poddasze z dwoma oknami dachowymi i ociepleniem z wełny mineralnej - w 2021

Ocieplenie poddasza wełną mineralną – materiały, instrukcja, błędy

Ocieplenie poddasza wełną mineralną – materiały, instrukcja, błędy

Izolacja poddasza pomoże Ci oszczędzić na ogrzewaniu oraz zapewni komfort i bezpieczeństwo całej rodzinie. Tak właśnie działa wełna mineralna do ocieplenia dachów, poddaszy i stropów. Jest elastyczna, wielofunkcyjna i odporna na zniszczenia. Sprawdź, jak powinna przebiegać prawidłowe ocieplenie poddasza i na jakie błędy musisz szczególnie uważać?

author box img

Iwona Zbroja

Opublikowano: 9 kwietnia 2021 09.04.2021 Czas lektury: 6min

Ocieplenie poddasza wełną mineralną, ale jaką?

To, jaka wełna będzie najlepsza na poddasze, zależy od jego przeznaczenia, stanu i możliwości finansowych:

 • Płyty ze skalnej wełny mineralnej układane w dwóch warstwach najlepiej nadadzą się na ocieplenie stropu poddasza użytkowego. Dzięki swojej elastyczności będą dokładnie przylegać do powierzchni konstrukcji, co przełoży się na brak potencjalnych szczelin i mostków cieplnych.
 • Gruba warstwa wełny szklanej świetnie sprawdzi się przy dachach o bardziej skomplikowanej budowie. Wełna szklana nie jest tak odporna na ściskanie jak wełna skalna, ale jest lżejsza, sprężysta i dopasuje się do wszystkich załamań i narożników. Dzięki temu izolacja poddasza z wełny idealnie dopasuje się do przestrzeni pomiędzy elementami drewnianej więźby dachowej.
 • Wełna mineralna do ocieplenia już istniejącego i zabudowanego poddasza może występować w postaci granulatu. Po wycięciu w płytach gipsowych otworu, granulat można wdmuchać w przestrzenie wymagające dodatkowego ocieplenia. Aplikacja granulatu na 100m² poddasza trwa około 3 – 4 godzin. To rozwiązanie idealnie sprawdzi się też jako ocieplenie poddasza nieużytkowego.

Alternatywa dla wełny na poddasze

Ocieplenie poddasza styropianem, polistyrenem ekstrudowanym czy pianką poliuretanową stanowi alternatywę dla pełnej izolacji poddasza wełną mineralną. Materiały te są jednak znacznie sztywniejsze, co niesie ze sobą potencjalne ryzyko powstania szczelin, przez które z domu będzie uciekało ciepło. Będzie to odczuwalne szczególnie mocno, jeśli planujemy ocieplenie starego poddasza.

Czytaj też:

Wełna mineralna do ocieplenia poddasza – zalety

Większość właścicieli domów jednorodzinnych decyduje się na ocieplenie poddasza wełną mineralną. Materiał ten posiada szereg właściwości, które zwiększają nie tylko komfort ale i bezpieczeństwo mieszkańców.

1. Ocieplenie poddasza wełną mineralną – izolacja termiczna

Wełna na poddasze posiada bardzo dobre parametry izolacji cieplnej. Współczynnik przewodzenia lambda jest na poziomie od 0,031 W/mK do około 0,045 W/mK. Wynik ten zostaje podwojony, gdy stosuje się ocieplenie dwuwarstwowe. Warto też zwrócić uwagę na pełną ciągłość ocieplenia oraz możliwość uszczelnianie trudno dostępnych miejsc. Pod tym względem, wełna mineralna jest bezkonkurencyjna.

2. Ocieplenie poddasza wełną mineralną – izolacja akustyczna

Włóknista struktura wełny mineralnej bardzo dobrze tłumi dźwięk. Dotyczy to zarówno hałasów dochodzących z zewnątrz (np. odgłosy bębniącego deszczu na dachu pokrytym blachą), jak i odgłosów wewnątrz domu (przy ociepleniu poddasza użytkowego).

3. Ocieplenie poddasza wełną mineralną – ochrona przed ogniem

Wełna mineralna do ocieplenia dachu posiada najwyższą klasę reakcji na ogień A1. Ocieplenie z wełny mineralnej stanowił zaporę ogniową: nie pozwala rozprzestrzeniać się płomieniom i zapobiega zniszczeniu całej konstrukcji. Owinięcie wełną mineralna instalacji elektrycznej chroni przed przeniesieniem iskry w razie spięcia.

4. Ocieplenie poddasza wełną mineralną – paroprzepuszczalność

Wełna mineralna jest materiałem wysoce paroprzepuszczalnym. Ocieplone nią poddasze “oddycha”, czyli bez problemu odprowadza parę wodną na zewnątrz domu. Ta cecha zabezpiecza dom przed wilgocią, rozwojem pleśni czy grzybów na ścianach. Ocieplenie strychu wełną zapewnia bezpieczne miejsce do przechowywania ubrań i sprzętów.

Gdzie szukać ocieplania poddaszy?

Poniżej przedstawiamy ranking 60 575 Specjalistów od Ocieplania Poddaszy najlepszych w 2022 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Wszystkie miasta i firmy

Jak przygotować się do ocieplenia poddasza wełną mineralną?

 1. Sprawdź stan dachu – ocieplanie poddasza możesz wykonać również w starym domu, o ile pozwala na to stan jego konstrukcji. Koniecznie sprawdź, czy:
  • dach nie przecieka,
  • na drewnie nie ma grzybów, pleśni czy insektów,
  • konstrukcja dachu nie jest zawilgocona / uszkodzona / ugięta,
  • stare krokwie wytrzymają dodatkowy ciężar,
  • zmniejszenie powierzchni użytkowej poddasza jest dla Ciebie akceptowalne.
 2. Zadbaj o wentylację nad termoizolacją – konieczne będą wloty powietrza w okapie oraz wyloty powietrza w pokryciu albo w kalenicy. Jeśli z jakiegoś powodu nie można ich wykonać w tych miejscach, sprawdzą się także wloty i wyloty powietrza w pokryciu. Każda szczelina musi mieć min. 2,5 cm.
 3. Zamocuj folię paroprzepuszczalną – do boków krokwi lub do dodatkowych listew dystansowych, przybitych do deskowania dachu. Współczynnik paroprzepuszczalności powinien wynosić powyżej 3000 g/(m2 x 24h) a współczynnik Sd (oporu dyfuzyjnego) być mniejszy niż 0,02 m.

Jak ocieplić poddasze wełną mineralną?

pracownik ocieplający poddasze domu wełną mineralną

Ocieplenie poddasza wełną mineralną można przeprowadzić na kilka sposobów. Wszystko zależy od tego, czy do wstępnego krycia dachu użyto membrany paroprzepuszczalnej (poddasze typu nieszczelnego), czy papy lub folii niskoparoprzepuszczalnej (poddaszu typu szczelnego). Dlaczego to takie ważne?

 • Jeśli dach pokryto folią paroprzepuszczalną, ocieplenie z wełny można wciskać pomiędzy krokwie do momentu ich styku z membraną. Konieczne będzie tu pozostawienie szczeliny wentylacyjnej na 2 – 3cm między folią wiatroizolacyjną a pokryciem dachowym oraz wlotu i wylotu powietrza.
 • W przypadku wykorzystania papy lub folii o niskiej paroprzepuszczalności, konieczne będzie pozostawienie szczeliny wentylacyjnej na 2 – 6 cm między wełną a kolejnymi warstwami poddasza oraz wlotu i wylotu powietrza.

Pamiętaj! Ocieplenie poddasza wełną mineralną należy wykonać jeszcze przed ociepleniem ścian.

Chcesz wiedzieć, jak wykonać ocieplenie poddasza wełną mineralną? Szczegółową instrukcję montażu znajdziesz pod linkiem >>>Jak ocieplić poddasze krok po kroku?

Jaka grubość wełny na poddasze?

W związku z wymogami WT 2021 do ocieplania poddasza należy zastosować wełnę mineralną o grubości 25 cm i współczynniku lambda 0,031 W/(m.K). Dwuwarstwowe ocieplenie z wełny mineralnej jest obecnie uznawane za najbardziej efektywną termoizolację poddasza:

 1. I warstwa ocieplenia powinna być o 1 – 2 cm cieńsza niż wysokość krokwi przy poddaszu typu nieszczelnego względem pary wodnej, oraz o 3 – 6 cm cieńsza niż wysokości krokwi przy poddaszu typu szczelnego względem pary wodnej.
 2. II warstwa ocieplenia poddasza jest umieszczana pod krokwiami, między nimi a między podwieszonym rusztem. Jej grubość to różnica między planowaną całkowitą grubością izolacji, a grubością pierwszej warstwy.

Im grubsza warstwa wełny na poddasze, tym większy koszt zakupu i robocizny. Nie warto jednak oszczędzać. Prawidłowo wykonane potrafi zmniejszyć koszty ogrzania domu nawet o 30%. Dodatkowo, izolacja poddasza wełną może znacząco wydłużyć żywotność całego domu, zmniejszyć częstotliwość remontów i podnieść komfort życia.

Przydatny poradnik: Ocieplenie poddasza – cena

Najczęstsze błędy popełniane w czasie izolacji dachu skośnego wełną

Błędy przy ocieplaniu poddasza wełną mogą się pojawić na każdym etapie prac. Popełnienie któregoś z nich może znacznie obniżyć parametry izolacyjne wełny mineralnej.

 1. Błędy przy montażu paroizolacji:
  • całkowity brak folii paroizolacyjnej,
  • wykorzystanie folii uszkodzonej / nieszczelnej,
  • montaż folii bez pozostawienia zakładek,
  • położenie folii wysokiej paroprzepuszczalności odwrotną stroną.
 2. Błędy przy montażu wełny mineralnej:
  • montaż zbyt cienkiej warstwy wełny,
  • brak ciągłości warstw ocieplenia,
  • brak pierwszej warstwy wełny w trudno dostępnych miejscach,
  • brak szczeliny wentylacyjnej,
  • wykorzystanie zbyt dużej ilości wełny, co może prowadzić do m.in. wybrzuszenia płyt,
  • ocieplanie wilgotną wełną.
 3. Błędy przy wykonywaniu wentylacja dachu:
  • całkowity brak wentylacji lub niewystarczająca wentylacja,
  • zatykanie otworów wentylacyjnych, jako próba uszczelnienia istniejącego już poddasza.

>>> Jeśli potrzebujesz fachowca, sprawdź: Ocieplenie domu, fachowcy od ocieplenia budynków

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco