Podany adres e-mail nie jest powiązany
z żadnym zapytaniem.
murarz muruje ścianę kładąc cegłę na warstwie zaprawy murarskiej

Murowanie ścian działowych – zasady. Dobór materiałów i ich cena

Murowanie ścian działowych – zasady. Dobór materiałów i ich cena

Każdy budynek składa się z kilku rodzajów ścian. Ściany konstrukcyjne (zewnętrzne i wewnętrzne) stabilizują budynek i przenoszą obciążenia na fundamenty. Ściany działowe to natomiast lekkie przegrody, które dzielą przestrzeń na mniejsze pomieszczenia. Murowanie ścian działowych, choć wydaje się proste, musi być dobrze przemyślane. Wykorzystany materiał oraz sposób budowy będą miały kluczowe znaczenie dla komfortu mieszkania.

author box img

Iwona Zbroja

Opublikowano: 1 października 2021 01.10.2021 Czas lektury: 12min

Z poradnika dowiesz się

Ponad 51945 Specjalistów od Murowania Ścian blisko Ciebie

Ściany działowe – charakterystyka

Ściany działowe oddzielają od siebie pomieszczenia domu i nie przenoszą obciążeń konstrukcyjnych. Dźwigają wyłącznie własny ciężar oraz zamocowanych na nich elementów. Ścianki te mogą być cieńsze niż ściany nośne, jednak by zapewnić odpowiedni komfort mieszkania powinny:

  • być odporne na uszkodzenia mechaniczne,
  • być wytrzymałe (muszą udźwignąć wieszane na nich przedmioty i meble),
  • zapewniać odpowiednią izolację akustyczną,
  • spełniać wymagania odporności ogniowej,
  • wyróżniać się niską nasiąkliwością i dobrą paroprzepuszczalnością.

Dlatego murowanie ścian powinno się zlecić doświadczonej ekipie budowlanej.

Znajdź najlepszych specjalistów ze swojego regionu: Murarz – najlepsi wykonawcy blisko Ciebie
Murowanie ścian - komu zlecić?

Poniżej przedstawiamy ranking 51 945 Specjalistów od Murowania Ścian najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Wszystkie miasta i firmy

Z czego murować ściany działowe?

Ścianki działowe mogą być wykonane z różnych materiałów, zależnie od potrzeb konstrukcji oraz dostępnych środków finansowych. Do wyboru są m.in.:

  • ściany działowe z bloczków z betonu komórkowego,
  • ściany działowe z bloczków silikatowych,
  • ściany działowe z pustaków ceramicznych,
  • ściany działowe z cegły,
  • ściany działowe z keramzytobetonu,
  • ściany działowe z pustaków szklanych i luksferów, które przepuszczają światło i stanowią głównie element dekoracyjny.

Ściany działowe z płyt kartonowo-gipsowych nie wymagają murowania i tynkowania. Nie są zbyt wytrzymałe i nie zapewniają tak dobrej izolacji akustycznej jak wyżej wymienione materiały. Niemniej są wygodnym i tanim rozwiązaniem, kiedy komuś zależy na szybkim postawieniu np. niewielkiej ścianki w salonie.

Murowanie ścian działowych z betonu komórkowego Ytong

Dzięki swojej porowatej strukturze bloczki z betonu komórkowego Ytong są lekkie i duże, a przez to łatwe w transporcie. Murowanie ścian działowych jest zatem szybkie i wymaga znacznie mniej zaprawy murarskiej niż np. murowanie z cegieł. Dodatkowo bloczki są łatwe w obróbce i nadają się do murowania niestandardowych ścian o bardziej skomplikowanych kształtach.

Poza klasycznymi bloczkami Ytong PP4/0,6 o grubości 11,5 cm, producent ma w ofercie produkty dedykowane do budowy ścian działowych tj:

  • bloczki Ytong Interio – lekkie i wytrzymałe bloczki z betonu komórkowego odmiany PP3/0,5 o wymiarach 11,5 x 59,9 x 19,9 cm, które mogą być stosowane w budynkach o różnej konstrukcji stropów;
  • płyty Ytong Panel – gotowe płyty z betonu komórkowego Ytong Panel, które umożliwiają nawet trzykrotnie szybszy montaż ścianek działowych i to bez tynkowania. Poszczególne elementy mają wymiary 60 x 220-300 cm x 7,5-10 cm a wysokość elementów każdorazowo dostosowana jest do wysokości kondygnacji.
Sprawdź także: Ytong – cena

Murowanie ścian działowych z Silki

Wapienno-piaskowe bloczki silikatowe Silka E12 i E8 umożliwiają budowę cienkich ścian działowych (8-12 cm), które zapewniają bardzo dobrą izolację akustyczną i są odporne na ogień. Nieco grubsze ścianki (12-15 cm) z powodzeniem wytrzymują nawet duże obciążenia tj. montaż ciężkich szafek i półek.

Dzięki gładkiej strukturze bloczków, murowanie ścian wymaga użycia minimalnej ilości zaprawy a ściany łatwo wykończyć farbą, tapetą czy tynkiem (np. tynkiem maszynowym). Ze względu na swoją gęstość, ściany działowe z silikatów stanowią większe obciążenie konstrukcji, o czym warto pamiętać już na etapie projektowania budynku.

Murowanie ścian działowych z ceramiki Porotherm

Pustaki ceramiczne Porotherm umożliwiają murowanie zarówno ścian zewnętrznych jak i ścian wewnętrznych nośnych i działowych. Murowanie ścian działowych z Porothermu można wykonać z pustaków Porotherm 11.5 oraz Porotherm 8. Pustaki są lekkie, duże i odporne na uszkodzenia mechaniczne.

Murowanie ścianek działowych wykonuje się na na cienkospoinową zaprawę do murowania na sucho Porotherm, której zastosowanie znacznie przyspiesza prowadzenie prac budowlanych i poprawia parametry cieplne muru.

Uwaga!
Pustaki Porotherm 8 i 11.5 sprawdzą się one także do obmurowania wieńców oraz wykonania ścian osłonowych stanowiących zewnętrzną warstwę muru trójwarstwowego.
Czytaj więcej: Pustaki ceramiczne

Murowanie ścian działowych z cegły

Murowanie ścian działowych z cegły jest tradycyjnym rozwiązaniem, które nadal ma wielu zwolenników. Do wyboru mamy cegłę pełną lub cegłę dziurawkę. Ściany działowe wykonane z cegieł pełnych cechują się wysoką wytrzymałością i ochroną akustyczną.

Wadą cegieł jest ich ciężar, który stanowi większe obciążenie dla konstrukcji budynku. Z tego względu ścianki działowe należy stawiać na wzmocnieniach stropów lub belce żelbetowej, opierającej się na ścianach nośnych.

Alternatywą są przegrody z cegły dziurawki, które są lżejsze o ok. 30% ale mniej tłumią dźwięki. W razie rozbiórki ścian działowych z cegły, materiał będzie można ponownie wykorzystać. Pustaki i bloczki zazwyczaj nie nadają się do ponownego użytku.

Murowanie ścian działowych z keramzytobetonu

specjalista buduje ścianę działową z keramzytobetonu

Do murowania ścian działowych wykorzystane mogą być pustaki lub bloczki z keramzytobetonu o wymiarach 24 x 50 cm lub 38 x 50 cm i grubości 10-11 cm. Bloczki są lekkie, zapewniają bardzo dobrą izolację akustyczną i występują w wielu rozmiarach. Alternatywą dla bloczków są pustaki keramzytobetonowe, które są mniej dźwiękoszczelne ale lepiej izolują temperaturę.

Zapytaj o najlepsze rozwiązanie dla Ciebie specjalistów od murowania ścian z Warszawy lub innego miasta bliżej Ciebie.

Kiedy murować ściany działowe?

Murowanie ścianek działowych przeprowadza się dopiero po wzniesieniu konstrukcji nośnej domu. Stawianie ich razem ze ścianami nośnymi mogłoby doprowadzić do ich pękania i uszkodzenia szczególnie, że często wykonywane są ze znacznie mniej odpornych materiałów.

Murowanie ścian działowych krok po kroku

Umiejscowienie ścian działowych warto ustalić z projektantem jeszcze przed rozpoczęciem budowy domu. Możliwości zmiany lokalizacji ściany działowej są ograniczone, m.in. ze względu na jej wagę. Ściany działowe powinny być oparte na podłodze, gruncie lub stropie, ale nie mogą być z nimi połączone trwale, by uniknąć uszkodzeń konstrukcji. Z tego względu przed pierwszą warstwą bloczków / pustaków układa się tzw. warstwę poślizgową.

Jak murować ściany działowe?

  1. Wyznaczenie linii przebiegu ściany.
  2. Położenie warstwy poślizgowej z papy lub folii pod pierwszą warstwę bloczków / pustaków.
  3. Wypoziomowanie pierwszej warstwy bloczków / pustaków na zwykłej zaprawie murarskiej w odpowiednich proporcjach (1:3) o grubości 10 mm.
  4. Przeprowadzenie kotwienia ścian działowych, czyli wykonanie łączenia ze ścianami nośnymi za pomocą stalowych łączników.
    • W trakcie budowy ścian nośnych, kotwy proste (np. P30, ZIG ZAG) są wmurowywane jednym końcem w ścianę nośną, a później drugim końcem w spoinę ściany działowej.
    • Jeśli przeprowadzamy kotwienie już po zbudowaniu ścian nośnych, musimy skorzystać z łączników wygiętych w kształcie litery „L" (np. K1, K2). Mocuje się je do muru nośnego kołkami rozporowymi, by odgięta dolna część trafiała w spoinę poziomą ściany działowej.
  5. Położenie kolejnej warstwy elementów budowlanych z przesunięciem murarskim, łącząc je ze sobą na odpowiednią zaprawę. Elementy łączone na pióro i wpust nie wymagają wypełniania spoin pionowych.
  6. Wykonanie wąskiego zbrojenia nadproża w miejscach otworów np. drzwiowych.
  7. Pozostawienie szczeliny o szerokości ok. 10 do 30 mm i wypełnienie ją pianką montażową lub innym elastycznym materiałem przy łączeniu ściany działowej ze stropem. Jest to tzw. przerwa dylatacyjna, dzięki której ugięcia stropu nie będą powodować pękania ścian działowych. Murowany komin systemowy również nie powinien być połączony na stałe ze ścianą działową.
  8. Wykończenie ściany działowej za pomocą tynku, a następnie pokrycie jej farbą lub tapetą. Ściany z cegły można zostawić w stanie surowym, co nada wnętrzu interesujący charakter.
Sprawdź także: Murowanie komina

Murowanie ścian działowych na poddaszu

Murowanie ścian działowych na stropie poddasza powinno być wykonane na etapie stanu surowego budynku, przed położeniem dachu i ociepleniem.

  1. Ścianki murowane mogą się znaleźć wyłącznie w ściśle określonych, stabilnych miejscach.
  2. Murowanie ścian działowych na poddaszu zaczyna się od zamocowania warstwy poślizgowej (z papy lub grubej folii) do słupa podpierającego więźbę dachową.
  3. Przestrzeń między ścianą a drewnem wypełnia się się wełną lub pianką poliuretanową.
  4. Ściany działowej nie łączy się się z więźbą, a kotwienie może być wykonane między ścianą działową a ścianką kolankową i szczytową.

Jak wysoko murować ściany działowe na poddaszu? Tak, by ścianka nie stykała się ze skosem poddasza. Odstęp musi odpowiadać szerokości drugiej, podkrokwiowej warstwy wełny do ocieplenia poddasza.

Murowanie ścian działowych – zaprawa

Do wznoszenia ścian działowych można użyć kilku rodzajów zaprawy:

  1. zaprawa cementowa i zaprawa cementowo-wapienna – gęstoplastyczne zaprawy do murowania na grube spoiny (około 0,5-1 cm), mogą być wykorzystane do większości elementów murowych poza klinkierem.
  2. zaprawa klejowa – półpłynna zaprawa przeznaczona do wykonywania cienkich spoin o grubości do 3 mm, nadaje się do silikatów i bloczków z betonu komórkowego (jest zbyt rzadka do murowania pustaków).
  3. zaprawa pianowa – piana samorozprężna (klej poliuretanowy) do wypełniania spoin między pustakami ceramicznymi, aplikowana jest za pomocą pistoletu.

Murowanie ścian działowych – cennik materiałów

Cena za murowanie ścian działowych uzależniona jest od wielkości ściany, typu budulca oraz rodzaju zaprawy murarskiej. Zazwyczaj cennik jest nieco niższy, jeśli ściany działowe muruje się w tym samym czasie co resztę domu.

Podane poniżej koszty mają charakter orientacyjny i dotyczą wyłącznie zakupu materiałów, bez uwzględniania cen zaprawy.

Materiał Wymiary Cena za sztukę
YTONG PP4/0,6 11,5 x 59,9 x 19,9 cm 4,20 zł
YTONG Interio PP3/0,5 11,5 x 59,9 x 39,9 cm 9,45 zł
Ytong Panel G4/600 59,8 x 220-300 x 7,5-10 cm 10,99 zł
YSilka E12 12 x 33,3 x 19,9 cm 2,55 zł
Silka E8 8 x 33,3 x 19,9 cm 2 zł
Porotherm 11.5 DRYFIX 11,5 x 49,8 x 24,9 cm 8 zł
Porotherm 8 DRYFIX 8 x 49,8 x 24,9 cm 7 zł
Porotherm 11.5 Profi 11,5 x 49,8 x 24,9 cm 7 zł
Porotherm 8 Profi 8 x 49,8 x 24,9 cm 6 zł
Porotherm 11.5 P+W 11,5 x 49,8 x 23,8 cm 6,5 zł
Porotherm 8 P+W 8 x 49,8 x 23,8 cm 5,5 zł
Cegła czerwona pełna 6,5 x 25 x 12 cm 1 zł
Cegła dziurawka 6,5 x 25 x 12 cm 0,90 zł
Pustak keramzytowy 12 x 37,3 x 24,8 cm 4,47 zł
Bloczek keramzytowy 18 x 38 x 24 cm 7,29 zł

*ceny są orientacyjne i zależą od dostawcy

Murowanie ścian działowych – cena robocizny

To, ile kosztuje murowanie ścianek działowych przez murarza, uzależnione jest od wybranej firmy i województwa. Podany niżej cennik ma charakter orientacyjny.

Murowanie ścian działowych Cena za wykonanie 1m2
Pustak ceramiczny + pianka 40 zł
Pustak ceramiczny + zaprawa 50 zł
Beton komórkowy + pianka 45 zł
Beton komórkowy + zaprawa 50 zł
Silikat + pianka 50 zł
Silikat + zaprawa 55 zł
Cegła + zaprawa 50 zł
Bloczki keramzytowe + pianka 45 zł
Bloczki keramzytowe + zaprawa 50 zł

*ceny są szacunkowe, ostateczny koszt usługi ustalany jest indywidualnie z klientem

Zapytaj o najlepszą ofertę specjalistów od murowania ścian ze Szczecina lub innego miasta bliżej Ciebie.

Czytaj więcej: Murowanie ścian – cena

Jak wyburzyć ścianę działową przed murowaniem nowej?

Ściany działowe łatwo zdemontować / wyburzyć bez potrzeby występowania o pozwolenie czy wykonywania projektu. Mają one wysokość jednej kondygnacji (lub mniej) i ich usunięcie nie powinno wpłynąć na stabilność konstrukcji. Znaczenie ma tu rodzaj materiału, z którego ścianka działowa została postawiona.

Przed usuwaniem ściany działowej należy pamiętać o bezpieczeństwie prac. Niezbędne będzie m.in.:
  • odłączenie instalacji znajdujących się w ścianach,
  • zabezpieczenie mieszkania przed kurzem,
  • zabezpieczenie podłogi przed zarysowaniem (pomocne będą tu rozłożone płyty pilśniowe lub sklejka).

Wyburzanie murowanej ściany działowej:

  1. Ściany działowe wyburza się zaczynając od góry, od środka rozpiętości ściany.
  2. Należy usunąć warstwę tynku i przebić ścianę na środku jej górnej części za pomocą młotka i przecinaka lub młotowiertarki.
  3. Następnie usuwa się górny rząd elementów, po czym kontynuuje czynność kolejno przy niższych rzędach.
  4. Do wybijania pustaków wykorzystuje się ciężki młot, a bloczki betonowe i gipsowe obcina się piłą.
  5. Jeśli w ścianie działowej są pręty zbrojeniowe, należy odciąć je od ścian bocznych.
  6. W trakcie wyburzania trzeba kontrolować, czy strop się nie ugina – konieczne może być podstemplowanie stropu czyli jego podparcie w miejscu dawnej ścianki.
Pamiętaj!
Po wyburzeniu ściany działowej może być zauważalna różnica poziomów podłogi między złączonymi pomieszczeniami. Wiązać się to będzie z koniecznością zamontowania progu lub wyrównania podłogi.

Ściana wewnętrzna działowa a ściana nośna – różnice

Planujesz generalny remont mieszkania i zmianę układu pomieszczeń? Przesuwanie czy wyburzenie ścian działowych nie będzie stanowiło problemu. Ważne, by nie pomylić ich ze ścianą nośną. Problem z rozpoznaniem rodzaju ścian jest szczególnie powszechny w starych budynkach, w których murowane ściany działowe stanowiły dodatkowe podparcie stropu na wyższych piętrach.

Jak rozpoznać z jakim rodzajem ściany mamy do czynienia?

  1. Sprawdź dokumentację budynku (zawsze istnieje ryzyko, że nie wszystkie dokonane zmiany konstrukcyjne zaznaczono w projekcie).
  2. Skonsultuj rodzaj ściany z doświadczonym konstruktorem.
  3. Zrób szkic układu ścian na wszystkich kondygnacjach i sprawdź, które ściany na najniższych kondygnacjach nie stanowią oparcia dla ścian na wyższych piętrach. Na ścianach nośnych oparte są ściany wyższych kondygnacji lub strop. Pozostałe przegrody będzie można uznać za działowe.
  4. Skuj mały fragment tynku na łączeniu ściany oraz stropu i sprawdź, czy na ostatniej warstwie cegieł znajduje się zaprawa. Między ścianą działową a stropem musi być kilkucentymetrowa przerwa dylatacyjna, która zapobiega pękaniu przegrody. Zatem jeśli po skuciu widzisz zaprawę, jest to ściana działowa.
  5. Zmierz grubość ściany – w miejscu otworu drzwiowego lub przez wywiercenie na wylot niewielkiej dziury w ścianie.
    • ściany działowe zbudowane są z elementów o grubości 6-12 cm, co razem z tynkiem daje przegrodę o grubości 10-16 cm.
    • ściany nośne mają zazwyczaj grubość przekraczającą 20 cm (nieco cieńsze są te wykonane z prefabrykowanych płyt żelbetowych).
Uwaga!
Każda z wymienionych metod pozwala określić, która ściana NAJPRAWDOPODOBNIEJ jest działowa. Przed wyburzeniem zweryfikuj jej rodzaj na kilka sposobów jednocześnie. Ściany nośne są najważniejszym elementem konstrukcji budynku i ich omyłkowe wyburzenie mogłoby naruszyć strukturę całego domu. Przed remontem koniecznie skonsultuj się z fachowcem.

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco