fachowiec rozciąga siatkę elewacyjną na ścianie zewnętrznej budynku - w 2021

Siatka elewacyjna – przeznaczenie, rodzaje, montaż, cena

Siatka elewacyjna – przeznaczenie, rodzaje, montaż, cena

Siatka elewacyjna jest ważnym elementem systemu ociepleń budynków. Wzmacnia izolację (najczęściej styropian lub wełnę mineralną) oraz zabezpiecza ściany budynku przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych i powstaniem mechanicznych uszkodzeń. Jakie są rodzaje siatek elewacyjnych? Jaka jest cena siatki do ociepleń? Sprawdź najważniejsze informacje!

author box img

Marta Białek

Opublikowano: 9 kwietnia 2021 09.04.2021 Czas lektury: 7min

Funkcje siatki elewacyjnej

Siatka elewacyjna jest jednym z materiałów niezbędnych przy ocieplaniu budynków. Jej podstawowe funkcje to:

 • zwiększenie żywotności izolacji budynku,
 • ochrona elewacji przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz przed działaniem czynników pogodowych,
 • zapobieganie pęknięciom i odkształcaniu się elewacji,
 • zabezpieczenie styropianu przed kruszeniem się.

Siatka budowlana elewacyjna z powodzeniem może być użyta do styropianu białego, grafitowego, jak też do wełny mineralnej.

Siatka do ociepleń z włókna szklanego – charakterystyka

Najbardziej popularnym rodzajem siatki elewacyjnej stosowanym w systemach dociepleń jest siatka elewacyjna z włókna szklanego. Może być też wykorzystywana w celu wzmocnienia tynków (warstwy szpachlowo-klejowej nakładanej pod tynkiem), wtedy określa się ją mianem siatki podtynkowej.

Siatka wykonana z włókna szklanego jest pokryta powłoką odporną na działanie alkaliów (roztworów wodorotlenków litowców i wapnia, które mają działanie żrące oraz węglanów potasu, sodu, amonu i roztworów amoniaku). Jest produkowana z jedwabiu szklanego lub rowingu:

 • siatka elewacyjna z jedwabiu szklanego – materiał ten stanowi rodzaj włókna chemicznego, które otrzymywane jest ze szkła wodnego lub stopionego. Włókno szklane ma średnicę 3-17 gm,
 • siatka elewacyjna z rowingu – siatka zbudowana ze złączonych ze sobą pasm włókien. Podczas ich łączenia nie skręca się materiału. Włókno elementarne tego rodzaju ma średnicę 9-17 gm.

Siatki z włókna szklanego nazywane są europejskimi. Cechuje je wysoka odporność na działanie czynników chemicznych zawartych w farbie czy tynku.

Siatka elewacyjna – rodzaje

Siatka do ociepleń jest wytrzymała i zachowuje swoje właściwości przez długi czas. Ze względu na splot zastosowany w siatce wyróżnia się siatki:

 • o splocie raszlowym – stosuje się je w miejscach małego obciążenia wynikającego z ruchu ścian i sufitów. Siatkę tego typu wykonuje się, układając na krzyż proste, płócienne włókna,
 • o splocie egejskim – wykorzystywana w elewacjach narażonych na duże obciążenie. Siatka jest trwała, powstaje z osnowy (włókien biegnących wzdłuż materiału) i skręconych ze sobą włókien wątku (włókien biegnących w poprzek długości materiału).

To nie jedyny podział siatek ochronnych elewacji stosowanych do ocieplenia domu. Ze względu na użyty do ich wykonania materiał i właściwości wyróżnia się:

 • wspomnianą już siatkę z włókna szklanego – to najczęściej wybierany materiał ze względu na swoją uniwersalność;
 • siatkę pancerną – wykonaną z włókna szklanego, pokrytego powłoką z kauczuku. Dodatkowa warstwa gwarantuje zwiększoną ochronę przed uszkodzeniami mechanicznymi i działaniem niskich temperatur. Ten rodzaj siatki elewacyjnej instaluje się zwykle podczas ocieplania domu drewnianego czy murowanego w miejscach szczególnie narażonych na uszkodzenia, czyli np. w dolnej części elewacji, na ścianach garażu, cokołach, przy ścieżkach komunikacyjnych czy schodach.
 • siatkę ekranującą – wykonaną z włókna szklanego uszlachetnionego nitkami ze stali nierdzewnej i powłoką, która przewodzi prąd. Siatkę ekranującą stosuje się podczas ocieplania domu od wewnątrz. Chroni budynek przed działaniem elektrosmogu (promieniowania płynącego z linii wysokiego napięcia, może mieć różną częstotliwość i niekorzystnie wpływać na samopoczucie). Wykorzystuje się ją zarówno w pomieszczeniach mieszkalnych, jak i przemysłowych.

Zanim kupisz siatkę do wzmocnienia i ochrony elewacji, warto zastanowić się nad wyborem jej gramatury. Mówi ona o wytrzymałości materiału. Im większa gramatura, tym siatka jest bardziej wytrzymała.

Nie zakładaj jednak, że siatka o niskiej gramaturze w ogóle nie ochroni ścian budynku. W domach jednorodzinnych stosuje się zwykle siatki o gramaturze od 140 do 160 g/m2. Większe wartości ma siatka, którą izoluje się budynki publiczne. Jej gramatura wynosi nawet 210 g/m2.

Jeśli nie wiesz, który rodzaj siatki do styropianu czy wełny wybrać, skontaktuj się ze specjalistą. Dzięki temu nie tylko zaoszczędzisz pieniądze, ale też wybierzesz odpowiedni typ siatki elewacyjnej.

Gdzie szukać firmy do ocieplenia elewacji?

Poniżej przedstawiamy ranking 56 676 Specjalistów od Ocieplania Elewacji najlepszych w 2022 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Wszystkie miasta i firmy

Zatapianie siatki elewacyjnej krok po kroku

pracownik rozprowadza zaprawę na siatce elewacyjnej

Instalacja siatki ochronnej elewacji powinna być zlecona specjaliście. Dlaczego? Ponieważ źle zamontowana siatka nie będzie spełniała swojej funkcji. Jakie są etapy zatapiania siatki elewacyjnej na styropianie?

Etap 1: Przygotowanie elewacji pod instalację siatki

 1. Zatapianie siatki w elewacji należy rozpocząć od ocieplenia domu wełną lub styropianem. Pamiętaj, że po instalacji ocieplenia musi upłynąć przynajmniej doba, abyś mógł zamontować siatkę. Klej mocujący płyty styropianowe musi wyschnąć.
 2. Kolejnym krokiem jest przeszlifowanie styropianu przy pomocy gruboziarnistego papieru ściernego lub tarki do styropianu. Przygotowane podłoże należy odpylić, a szczeliny powstałe w styropianie uzupełnić pianką poliuretanową.
 3. Jeśli powierzchnia elewacji została już wygładzona i oczyszczona, należy zamontować listwy narożne, przyokienne oraz profile dylatacyjne (dzięki nim połączysz dwie powierzchnie podłogi lub wypełnisz szczelinę). Po zamontowaniu dodatkowych elementów musisz poczekać, aż klej wyschnie.

Etap 2: Montaż siatki elewacyjnej

 1. Rozpocznij od określenia warunków pogodowych. Właściwa temperatura na montaż siatki ochronnej elewacji wynosi od 5 do 25° C. Dobrze, aby w dniu instalacji siatki ochronnej nie padał deszcz. W przeciwnym razie będziesz musiał zamontować na rusztowaniu siatki osłaniające elewację.
 2. Przygotuj zaprawę klejową. Zakupiony proszek należy wymieszać z wodą zgodnie z proporcjami określonymi na opakowaniu. Do połączenia materiałów należy użyć mieszarki wolnoobrotowej. Pomiędzy jednym a drugim mieszaniem zaprawy powinno upłynąć ok. 5 minut.
 3. Nałóż zaprawę na styropian. Warstwa kleju powinna mieć ok. 3 – 4 mm grubości i być wyłożona pod całą powierzchnią siatki.
 4. Zamontuj siatkę elewacyjną. Zatopisz ją w kleju przy użyciu pacy. Warto w tym celu użyć pacy zębatej. Pamiętaj, że siatka elewacyjna powinna być wtopiona w połowę grubości kleju. Jeśli kupiłeś siatkę elewacyjną na metry, przytnij ją zgodnie z zapotrzebowaniem.
 5. Ostatnim krokiem jest wygładzenie powierzchni. Ostateczna grubość warstwy izolacyjnej powinna wynosić 3 – 5 mm.
Ważne!
Po ociepleniu domu wełną czy styropianem odczekaj ok. 3 dni, aż klej zwiąże siatkę. Dopiero po upływie tego czasu możesz gruntować i tynkować ściany.

Siatka elewacyjna – cena

Siatka do zbrojenia elewacji występuje w różnych cenach. Cena zależy od:

 • gramatury siatki – im większa, tym siatka jest droższa,
 • producenta,
 • rodzaju zbrojenia – siatka pokryta dodatkową warstwą ochronną jest droższa niż siatka wykonana wyłącznie z włókna szklanego,
 • ilości m2 zwiniętych w rolce. Warto jednak zaznaczyć, że siatkę elewacyjną można kupić zarówno na m2, jak i w rolkach na sztukę.

Przykładowe ceny siatki elewacyjnej z uwzględnieniem różnych producentów, gramatury i rodzaju zbrojenia:

 • siatka podtynkowa Knauf Profix, gramatura 111 g/m2 – 160 zł za rolkę 50 m2,
 • siatka podtynkowa Solid Proxim, gramatura 330 g/m2 – 200 zł za rolkę 50 m2,
 • siatka zbrojąca do styropianu Rednet E-16, gramatura 160 g/m2 – 115 zł za rolkę 50 m2.

Cena siatki elewacyjnej to nie jedyny koszt, jaki będziesz musiał ponieść, ocieplając i wzmacniając budynek. Do instalacji siatki należy użyć specjalnych kołków do styropianu. Dostępne są one w dwóch wersjach:

 • z trzpieniem plastikowym – 30 zł za 100 szt,
 • z trzpieniem metalowym – 50 zł za 100 szt.

Koszt kleju do siatki wynosi ok. 15 zł za opakowanie 20 kg. Największym kosztem ocieplenia styropianem jest sam styropian. Średnia cena za opakowanie z 12 sztukami płyt wynosi 50 zł.

Pamiętaj, że koszt ocieplenia domu możesz zminimalizować, ubiegając się o dotację. Dofinansowanie do ocieplenia budynku w ramach programu “Czyste Powietrze” obowiązuje aż do 2029 roku. O zwrot pieniędzy za remont lub pożyczkę mogą ubiegać się osoby fizyczne, będące właścicielami lub współwłaścicielami jednorodzinnych budynków mieszkalnych. Sprawdź, jak dostać dofinansowanie do ocieplenia i oszczędź pieniądze!

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco