izolacja poddasza wykonana pianką poliuretanową

Ocieplenie poddasza pianką – jak wykonać i ile to kosztuje?

Ocieplenie poddasza pianką – jak wykonać i ile to kosztuje?

Ocieplenie poddasza pianką poliuretanową wymaga wykorzystania do tego celu albo mat o piance zamkniętokomórkowej, albo pianki – metodą natryskową. Dzięki ociepleniu poddasza pianką można wykluczyć powstanie mostków termicznych nawet w najmniej dostępnych miejscach.

author box img

Ewa Wołowik-Kaczorek

Zaktualizowano: 18 października 2022 18.10.2022 Czas lektury: 7min

Z poradnika dowiesz się

Ponad 76975 Specjalistów od Ocieplenia Poddasza blisko Ciebie

Na czym polega ocieplenie poddasza pianką PUR?

Ocieplenie poddasza pianą poliuretanową polega na aplikacji pianki PUR za pomocą pistoletów natryskowych na wybrany obszar – w tym przypadku poddasze. Do ocieplania poddasza pianą potrzebne są:

  • strój ochronny,
  • specjalistyczny sprzęt,
  • wiedza i doświadczenie.

Piana musi szczelnie wypełnić izolowany obszar. Po aplikacji natychmiast zwiększa swoją objętość, nawet do 120 razy!

Nie można samodzielnie wykonać ocieplania budynku i poddasza pianką PUR. Aplikacja pianą PUR tylko z pozoru jest nieskomplikowana. Dlatego podstawą jest znalezienie dobrych i sprawdzonych wykonawców, którzy specjalizują się w ocieplaniu poddasza pianką poliuretanową. Gdy już znajdziesz specjalistę, pamiętaj o dokładnym ustaleniu zakresu prac przed ich rozpoczęciem. Zastanów się również, w jaki sposób chcesz wykończyć poddasze po ociepleniu?

SAIN Budownictwo

Marcin Królik

SAIN Budownictwo

Jeżeli mówimy o izolacji poddasza, należy skonsultować z klientem kwestię wykończenia. Jeśli izolacja ma być zabudowana i pokryta płytami kartonowo-gipsowymi, należy wcześniej zainstalować uchwyty do umocowania tych płyt. Zamontowanie uchwytów do wykończeń jest niemożliwe po wykonaniu ocieplenia – zniszczymy wykonaną izolację.

Gdzie szukać ocieplenie poddasza?

Poniżej przedstawiamy ranking 76 975 Specjalistów od Ocieplenia Poddasza najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Wszystkie miasta i firmy

Jaka pianka na poddasze?

Do izolacji poddasza wykorzystuje się piankę otwartokomórkową, co potwierdzają fachowcy od ociepleń poddasza z Warszawy:

SAIN Budownictwo

Marcin Królik

SAIN Budownictwo

Poddasze ociepla się pianką otwartokomórkową. Ma większość komórek otwartych, czyli jest paroprzepuszczalna. Piana zamkniętokomórkowa nie przepuszcza pary wodnej. To pianka twarda, sztywna, dlatego nie ma zastosowania na poddaszach (drewniane dachy pracują). Pianką zamkniętokomórkową można za to ocieplać fundamenty.

Rodzaj pianki to nie wszystko. Ważna jest także grubość użytego materiału. Jaka jest rekomendowana grubość pianki na poddasze? Na to pytanie odpowiedział nam pan Robert Kruk z firmy IZO-TERM:

Specjalista Oferteo.pl

Specjalista Oferteo.pl

Do roku 2019 zdecydowana większość izolacji pianą poliuretanową na poddaszu miała grubość 20 cm (lambda 0,036-0,037, to zależy od producenta, od parametrów materiału). Dzisiaj jest to raczej 24-25 cm (lambda 0,037). Ta grubość spełnia wymagania termoizolacyjne. Do końca 2020 maksymalna wartość współczynnika U dla dachów musiała być równa lub niższa niż 0,18 W/m2K (dla ścian zewnętrznych to 0,23 W/m2K). Od 2021 obowiązuje nowe standardy WT 2021 i współczynnik U dla dachów wynosi 0,15 W/m2K (0,20 W/m2K dla ścian zewnętrznych).

Warto dodać, że lambda jest ważniejszym parametrem niż sama grubość izolacji. To ona decyduje o grubości piany względem współczynnika, który chcemy uzyskać. Im niższa lambda, tym piana PUR jest lepszym izolatorem. Słabsze parametry powodują, że tego materiału trzeba zastosować więcej."

Przydatny poradnik: Ocieplenie poddasza nieużytkowego

Ocieplenie poddasza pianką – wady i zalety pianki na poddasze

Ocieplanie poddasza pianką ma wady i zalety. Przede wszystkim taka wewnętrzna izolacja pozwala na uzyskanie wysokiej szczelności warstwy i możliwości likwidacji miejsc ucieczki ciepła. Sprawdź, jakie jeszcze plusy ma ocieplenie poddasza pianką PUR.

Zalety pianki na poddasze:

  1. Pianka otwartokomórkowa tworzy na poddaszu świetną barierę akustyczną.
  2. To szybki i precyzyjny sposób eliminacji mostków termicznych, które ciężko całkowicie zniwelować za pomocą wełny mineralnej i innych materiałów przycinanych na wymiar. Pianka dociera wszędzie, w każdy kąt, zagłębienie, nierówność.
  3. Można nią ocieplić lub docieplić zarówno stare poddasze, jak i poddasze w nowym domu.
  4. To bezpieczny dla zdrowia sposób ocieplenia: pianka PUR jest hipoalergiczna i nietoksyczna.
  5. Piana na poddasze (otwartokomórkowa) jest paroprzepuszczalna, więc drewno pod nią może oddychać.
  6. Pianka PUR chroni drewnianą konstrukcję poddasze przed gniciem, grzybami itp.

Niestety, taki tryb ocieplenia poddasza ma nie tylko atuty, ale obciążony jest też pewnymi minusami. Wady ocieplania pianką PUR to:

  1. Łatwopalność (piana PUR zaliczana jest do klas ogniowych E albo F). Jednocześnie pianka jest materiałem samogasnącym – stopi się, ale nie będzie rozprzestrzeniać ognia.
  2. Montaż pianki jest stosunkowo drogi w porównaniu do tradycyjnych metod ocieplania poddasza.

Warto również dodać, że zdaniem specjalistów największym błędem występującym w trakcie ocieplenia poddasza pianą poliuretanową może być niedokładna aplikacja. Wtedy pojawiają się mostki cieplne, a więc ocieplenie poddasza pianą staje się nieskuteczne. Dlatego tak ważne jest skorzystanie z usług doświadczonych fachowców, np. specjalistów od ociepleń poddasza z Wroclawia!

Ocieplenie poddasza wełną czy pianką?

Konkurencyjną metodą ocieplenia poddasza jest wykorzystanie w tym celu wełny mineralnej, którą cechują wysokie właściwości termoizolacyjne. Jest niepalna, ognioodporna, a przy tym zapobiega ucieczce ciepła.

Ocieplenie poddasza wełną można wykonać z wykorzystaniem wełny mineralnej skalnej albo wełny szklanej. Jej wadą jest natomiast to, że musisz zastosować odpowiednią grubość warstwy izolacyjnej, by uzyskać odpowiednie parametry ociepleniowe. Zabiera więc ona sporo cennego miejsca na poddaszu, a to istotne, jeśli chcesz zaaranżować w tym miejscu pomieszczenia mieszkalne.

Co wybrać? Ocieplenie poddasza wełną czy pianką? Co jest lepsze? Pianka PUR wypełni każdą szczelinę, dzięki czemu skutecznie zapobiegniesz powstawaniu mostków termicznych. Jest doskonałym wyborem przy izolacji poddasza, które często ma skomplikowaną więźbę dachową. Ocieplenie poddasza pianką pozwala na stworzenie bariery przeciwwilgociowej, która będzie przy okazji skutecznie chroniła powierzchnię przed powstaniem pleśni i grzybów.

Wadą ocieplenia pianką będzie niestety jej cena. Może być ona dwukrotnie droższa od wełny mineralnej.

Natrysk pianki poliuretanowej

Pianka PUR może być nanoszona na ściany i krokwie poddasza użytkowego lub nieużytkowego z wykorzystaniem odpowiedniego narzędzia, jakim jest agregat. Natrysk pianki poliuretanowej powinien być wykonany przez pracowników firmy budującej domy, którzy mają doświadczenie i kwalifikacje w tym zakresie. Ostateczny produkt przygotowywany jest w agregacie, a ty kupujesz lub zlecasz zakup do natrysku pianki PUR jako półprodukt.

Pianka PUR natychmiast przykleja się do powierzchni roboczej i gwałtownie pęcznieje, przez co jest w stanie wypełnić nawet najbardziej niedostępne miejsca i szpary.

Ważne:
Materiał powinien być nałożony równomiernie, aby nie powstały większe niż 2-, 3-centymetrowe różnice w poziomach, a izolacja miała jednolitą, niemalże równą powierzchnię. Różnice wynoszące 10-15 cm mogą spowodować powstanie mostków termicznych.

Przy natrysku pianki poliuretanowej na poddaszu trzeba trzeba wziąć pod uwagę:

  • temperaturę powietrza,
  • jego wilgotność,
  • temperaturę podłoża,
  • oraz ciśnienie w maszynie.

Operowanie lancą nanoszącą piankę PUR wymaga też wprawy.

Ocieplanie poddasza pianką – cena

specjalista izoluje dach natryskowo pianką poliuretanową

Cena wyliczana jest przez firmy zajmujące się wykonywaniem izolacji z pianki otwartokomórkowej zwykle za 1 m² ocieplonej powierzchni. Ocieplenie poddasza pianką PUR w warstwie o grubości około 20 cm będzie cię kosztować około 90-100 zł za m².

Co wpływa na cenę ocieplania poddasza pianą PUR?

  • powierzchnia do ocieplenia (jej wielkość),
  • stopień skomplikowania konstrukcji poddasza (liczne załamania w konstrukcji lub ich brak, liczba trudno dostępnych miejsc itp.),
  • materiał (producent),
  • grubość izolacji,
  • lokalizacja, czyli odległość klienta od wykonawcy,
  • dodatkowe prace związane z przygotowaniem poddasza do ocieplenia PUR przez wykonawcę.

Co może podnieść cenę ocieplania poddasza pianą PUR?

Koszt ocieplania poddasza pianką może zwiększyć:

  • montaż uchwytów, wieszaków,
  • zabudowa szczelin między połacią a ścianą,
  • konieczność przygotowania poddasza do rozpoczęcia natrysku, np. z powodu uszkodzonej powłoki membrany dachowej,
  • konieczność demontażu starego ocieplenia (jeśli na poddaszu jest stara izolacja, musimy się jej pozbyć, aby móc wykonać nowe ocieplenie)”.

Czytaj więcej: Ocieplenie poddasza – cena

Ocieplenie poddasza pianką – czy warto?

Tak, ocieplanie pianką to doskonała metoda, jeśli:

  • chcesz mieć trwałe ocieplenie poddasza,
  • zależy ci na szybkości prac (ocieplanie poddasza pianką zajmuje średnio jeden dzień),
  • poddasze posiada dużo trudno dostępnych miejsc albo ma nietypową konstrukcję (piana łatwo dociera w każde miejsce),
  • zależy ci także na dobrym wyciszeniu poddasza,
  • chcesz, aby drewno mogło swobodnie “oddychać” pod warstwą ociepleniową,
  • jesteś alergikiem – struktura piany nie sprzyja rozwojowi roztoczy i zbieraniu się kurzu.

O czym należy pamiętać?

Specjalista Oferteo.pl

Specjalista Oferteo.pl

Przy ocieplaniu poddasza główne znaczenie mają dwie kwestie. Pierwsza kwestia: odpowiednia wilgotność konstrukcji, czyli więźby – wilgotność drewna konstrukcyjnego powinna mieścić się w przedziale od 10 do 20% wilgotności. Dlatego w świeżo wybudowanym domu nie można od razu wykonywać izolacji pianką pur. (Sprawdzenie poziomu wilgotności więźby dachowej jest możliwe za pomocą wilgotnościomierzy lub kamery termowizyjnej - przypis redakcji).
Druga kwestia: kolejność prac. Po pracach mokrych trzeba odczekać (np. po wykonaniu tynków, posadzek). Czas, jaki musimy odczekać, zależy od pory roku i panującej temperatury. Latem musimy poczekać od 2 do 4 tygodni. W sezonie jesiennym, kiedy mamy niższe temperatury i wyższą wilgotność, czas oczekiwania na wyschnięcie posadzek, tynków itp. to minimum 4 tygodnie.

Dodano: 9 kwietnia 2021 Zaktualizowano: 18 października 2022

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco