front domu z nowoczesną elewacją z kamienia i oknami z czarnymi framugami -  w 2022

Nowoczesna elewacja – 6 pomysłów na modne fasady domów

Nowoczesna elewacja – 6 pomysłów na modne fasady domów

Silikonowe tynki zewnętrzne, panele elewacyjne, a może fasady z blachy lub kamienia? Nowoczesne technologie i materiały stosowane do wykończenia elewacji dają ogromne możliwości. W efekcie ściany zewnętrzne zyskują skuteczną ochronę przed wilgocią, uszkodzeniami mechanicznymi i korozją biologiczną, a przy okazji podkreślają styl budynku. Oto 6 pomysłów na nowoczesne elewacje – modne trendy 2021.

author box img

Jacek Krajl

Opublikowano: 12 marca 2021 12.03.2021 Czas lektury: 4min

W projektach domów jednorodzinnych od jakiegoś czasu króluje minimalizm – modne są style skandynawski i industrialny. Rynek dostosowuje się do potrzeb – poza standardowymi rozwiązaniami (takimi jak różne rodzaje tynków) dostępne są płytki na elewacje, panele, materiały dekoracyjne z kamienia i betonu.

Do łask wraca również blacha – tym razem nie tylko jako materiał na ściany zewnętrzne budynków przemysłowych czy pokrycia dachowego, ale też jako modna elewacja domów jednorodzinnych. Poniżej krótki przegląd nowoczesnych i modnych metod wykończenia elewacji.

Elewacje - komu zlecić?

Poniżej przedstawiamy ranking 57 427 Wykonawców Elewacji najlepszych w 2022 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Wszystkie miasta i firmy

1. Nowoczesne elewacje z drewnem

dom z nowoczesną elewacją z drewna

Drewno na ścianach zewnętrznych – często dodatkowo zdobione lub malowane farbami elewacyjnymi – to charakterystyczny element stylu skandynawskiego. Tego typu elewacje wpisują się w trend eko. Ściany zewnętrzne pokrywa naturalny materiał, który co prawda wymaga najczęściej cyklicznego konserwowania, ale stanowi barierę ochronną na poziomie nie gorszym niż tynk.

Jakie rodzaje drewna są do wyboru? Sosna, świerk, modrzew i jodła – to klasyczne rozwiązania. Coraz większą popularność mają egzotyczne materiały, takie jak okume, tatajuba, cedr czerwony (kanadyjski) czy modrzew syberyjski. Nowoczesna elewacja z drewna może w większości bazować na tym materiale lub wprowadzać jedynie drewniane akcenty wykończeniowe.

2. Modna elewacja – panele PCV i drewnopodobne

Współczesne panele elewacyjne PCV dają ogromne możliwości projektowania elewacji. Paleta kolorów to nie wszystko – producenci mają w ofercie nowoczesne panele fasadowe PCV, które imitują drewno, kamień, cegłę, klinkier – i wiele więcej! Nie ma więc mowy o "plastikowym" i sztucznym wyglądzie, a każdy sezon to wysyp nowych wzorów, oklein i kolorów do wyboru.

Zalety paneli PCV na elewacji to m.in. łatwość w utrzymaniu i czyszczeniu, brak konieczności konserwowania, wysoka odporność na zabrudzenia i łatwy montaż.

3. Nowoczesne elewacje z kamienia i betonu

Beton architektoniczny oraz kamień elewacyjny to chłodne i surowe materiały wykończeniowe, które podkreślą minimalizm bryły, a przy okazji zachowają parametry ochronne przez wiele lat. Popularne w ostatnich latach są szczególnie duże płyty z naturalnego betonu architektonicznego (z opcją barwienia na różne kolory, łączenia odcieni) oraz naturalny kamień.

Wybór w tym przypadku jest ogromny – na rynku dostępne są materiały do wykonania elewacji z marmuru, granitu, piaskowca, a także "sztucznego" kamienia elewacyjnego. Imitacje różnego rodzaju kamiennych elewacji powstają z kruszyw kamienia naturalnego łączonych za pomocą specjalnej poliestrowej żywicy. Ciekawą techniką wykończenia elewacji jest również boniowanie.

4. Blaszane elewacje nowoczesnych domów

W przeglądzie mody elewacyjnej nie może zabraknąć blachy – szczególnie w połączeniu z innymi materiałami z listy najnowszych trendów. Często obecne we współczesnych projektach domów jednorodzinnych duże przeszklenia zestawia się z blachą i naturalnym kamieniem.

Blacha elewacyjna dostępna jest w kilku formach (kasetony, blachy płaskie, panele blaszane) i kształtach (blachy trapezowe, faliste). Warto wiedzieć, że blacha to już nie tylko "surowy" wygląd – na rynku dostępne są blaszane panele i profile imitujące drewno, które mogą równoważyć nowoczesny i tradycyjny styl.

5. Płytki elewacyjne, czyli nowoczesne wzory elewacji

Elewacje wykończone płytkami nie ograniczają się do jednego materiału. Płytki elewacyjne – tak samo jak panele – powstają m.in. z kamienia naturalnego, betonu czy silikatów.

Płytki w „bezpiecznych” kolorach (brąz, szarości, beże) to podstawa tego typu aranżacji. Coraz częściej projektanci decydują się na bardziej odważne wzory (np. mozaiki, łączenie płytek elewacyjnych z kolorowym drewnem czy kolorowe okładziny silikatowe).

6. Elewacja w modnym kolorze

Moda ulega nieustannym zmianom, a każdy kolejny rok w budownictwie to wysyp nowinek wykończeniowych. Co zrobić, gdy modne kolory zastosowane na elewacji domu murowanego po kilku latach wypadły z listy trendów? Rozwiązaniem może być malowanie elewacji.

Nowoczesne farby fasadowe (m.in. farby elewacyjne silikatowe, polikrzemianowe, hybrydy, np. akrylowo-silikonowe) dostępne są w niemal nieograniczonej gamie kolorów do wyboru. Tendencja do malowania elewacji na żółto odeszła w niepamięć – kolory dobierane są dziś do otoczenia i innych elementów dekoracyjnych elewacji.

Nowością są dekoracyjne (mozaikowe) farby i tynki (grubo- i drobnoziarniste) – do wykonywania cienkowarstwowych wypraw tynkarskich, dające efekt kolorystycznego melanżu.

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco