Wymiana szyby w oknie – co zrobić, gdy pęknie szyba? Ile kosztuje wymiana?

Szyba w oknie może pęknąć w wyniku uszkodzenia mechanicznego, ale zdarzają się też „samoistne” pęknięcia szyby (np. w wyniku naprężeń wewnętrznych). Jak naprawić pękniętą szybę? Na czym polega i ile kosztuje wymiana wkładu szybowego? Kto wymieni szybę – producent okna czy szklarz?

Podstawowa kwestia: czy to możliwe, że szyby pękają samoistnie? To nie do końca dobrze zadane pytanie – szyby zespolone w pakietach nie pękają samoistnie, tylko spontanicznie i nagle, ale zawsze w wyniku jakiejś przyczyny.

Na forach poświęconych tematyce stolarki okiennej znaleźć można wątki o „szybach pękających od temperatury”, „pęknięciach od rolet”, „pękniętych szybach od wewnątrz i na zewnątrz”, „samoczynnych pęknięciach okien”. Każdy ten przypadek należy traktować indywidualnie.

Czasami mamy do czynienia z wadą konstrukcyjną (np. przedostanie się niewielkich cząstek siarczku niklu do masy szklanej i zwiększenie ich objętości pod wpływem działania promieni słonecznych); innym razem z uszkodzeniem mechanicznym lub naprężeniami termicznymi. Niezależnie od przyczyny pozostaje problem pękniętej szyby – i na jego rozwiązaniu warto się skupić.

Czytaj też: Okna PCV – jakie wybrać?

Pęknięta szyba w oknie – co zrobić?

pęknięta szyba a wymiana całego okna

Warto wiedzieć, że na okna składają się pakiety dwuszybowe lub trzyszybowe, które są ze sobą zespolone. Między szybami znajdują się najczęściej: absorbent wilgoci, ramka dystansowa oraz gaz szlachetny (zazwyczaj: argon).

Zarówno pęknięcie (nawet jeśli jest niewielkie), jak i ulotnienie gazu szlachetnego sprawiają, że okno traci swoje właściwości termoizolacyjne. Same szyby (i elementy konstrukcyjne okna) łączone są ze sobą za pomocą specjalnych mas uszczelniająco-klejących. Wszystko to sprawia, że wymiana pojedynczej pękniętej szyby nie jest możliwa.

W przypadku pęknięcia szyby mamy do wyboru dwie opcje: wymiana pakietu szybowego lub wymiana całego okna. Pierwsza opcja zazwyczaj ma większy sens i nie jest procesem trudnym – pod warunkiem, że z problemem zwrócimy się do dobrego fachowca.

Czytaj też:

Okna - gdzie kupić?

Poniżej przedstawiamy ranking 13 426 Sprzedawców Okien najlepszych w 2021 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Co zrobić, gdy w oknie pękła szyba?

  1. Krok pierwszy: ocena straty i zweryfikowanie, czy jest to zarysowanie, czy pęknięcie;
  2. Krok drugi: sprawdzenie, czy gwarancja na okno obejmuje pęknięcie szyby (najczęściej gwarancja nie obejmuje uszkodzenia szyby np. w trakcie remontu lub uszkodzeń mechanicznych);
  3. Krok trzeci: zgłoszenie problemu do firmy, w której dokonałeś zakupu okna i/lub do producenta okien;
  4. Krok czwarty: ocena pękniętej szyby przez fachowca – jeśli to możliwe, to również ocena przyczyny pękniętej szyby;
  5. Krok piąty: pomiar pakietu szybowego i decyzja, czy wybierasz podobny pakiet czy może przy okazji inwestujesz w wymianę szyby na lepszą;
  6. Krok szósty: zamówienie pakietu szybowego (czas wymiany pękniętej szyby uzależniony jest od wielu czynników, w tym m.in. od dostępności zamienników oraz tego, czy naprawy dokonuje autoryzowany dystrybutor);
  7. Krok siódmy: wymiana pakietu szybowego, którą poprzedza usunięcie starego pakietu; sama wymiana szyby trwa ok. godziny.

Wymiana okna – szklarz, producent, dystrybutor?

Szybę można zamówić bezpośrednio u szklarza – otrzymamy wówczas szybę zespoloną, ale bez argonu, czyli nie tę próżniowo zamykaną. Najprostszą opcją jest więc zamówienie szyby u sprzedawcy okien, który zadba o wszelkie szczegóły. Cały proces trwa zazwyczaj ok. 2 tygodnie. Najpierw trzeba zrobić pomiar pakietu (pakiety w oknach różnią się od siebie rozmiarami) – i na tej podstawie zamawiany jest pakiet pod konkretny wymiar.

Czytaj więcej: Rodzaje okien i najważniejsze parametry

Więcej poradników o oknach

Jak działa Oferteo?

Odpowiedz na kilka pytań
Powiedz nam czego potrzebujesz,
abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty
Otrzymaj oferty
Poznaj dopasowane oferty
specjalistów z Twojej okolicy
Wybierz najlepszą
Porównaj oferty i zadawaj pytania,
bezpłatnie i niezobowiązująco

Porównaj oferty