Płyty PIR na elewacje – czy to dobry materiał na ściany zewnętrzne?
Płyty poliizocyjanuratowe (czyli tzw. płyty PIR) wykonane są z utwardzonego polizocyjanuranu, materiału zaliczanego do rodziny pianek poliuretanowych. Płyty z pianki PIR można stosować nie tylko na ściany zewnętrzne, ale też do izolacji dachów, balkonów, tarasów, ścian działowych, a nawet fundamentów. Jakie są wady i zalety płyt PIR na elewacji?
Z poradnika dowiesz się
Gdy płyty poliizocyjanuratowe (PIR) pojawiły się na rynku, od razu zyskały miano materiału rewolucyjnego w dziedzinie energooszczędnych paneli termoizolacyjnych. Nie są już na rynku nowinką – idealnie sprawdzają się jako alternatywa dla tradycyjnych metod termoizolacji ścian zewnętrznych, takich jak wełna mineralna i styropian.
Płyty PIR na elewacje – wady i zalety
Zalety płyt PIR:
- płyty PIR są rozwiązaniem energooszczędnym,
- mają niski współczynnik przewodzenia ciepła λ (lambda),
- zapewniają efektywną izolację termiczną,
- pianka PIR ma właściwości przeciwogniowe,
- płyty PIR są twarde i wytrzymałe, a więc odporny na uszkodzenia,
- płyty poliizocyjanuratowe są odporne na wilgoć i wodę,
- nie są trudne w montażu.
Wady płyt PIR:
- wyższa cena (w porównaniu do ocieplenia styropianem lub wełną mineralną).
Płyty PIR – zastosowanie

Do czego można wykorzystać panele i płyty termoizolacyjne poliizocyjanuratowe (PIR)?
- izolacja cieplna ścian zewnętrznych,
- izolacja balkonów i tarasów,
- izolacja dachów płaskich i skośnych,
- izolacja stropów,
- izolacja ścian działowych,
- izolacja fundamentów.
Wymiary i rodzaje płyt PIR
Płyty PIR dostępne są w kilku opcjach fabrycznego wykończenia boków:
- płyty PIR FIT (z wykończeniem w postaci frezu płaskiego),
- płyty PIR LAP (frez na zakładkę - schodkowy),
- płyty PIR TAG (frez pióro-wpust).
Najczęściej z piany PIR powstają:
- płyty z okładziną elastyczną,
- bloki cięte na arkusze różnej grubości,
- panele i płyty w sztywnych okładzinach.
Płyty PIR dostępne są w różnych rodzajach okładzin, w tym m.in.: welon szklany, papier pokryty aluminium, okładzina bitumiczna, aluminiowy laminat, aluminium, płyty gipsowo-kartonowe, drewniane płyt OSB, blacha stalowa.
Poniżej przedstawiamy ranking 58 676 Wykonawców Elewacji najlepszych w 2023 roku w poszczególnych miastach powiatowych:
Płyty PIR i PUR – czym się różnią?
Płyty teromoizolacyjne – poliizocyjanuratowe (PIR) i poliuretanowe (PUR) – pojawiają się najczęściej w kontekście nowoczesnych metod ocieplania dachów i wykończenia elewacji. W obu przypadkach bazą produktów jest piana poliuretanowa, a składnikami uzupełniającymi: poliol, izocyjanian, dodatki modyfikujące i aktywizujące. Płyty PIR i PUR różnią się proporcjami poszczególnych składników.
Płyty PIR w składzie mają więcej izocyjanianu, zaś płyty PUR – więcej poliolu. Ta z pozoru mało istotna różnica ma jednak spory wpływ na właściwości obu produktów. Płyty PIR mają znacznie większą odporność ogniową (do 300 st. C – w przypadku PIR i do ok. 200 st. C – PUR). Z tego powodu płyty PUR coraz częściej zastępowane są nowocześniejszym i lepszym rozwiązaniem – płytami poliizocyjanuratowymi (PIR).
Jak oceniasz ten poradnik?
Dziękujemy za Twoją opinię!Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści
Więcej poradników o elewacjach
Silikonowe tynki zewnętrzne, panele elewacyjne, a może fasady z blachy lub kamienia? Nowoczesne technologie i materiały stosowane do wykończenia elewacji dają ogromne możliwości. W efekcie ściany zewnętrzne zyskują skuteczną ochronę przed wilgocią, uszkodzeniami mechanicznymi i korozją biologiczną, a przy okazji podkreślają styl budynku. Oto 6 pomysłów na nowoczesne elewacje – modne trendy 2021.
12.03.2021Czym jest boniowanie? To znana od lat metoda dekorowania fasad. Dawniej bonie na budynku powstawały w wyniku ciosania kamieni. Nowoczesne bonowanie jest dużo łatwiejsze w realizacji – polega na tworzeniu imitacji żłobień na powierzchni elewacji. Bonie w tynku wykonywane są przede wszystkim na narożnikach budynków, wokół otworów drzwiowych i okiennych oraz przy cokołach. Jak zrobić bonie na elewacji? Jakie są rodzaje boniowania i na czym polega pseudoboniowanie?
12.03.2021Deska elewacyjna drewniana – na całej elewacji lub tylko jej fragmentach – sprawia, że ściany zewnętrzne pięknie komponują się z otaczającą dom naturą. Montaż elewacji z drewna krajowego lub egzotycznego wymaga jednak fachowej wiedzy. Bardzo ważne jest odpowiednie zabezpieczenie deski elewacyjnej przed jej montażem, odpowiednia wentylacja i cykliczna konserwacja. O czym należy pamiętać przy montażu elewacji z drewna?
12.03.2021Szukasz sprawdzonej firmy, która solidnie wykona elewację, a dodatkowo chcesz mieć pewność, że prace zostaną zrealizowane bez zarzutu? We współpracy z ekspertami od różnego rodzaju elewacji i osobami, którym wykonano elewacje, przygotowaliśmy poradnik z najważniejszymi informacjami na wykonania wszelkich prac elewacyjnych. Zobacz wskazówki i skorzystaj z praktycznych ściąg.
14.03.2022Jednym z ostatnich etapów budowy domu rodzinnego jest wykonanie elewacji zewnętrznej i ocieplenia. Odpowiednio wykonana elewacja domu jednorodzinnego to jego wspaniała wizytówka. Elewacja domu nie tylko zdobi i przyciąga uwagę – spełnia również ważną funkcję izolacyjną. Jaka jest cena ocieplenia za 1m2? Ile kosztuje metr kwadratowy elewacji w 2023 roku (robocizna)?
26.01.2023Elewacja drewniana to ekologiczny i uniwersalny sposób na wykończenie ścian zewnętrznych. Na jej trwałość, sposób konserwacji i wygląd wpływa przede wszystkim rodzaj drewna. Często wybierane drewno na elewacje to m.in. sosna, świerk, modrzew i jodła. Rzadziej stosowane jest drewno egzotyczne. Jakie są wady i zalety fasady z drewna? Ile kosztuje drewniana elewacja?
12.03.2021