Zaprawa wapienna – proporcje, zastosowanie, cena
Zaprawa wapienna zaliczana jest do tzw. chemii budowlanej. To mieszanina wapna z piaskiem i wodą, która sprawdza się podczas murowania ścian oraz tynkowania. Posiada właściwości grzybobójcze, dobrą paroprzepuszczalność i tzw. urabialność. Jednocześnie jest to materiał wolnoschnący i problematyczny w używaniu go na zewnątrz. Czym wyróżnia się zaprawa wapienna? Gdzie można ją stosować i ile kosztuje?
Z poradnika dowiesz się
Co to jest zaprawa wapienna?
Zaprawa wapienna uznawana jest przez murarzy za tradycyjną zaprawę murarską. Składa się z wapna, wody i piasku. Wapno zastosowane w tego typu materiałach to wapno gaszone (hydratyzowane). Dzięki obecności wapna, zaprawa ma lepszą urabialność. Zaprawę wapienną można zastosować jako materiał wiążący (np. cegły) albo jako tynk.
Poniżej przedstawiamy ranking 61 713 Murarzy najlepszych w 2025 roku w poszczególnych miastach powiatowych:
Proporcje zaprawy wapiennej
Każda ekipa budowlana wie, że właściwe proporcje zaprawy wapiennej to: jedna część objętościowa wapna, trzy bądź cztery części objętościowe piasku oraz określona ilość wody (zapewniająca zaprawie plastyczną konsystencję).
W składach budowlanych dostępne są również gotowe zaprawy wapienne. Pozwalają przygotować zaprawę bez konieczności zakupu półproduktów. Do gotowej mieszanki należy wyłącznie dolać wody (zachowując odpowiednie proporcje). Jeśli masz wątpliwości możesz skorzystać z porady murarza z Warszawy lub innego mista bliżej Ciebie.
Właściwości zaprawy wapiennej
- zaprawa wapienna nie cieszy się dużą popularnością w Polsce: znacznie częściej używana jest zaprawa cementowo-wapienna. Wynika to z faktu, że zwykła zaprawa wapienna charakteryzuje się niską odpornością na ściskanie i działanie czynników atmosferycznych. W związku z tym tynki wapienne narażone są na szybsze niszczenie (jeśli nie są dodatkowo zabezpieczone);
- specjaliści nie zalecają też zaprawy wapiennej do murowania ścian w budynkach wielokondygnacyjnych;
- z drugiej strony ściany pokryte tynkiem z zaprawy wapiennej “oddychają". Dzięki obecności wapna w składzie gospodarka wilgotności ścian nie jest zaburzona;
- dodatkowo wapno przeciwdziała powstawaniu nieszczelności w trakcie osiadania budynku i umożliwia “samozasklepienie" pęknięć, które mogą powstać w jego konstrukcji;
- ma też właściwości grzybobójcze. Murarze z Wrocławia podkreślają, że zaprawa wapienna to małe ryzyko wystąpienia wykwitów solnych na murach.
Ile trwa twardnienie zaprawy wapiennej?
Zaprawa wapienna twardnieje pod wpływem dwutlenku węgla, który znajduje się w powietrzu. Woda z zaprawy wyparowuje i dochodzi do całkowitego związania się materiału. Niestety zaprawa wapienna twardnieje wyjątkowo wolno. Może potrzebować nawet do kilku tygodni (średnio 28 dni).
Z kolei ściany o grubości do dwóch cegieł mogą schnąć przez dwa – trzy lata. W obecnych warunkach, kiedy inwestorzy chcą szybko zbudować domy i od razu w nich zamieszkać, jest to często zdecydowanie za długo. M.in. z tego powodu tynki wapienne nie są stosowane tak często, jak kiedyś.
Zastosowanie zaprawy wapiennej

Zaprawa wapienna sprawdzi się podczas:
- murowania ścian nośnych w jednopoziomowych budynkach,
- murowania ścian działowych,
- wykańczania ścian wewnątrz pomieszczeń (tynkowania).
Ponieważ zaprawa wapienna jest znacznie mniej odporna na działanie wody niż np. zaprawa cementowa, to nie używa się jej do fundamentów oraz miejsc mocno narażonych na działanie wilgoci. Co prawda na zaprawie wapiennej można murować nawet ściany nośne, ale jest to rzadko stosowana praktyka. Ten rodzaj zaprawy wykorzystuje się więc głównie we wnętrzach (tynkowanie, ściany działowe).
Zaprawa wapienna – cena
Gotowa zaprawa wapienna (sucha) to koszt średnio 30-40 zł za worek 20 kg. Ceny mogą być nieco mniejsze lub wyższe w zależności od firmy, jakości oraz domieszek zastosowanych w zaprawie.
Jak oceniasz ten poradnik?
Dziękujemy za Twoją opinię!Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści
Więcej poradników o murowaniu
Bloczki z betonu komórkowego Ytong uznawane są przez wielu inwestorów za najlepsze do budowy domów jednorodzinnych. Szeroki asortyment pozwala na wykonanie wielu rodzajów przegród, zarówno jednowarstwowych ścian bez ocieplenia, jak i ścian dwu- i trójwarstwowych. Cennik budowy elementami systemu Ytong uzależniony jest m.in. od rozmiaru, przeznaczenia i parametrów konkretnych bloczków. Sprawdź, ile zapłacisz na 1m2 ściany z Ytonga i znajdź dobrego murarza.
01.10.2021Ceramiczne pustaki Porotherm mają wszechstronne zastosowania w budownictwie. Wymiary i parametry pustaków umożliwiają murowanie domów energooszczędnych i pasywnych. Zanim sprawdzisz cennik Porotherm, dowiedz się, jakie pustaki będą najlepsze do Twojego domu.
01.10.2021Murowanie komina odbywa się na początkowym etapie budowy domu. Właśnie ten element konstrukcji odpowiada za wentylację budynku oraz bezpieczeństwo i komfort mieszkańców. Podpowiadamy, jak murować komin, by spełniał wszystkie wymagane funkcje.
01.10.2021Ściany trójwarstwowe wymagają najwięcej pracy i są najdroższe, ale też gwarantują ciepły i dobrze wyciszony dom. Zastosowanie murowanej elewacji zamiast tynku zewnętrznego zwiększa wytrzymałość budynku oraz nadaje mu wyjątkowego charakteru. Czy warto decydować się na ściany trójwarstwowe? Dowiedz się wszystkiego, co powinieneś wiedzieć na temat ściany trójwarstwowej i znajdź dobrego murarza.
01.10.2021Pustaki ceramiczne to popularne materiały wykorzystywane przy budowie domów. Przyglądamy się właściwościom pustaków ceramicznych i sprawdzamy, czy Porotherm to dobry wybór. Poznaj najważniejsze informacje na temat ceramiki do budowania i znajdź dobrego murarza, który postawi ściany Twojego domu z pustaków ceramicznych.
01.10.2021Ściany dwuwarstwowe są najpopularniejszym rozwiązaniem przy budowie domów jednorodzinnych. Składają się z muru zbudowanego z betonowych lub ceramicznych bloczków oraz warstwy izolacji termicznej. Ściany dwuwarstwowe mogą być bardzo ciepłe przy stosunkowo niskiej cenie zakupu materiałów. Na co zwrócić uwagę przed budową?
01.10.2021