Oferteo

Regulacja okien PCV. Jak wyregulować okno plastikowe?

Regulacja okien plastikowych, uchyłu okna, zawiasów okiennych, okna balkonowego czy docisku drzwi balkonowych – w większości przypadków te i inne regulacje okien można wykonać samodzielne. Po co to robić? Dzięki regulacji utrzymujemy właściwości termoizolacyjne okna, dostosowujemy docisk i szczelność do pory roku i pozbywamy się drobnych usterek. Na czym polega regulacja okien PCV? Jak wyregulować drzwi balkonowe z PCV?

author box img

Jacek Krajl

Opublikowano: 12 stycznia 2021 12.01.2021 Czas lektury: 4min

Regulacja okien plastikowych wskazana jest nie tylko w momencie, gdy występują problemy z otwieraniem lub zamykaniem okna. Specjaliści od montażu i konserwacji okien zalecają cykliczną regulację, a nawet dopasowywanie niektórych parametrów okna do pory roku.

Regulacja okien plastikowych – trzy najważniejsze regulacje

 1. regulacja pozycji skrzydła;
 2. regulacja sezonowa – lato / zima;
 3. regulacja siły docisku skrzydła do ramy.

Regulacja okien PCV – po co ją wykonać?

 • regulowanie okien plastikowych zmniejsza ucieczkę ciepła – różnica temperatur w różnych porach roku sprawia, że optymalnie jest stosować różny stopień przylegania i docisku skrzydła do ramy;
 • cykliczna regulacja sprawia, że okna PCV na dłużej zachowają swoje właściwości;
 • skorygowanie ustawienia skrzydła okiennego, gdy występują problemy z domykaniem sprawi, że unikniemy poważniejszej usterki.
Okna PCV - gdzie kupić?

Poniżej przedstawiamy ranking 11 626 Sprzedawców i Producentów Okien PCV najlepszych w 2021 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Wszystkie miasta i firmy

Zestaw do regulacji okien PCV

Do regulacji okien plastikowych niezbędne są narzędzia:

 • klucz ACP-S (regulacja lato/zima);
 • torx T15 (poprawa docisku skrzydła do ramy);
 • imbus 4mm (regulacja zawiasów dolnych i górnych);
 • imbus 2,5 mm (regulacja podnośnika klamki).

Regulacja sezonowa okien PCV (lato / zima) – na czym polega?

 1. Okucia po montażu powinny być ustawione w pozycji neutralnej; na zaczepie znajdziesz znaczniki w postaci kropek – największa z nich powinna być ustawiona na godzinie 6;
 2. Pozycja letnia okna PCV – największy znacznik powinien być ustawiony na godzinie 9 (należy więc za pomocą płaskiego klucza przekręcić go zgodnie z ruchem wskazówek zegara o dwie pozycje;
 3. Pozycja zimowa okna PCV – w tym przypadku największy znacznik powinien się znaleźć na godzinie 3 – również korzystamy z płaskiego klucza i ustawiamy odpowiednią pozycję.

Regulacja pozycji skrzydła – jak wykonać?

 1. Regulacja skrzydła okna plastikowego polega na wyregulowaniu zawiasu dolnego za pomocą imbusa 4mm;
 2. Zdejmij nakładkę ochronną (osłonkę) dolnego zawiasu i otwórz okno; za pomocą klucza imbusowego opuść (kręcąc w lewo) lub podnieś (kręcąc w prawo) skrzydło okna;
 3. Poniżej zawiasu znajdziesz drugie miejsce regulacyjne – jest to otwór umieszczony na zewnętrznej części (zazwyczaj na dole zawiasu). Regulacja w tym miejscu polega na przesunięciu skrzydła w prawo lub lewo.

Regulacja siły docisku skrzydła (szczelność okna) – krok po kroku

 1. Regulacja wykonywana jest za pomocą klucza Torx T10; w pierwszym kroku należy otworzyć okno i zlokalizować rolki mimośrodowe;
 2. Delikatne przekręcenie w prawo lub lewo umożliwia wyregulowanie docisku;
 3. Szczelność okna PCV warto zwiększyć na zimę, a zmniejszyć latem (dla lepszej wymiany powietrza).

Konserwacja i regulacja okien w cenie montażu

Niektóre firmy sprzedające okna po zakończeniu prac dają klientom książeczkę z podstawowymi informacjami dotyczącymi konserwacji. W ramach zakupu i montażu okien wykonywana jest często pierwsza regulacja po roku od montażu okna (wliczona w cenę). Jest to wskazane szczególnie w przypadku nowego budownictwa – gdy budynek pracuje lub osiada, cała konstrukcja pracuje, więc okna mogą się nie domykać, lub uchylać.

Pierwsza regulacja i konserwacja okna plastikowego

podczas regulacji okien warto sprawdzić stan uszczelek

Jak wygląda pierwsza regulacja po zakupie okna? Konserwacja polega głównie na zadbaniu o okucia – przesmarowanie, regulacja okuć okna. Pierwsza regulacja wskazana jest po upływie ok. roku od montażu.

Bardziej doświadczeni użytkownicy okien plastikowych dbają też m.in. o konserwację uszczelek, tak aby nie parciały i nie sklejały się mimo mrozu. Do takich prac są dostępne specjalne preparaty, a o szczegóły warto zapytać ekspertów z firm zajmujących się sprzedażą i montażem okien.

Jak oceniasz ten poradnik?
Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Dziękujemy za Twoją opinię!
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco