pompa ciepła woda-woda to urządzenie grzewcze, które pobiera energię cieplną z wody gruntowej przez studnię czerpalną. Woda przenosi ciepło do systemu ogrzewania, następnie schłodzona wraca do obiegu poprzez studnię zrzutową. Czy pompa ciepła woda-woda to dobra inwestycja? Ile kosztuje eksploatacja pompy woda-woda? Jakie są wady oraz zalety pompy ciepła woda-woda?

author box img

Marta Białek

Zaktualizowano: 28 lipca 2022 28.07.2022 Czas lektury: 8min

Pompa ciepła woda-woda – co to jest?

Wodne pompy ciepła to jedno z popularnych rozwiązań grzewczych – wybieranych jako alternatywa dla pomp ciepła gruntowych i powietrznych. Pompa typu woda-woda jako jeden z rodzajów pomp ciepła do swojej pracy wykorzystuje odnawialne źródło energii. W tym przypadku jest to woda gruntowa. Może pochodzić ze studni, stawu bądź innego zbiornika z nie zanieczyszczoną wodą.

Co prawda nieco najłatwiejsza w instalacji jest pompa ciepła powietrze-woda, ale ten typ urządzenia nie gwarantuje wysokiej efektywności przez cały rok (wydajność pompy ciepła powietrze-woda jest niższa w okresie zimowym). Z kolei system instalacyjny z pompą ciepła woda-woda może mieć wysoką efektywność nawet przez cały rok.

Gdzie można umieścić pompę ciepła woda-woda? Wodną pompę ciepła możesz umieścić w dowolnym pomieszczeniu gospodarczym (może to być np. pralnia, spiżarnia czy schowek). Urządzenie grzewcze pracuje cicho. Nie wytwarza też zapachów, co jest kolejną ważną zaletą tego typu rozwiązania

Czy wodne pompy ciepła zajmują dużo miejsca? Pompa ciepła woda-woda zajmuje powierzchnię od 1 m² wzwyż – najmniejsze tego typu instalacje zajmują więc bardzo mało miejsca. W przypadku rozmiaru instalacji wszystko zależy od parametrów wodnej pompy ciepła, które musisz dopasować m.in. do:

 • możliwości technicznych budynku,
 • wymagań i potrzeb jego mieszkańców,
 • budżetu na pompę woda-woda (cena pompy ciepła jest wysoka, jednak inwestycja zwraca się już po kilku latach użytkowania urządzenia).
Pamiętaj!
Pompę ciepła woda-woda charakteryzuje wysoka efektywność działania, ponieważ temperatura wody gruntowej jest prawie niezmienna. Nawet przy niskich temperaturach zewnętrznych osiąga wartość dodatnią (5-12°C).
Pompy ciepła - gdzie szukać?

Poniżej przedstawiamy ranking 22 724 Sprzedawców Pomp Ciepła najlepszych w 2023 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Rodzaje wodnych pomp ciepła

Najczęściej pompy ciepła są klasyfikowane ze względu na rodzaj źródła, z którego pozyskiwane jest ciepło. Na tej podstawie wyróżnia się trzy rodzaje pomp ciepła: pompy ciepła gruntowe, pompy ciepła powietrzne i wodne pompy ciepła. W przypadku pomp ciepła woda-woda można wyróżnić dwa rodzaje:

 1. Pompy ciepła woda-woda z instalacją w oparciu o naturalny zbiornik wodny (np. staw, oczko wodne, rzeka).
 2. Pompy ciepła woda-woda z instalacją w oparciu o dwie lub trzy studnie (jedna do poboru wody i jedna lub dwie studnie zrzutowe).
Warto wiedzieć:
Schemat działania pompy ciepła woda-woda zależy od rodzaju instalacji. W pierwszym przypadku wodna pompa ciepła działa przy wykorzystaniu istniejących wokół działki zbiorników wodnych. Drugi przypadek to oparcie systemu pompy wodnej o dwie wykopane studnie głębinowe: czerpalną i zrzutową. Poniżej przedstawiamy zasadę działania pompy woda-woda oraz wskazówki, na co zwrócić uwagę w obu rodzajach instalacji.

Pompa ciepła woda-woda – zasada działania

Woda gruntowa to doskonały akumulator ciepła słonecznego. Jest ono magazynowane zarówno w płytkich zbiornikach wodnych, jak i głębokich. Temperatura wody jest najwyższa przy dnie zbiornika. Dlatego im jest on głębszy, tym wydajniej pracuje pompa. Warto wiedzieć, że schemat działania pompy ciepła woda-woda zależy od rodzaju instalacji.

Pompa ciepła woda-woda – instalacja z wykorzystaniem studni

Jak działa pompa wodna z wykorzystaniem studni? Pompa pobiera energię z dolnego źródła ciepła, czyli studni czerpalnej (1) i transportuje do pompy ciepła woda-woda (3) (nie stosuje się tutaj czynnika chłodniczego, który wypełnia np. sondy w odwiertach pod gruntowe pompy ciepła). Dzięki temu zabiegowi woda użytkowa zostaje podgrzana. Schłodzona woda z cieków wodnych, która oddała ciepło, wraca do obiegu za pomocą studni zrzutowej (2).

Infografika przedstawiająca schemat instalacji z pompą ciepła woda-woda

Warto mieć dwie studnie zrzutowe. Dlaczego? Ponieważ woda zawiera wiele związków mineralnych oraz zanieczyszczeń, które mogą utrudnić oddanie wody do obiegu. W takiej sytuacji możesz ręcznie skierować wodę z pompy do drugiej studni zrzutowej, udrażniając pierwszą.

Pompa ciepła woda-woda – instalacja z wykorzystaniem zbiorników wodnych

Jeśli dom usytuowany jest w pobliżu rzeki, jeziora lub innego naturalnego zbiornika wodnego, to najczęściej nie jest konieczne kopanie studni. Zasada działania jest podobna do schematu z wykorzystaniem studni – z tą różnicą, że źródło wody jest “naturalne” i nie wymaga dodatkowych prac związanych z kopaniem studni.

Opcja z wykorzystaniem już istniejącego na terenie posesji zbiornika wodnego to zarazem najtańsza opcja instalacji pompy woda-woda i najbardziej efektywna, ale wymagająca rozwiązania problemu zanieczyszczenia wody z otwartego zbiornika. W tym celu instalowane są specjalne filtry (a w niektórych przypadkach dodatkowo wprowadza się do stawów rośliny wspomagające filtrowanie).

Przed wyborem zbiornika wodnego do zasilenia pompy ciepła woda-woda warto sprawdzić ilość i jakość wody pochodzącej z gruntu. Nawet jeśli ciek wodny będzie spełniał normy producentów pomp ciepła, woda w nim może w przyszłości zmienić swój skład. Na to nie masz wpływu. Podobnie zresztą jak na poziom wody.

Pamiętaj!
Podczas montażu pompy woda-woda trzeba zachować odpowiedni kierunek spływu wody gruntowej. Należy go ustalić ze specjalistą jeszcze przed wierceniem studni. Wszystko po to, aby usprawnić działanie pompy ciepła (woda powinna wracać do systemu za pośrednictwem studni zrzutowej, a nie czerpalnej).

Pompa ciepła woda-woda – cena

Nie da się jednoznacznie określić kosztu pompy ciepła do domu 100 m² lub większego. Dzieje się tak, ponieważ koszty inwestycyjne i eksploatacyjne pompy ciepła woda-woda zależą od wielu czynników. Nawet jeśli korzystasz z zamkniętego zbiornika wodnego (specjalnej studni), wody w niej może ubywać wraz z ociepleniem klimatu. Pompa będzie więc pracowała nieefektywnie.

Przykładowo, pompa woda-woda o mocy cieplnej 8 kW do domu o powierzchni 200 m² kosztuje ok. 35 000 zł. Do zakupu urządzenia grzewczego należy doliczyć następujące koszty:

 • instalacja pompy oraz jej uruchomienie – 4 000 zł,
 • montaż pompy głębinowej – 2 000 zł,
 • podłączenie dolnego źródła ciepła do systemu grzewczego – 3 000 zł,
 • czyszczenie wymiennika ciepła z osadu wodnego oraz innych zanieczyszczeń – do 1 000 zł,
 • wymiennik pośredni montowany pomiędzy pompą głębinową a pompą ciepła w budynku (chroni elementy pompy przed zanieczyszczeniami, jednak sam wymaga po jakimś czasie wymiany) – 4 000 zł.
Czytaj więcej: Pompa ciepła – cena

Wady i zalety pompy ciepła woda-woda

co przemawia za pompą ciepła woda-woda

Pompa ciepła typu woda-woda pracuje bardzo efektywnie w każdych warunkach. Może być jedynym źródłem ciepła nawet przy skrajnie niskich temperaturach. Z drugiej strony – inwestycja musi być dobrze przemyślana i zaplanowana zgodnie z przygotowanym wcześniej projektem. Na szczęście z planowaniem całej instalacji wodnej pompy cieplnej bez problemu poradzi sobie każdy wprawiony w tej dziedzinie fachowiec.

Jakie zalety ma pompa woda-woda i jakie są wady tej technologii grzewczej?

Pompa ciepła woda-woda
Zalety
Wady
 • bezobsługowa praca urządzenia grzewczego
 • możliwość chłodzenia budynku w lecie
 • dolnym źródłem ciepła może być wykopana studnia lub inny ciek wodny, który spełnia wymagania producenta pompy
 • możliwość ubiegania się o dofinansowanie na pompę ciepła (tak jak na pozostałe rodzaje pomp ciepła)
 • obniżenie emisji CO2 do atmosfery
Wady
 • koszt inwestycji może być wyższy niż w przypadku innych rodzajów pomp (szczególnie w opcji ze studniami)
 • konieczność okresowego czyszczenia wymiennika ciepła, który zbiera zanieczyszczenia z wody gruntowej
Pamiętaj!
Aby pompa ciepła funkcjonowała prawidłowo, musi być dobrana na podstawie zapotrzebowania energetycznego budynku. Dlatego wybór odpowiedniego urządzenia grzewczego należy powierzyć specjalistom. Zleć kompleksową usługę montażu pompy ciepła specjalistom od pomp ciepła z Mazowsza, specjalistom od pomp ciepła z Małopolski lub innego regionu.

Pompa ciepła woda-woda – opinie

Opinie o pompach ciepła woda-woda i instalacjach z wykorzystaniem tego rodzaju pomp są zazwyczaj bardzo pozytywne. Budując nowy dom lub modernizując obecną instalację grzewczą warto zadbać przede wszystkim o szybki zwrot z inwestycji i niskie koszty utrzymania wybranego rozwiązania. Użytkownicy pomp woda-woda zwracają uwagę zarówno na aspekt finansowy, jak i na zastosowanie pomp wodnych w praktyce

Jakie są częste opinie o pompach ciepła woda-woda? Osoby korzystające z tego rozwiązania chwalą efektywności pracy pomp tego typu, brak konieczności ciągłej obsługi urządzenia grzewczego i wysoką efektywność systemu osiąganą przez cały rok.

W opiniach o pompach ciepła woda-woda pojawia się wątek finansowy – co prawda koszt samej inwestycji jest nieco wyższy niż w przypadku innych rodzajów pomp (i wymaga sprawdzonej firmy lub fachowca, który pieczołowicie podejdzie do projektowania w pierwszej fazie instalacji), ale użytkownicy pomp wodnych wskazują na sporo opcji dofinansowań do inwestycji w pompy cieplne. Dzięki temu, a dodatkowo biorąc pod uwagę rosnące ceny prądu, można śmiało uznać, że inwestycja w pompy ciepła woda-woda to rozwiązanie przyszłościowe i zapewniające szybki zwrot z poniesionych na instalację kosztów.

Dodano: 25 sierpnia 2020 Zaktualizowano: 28 lipca 2022

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco