murarz miesza zaprawę wapienną za pomocą mieszadła elektrycznego -  w 2022

Zaprawa wapienna – proporcje, zastosowanie, cena

Zaprawa wapienna – proporcje, zastosowanie, cena

Zaprawa wapienna zaliczana jest do tzw. chemii budowlanej. To mieszanina wapna z piaskiem i wodą, która sprawdza się podczas murowania ścian oraz tynkowania. Posiada właściwości grzybobójcze, dobrą paroprzepuszczalność i tzw. urabialność. Jednocześnie jest to materiał wolnoschnący i problematyczny w używaniu go na zewnątrz. Czym wyróżnia się zaprawa wapienna? Gdzie można ją stosować i ile kosztuje?

author box img

Ewelina Zdancewicz-Pękala

Opublikowano: 1 października 2021 01.10.2021 Czas lektury: 3min

Co to jest zaprawa wapienna?

Zaprawa wapienna uznawana jest za tradycyjną zaprawę murarską. Składa się z wapna, wody i piasku. Wapno zastosowane w tego typu materiałach to wapno gaszone (hydratyzowane). Dzięki obecności wapna, zaprawa ma lepszą urabialność. Zaprawę wapienną można zastosować jako materiał wiążący (np. cegły) albo jako tynk.

Murarz - gdzie szukać?

Poniżej przedstawiamy ranking 57 308 Murarzy najlepszych w 2023 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Wszystkie miasta i firmy

Proporcje zaprawy wapiennej

Właściwe proporcje zaprawy wapiennej to: jedna część objętościowa wapna, trzy bądź cztery części objętościowe piasku oraz określona ilość wody (zapewniająca zaprawie plastyczną konsystencję).

W składach budowlanych dostępne są również gotowe zaprawy wapienne. Pozwalają przygotować zaprawę bez konieczności zakupu półproduktów. Do gotowej mieszanki należy wyłącznie dolać wody (zachowując odpowiednie proporcje).

Właściwości zaprawy wapiennej

  • zaprawa wapienna nie cieszy się dużą popularnością w Polsce: znacznie częściej używana jest zaprawa cementowo-wapienna. Wynika to z faktu, że zwykła zaprawa wapienna charakteryzuje się niską odpornością na ściskanie i działanie czynników atmosferycznych. W związku z tym tynki wapienne narażone są na szybsze niszczenie (jeśli nie są dodatkowo zabezpieczone);
  • specjaliści nie zalecają też zaprawy wapiennej do murowania ścian w budynkach wielokondygnacyjnych;
  • z drugiej strony ściany pokryte tynkiem z zaprawy wapiennej “oddychają". Dzięki obecności wapna w składzie gospodarka wilgotności ścian nie jest zaburzona;
  • dodatkowo wapno przeciwdziała powstawaniu nieszczelności w trakcie osiadania budynku i umożliwia “samozasklepienie" pęknięć, które mogą powstać w jego konstrukcji;
  • ma też właściwości grzybobójcze. Specjaliści podkreślają, że zaprawa wapienna to małe ryzyko wystąpienia wykwitów solnych na murach.

Ile trwa twardnienie zaprawy wapiennej?

Zaprawa wapienna twardnieje pod wpływem dwutlenku węgla, który znajduje się w powietrzu. Woda z zaprawy wyparowuje i dochodzi do całkowitego związania się materiału. Niestety zaprawa wapienna twardnieje wyjątkowo wolno. Może potrzebować nawet do kilku tygodni (średnio 28 dni).

Z kolei ściany o grubości do dwóch cegieł mogą schnąć przez dwa – trzy lata. W obecnych warunkach, kiedy inwestorzy chcą szybko zbudować domy i od razu w nich zamieszkać, jest to często zdecydowanie za długo. M.in. z tego powodu tynki wapienne nie są stosowane tak często, jak kiedyś.

Kompendium wiedzy: Budowa domów

Zastosowanie zaprawy wapiennej

murarz przygotowuje zaprawę wapienną na budowie

Zaprawa wapienna sprawdzi się podczas:

  • murowania ścian nośnych w jednopoziomowych budynkach,
  • murowania ścian działowych,
  • wykańczania ścian wewnątrz pomieszczeń (tynkowania).

Ponieważ zaprawa wapienna jest znacznie mniej odporna na działanie wody niż np. zaprawa cementowa, to nie używa się jej do fundamentów oraz miejsc mocno narażonych na działanie wilgoci. Co prawda na zaprawie wapiennej można murować nawet ściany nośne, ale jest to rzadko stosowana praktyka. Ten rodzaj zaprawy wykorzystuje się więc głównie we wnętrzach (tynkowanie, ściany działowe).

Przydatny poradnik: Murowanie ścian działowych

Zaprawa wapienna – cena

Gotowa zaprawa wapienna (sucha) to koszt średnio 30-40 zł za worek 20 kg. Ceny mogą być nieco mniejsze lub wyższe w zależności od firmy, jakości oraz domieszek zastosowanych w zaprawie.

Warto przeczytać: Murowanie ścian – cena za m2

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco