specjalista instaluje pompę ciepła woda-woda - w 2021

Pompa ciepła woda-woda – zasada działania, cena, zalety i wady

Pompa ciepła typu woda-woda to urządzenie grzewcze, które pobiera energię cieplną z wody gruntowej przez studnię czerpalną. Woda przenosi ciepło do systemu ogrzewania, następnie schłodzona wraca do obiegu poprzez studnię zrzutową. Ile kosztuje eksploatacja pompy woda-woda? Jakie są wady oraz zalety pompy ciepła woda-woda?

author box img

Anita Brylak

Opublikowano: 12 stycznia 2021 12.01.2021 Czas lektury: 4min

Co to jest pompa woda-woda?

Pompa typu woda-woda to jeden z rodzajów pomp ciepła. Do swojej pracy wykorzystuje odnawialne źródło energii. W tym przypadku jest to woda gruntowa. Może pochodzić ze studni, stawu bądź innego zbiornika z niezanieczyszczoną wodą.

Wodną pompę ciepła możesz umieścić w dowolnym pomieszczeniu gospodarczym (może to być np. pralnia, spiżarnia czy schowek). Urządzenie grzewcze pracuje cicho. Nie wytwarza też zapachów. Pompa ciepła woda-woda zajmuje powierzchnię od 1 m2 wzwyż. Wszystko zależy od jej parametrów, które musisz dopasować m.in. do:

 • możliwości technicznych budynku,
 • wymagań i potrzeb jego mieszkańców,
 • budżetu na pompę woda-woda (cena pompy ciepła jest wysoka, jednak inwestycja zwraca się już po kilku latach użytkowania urządzenia).

Pompę ciepła woda-woda charakteryzuje wysoka efektywność działania, ponieważ temperatura wody gruntowej jest prawie niezmienna. Nawet przy niskich temperaturach zewnętrznych osiąga wartość dodatnią (5-12°C).

Pompy ciepła - gdzie szukać?

Poniżej przedstawiamy ranking 18 689 Sprzedawców Pomp Ciepła najlepszych w 2021 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Pompa ciepła typu woda-woda - zasada działania

Woda gruntowa to doskonały akumulator ciepła słonecznego. Jest ono magazynowane zarówno w płytkich zbiornikach wodnych, jak i głębokich. Temperatura wody jest najwyższa przy dnie zbiornika. Dlatego im jest on głębszy, tym wydajniej pracuje pompa.

Pompa pobiera energię z dolnego źródła ciepła, czyli studni czerpalnej i transportuje do pompy woda-woda (nie stosuje się tutaj czynnika chłodniczego, który wypełnia np. sondy w odwiertach pod gruntowe pompy ciepła). Dzięki temu zabiegowi woda użytkowa zostaje podgrzana. Schłodzona woda z cieków wodnych, która oddała ciepło, wraca do obiegu za pomocą studni zrzutowej.

Warto mieć dwie studnie zrzutowe. Dlaczego? Ponieważ woda zawiera wiele związków mineralnych oraz zanieczyszczeń, które mogą utrudnić oddanie wody do obiegu. W takiej sytuacji możesz ręcznie skierować wodę z pompy do drugiej studni zrzutowej, udrażniając pierwszą.

Przed wyborem zbiornika wodnego do zasilenia pompy ciepła woda-woda warto sprawdzić ilość i jakość wody pochodzącej z gruntu. Nawet jeśli ciek wodny będzie spełniał normy producentów pomp ciepła, woda w nim może w przyszłości zmienić swój skład. Na to nie masz wpływu. Podobnie zresztą jak na poziom wody.

Wodna pompa ciepła - cena

Nie da się jednoznacznie określić kosztu pompy ciepła do domu 100 m2 lub większego. Dzieje się tak, ponieważ koszty inwestycyjne i eksploatacyjne pompy ciepła woda-woda zależą od wielu czynników. Nawet jeśli korzystasz z zamkniętego zbiornika wodnego (specjalnej studni), wody w niej może ubywać wraz z ociepleniem klimatu. Pompa będzie więc pracowała nieefektywnie.

Przykładowo, pompa woda-woda o mocy cieplnej 8 kW do domu o powierzchni 200 m2 kosztuje ok. 35 000 zł. Do zakupu urządzenia grzewczego należy doliczyć następujące koszty:

 • instalacja pompy oraz jej uruchomienie – 4 000 zł,
 • montaż pompy głębinowej – 2 000 zł,
 • podłączenie dolnego źródła ciepła do systemu grzewczego – 3 000 zł,
 • czyszczenie wymiennika ciepła z osadu wodnego oraz innych zanieczyszczeń – do 1 000 zł,
 • wymiennik pośredni montowany pomiędzy pompą głębinową a pompą ciepła w budynku (chroni elementy pompy przed zanieczyszczeniami, jednak sam wymaga po jakimś czasie wymiany) – 4 000 zł.

Pamiętaj, abyś podczas montażu pompy woda-woda zachował odpowiedni kierunek spływu wody gruntowej. Należy go ustalić ze specjalistą jeszcze przed wierceniem studni. Wszystko po to, aby usprawnić działanie pompy ciepła (woda powinna wracać do systemu za pośrednictwem studni zrzutowej, a nie czerpalnej).

Wady i zalety pompy ciepła woda-woda

co przemawia za pompą ciepła woda-woda

Pompa ciepła typu woda-woda pracuje bardzo efektywnie w każdych warunkach. Może być jedynym źródłem ciepła nawet przy skrajnie niskich temperaturach.

Jakie jeszcze zalety ma pompa woda-woda i jakie są wady tej technologii grzewczej?

Pompa ciepła woda-woda
Zalety Wady
 • bezobsługowa praca urządzenia grzewczego;
 • możliwość chłodzenia budynku w lecie;
 • dolnym źródłem ciepła może być wykopana studnia lub inny ciek wodny, który spełnia wymagania producenta pompy;
 • możliwość ubiegania się o dofinansowanie na pompę ciepła (tak jak na pozostałe rodzaje pomp ciepła);
 • obniżenie emisji CO2 do atmosfery.
Wady
 • wysoki koszt inwestycji;
 • konieczność okresowego czyszczenia wymiennika ciepła, który zbiera zanieczyszczenia z wody gruntowej.
Pamiętaj!
Aby pompa ciepła funkcjonowała prawidłowo, musi być dobrana na podstawie zapotrzebowania energetycznego budynku. Dlatego wybór odpowiedniego urządzenia grzewczego należy powierzyć specjalistom.
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco