murarz nakłada szpachlą zaprawę cementowo-wapienną na kolejną warstwę cegieł

Zaprawa cementowo-wapienna – proporcje i cena

Zaprawa cementowo-wapienna – proporcje i cena

Zaprawa cementowo-wapienna to popularna chemia budowlana, stosowana do wznoszenia ścian oraz tynkowania. Najczęściej zadawane przez inwestorów pytania dotyczą tego, jakie proporcje zaprawy cementowo-wapiennej są odpowiednie oraz ile kosztuje taka zaprawa. Sprawdziliśmy dla Ciebie, jakie proporcje materiałów w zaprawie cementowo-wapiennej są zalecane. Sprawdź te informacje oraz znajdź sprawdzonych specjalistów od murowania ścian!

author box img

Ewelina Zdancewicz-Pękala

Opublikowano: 1 października 2021 01.10.2021 Czas lektury: 4min

Z poradnika dowiesz się

Ponad 59446 Murarzy blisko Ciebie

Czym jest zaprawa cementowo-wapienna?

  1. Rodzaj chemii budowlanej doskonale znanej każdemu murarzowi, który służy do łączenia ze sobą elementów takich jak cegły albo bloczki betonowe.
  2. Może służyć także do ścian.
  3. W zaprawie cementowo-wapiennej funkcję spoiwa spełniają cement oraz wapno. Te dwa elementy doskonale się uzupełniają. Cement do zawiązania się potrzebuje wody, a wapno – powietrza (a konkretnie dwutlenku węgla).
  4. Zawartość wapna sprawia, że zaprawa staje się łatwiej “urabialna". Z kolei cement charakteryzuje się odpornością na wilgoć i dużą wytrzymałością na ściskanie (chociaż jest to także zależne od klasy materiału), co ma znaczenie zwłaszcza przy budowie domów kondygnacyjnych.
  5. Standardowo w składzie zaprawy cementowo-wapiennej znajdują się tylko: cement, wapno gaszone oraz piasek. Do przygotowania zaprawy potrzebna jest także woda. Nowe produkty posiadają też domieszki innych materiałów, które mają m.in. zwiększać plastyczność masy podczas jej urabiania w betoniarce.
  6. Zaprawę cementowo-wapienną można przygotować samemu, dodając do siebie składniki w odpowiednich proporcjach. Można też kupić gotową zaprawę, a potem tylko dodać do niej wodę. Mimo tego takie prace jak przygotowanie zaprawy oraz murowanie i tynkowanie lepiej zostawić sprawdzonym fachowcom jak murarz z Warszawy lub innego miasta bliżej Ciebie.
Murarz - gdzie szukać?

Poniżej przedstawiamy ranking 59 446 Murarzy najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Wszystkie miasta i firmy

Kiedy stosować zaprawę cementowo-wapienną?

Zaprawę cementowo-wapienną warto stosować w miejscach, w których:

  • tradycyjna zaprawa wapienna nie da sobie rady (np. z powodu wilgoci),
  • zaprawa cementowa będzie niewystarczająca (bo w danym miejscu potrzebna jest paroprzepuszczalność, a cement nie ma takich właściwości).

W związku z tym zaprawa cementowo-wapienna można zostać wykorzystana do:

  • tynkowania ścian,
  • murowania ścian z bloczków z betonu komórkowego,
  • murowania elementów ceramicznych,
  • murowania bloczków wapienno-piaskowych,
  • murowania tradycyjnych cegieł.

Grubość zaprawy cementowo-wapiennej powinna wynosić maksymalnie półtora centymetra. Specjaliści jak murarz z Wrocławia czy innego miasta, zalecają murowanie na grubość 6-10 mm (czyli nakładanie zaprawy na grube spoiny). Grubsza warstwa to ryzyko krzywego ułożenia cegieł i powstania mostków termicznych.

Istnieje możliwość aplikacji zaprawy na cienkie spoiny, wtedy grubość materiału wynosi od 3 do 6 mm. To o tyle wygodne, że prace idą znacznie szybciej oraz są tańsze (zużywa się mniej materiału). Docelowo na cienkie spoiny muruje się ściany dwuwarstwowe albo ściany trójwarstwowe.

Przygotowanie zaprawy cementowo-wapiennej

specjalista przygotowuje zaprawę

Przygotowanie zaprawy cementowo-wapiennej zawsze najlepiej jest pozostawić specjalistom. Oszczędzanie na fachowcach może oznaczać późniejsze znacznie wyższe koszty naprawy źle wykonanych prac, dlatego zawsze wybieraj najlepszych fachowców i sprawdzoną firmę budowlaną.

Do przygotowania zaprawy cementowo-wapiennej konieczne są:

  • podstawowe składniki do zaprawy w sklepie budowlanym (cement, wapno, piasek);
  • lub gotowa sucha mieszanka do zaprawy wapiennej (sprzedawana w workach bądź pudłach, zazwyczaj o wadze ok. 25 kg).
Ważne!
Składniki należy wymieszać w betoniarce: najpierw na sucho, dopiero później należy dodać wodę. Zaprawę należy mieszać w betoniarce aż do momentu, w którym uzyska plastyczną konsystencję (sprawdź szacowany czas w opisie karty technicznej produktu, ale w pierwszej kolejności sugeruj się stanem masy).

Prawidłowe proporcje zaprawy cementowo-wapiennej

  • prawidłowe proporcje zaprawy cementowo-wapiennej do murowania ścian: 1 część cementu, 2 części wapna, 10 części piasku;
  • właściwe proporcje zaprawy do tynkowania: 1 część cementu, 1 część wapna, 6-7 części piasku.
Pamiętaj!
Zaprawa cementowo-wapienna szybko twardnieje po przygotowaniu. Jej przydatność do murowania wynosi średnio do dwóch godzin od momentu przygotowania.

Zaprawa cementowo-wapienna M2, M5, M7 i inne – co to oznacza?

Oznaczenie M oraz znajdujące się przy nim cyfry wskazują na klasę zaprawy, określającą wytrzymałość materiału na ściskanie (wyrażoną w N/mm²). Im większe obciążenia, tym wytrzymałość na ściskanie powinna być wyższa.

Klasy M10 i M20 zaprawy wykorzystuje się zazwyczaj przy wznoszeniu ścian nośnych oraz fundamentowych. Z kolei niskie klasy, takie jak M2,5, M5 mogą zostać użyte do ścian działowych.

Cena zaprawy cementowo-wapiennej

Zaprawa cementowo-wapienna nie jest droga. Za worek gotowej, suchej zaprawy tynkarskiej oraz murarskiej (25 kg) zapłacisz średnio 15 zł. Inną kwestią jest fakt, że do prac murarskich oraz tynkarskich zazwyczaj potrzebne są bardzo duże ilości tego materiału.

Dlatego ostateczny koszt zależy od wielkości powierzchni do pracy. Im większy dom do murowania albo im więcej ścian do tynkowania, tym ostatecznie wyższe ceny za zaprawę cementowo-wapienną.

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco