fachowiec w stroju budowlanym stoi na drabinie i sprawdza wykonanie ocieplenia balkonu styropianem

Hydroizolacja i ocieplenie balkonu – wykonanie, opinie i koszty

Hydroizolacja i ocieplenie balkonu – wykonanie, opinie i koszty

Prawidłowa hydroizolacja balkonu i wykonanie ocieplenia to nie tylko zabezpieczenie zbrojenia przed korozją, ale też ochrona przed wilgocią i zapewnienie trwałości na lata. Bez ocieplenia na balkonie mogą pojawić się zacieki i odbarwienia, a w skrajnym przypadku grzyb – przechodzący do okolic drzwi balkonowych. Jaka hydroizolacja balkonu będzie najlepsza? W jaki sposób zaizolować i ocieplić balkon? Ile to kosztuje?

author box img

Jacek Krajl

Opublikowano: 29 września 2022 29.09.2022 Czas lektury: 6min

Z poradnika dowiesz się

Ponad 68933 Specjalistów od Ocieplania Elewacji blisko Ciebie

Hydroizolacja balkonu – czym jest i dlaczego jest niezbędna?

Na początek warto dowiedzieć się, na czym polega hydroizolacja balkonu. Hydroizolacja polega na zastosowaniu na balkonie izolacji przeciwwilgociowej i wodochronnej – to podstawa prac nad ociepleniem budynku, które obejmuje także ocieplanie elewacji.

Celem stosowania hydroizolacji jest zabezpieczenie balkonu przed skutkami długotrwałego oddziaływania wilgoci na powierzchnię balkonu i elementy konstrukcyjne.

Kiedy izolacja balkonu jest szczególnie istotna? Hydroizolacja na balkonie lub tarasie jest szczególnie ważna, gdy balkon jest odkryty lub powierzchnia tarasu narażona jest na oddziaływanie wód gruntowych. W takich sytuacjach brak odpowiedno przygotowanej elewacji może bardzo szybko doprowadzić do zniszczeń.

Brak hydroizolacji na balkonie – czym skutkuje?

Jakie mogą być skutki braku hydroizolacji na balkonie lub zastosowanie nieodpowiedniej hydroizolacji? To m.in.:

 • korozja zbrojenia,
 • mostki cieplne w domu (przy drzwiach balkonowych),
 • łuszczący się beton na balkonie,
 • pękanie płytek balkonowych,
 • pękające fugi,
 • zacieki i odbarwienia na balkonie,
 • grzyb (również w miejscu wyjścia na balkon),
 • mech i glony w rysach i szczelinach na balkonie.
Uwaga!
Brak hydroizolacji odbija się negatywnie na powierzchni balkonu szczególnie zimą. Nawet niewielka ilość wody sprawia, że beton z wylewki balkonu nasiąka i podlega zamarzaniu i odmarzaniu, co może rozsadzać stopniowo jego strukturę. W skrajnym wypadku bez odpowiedniego ocieplenia balkonu i hydroizolacji może dojść do pęknięcia powierzchni balkonu i korozji zbrojenia prowadzącej nawet do zerwania balkonu.
Gdzie szukać firmy do ocieplenia elewacji?

Poniżej przedstawiamy ranking 68 933 Specjalistów od Ocieplania Elewacji najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Wszystkie miasta i firmy

Hydroizolacja balkonu – cena w 2022 roku

Ile kosztuje hydroizolacja balkonu? Cena za m² i cena robocizny zależy od wielu czynników – m.in. od powierzchni balkonu, wybranego rodzaju hydroizolacji, konieczności wykonania dodatkowych prac i ich stopnia skomplikowania.

Cena hydroizolacji w 2022 roku zazwyczaj mieści się w przedziale od ok. 90-100 zł za m² do ok. 280-300 zł za m². Dodatkowo należy doliczyć koszty wybranego rodzaju hydroizolacji. Najdroższe materiały to nowoczesne emulsje polimerowe, najtańsze – zwykłe masy uszczelniające.

Często czytany poradnik: Dofinansowanie do ocieplenia domu

Jaka hydroizolacja na balkon?

O tym, jaka hydroizolacja na balkon będzie najlepsza i czym izolować balkon, decyduje rodzaj balkonu i zastosowanej powierzchni. Wybór rodzaju hydroizolacji najlepiej skonsultować ze sprawdzonymi fachowcami od ocieplenia elewacji w Warszawie, czy fachowcami od ocieplenia domów w Gdańsku. Najczęściej stosowane rodzaje hydroizolacji na balkonie to:

 1. Folia w płynie – prosta w zastosowaniu, aplikowana wałkiem lub pędzlem, przed montażem należy koniecznie zapoznać się ze wskazówkami producenta (w zależności od produktu rekomendowana może być różna liczba warstw, ważna jest też temperatura pracy i czas schnięcia).
 2. Wysokoelastyczna izolacja podpłytkowa – nakładana wałkiem, pędzlem lub pacą, polecana nie tylko jako hydroizolacja na balkon, ale też w łazience albo kuchni.
 3. Masy uszczelniające – to specjalny rodzaj izolacji przeciwwodnych, stosowane są również w garażach czy w piwnicach.
 4. Papa termozgrzewalna – tego typu papę (w przeciwieństwie do izolacji na balkon kładzionej na zimno) montuje się za pomocą butli z gazem i palnika.
 5. Emulsje polimerowe i szlamy uszczelniające – charakteryzują się szybką i łatwą aplikacją, tworzą powłoki elastyczne, dostępne są produkty szybkowiążące i do zastosowania na wilgotne podłoże – dzięki czemu łatwo można przyspieszyć montaż hydroizolacji na balkonie.

Jak zaizolować i ocieplić balkon?

fachowiec od ocieplania domu ociepla balkon styropianem

Hydroizolacja na balkonie – krok po kroku:

Krok 1. Przygotuj podłoże balkonu pod hydroizolację

Niezależnie, czy w planie jest hydroizolacja balkonu bez płytek, czy hydroizolacja balkonu pod płytki lub ocieplanie balkonu styropianem, to pierwszym krokiem jest zawsze odpowiednie oczyszczenie i przygotowanie podłoża.

Wszelkie wgłębienia i uszczerbki wypełnij zaprawą montażową do ubytków w betonie, oczyść powierzchnię.

Krok 2. Wykonaj spadek za pomocą gładzi

Kluczowy w konstrukcji balkonu jest spadek, dzięki któremu woda nie zalega na balkonie i/lub nie spływa na ściany domu czy w stronę drzwi balkonowych. Zalecany jest spadek 1,5-2% w kierunku zewnętrznym.

Bazą balkonu jest zazwyczaj wypoziomowana wylewka, dlatego po jej oczyszczeniu, a przed nałożeniem płytek dodatkowo należy wykonać warstwę spadkową z mieszanki betonowej. Dopiero ta warstwa będzie bazą do hydroizolacji i ocieplenia balkonu.

Krok 3. Zastosuj hydroizolację na balkonie

Na tym etapie należy zastosować wybraną warstwę izolacji, czyli np. nałożyć płynną izolację przeciwwilgociową. Zazwyczaj jest klejona na zimno (to łatwiejsza, ale nieco dłuższa w zastosowaniu metoda) lub termozgrzewalna (za pomocą palnika – ten rodzaj izolacji powinien wykonać specjalista od ocieplenia elewacji z Wrocławia lub innego miasta bliżej Ciebie).

Alternatywą jest użycie emulsji i szlamów uszczelniających. Montaż wówczas polega na zastosowaniu cementowej zaprawy uszczelniającej wzbogaconej polimerami. Niektóre preparaty dodatkowo wymagają zagruntowania podłoża na balkonie.

Krok 4. Nałóż warstwę ocieplenia na balkon

Często wybieraną opcją na balkon jest ocieplenie styropianem lub ocieplenie balkonu styrodurem. W przypadku styropianu na balkon stosuje się specjalny twardy styropian XPS. W obu przypadkach ocieplenie balkonu polega na nałożeniu wybranego materiału i przykrycie go folią tłoczoną (kubełkową).

Krok 5. Zabezpiecz ściany

W tym celu albo wywiń papę lub folię na kawałek ściany balkonowej lub zastosuj brzegowe taśmy dylatacyjne. To dodatkowa forma zabezpieczenia ścian przed moknięciem – na wypadek bardzo dużych ulew.

Krok 6. Na balkon nałóż drugą warstwę gładzi

Następnie na siatce do wylewek należy nałożyć drugą, ok. 3-centymetrową warstwę gładzi.

Krok 7. Wykończenie balkonu

Gdy wierzchnia warstwa wyschnie, możesz przystąpić do wykończenia balkonu wybraną przez siebie metodą, np. kładąc deski lub płytki.

Uwaga!
Aby jeszcze bardziej wzmocnić balkon, warto zastosować specjalne mrozoodporne spoiny i fugi.

Hydroizolacja balkonu – opinie na forum

Właściwie wszystkie opinie o hydroizolacji balkonu na forum są pozytywne. Coraz większą popularnością (i pozytywnymi opiniami na forach) cieszą się płynne izolacje przeciwwilgociowe (przykładem są emulsje polimerowe jako izolacja na balkon) oraz szlamy uszczelniające.

W większości przypadków użytkownicy chwalą prostotę montażu hydroizolacji (wyjątkiem jest papa termozgrzewalna – wymagająca montażu za pomocą palnika.

Opinie o izolacji balkonu dzielą się na dwie grupy – hydroizolację oceniają osoby inwestujące w nowe domy oraz będący w trakcie remontu generalnego starych domów. Szczególnie w drugim przypadku w opiniach pojawiają się głosy o wyeliminowaniu zjawiska zawilgoconych ścian przy balkonie czy korzyści płynących z redukcji mostków cieplnych. Wszystko to prowadzi do oszczędności na ogrzewaniu.

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco