dwóch specjalistów wymienia szybę w oknie -  w 2021

Wymiana szyby w oknie – co zrobić, gdy pęknie szyba? Ile kosztuje wymiana?

Wymiana szyby w oknie – co zrobić, gdy pęknie szyba? Ile kosztuje wymiana?

Szyba w oknie może pęknąć w wyniku uszkodzenia mechanicznego, ale zdarzają się też „samoistne” pęknięcia szyby (np. w wyniku naprężeń wewnętrznych). Jak naprawić pękniętą szybę? Na czym polega i ile kosztuje wymiana wkładu szybowego? Kto wymieni szybę – producent okna czy szklarz?

author box img

Jacek Krajl

Opublikowano: 17 grudnia 2020 17.12.2020 Czas lektury: 3min

Z poradnika dowiesz się

Ponad 11783 Sprzedawców i Producentów Okien PCV blisko Ciebie

Podstawowa kwestia: czy to możliwe, że szyby pękają samoistnie? To nie do końca dobrze zadane pytanie – szyby zespolone w pakietach nie pękają samoistnie, tylko spontanicznie i nagle, ale zawsze w wyniku jakiejś przyczyny.

Na forach poświęconych tematyce stolarki okiennej znaleźć można wątki o „szybach pękających od temperatury”, „pęknięciach od rolet”, „pękniętych szybach od wewnątrz i na zewnątrz”, „samoczynnych pęknięciach okien”. Każdy ten przypadek należy traktować indywidualnie.

Czasami mamy do czynienia z wadą konstrukcyjną (np. przedostanie się niewielkich cząstek siarczku niklu do masy szklanej i zwiększenie ich objętości pod wpływem działania promieni słonecznych); innym razem z uszkodzeniem mechanicznym lub naprężeniami termicznymi. Niezależnie od przyczyny pozostaje problem pękniętej szyby – i na jego rozwiązaniu warto się skupić.

Pęknięta szyba w oknie – co zrobić?

pęknięta szyba a wymiana całego okna

Warto wiedzieć, że na okna składają się pakiety dwuszybowe lub trzyszybowe, które są ze sobą zespolone. Między szybami znajdują się najczęściej: absorbent wilgoci, ramka dystansowa oraz gaz szlachetny (zazwyczaj: argon).

Zarówno pęknięcie (nawet jeśli jest niewielkie), jak i ulotnienie gazu szlachetnego sprawiają, że okno traci swoje właściwości termoizolacyjne. Same szyby (i elementy konstrukcyjne okna) łączone są ze sobą za pomocą specjalnych mas uszczelniająco-klejących. Wszystko to sprawia, że wymiana pojedynczej pękniętej szyby nie jest możliwa.

W przypadku pęknięcia szyby mamy do wyboru dwie opcje: wymiana pakietu szybowego lub wymiana całego okna. Pierwsza opcja zazwyczaj ma większy sens i nie jest procesem trudnym – pod warunkiem, że z problemem zwrócimy się do dobrego fachowca.

Okna - gdzie kupić?

Poniżej przedstawiamy ranking 13 966 Sprzedawców Okien najlepszych w 2022 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Wszystkie miasta i firmy

Co zrobić, gdy w oknie pękła szyba?

  1. Krok pierwszy: ocena straty i zweryfikowanie, czy jest to zarysowanie, czy pęknięcie;
  2. Krok drugi: sprawdzenie, czy gwarancja na okno obejmuje pęknięcie szyby (najczęściej gwarancja nie obejmuje uszkodzenia szyby np. w trakcie remontu lub uszkodzeń mechanicznych);
  3. Krok trzeci: zgłoszenie problemu do firmy, w której dokonałeś zakupu okna i/lub do producenta okien;
  4. Krok czwarty: ocena pękniętej szyby przez fachowca – jeśli to możliwe, to również ocena przyczyny pękniętej szyby;
  5. Krok piąty: pomiar pakietu szybowego i decyzja, czy wybierasz podobny pakiet czy może przy okazji inwestujesz w wymianę szyby na lepszą;
  6. Krok szósty: zamówienie pakietu szybowego (czas wymiany pękniętej szyby uzależniony jest od wielu czynników, w tym m.in. od dostępności zamienników oraz tego, czy naprawy dokonuje autoryzowany dystrybutor);
  7. Krok siódmy: wymiana pakietu szybowego, którą poprzedza usunięcie starego pakietu; sama wymiana szyby trwa ok. godziny.

Wymiana okna – szklarz, producent, dystrybutor?

Szybę można zamówić bezpośrednio u szklarza – otrzymamy wówczas szybę zespoloną, ale bez argonu, czyli nie tę próżniowo zamykaną. Najprostszą opcją jest więc zamówienie szyby u sprzedawcy okien, który zadba o wszelkie szczegóły. Cały proces trwa zazwyczaj ok. 2 tygodnie. Najpierw trzeba zrobić pomiar pakietu (pakiety w oknach różnią się od siebie rozmiarami) – i na tej podstawie zamawiany jest pakiet pod konkretny wymiar.

Jak oceniasz ten poradnik?

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Dziękujemy za Twoją opinię!
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco