Zaprawa murarska – proporcje. Jak zrobić zaprawę do murowania?
Aby przygotować zaprawę murarską, trzeba znać prawidłowe proporcje składników. Inaczej zaprawa nie będzie mieć dobrej przyczepności. Dowiedz się, jak przygotować zaprawę do murowania i tynkowania. Znajdź też sprawdzonych specjalistów od murowania ścian – z Twojej okolicy!
Z poradnika dowiesz się
Jak zrobić tradycyjną zaprawę murarską?
Najprostszym sposobem jest zamówienie zaprawy murarskiej z betoniarni. Gotową, plastyczną masę można wykorzystać do prac murarskich na terenie budowy. Jednak są osoby, które chcą samodzielnie przygotować zaprawę murarską.
Aby przygotować zaprawę murarską, należy:
- Dobrać odpowiednie składniki.
- Wymieszać je w odpowiednich proporcjach na sucho w betoniarce.
- Dopiero później można dodać do nich wodę…
- ...i ponownie wymieszać wszystko aż do otrzymania plastycznej, kleistej masy.
Z czego składa się zaprawa murarska?
Podstawowe składniki konieczne do przygotowania zaprawy murarskiej różnią się w zależności od tego, jakiej zaprawy potrzebujesz:
- do przygotowania zaprawy cementowej potrzebne są cement i piasek;
- zaprawa cementowo-wapienna wymaga jeszcze wapna. Zatem konieczne są trzy składniki: piasek, wapno i cement;
- z kolei do zaprawy wapiennej niezbędne będą piasek i wapno gaszone (wapno hydratyzowane).
Najbardziej polecane są uniwersalne zaprawy cementowo-wapienne. Tylko do miejsc z bardzo wysoką wilgotnością (np. fundamentów, piwnic) zaleca się zaprawy cementowe, bez dodatku wapna. Zaprawy wapienne powoli wychodzą z użycia (bardzo długo się wiążą, nie są odporne na działanie warunków atmosferycznych, zwłaszcza wody).
Część osób zamiast dodatku wapna do zapraw na bazie cementu dodaje tzw. plastyfikator. Niezależnie od rodzaju zaprawy murarskiej zawsze należy zadbać o właściwe proporcje zaprawy murarskiej.
Zaprawa murarska a plastyfikator – czy warto?
Murarze odradzają to rozwiązanie. Plastyfikator to domieszka pełniąca funkcję napowietrzającą w zaprawie. Niestety pod względem bezpieczeństwa podczas murowania to wątpliwe rozwiązanie. Plastyfikator może doprowadzić do całkowitej utraty przyczepności zaprawy, a z czasem nawet do poluzowania cegieł.
Poniżej przedstawiamy ranking 61 095 Murarzy najlepszych w 2025 roku w poszczególnych miastach powiatowych:
Jakie dobrać proporcje składników do zaprawy murarskiej?
To zależy od rodzaju zaprawy:
- W przypadku zaprawy cementowo-wapiennej (nazywanej też tradycyjną zaprawą murarską) specjaliści zalecają stosunek materiałów:
- do prac murarskich (np. murowania ścian): 1 część cementu, 2 części wapna, 10 części piasku,
- do tynkowania: 1 część cementu, 1 część wapna, 6-7 części piasku.
- Proporcje zaprawy wapiennej:
- do prac murarskich: 1 część wapna, 4 części piasku,
- do tynkowania: 1 część wapna, 1 część piasku.
- Proporcje zaprawy cementowej: 1 część cementu, 1 część piasku.
Podane proporcje należy traktować orientacyjnie. Mogą się one zmieniać w zależności od tego, jaką klasę zaprawy murarskiej chcesz uzyskać oraz tego, czy w zaprawie będą użyte domieszki. Ponadto producenci w karcie technicznej produktu zawsze opisują, jakie proporcje składników są konieczne do uzyskania 1m3 zaprawy murarskiej.
Jaką zaprawę do murowania wybrać? Tradycyjną czy nowoczesną?
Wybór zaprawy murarskiej należy uzależnić od:
- jej składu (zaprawa cementowa, cementowa-wapienna, wapienna),
- klasy, nazywanej też marką (oznaczenie “M" plus cyfra: M1, M2,5, M5, M10, M20),
- przyczepności do podłoża,
- czasu wiązania.
Klasa zaprawy określa jej wytrzymałość na ściskanie. Klasy M10 i M20 wykorzystywane są do wznoszenia ścian fundamentowych. Z kolei klasy M2,5 i M5 używane są do murowania ścian nośnych i murowania ścian działowych. Klasa M1 stosowana jest do wykonywania warstw wierzchnich albo obrzutek (pierwszej warstwy) dla tynków zewnętrznych i wewnętrznych.
Podczas wyboru marki zaprawy murarskiej najprościej jest sprawdzić w karcie technicznej produktu, do jakiego typu prac służy dana klasa.
Gotowa zaprawa murarska – czy to dobry wybór?
Jeśli dotychczas nie miałeś do czynienia z przygotowywaniem zaprawy, to kupno gotowej mieszanki jest najlepszym wyborem:
- jest łatwa w użyciu: wystarczy rozrobić ją z wodą, stosując się do rekomendacji producenta umieszczonych na opakowaniu;
- można w prosty sposób dopasować ją do rodzaju wykonywanych prac. W sklepach jest szeroki wybór zapraw, również zapraw ognioodpornych bądź mrozoodpornych;
- jedyną wadą jest wyższy koszt.
Czy zaprawa murarska nadaje się do tynkowania?
Tak, zaprawa murarska nie jest wykorzystywana wyłącznie w pracach murarskich. Może służyć również do prac tynkarskich na zewnątrz i wewnątrz budynku.
Ile wiąże się zaprawa murarska?
Czas twardnienia zaprawy murarskiej zależy od rodzaju zaprawy. Zaprawa wapienna to najdłużej wiążąca się zaprawa murarska. Czas związania podczas tynkowania to 28 dni, a w przypadku murowania na osiągnięcie pełnej twardości trzeba czekać do trzech lat. Zaprawa cementowa schnie znacznie szybciej – pełnię swoich właściwości osiąga już w czasie 3 – 5 dni. Po tym czasie można murować kolejne elementy. Jeśli chcesz przyspieszyć ten proces, kup specjalną zaprawę murarską szybkoschnącą.
Jak oceniasz ten poradnik?
Dziękujemy za Twoją opinię!Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści
Więcej poradników o murowaniu
Zaprawa tynkarska to materiał, który służy do wykańczania (tynkowania) ścian. Dzieli się na kilka rodzajów w zależności od składu oraz docelowej grubości. Jaką zaprawę tynkarską wybrać do wykończenia ścian? Jak powinny wyglądać proporcje w konkretnych rodzajach tynku oraz ile kosztuje taki materiał? Dowiedz się więcej i znajdź sprawdzonych specjalistów – tynkarzy w Twojej okolicy.
01.10.2021Murowanie jednowarstwowych ścian zewnętrznych w domach jednorodzinnych cieszy się coraz większą popularnością. Prace budowlane są szybkie i proste, a koszt budowy jest niższy niż w przypadku ścian dwu- i trójwarstwowych. Z jakiego materiału murować najcieplejsze ściany jednowarstwowe i czy warto się na nie decydować?
01.10.2021Ceramiczne pustaki Porotherm mają wszechstronne zastosowania w budownictwie. Wymiary i parametry pustaków umożliwiają murowanie domów energooszczędnych i pasywnych. Zanim sprawdzisz cennik Porotherm, dowiedz się, jakie pustaki będą najlepsze do Twojego domu.
01.10.2021Zaprawa cementowo-wapienna to popularna chemia budowlana, stosowana do wznoszenia ścian oraz tynkowania. Najczęściej zadawane przez inwestorów pytania dotyczą tego, jakie proporcje zaprawy cementowo-wapiennej są odpowiednie oraz ile kosztuje taka zaprawa. Sprawdziliśmy dla Ciebie, jakie proporcje materiałów w zaprawie cementowo-wapiennej są zalecane. Sprawdź te informacje oraz znajdź sprawdzonych specjalistów od murowania ścian!
01.10.2021Każdy budynek składa się z kilku rodzajów ścian. Ściany konstrukcyjne (zewnętrzne i wewnętrzne) stabilizują budynek i przenoszą obciążenia na fundamenty. Ściany działowe to natomiast lekkie przegrody, które dzielą przestrzeń na mniejsze pomieszczenia. Murowanie ścian działowych, choć wydaje się proste, musi być dobrze przemyślane. Wykorzystany materiał oraz sposób budowy będą miały kluczowe znaczenie dla komfortu mieszkania.
01.10.2021Gazobeton to popularny materiał budowlany. Nazywany jest autoklawizowanym betonem komórkowym, ale można też go spotkać pod nazwami konkretnych producentów – np. Suporex, Ytong… Wszystkie te określenia odnoszą się po prostu do jednego produktu. Jakie są właściwości, klasy i wymiary betonu komórkowego? Sprawdź te informacje, dowiedz się, kiedy można stosować gazobeton i znajdź najlepszego murarza z Twojej okolicy!
01.10.2021