murarz nakłada zaprawę murarską kielnią na budowaną scianę -  w 2021

Murowanie ścian – cena za m2 ścian z gazobetonu, pustaków i silikatów

Koszt murowania ścian uzależniony jest od kilku czynników. Zależy m.in. od cen wybranych materiałów budowlanych czy stawek murarzy. Nie warto oszczędzać na tej usłudze, ponieważ murowanie wymaga dokładności oraz doświadczenia. Wszelkie błędy podczas prac mogą okazać się bardzo kosztowne. Poznaj aktualny cennik murowania ścian dwuwarstwowych – najpopularniejszy w Polsce typ murów w budynkach jednorodzinnych – oraz dowiedz się, czy można obniżyć koszt tego etapu budowy. Znajdź też sprawdzonych specjalistów oraz poznaj średnie ceny za murowanie ścian w Twojej okolicy.

author box img

Ewelina Zdancewicz-Pękala

Opublikowano: 1 października 2021 01.10.2021 Czas lektury: 5min

Od czego zależy cena murowania ścian nośnych?

Na koszt murowania ścian nośnych wpływają:

  • stawka ekipy murarskiej,
  • stopień skomplikowania konstrukcji ściany (najdroższe jest murowanie ścian trójwarstwowych),
  • poziom skomplikowania projektu domu (duża liczba narożników i konieczność docinek, np. w przypadku ścian ze słupem betonowym co 2,5 m podnosi się koszt murowania ścian nośnych),
  • metraż (przy większym metrażu cena za robociznę nieco spada, ale wzrasta ilość zużytego materiału),
  • technika murowania: murowanie na klej jest szybsze i tańsze niż murowanie na zaprawę,
  • region kraju.

Koszt robocizny w przypadku ścian nośnych może wynosić od 30 do nawet 100 zł za 1m2.

Ceny materiałów budowlanych szybko się zmieniają i różnią się w zależności od regionu Polski oraz marży narzuconej przez sprzedawców. Jak obliczyć koszt materiałów? Wystarczy wziąć cenę bloczka, sprawdzić, ile takich bloczków wchodzi na 1m2 i do otrzymanej kwoty doliczyć 1/3 ceny worka kleju / zaprawy.

Pamiętaj!
Kupując materiały budowlane od murarzy, płacisz niższą stawkę VAT – 8% zamiast 23%. Podstawowa stawka 23% obowiązuje podczas zakupów w sklepach budowlanych oraz od producenta. Kosztorysy budowy zazwyczaj są wykonywane w cenach netto, dlatego należy do nich doliczać stawkę VAT, aby uzyskać właściwą cenę (taką, jaką finalnie zapłacisz) – czyli brutto.
Murowanie ścian - komu zlecić?

Poniżej przedstawiamy ranking 46 400 Specjalistów od Murowania Ścian najlepszych w 2021 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Wszystkie miasta i firmy

Murowanie ścian nośnych z betonu komórkowego – cena za 1m2

Koszt murowania 1m2 ściany nośnej dwuwarstwowej z bloczków betonu komórkowego o grubości 24 cm wynosi średnio 35-65 zł w zależności od regionu Polski. Podana stawka dotyczy robocizny (razem z szalowaniem, czyli deskowaniem dwustronnym, betonowaniem oraz zbrojeniem).

Wrocław Warszawa Kraków Łódź Rzeszów Trójmiasto
Cena netto za 1 m2 40-60 zł 38-60 zł 40-65 zł 35 - 50 zł 35-65 zł 35-55 zł

*ceny są szacunkowe, ostateczny koszt usługi ustalany jest indywidualnie z klientem

Bloczki z betonu komórkowego kosztują średnio 10 zł za sztukę. Należy doliczyć również koszt zaprawy / kleju. Ostateczna cena murowania ścian za m2 wynosi średnio 100 – 135 zł.

Murowanie ścian z pustaka ceramicznego – cena za 1m2

Koszt murowania ściany nośnej dwuwarstwowej z pustaków ceramicznych grubości 25 cm jest porównywalny do murowania ścian z betonu komórkowego i wynosi średnio 35-75 zł za 1m2. Jest to wyłącznie koszt robocizny.

Wrocław Warszawa Kraków Łódź Rzeszów Trójmiasto
Cena netto za 1 m2 40-50 zł 45-60 zł 46-65 zł 40-50 zł 35-75 zł 56-60 zł

*ceny są szacunkowe, ostateczny koszt usługi ustalany jest indywidualnie z klientem

Aby ustalić całkowity koszt murowania ścian, należy doliczyć koszt materiałów. Pustak ceramiczny to średnio 7 zł za sztukę. Najdroższe pustaki ceramiczne (Porotherm) kosztują ok. 10-11 zł za sztukę. Aby wybudować 1 m2 ściany z pustaków o grubości 25 cm potrzeba około 10 sztuk tego materiału. W związku z tym orientacyjny koszt wymurowania 1m2 muru z pustaków ceramicznych (materiał z zaprawą + robocizna) będzie wynosić od 100 do 200 zł.

Trzeba dodać, że ceny materiałów budowlanych od końca 2020 roku cały czas idą w górę. Należy się więc spodziewać, że wkrótce koszt wybudowania 1m2 z pustaków ceramicznych będzie większy.

Murowanie ścian z bloczków silikatowych – cena za 1m2

Koszt murowania ściany nośnej dwuwarstwowej z bloczków silikatowych 18 cm wypełnionych wełną mineralną wynosi średnio 30-70 zł za 1m2. Specjaliści informują, że murowanie ścian z silikatów jest około 5% tańsze od murowania ścian z betonu komórkowego i ceramiki.

Wrocław Warszawa Kraków Łódź Rzeszów Trójmiasto
Cena netto za 1 m2 45-50 zł 35-70 zł 45-65 zł 40-52 zł 30-70 zł 50-60 zł

*ceny są szacunkowe, ostateczny koszt usługi ustalany jest indywidualnie z klientem

Silikaty są tanim materiałem. Standardowej wielkości bloczek silikatowy (25 x 8 x 22 cm) to koszt ok. 2 zł. Średnie zużycie bloczków silikatowych wynosi 15 sztuk na 1m2. Trzeba zatem wydać średnio 30 zł na sam materiał, a następnie dodać do tego od 30 do 70 zł (koszt robocizny zależny od regionu). Najtańszy koszt murowania ścian z silikatów to 60 zł za 1m2, a najdroższy – 100 zł za 1m2 (materiał + robocizna).

Czy można obniżyć koszt murowania ścian?

murarz dopasowuje bloczki podczas murowania ścian

Można, pytanie jednak powinno brzmieć “czy warto?". Nie musisz wybierać ekipy z największymi stawkami, ale wyjątkowo tanie usługi powinny wzbudzić Twoją czujność. Zawsze sprawdzaj opinie na temat murarzy. Porównuj też ceny materiałów. Czasem wystarczy podjechać do innego składu w tym samym mieście, aby już zaoszczędzić kilka procent na materiałach budowlanych.

Pamiętaj, aby do kosztu murowania ścian w swoich obliczeniach doliczyć także:

  • koszt tynkowania,
  • koszt ocieplenia (dotyczy ścian dwuwarstwowych i trzywarstwowych),
  • koszt elewacji (dotyczy ścian trzywarstwowych).

Ceny przedstawione w artykule są cenami szacunkowymi, dlatego podczas tworzenia kosztorysu należy porozumieć się ze specjalistą. Możesz otrzymać dokładny cennik murowania ścian, wysyłając zapytanie ofertowe. Dostaniesz oferty od najlepszych specjalistów i wybierzesz firmę, która spełni Twoje oczekiwania i odpowiada Twoim możliwościom finansowym.

Warto przeczytać: Murowanie ścian działowych
Jak oceniasz ten poradnik?
Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Dziękujemy za Twoją opinię!
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco