Zaprawa wapienna – proporcje, zastosowanie, cena
Zaprawa wapienna zaliczana jest do tzw. chemii budowlanej. To mieszanina wapna z piaskiem i wodą, która sprawdza się podczas murowania ścian oraz tynkowania. Posiada właściwości grzybobójcze, dobrą paroprzepuszczalność i tzw. urabialność. Jednocześnie jest to materiał wolnoschnący i problematyczny w używaniu go na zewnątrz. Czym wyróżnia się zaprawa wapienna? Gdzie można ją stosować i ile kosztuje?
Z poradnika dowiesz się
Co to jest zaprawa wapienna?
Zaprawa wapienna uznawana jest za tradycyjną zaprawę murarską. Składa się z wapna, wody i piasku. Wapno zastosowane w tego typu materiałach to wapno gaszone (hydratyzowane). Dzięki obecności wapna, zaprawa ma lepszą urabialność. Zaprawę wapienną można zastosować jako materiał wiążący (np. cegły) albo jako tynk.
Poniżej przedstawiamy ranking 57 308 Murarzy najlepszych w 2023 roku w poszczególnych miastach powiatowych:
Proporcje zaprawy wapiennej
Właściwe proporcje zaprawy wapiennej to: jedna część objętościowa wapna, trzy bądź cztery części objętościowe piasku oraz określona ilość wody (zapewniająca zaprawie plastyczną konsystencję).
W składach budowlanych dostępne są również gotowe zaprawy wapienne. Pozwalają przygotować zaprawę bez konieczności zakupu półproduktów. Do gotowej mieszanki należy wyłącznie dolać wody (zachowując odpowiednie proporcje).
Właściwości zaprawy wapiennej
- zaprawa wapienna nie cieszy się dużą popularnością w Polsce: znacznie częściej używana jest zaprawa cementowo-wapienna. Wynika to z faktu, że zwykła zaprawa wapienna charakteryzuje się niską odpornością na ściskanie i działanie czynników atmosferycznych. W związku z tym tynki wapienne narażone są na szybsze niszczenie (jeśli nie są dodatkowo zabezpieczone);
- specjaliści nie zalecają też zaprawy wapiennej do murowania ścian w budynkach wielokondygnacyjnych;
- z drugiej strony ściany pokryte tynkiem z zaprawy wapiennej “oddychają". Dzięki obecności wapna w składzie gospodarka wilgotności ścian nie jest zaburzona;
- dodatkowo wapno przeciwdziała powstawaniu nieszczelności w trakcie osiadania budynku i umożliwia “samozasklepienie" pęknięć, które mogą powstać w jego konstrukcji;
- ma też właściwości grzybobójcze. Specjaliści podkreślają, że zaprawa wapienna to małe ryzyko wystąpienia wykwitów solnych na murach.
Ile trwa twardnienie zaprawy wapiennej?
Zaprawa wapienna twardnieje pod wpływem dwutlenku węgla, który znajduje się w powietrzu. Woda z zaprawy wyparowuje i dochodzi do całkowitego związania się materiału. Niestety zaprawa wapienna twardnieje wyjątkowo wolno. Może potrzebować nawet do kilku tygodni (średnio 28 dni).
Z kolei ściany o grubości do dwóch cegieł mogą schnąć przez dwa – trzy lata. W obecnych warunkach, kiedy inwestorzy chcą szybko zbudować domy i od razu w nich zamieszkać, jest to często zdecydowanie za długo. M.in. z tego powodu tynki wapienne nie są stosowane tak często, jak kiedyś.
Zastosowanie zaprawy wapiennej

Zaprawa wapienna sprawdzi się podczas:
- murowania ścian nośnych w jednopoziomowych budynkach,
- murowania ścian działowych,
- wykańczania ścian wewnątrz pomieszczeń (tynkowania).
Ponieważ zaprawa wapienna jest znacznie mniej odporna na działanie wody niż np. zaprawa cementowa, to nie używa się jej do fundamentów oraz miejsc mocno narażonych na działanie wilgoci. Co prawda na zaprawie wapiennej można murować nawet ściany nośne, ale jest to rzadko stosowana praktyka. Ten rodzaj zaprawy wykorzystuje się więc głównie we wnętrzach (tynkowanie, ściany działowe).
Zaprawa wapienna – cena
Gotowa zaprawa wapienna (sucha) to koszt średnio 30-40 zł za worek 20 kg. Ceny mogą być nieco mniejsze lub wyższe w zależności od firmy, jakości oraz domieszek zastosowanych w zaprawie.
Jak oceniasz ten poradnik?
Dziękujemy za Twoją opinię!Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści
Więcej poradników o murowaniu
Zaprawa tynkarska to materiał, który służy do wykańczania (tynkowania) ścian. Dzieli się na kilka rodzajów w zależności od składu oraz docelowej grubości. Jaką zaprawę tynkarską wybrać do wykończenia ścian? Jak powinny wyglądać proporcje w konkretnych rodzajach tynku oraz ile kosztuje taki materiał? Dowiedz się więcej i znajdź sprawdzonych specjalistów – tynkarzy w Twojej okolicy.
01.10.2021Tynkowanie ścian wewnętrznych i zewnętrznych oraz sufitu to istotny element w kosztorysie budowy domu czy remontu. Masz w planach tynkowanie? Cena zależy od rodzaju tynku oraz sposobu wykonania prac. Poznaj ceny tynkowania ścian w 2023 r. i znajdź sprawdzoną ekipę fachowców – tynkarzy z dobrymi stawkami. W poradniku podajemy ceny tynkowania ścian z podziałem na ceny tynków maszynowych i ceny tynków ręcznych.
22.03.2023Istnieje wiele pomysłów na wykończenie ścian w domu. Jednym z nich jest tynk dekoracyjny. Może imitować inne materiały i sprawić, że zwykła ściana zamienia się w małe dzieło sztuki. Pod warunkiem, że tynk dekoracyjny położony jest w profesjonalny sposób. Jak dobrze położyć go na ścianę? Jaką strukturę wybrać?
16.02.2023Planujesz budowę domu z silikatów? Poznaj wszystkie właściwości tego materiału! Bilans wad i zalet bloczków silikatowych przemawia na korzyść tego rozwiązania, ale nie w każdej sytuacji. Sprawdź standardowe wymiary i ceny silikatów, a następnie porównaj je z innymi materiałami. A gdy będziesz już mieć pewność, znajdź sprawdzoną ekipę, która sprawnie i szybko wybuduje Twój dom z bloczków silikatowych.
01.10.2021Aby przygotować zaprawę murarską, trzeba znać prawidłowe proporcje składników. Inaczej zaprawa nie będzie mieć dobrej przyczepności. Dowiedz się, jak przygotować zaprawę do murowania i tynkowania. Znajdź też sprawdzonych specjalistów od murowania ścian – z Twojej okolicy!
01.10.2021Koszt murowania ścian uzależniony jest od kilku czynników. Zależy m.in. od cen wybranych materiałów budowlanych czy stawek murarzy. Nie warto oszczędzać na tej usłudze, ponieważ murowanie wymaga dokładności oraz doświadczenia. Wszelkie błędy podczas prac mogą okazać się bardzo kosztowne. Poznaj aktualny cennik murowania ścian dwuwarstwowych – najpopularniejszy w Polsce typ murów w budynkach jednorodzinnych – oraz dowiedz się, czy można obniżyć koszt tego etapu budowy. Znajdź też sprawdzonych specjalistów oraz poznaj średnie ceny za murowanie ścian w twojej okolicy.
02.11.2022