front domu z nowoczesną elewacją z kamienia i oknami z czarnymi framugami

Nowoczesna elewacja – 12 pomysłów na modne fasady domów w 2023 roku

Nowoczesna elewacja – 12 pomysłów na modne fasady domów w 2023 roku

Silikonowe tynki zewnętrzne, panele elewacyjne, a może fasady z blachy lub kamienia? Nowoczesne technologie i materiały stosowane do wykończenia elewacji dają ogromne możliwości. W efekcie ściany zewnętrzne zyskują skuteczną ochronę przed wilgocią, uszkodzeniami mechanicznymi i korozją biologiczną, a przy okazji możesz uzyskać nowoczesną elewację, podkreślającą styl budynku. Oto 12 pomysłów na nowoczesne elewacje – modne trendy 2023.

author box img

Jacek Krajl

Zaktualizowano: 2 lutego 2023 02.02.2023 Czas lektury: 8min

Z poradnika dowiesz się

Ponad 61938 Specjalistów od Wykonania Elewacji blisko Ciebie

Wizytówką każdego domu jest jego elewacja. Nowoczesny obiekt potrzebuje równie nowoczesnej fasady. Elewacja domu może być wykonana z wykorzystaniem różnych materiałów, łącznie z tradycyjnym drewnem czy industrialnym metalem.

Które rozwiązania na elewację domu cieszą się zdecydowanie największą popularnością? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w naszym poradniku. Poznaj nasze propozycje wykonania elewacji i sprawdź gotowe pomysły: przedstawiamy przykładowe elewacje domów jednorodzinnych z wykorzystaniem nowoczesnych materiałów.

Nowoczesna elewacja domu – które materiały elewacyjne są modne w 2023 roku?

Moda w architekturze domów jednorodzinnych oraz ich wyglądzie zewnętrznym co pewien czas ulega pewnym zmianom. Jakie materiały elewacyjne są modne w roku 2023? Z pewnością ciekawym pomysłem na elewację domu jest połączenie okładzin drewnianych z tynkiem. Alternatywą dla drewna naturalnego są kompozytowe panele elewacyjne, które mogą do złudzenia przypominać fakturę drewna.

Prócz tego projektanci i architekci chętnie sięgają po połączenie naturalnego drewna z kamieniem czy z płytami betonowymi. Modne są też tynki dekoracyjne, a także fasady z betonu architektonicznego, który nadaje elewacji domu niebanalny charakter. Dodatkowo, w odróżnieniu od drewna, beton nie wymaga skomplikowanych procesów impregnacji. Świetną propozycją są też nowoczesne elewacje z cegły.

Takie nowoczesne elewacje domu wykorzystujące prawdziwe drewno, nowoczesne tynki czy beton idealnie pasują do minimalistycznej bryły budynku. Masz na oku projekt typu stodoła? Skorzystaj z naszych pomysłów na nowoczesną elewację domu!

1. Nowoczesna elewacja domu z drewnem

Drewno na ścianach zewnętrznych – często dodatkowo zdobione lub malowane farbami elewacyjnymi – to charakterystyczny element stylu skandynawskiego. Tego typu elewacje wpisują się w trend eko. Ściany zewnętrzne pokrywa naturalny materiał, który co prawda wymaga najczęściej cyklicznego konserwowania, ale stanowi barierę ochronną na poziomie nie gorszym niż tynk.

Jakie rodzaje drewna są do wyboru? Sosna, świerk, modrzew i jodła – to klasyczne rozwiązania. Coraz większą popularnością cieszą się egzotyczne materiały, takie jak okume, tatajuba, cedr czerwony (kanadyjski) czy modrzew syberyjski. Nowoczesne elewacje z drewnem mogą w większości bazować na tym materiale lub wprowadzać jedynie drewniane akcenty wykończeniowe.

2. Bonie na nowoczesnej elewacji domu

Elementem dekoracyjnym dla nowoczesnej fasady domu mogą być bonie, czyli imitacje żłobień na fasadzie. Dawniej wymagały dekoracyjnej obróbki krawędzi kamiennych okładzin, dziś proces ich powstawania jest dużo łatwiejszy.

Bonie na elewacji pokrytej tynkiem cienkowarstwowym można wykonać już na etapie ocieplania budynku, np. tworząc charakterystyczne wgłębienia w styropianie.

Pamiętaj!
Głębokie wycięcia mogą pogorszyć termoizolacyjność budynku. Lepszym rozwiązaniem jest naklejanie cienkich (ok. 2-3 cm) arkuszy styropianu na już gotową podstawową warstwę ocieplenia.

3. Nowoczesna elewacja starego domu – jak odmienić stary dom?

Stary dom może zyskać zupełnie nowy wygląd, jeśli odświeżysz wygląd elewacji. Najlepiej jest przeprowadzić remont elewacji uwzględniając jednoczesne docieplenie budynku.

Jak uzyskać nowoczesny wygląd elewacji domu?

  1. Wykonaj nowe tynki w kolorze białym i skontrastuj je z betonowymi płytami odpornymi na uszkodzenia mechaniczne.
  2. Innym pomysłem jest nowoczesna elewacja z kamienia naturalnego, np. z okładzin z piaskowca, wapienia czy trawertynu. To również materiał odporny na uszkodzenia mechaniczne.
  3. Jeśli zależy ci na zminimalizowaniu kosztów, zdecyduj się na malowanie elewacji. Jak dobrać kolory elewacji? Ładnie łączą się ze sobą kolory biel i beż czy biel i szarość, ale możesz też zastosować bardziej oryginalne połączenia.

O kolejnym ciekawym pomyśle na nowoczesne elewacje starego domu (i nie tylko!) w kolorze piszemy w kolejnych akapitach.

4. Pomysł na szarą elewację w 2023 roku

Szarości nie wychodzą z mody i tak samo dobrze sprawdzają się we wnętrzach budynków mieszkalnych, jak i w przypadku nowoczesnej elewacji. Szarą fasadę da się wykonać na wiele różnych sposobów. Może być to np. tynk strukturalny lub tynk dekoracyjny w kolorze szarym. Całość nabierze eleganckiego charakteru, jeśli pokryjesz fasadę metalowymi płytami na wysokości okien.

Ciekawym rozwiązaniem na nowoczesne elewacje będzie też beton architektoniczny. Minimalistyczne bryły budynków z elewacją betonową są wręcz synonimem nowoczesności i doskonale wpisuje się w trendy, jakie obowiązują w 2023 roku w architekturze domów jednorodzinnych. Warto połączyć beton architektoniczny z dużymi przeszkleniami (znajdź: Najlepszych sprzedawców okien z twojej okolicy).

5. Modna elewacja domu – panele PCV i drewnopodobne

Współczesne panele elewacyjne PCV dają ogromne możliwości projektowania elewacji. Paleta kolorów to nie wszystko – producenci mają w ofercie nowoczesne panele fasadowe PCV, które imitują drewno, kamień, cegłę, klinkier – i wiele więcej! Nie ma więc mowy o „plastikowym” i sztucznym wyglądzie, a każdy sezon to wysyp nowych wzorów, oklein i kolorów do wyboru.

Zalety paneli PCV na elewacji to m.in. łatwość w utrzymaniu i czyszczeniu, brak konieczności konserwowania, wysoka odporność na zabrudzenia i łatwy montaż.

Specjaliści posiadają szeroki wybór materiałów i technik, dzięki czemu zaproponują efektowny projekt elewacji dostosowany do twoich potrzeb i oczekiwań. Fachowcy służą poradą w zakresie doboru kolorów i wzorów, aby elewacja pasowała do stylu budynku i otoczenia. Skontaktuj się z jednym z nich składając zapytanie specjalistom od elewacji z Zabrza, projektantom elewacji z Legionowa lub innego miasta blisko ciebie.

6. Pomysł na nowoczesną elewację domu z kamienia i betonu

Beton architektoniczny oraz kamień elewacyjny to chłodne i surowe materiały wykończeniowe, które podkreślą minimalizm bryły, a przy okazji zachowają parametry ochronne przez wiele lat. Szczególnie popularne w ostatnich latach są duże płyty z naturalnego betonu architektonicznego (z opcją barwienia na różne kolory, łączenia odcieni) oraz naturalny kamień.

Wybór w tym przypadku jest ogromny – na rynku dostępne są materiały do wykonania elewacji z marmuru, granitu, piaskowca, a także „sztucznego” kamienia elewacyjnego. Imitacje różnego rodzaju kamiennych elewacji powstają z kruszyw kamienia naturalnego łączonych za pomocą specjalnej poliestrowej żywicy. Ciekawą techniką wykończenia elewacji jest również boniowanie.

7. Blaszane elewacje nowoczesnych domów – hit czy kit?

W przeglądzie mody elewacyjnej nie może zabraknąć blachy – szczególnie w połączeniu z innymi materiałami z listy najnowszych trendów. Często obecne we współczesnych projektach domów jednorodzinnych duże przeszklenia zestawia się z blachą i naturalnym kamieniem.

Blacha elewacyjna dostępna jest w kilku formach (kasetony, blachy płaskie, panele blaszane) i kształtach (blachy trapezowe, faliste). Warto wiedzieć, że blacha to już nie tylko „surowy” wygląd – na rynku dostępne są blaszane panele i profile imitujące drewno, które mogą równoważyć nowoczesny i tradycyjny styl.

8. Płytki elewacyjne, czyli nowoczesne wzory elewacji

Elewacje wykończone płytkami nie ograniczają się do jednego materiału. Płytki elewacyjne – tak samo jak panele – powstają m.in z kamienia naturalnego, betonu czy silikatów.

Płytki w „bezpiecznych” kolorach (brąz, szarości, beże) to podstawa tego typu aranżacji. Coraz częściej projektanci decydują się na bardziej odważne wzory (np. mozaiki, łączenie płytek elewacyjnych z kolorowym drewnem czy kolorowe okładziny silikatowe).

9. Elewacja domu z cegły – jak sprawić, by wyglądała nowocześnie?

Cegła klinkierowa wydaje się tradycyjnym materiałem na wykończenie elewacji budynku. Jednak wystarczy, że będzie występować np. w stalowym czy czarnym kolorze i połączysz ją z płytami elewacyjnymi imitującymi drewniane deski, by elewacja domu wyglądała całkowicie inaczej, a przede wszystkim – bardzo nowocześnie.

10. Elewacja na dom typu nowoczesna stodoła – jaką wybrać?

Bryła domu w kształcie prostopadłościanu z dwuspadowym dachem nazywana jest stodołą. Obecnie budowane są tak zwane nowoczesne stodoły. Jak wykonać ich elewację? Możesz połączyć drewno z kamieniem lub cegłą w niecodziennym, czarnym kolorze lub z białym tynkiem.

Wszystko powinno być minimalistyczne, a wybór naturalnych materiałów doskonale do tego pasuje. Jeśli nie chcesz wydawać zbyt wiele na naturalne drewno na elewację, możesz wykorzystać deskę elewacyjną.

11. Jaka nowoczesna elewacja będzie najlepsza na dom typu kostka?

Dom typu kostka jest sześcianem z płaskim dachem. Takie obiekty chętnie budowane były w latach 60., 70. czy 80. XX wieku. Wówczas elewacja takiego budynku powstawała na bazie tynku typu baranek. Dziś można ją unowocześnić.

Chłodna kolorystyka ścian wykonanych z tynku strukturalnego czy dekoracyjnego, przełamana elementami z okładziny drewnianej czy z kamienia, zmieni całkowicie wizerunek starego, nudnego obiektu. Wystarczy czasem pomalować elewację na biało, dodać nowoczesne stalowe barierki ze szkłem i drewniane schody lub taras, by dom typu kostka prezentował się modnie.

12. Nowoczesna elewacja domu z czerwonym dachem

Czerwony dach domu nie narzuca konieczności wykonania klasycznej elewacji. Można zupełnie odmienić jego wizualny odbiór, jeśli wykonasz nowoczesną elewację. Z czerwonym dachem można skontrastować szarość elewacji, wykonanej chociażby z betonu architektonicznego. Warto zastosować duże przeszklenia oraz biały tynk, by uzyskać minimalistyczny efekt.

Pomysłów na elewację domu jest wiele, a tobie pozostaje wybrać taki, który najbardziej pasuje do stylu i charakteru twojego budynku.

Przydatny poradnik: Elewacja domu – cena
Dodano: 12 marca 2021 Zaktualizowano: 2 lutego 2023

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco