elewacja wentylowana na domu

Elewacja wentylowana – co to jest i jak ją wykonać?

Elewacja wentylowana – co to jest i jak ją wykonać?

Konstrukcja elewacji wentylowanej oparta jest na prostej zasadzie – elewacja tego typu posiada pustą przestrzeń pomiędzy warstwami. Pierwszym etapem budowy fasady wentylowanej jest montaż rusztu, dzięki któremu możliwe jest stworzenie szczeliny między okładziną a warstwami izolacyjnymi. Dzięki tej przestrzeni możliwe jest usuwanie wilgoci spod elewacji. Jakie są najważniejsze zasady montażu elewacji wentylowanych?

author box img

Marta Białek

Zaktualizowano: 7 marca 2023 07.03.2023 Czas lektury: 8min

Z poradnika dowiesz się

Ponad 63066 Specjalistów od Wykonania Elewacji blisko Ciebie

Tradycyjnym rozwiązaniem jest wykończenie elewacji za pomocą tynku lub specjalnej farby elewacyjnej. Na rynku dostępne są dziś zarówno znane od lat tynki cementowe, cementowo-wapienne i wapienne, jak i nowoczesne tynki cienkowarstwowe (np. tynki silikatowe i silikonowe) oraz hybrydy (np. tynki silikatowo-silikonowe).

Alternatywą dla takiego rodzaju wykończenia przy wykonaniu elewacji są fasady wentylowane. Dowiedz się więcej na temat konstrukcji, rodzajów, kosztów oraz ocieplenia fasady wentylowanej z naszego poradnika.

Elewacja wentylowana – co to jest?

Szczególnym rodzajem elewacji jest elewacja wentylowana. To rozwiązanie, które charakteryzuje się wytworzeniem w konstrukcji szczeliny pomiędzy warstwą termoizolacyjną a okładziną. W systemach fasad wentylowanych stale cyrkuluje powietrze, dzięki czemu nie ma ryzyka zawilgocenia. Wilgoć jest szybko odprowadzana na zewnątrz. Taki typ elewacji pozwala ocieplić budynek metodą lekką suchą.

Wykonanie elewacji - komu zlecić?

Poniżej przedstawiamy ranking 63 066 Specjalistów od Wykonania Elewacji najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Wszystkie miasta i firmy

Elewacja wentylowana – konstrukcja

Fasady wentylowane składają się z kilku elementów. Pierwszym etapem budowania tego typu elewacji jest stworzenie rusztu. Najczęściej ruszt elewacji wentylowanej powstaje z systemowych listew metalowych (stal, aluminium) lub desek.

Do konstrukcji najczęściej nie używa się kleju, tylko kołków – poszczególne elementy rusztu łączone są ze sobą, a pomiędzy nimi układane są styropianowe płyty lub płyty z wełny mineralnej (wybierając materiał izolacyjny sprawdź współczynnik przenikania ciepła). Dodatkowym elementem konstrukcyjnym są tzw. przekładki termoizolacyjne (za ich pomocą monter eliminuje ryzyko powstania mostków termicznych w konstrukcji). Warto skonsultować się z ekspertem od wykonania elewacji z Warszawy lub innego miasta bliżej Ciebie.

Elementem wykończeniowym w elewacji wentylowanej są deski elewacyjne, płyty lub panele, które montowane są do rusztu za pomocą wkrętów lub łączników (każdy system elewacji wentylowanej skonstruowany jest nieco inaczej, ale zasada funkcjonowania fasad tego typu jest taka sama).

Elewacje wentylowane – rodzaje

Jakie są rodzaje elewacji wentylowanych? Mogą to być:

  • elewacje wentylowane drewniane,
  • elewacje wentylowane HPL,
  • elewacje wentylowane z blachy,
  • elewacje wentylowane z płyt cementowo-włóknowych.

Sprawdź, czym charakteryzują się poszczególne typy elewacji z warstwą cyrkulacji powietrza. 

Elewacja wentylowana drewniana

Drewno jest materiałem naturalnym, często wykorzystywanym w budownictwie. Może posłużyć również do wykonania elewacji wentylowanej, jako okładzina elewacyjna przytwierdzona do specjalnego rusztu konstrukcyjnego. 

Można zrobić kompletną elewację z desek lub wykorzystać elementy drewniane na fragmentach ścian bądź ozdobić nimi ściany szczytowe. Służą do tego celu deski elewacyjne, które powstają z drewna świerkowego, sosnowego, modrzewiowego lub syberyjskiego. Fasady wentylowane drewniane są wykonywane z desek o grubości 1,8 do 3 cm nazywanych deskami szalówkami. Dlaczego? Podczas obróbki zostają wyposażone w pióra lub wpusty czy we wgłębienia, które umożliwiają montaż na tzw. przylgę. 

Elewacja wentylowana HPL

Fasady wentylowane HPL są wykonane z płyt elewacyjnych – laminatów HPL, w przypadku których ich trzonem jest płyta wiórowa, utwardzona i dzięki temu odporna na rozwarstwianie się. Z zewnątrz mają warstwę papieru o dowolnym nadruku, choć na rynku dominują płyty drewnopodobne. Papier musi być pokryty żywicą chroniącą całą płytę HPL przed szkodliwym wpływem czynników wewnętrznych. Żywica pozwala na nadanie HPL połysku czy matowej lub satynowej powierzchni.

Rdzeniem płyt HPL może być bakelit, czyli tworzywo sztuczne, które stosowane jest na masową skalę. Płyta pokryta jest okleiną drewnianą, odporną na uszkodzenia. Największe tego rodzaju płyty HPL mogą mieć wymiary 365 x 186 cm. 

Szczególnym rodzajem płyt HPL są te, których rdzeń składa się z kilku czy kilkunastu warstw sprasowanego papieru impregnowanego żywicą fenolową. 

Elewacja wentylowana z blachy

Kolejnym pomysłem na fasady wentylowane jest wykorzystanie blachy elewacyjnej. Będzie ona współgrała z nowoczesnym projektem domu. Wykorzystana do tego celu może być:

  • blacha elewacyjna stalowa, cechująca się wysoką trwałością, o ile zostanie odpowiednio zabezpieczona,
  • blacha cynkowo-tytanowa – wykonana ze stopu cynku i tytanu, bardzo trwała – nawet do 120 lat, która jednak ulega patynowaniu.

Ze względu na kształt na elewację możesz wykorzystać blachę płaską, falistą lub trapezową. 

Elewacja wentylowana z płyt cementowo-włóknowych

Do rusztu w elewacji wentylowanej można przykręcić płyty cementowo-włóknowe, które są w szczególności cenione w nowoczesnym budownictwie. Wszystko przez to, że tworzą duże i idealnie równe płaszczyzny, które tylko w nielicznych miejscach są odgrodzone od siebie spoiną. Można wybierać spośród płyt o wymiarach:

  • 120 x 305 cm,
  • 121,8 x 305 cm,
  • 121,8 x 244 cm,
  • 120 x 250 cm.

Mogą mieć grubość od 3,2 do 12 mm. W płytach cementowo-włóknowych cement stanowi 90% ich składu, zaś pozostałe 10% to włókna szklane bądź syntetyczne. Cement może być barwiony na dowolne kolory w masie, ale i tak same płyty są na koniec malowane. 

Uwaga!
Największą trwałością charakteryzują się płyty cementowo-włóknowe autoklawizowane, czyli poddawane oddziaływaniu pary wodnej pod wysokim ciśnieniem.

Elewacja wentylowana – cena w 2023 roku

Ile kosztuje montaż elewacji wentylowanej? Cena zależy przede wszystkim od projektu – wybranych elementów konstrukcyjnych i wykończeniowych, powierzchni elewacji oraz stanu podłoża. Dlatego najczęściej cennik elewacji wentylowanej przedstawiony jest w postaci wyceny za 1 m kw. W ramach prac należy dodać koszty montażu, koszty materiałów i najczęściej dodatkowo koszty projektu wykonawczego. Koszt wykonania fasad wentylowanych w 2023 roku za m² to ok. 550-1100 zł.

W przypadku skomplikowanych lub dużych konstrukcji konieczne jest dodatkowe doliczenie kosztów transportu elementów konstrukcyjnych (a dodatkowo koszty podnośników i rusztowań).

Czytaj też: Elewacja domu – cena

Montaż elewacji wentylowanej – krok po kroku

  1. Montaż rusztu drewnianego lub wykonanego z metalu. Ruszt przytwierdzany jest do ściany budynku za pomocą kołków lub łączników.
  2. Zastosowanie materiałów ociepleniowych i izolacyjnych. Ocieplenie fasady wentylowanej może być wykonane za pomocą wełny mineralnej, folii paroprzepuszczalnej czy płyt styropianowych. W konstrukcji powinna powstać szczelina – pomiędzy warstwą izolacji a okładziną.
  3. Uzupełnienie konstrukcji rusztu o zewnętrzną obudowę – zamocowanie wybranego elementu wykończeniowego (np. płytki, deski, panele).
Uwaga!
Montaż elewacji wentylowanej jest łatwiejszy przy zastosowaniu wszystkich elementów i części od jednego producenta. Tak zbudowana fasada wentylowana ma też gwarancję trwałości. Dlatego najlepiej zlecić wykonanie elewacji fachowcom – szukaj ich na liście najlepszych i polecanych specjalistów od wykonania elewacji z Wrocławia lub innego miasta.

Elewacje wentylowane – częste błędy

Wykonanie elewacji wentylowanych wymaga znajomości zasad konstrukcji rusztu i wykonania izolacji termicznej, z uwzględnieniem przestrzeni pomiędzy warstwą elewacyjną a izolacyjną. Zdarza się, że są popełniane błędy w tym zakresie.

  1. Podstawowym błędem projektowym jest użycie w konstrukcji fasady wentylowanej elementów bez odpowiednich i wymaganych certyfikatów.
  2. Przed montażem należy ocenić nośność podłoża. Błędem jest brak oceny ścian i podłoża, do którego montowana jest konstrukcja fasady wentylowanej.
  3. Tworzenie mostków termicznych jest błędem wynikającym z niestarannego ocieplenia fasady wentylowanej. Izolacja cieplna musi być wykonana precyzyjnie.
  4. Błędem jest również nieuwzględnienie obciążeń wiatrowych, co może prowadzić do poważnych uszkodzeń w elewacjach wentylowanych.
  5. Zdarza się brak uwzględnienia bliskich czynników zewnętrznych, np. dużego natężenia ruchu w pobliżu (w takich miejscach należy dodatkowo wzmocnić konstrukcję, aby zapewnić jej odporność przed uszkodzeniami mechanicznymi).

Fasady wentylowane – wady i zalety

wykończenie elewacji domu jednorodzinnego

Jakie są wady i zalety fasad wentylowanych? Czy warto je wykonać? Jakie korzyści przemawiają za elewacją wentylowaną? Sprawdziliśmy to dla ciebie.

Elewacja wentylowana
Zalety
Wady
  • trwałość konstrukcji
  • możliwość montażu nawet w niskiej temperaturze
  • opcja montażu suchego
  • duży wybór okładzin i elementów wykończeniowych
  • bezproblemowa wymiana uszkodzonych elementów elewacji
Wady
  • bezproblemowa wymiana uszkodzonych elementów elewacji
  • zestaw do elewacji wentylowanej musi spełniać konkretne normy
  • cena

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące elewacji wentylowanych

Dodano: 12 marca 2021 Zaktualizowano: 7 marca 2023

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco