Podany adres e-mail nie jest powiązany
z żadnym zapytaniem.
Powiedz jak możemy Ci pomóc

Ogrodzenia

Gliwice

6

Wiadomość została wysłana

Trzymaj rękę na pulsie! Wykonawca
niedługo
powinien się z Tobą
skontaktować.

Wiadomość do:

Co i jak przy ogrodzeniu, czyli czas na planowanie

Autor: Bau Ben, publikacja: 2021-07-08

W artykule omawiamy wykonanie ogrodzenia posesji z perspektywy klienta i wykonawcy – w zakresie wymagań, obowiązków i przepisów prawnych. Ponadto podpowiadamy, jak zaplanować realizację od A do Z, aby wszystko przebiegło jak z płatka.

Rodzaje ogrodzenia domu

Wykonanie odrodzenia – oczami klienta i wykonawcy

Dla nas wykonawców to kolejne zlecenie realizowane u kolejnego klienta. Niejednokrotnie z biegiem lat staje się dla nas procesem monotonnym.

Dla was klientów to inwestycja na lata, która ma posłużyć zapewnieniu komfortu i bezpieczeństwa. Ogrodzenie posesji to element będący końcowym etapem budowy i zarazem granicą waszego domowego ogniska.

Dla wielu inwestorów to również wizytówka posesji.

Porównaj propozycje wykonawców: oferty na montaż ogrodzenia

Zadania wykonawcy i inwestora

Jako profesjonaliści staramy się otoczyć każdego klienta opieką – od pierwszego telefonu aż do zamontowania ostatniego elementu. W przypadku naszej firmy oferujemy także 120-miesięczny okres gwarancyjny.

Wybór funkcji oraz rodzaju ogrodzenia zależy od was.

Wskazanie materiału, dobór asortymentu, sposób montażu oraz zwrócenie uwagi na kwestie przepisów to obowiązek każdego wykonawcy.

Przepisy Prawa budowlanego

Warto wspomnieć o najistotniejszych przepisach:

  1. Budowa ogrodzenia nie wymaga pozwolenia na budowę.
  2. Coraz częściej mamy do czynienia z planem zagospodarowania przestrzennego, który może stawiać ograniczenia w zakresie rodzaju ogrodzenia, np. mogą pojawić się zapisy o zakazie stosowania ogrodzeń pełnych.
  3. Czy ma to być mur oporowy, czy pełne panele oraz jaki ma być prześwit? – rozporządzenie na ten temat nie mówi, więc zanim wydamy pieniądze, zapytajmy o interpretację wykładni biegłego w Prawie budowlanym. W sytuacji, gdy nie znajduje się w nim żadna informacja, płot można wybudować z dowolnych materiałów.
  4. Zgodnie z przepisami ogrodzenie nie może stwarzać zagrożenia zarówno dla ludzi, jak i zwierząt. Poniżej 1,8 m wysokości płotu nie mogą znajdować się ostro zakończone elementy, druty kolczaste, potłuczone szkła czy też gwoździe. Dodatkowo bez zgłoszenia ogrodzenia możemy wykonać je na wysokość 220 cm.
  5. Pozwolenia nie wymaga również ogrodzenie tymczasowe placu budowy. Postawienie takiego ogrodzenia jest obowiązkowe i może być wymagane przy staraniu się o odszkodowanie od ubezpieczyciela w wyniku czyjegoś uszczerbku na zdrowiu (doznanego na naszym terenie lub w wyniku kradzieży).
  6. Ogrodzenie nie może też przecinać linii rozgraniczających ulicy oraz naruszać granicy innej działki. Jeśli nie jesteśmy pewni, gdzie znajdują się słupki graniczne, wezwijmy geodetę. Unikniemy w ten sposób kosztów rozbiórki ogrodzenia – to częsta sytuacja, zwłaszcza że ludzie stają się coraz bardziej roszczeniowi.
  7. To samo tyczy się ruchomych części ogrodzenia, bramy przesuwnej czy furtek – niedopuszczalne jest, by zahaczały o teren sąsiada lub otwierały się na zewnątrz działki. Grozi to nakazem rozbiórki.
  8. Pamiętaj też: jeśli planujesz postawić ogrodzenie w granicy działki, to musisz liczyć się z tym, że zaczną obowiązywać przepisy wspólnego użytku obu sąsiadów, a ponadto oboje będziecie zobowiązani do kosztów jego utrzymania, tj. konserwacji i wymiany elementów. Jako wieloletni montażyści w tej branży wiemy, że sąsiedzi będą ingerować w styl, kolor oraz wysokość ogrodzenia do momentu, kiedy inwestor wspomni o kosztach.
  9. Zwróćmy uwagę na wysokość – o ile docelowa nie będzie trudna w ustaleniu, o tyle początkowa (tzw. zero) może doprowadzić do sąsiedzkiej wojny. Jeśli posadowisz ogrodzenie zbyt wysoko, sąsiedzi z działki obok, szybko się zorientują, że zechcesz podnieść poziom gruntu, a oczami wyobraźni już widzą wodę spływającą z twojego terenu pod ich drzwi.
  10. Bądź pierwszy – ustal wysokość posadowienia, poinformuj o wysokości docelowej, stylu i gęstości. Być może pełne ogrodzenie betonowe lub kompozytowe będzie dobre (lub nie) dla waszych relacji. Na pewno warto odsunąć się od granicy działki i postawić płot na swoim terenie.
  11. Zastanów się nad zachowaniem twojego pupila (jeśli go masz lub kiedy będziesz planować nowego). Czy pies nie ma tendencji do podkopywania się i ucieczek? Podpowiadamy, że tak...
  12. Z pewnością działki przy terenach leśnych lub ogródkach działkowych są narażone na żerowanie stad dzików.
  13. W obu przypadkach (p. 11 i 12.) sprawdzi się podmurówka prefabrykowana lub lana. O tym, jaka jest ich charakterystyka oraz jakie są rodzaje, opowiemy w następnym artykule.
Montaż ogrodzeń - komu zlecić?

Poniżej przedstawiamy ranking 44 999 Specjalistów od Montażu Ogrodzeń najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Więcej poradników o montażu ogrodzeń