Zaprawa cementowo-wapienna – proporcje i cena
Zaprawa cementowo-wapienna to popularna chemia budowlana, stosowana do wznoszenia ścian oraz tynkowania. Najczęściej zadawane przez inwestorów pytania dotyczą tego, jakie proporcje zaprawy cementowo-wapiennej są odpowiednie oraz ile kosztuje taka zaprawa. Sprawdziliśmy dla Ciebie, jakie proporcje materiałów w zaprawie cementowo-wapiennej są zalecane. Sprawdź te informacje oraz znajdź sprawdzonych specjalistów od murowania ścian!
Z poradnika dowiesz się
Czym jest zaprawa cementowo-wapienna?
- Rodzaj chemii budowlanej doskonale znanej każdemu murarzowi, który służy do łączenia ze sobą elementów takich jak cegły albo bloczki betonowe.
- Może służyć także do ścian.
- W zaprawie cementowo-wapiennej funkcję spoiwa spełniają cement oraz wapno. Te dwa elementy doskonale się uzupełniają. Cement do zawiązania się potrzebuje wody, a wapno – powietrza (a konkretnie dwutlenku węgla).
- Zawartość wapna sprawia, że zaprawa staje się łatwiej “urabialna". Z kolei cement charakteryzuje się odpornością na wilgoć i dużą wytrzymałością na ściskanie (chociaż jest to także zależne od klasy materiału), co ma znaczenie zwłaszcza przy budowie domów kondygnacyjnych.
- Standardowo w składzie zaprawy cementowo-wapiennej znajdują się tylko: cement, wapno gaszone oraz piasek. Do przygotowania zaprawy potrzebna jest także woda. Nowe produkty posiadają też domieszki innych materiałów, które mają m.in. zwiększać plastyczność masy podczas jej urabiania w betoniarce.
- Zaprawę cementowo-wapienną można przygotować samemu, dodając do siebie składniki w odpowiednich proporcjach. Można też kupić gotową zaprawę, a potem tylko dodać do niej wodę. Mimo tego takie prace jak przygotowanie zaprawy oraz murowanie i tynkowanie lepiej zostawić sprawdzonym fachowcom jak murarz z Warszawy lub innego miasta bliżej Ciebie.
Poniżej przedstawiamy ranking 61 903 Murarzy najlepszych w 2025 roku w poszczególnych miastach powiatowych:
Kiedy stosować zaprawę cementowo-wapienną?
Zaprawę cementowo-wapienną warto stosować w miejscach, w których:
- tradycyjna zaprawa wapienna nie da sobie rady (np. z powodu wilgoci),
- zaprawa cementowa będzie niewystarczająca (bo w danym miejscu potrzebna jest paroprzepuszczalność, a cement nie ma takich właściwości).
W związku z tym zaprawa cementowo-wapienna można zostać wykorzystana do:
- tynkowania ścian,
- murowania ścian z bloczków z betonu komórkowego,
- murowania elementów ceramicznych,
- murowania bloczków wapienno-piaskowych,
- murowania tradycyjnych cegieł.
Grubość zaprawy cementowo-wapiennej powinna wynosić maksymalnie półtora centymetra. Specjaliści jak murarz z Wrocławia czy innego miasta, zalecają murowanie na grubość 6-10 mm (czyli nakładanie zaprawy na grube spoiny). Grubsza warstwa to ryzyko krzywego ułożenia cegieł i powstania mostków termicznych.
Istnieje możliwość aplikacji zaprawy na cienkie spoiny, wtedy grubość materiału wynosi od 3 do 6 mm. To o tyle wygodne, że prace idą znacznie szybciej oraz są tańsze (zużywa się mniej materiału). Docelowo na cienkie spoiny muruje się ściany dwuwarstwowe albo ściany trójwarstwowe.
Przygotowanie zaprawy cementowo-wapiennej

Przygotowanie zaprawy cementowo-wapiennej zawsze najlepiej jest pozostawić specjalistom. Oszczędzanie na fachowcach może oznaczać późniejsze znacznie wyższe koszty naprawy źle wykonanych prac, dlatego zawsze wybieraj najlepszych fachowców i sprawdzoną firmę budowlaną.
Do przygotowania zaprawy cementowo-wapiennej konieczne są:
- podstawowe składniki do zaprawy w sklepie budowlanym (cement, wapno, piasek);
- lub gotowa sucha mieszanka do zaprawy wapiennej (sprzedawana w workach bądź pudłach, zazwyczaj o wadze ok. 25 kg).
Prawidłowe proporcje zaprawy cementowo-wapiennej
- prawidłowe proporcje zaprawy cementowo-wapiennej do murowania ścian: 1 część cementu, 2 części wapna, 10 części piasku;
- właściwe proporcje zaprawy do tynkowania: 1 część cementu, 1 część wapna, 6-7 części piasku.
Zaprawa cementowo-wapienna M2, M5, M7 i inne – co to oznacza?
Oznaczenie M oraz znajdujące się przy nim cyfry wskazują na klasę zaprawy, określającą wytrzymałość materiału na ściskanie (wyrażoną w N/mm²). Im większe obciążenia, tym wytrzymałość na ściskanie powinna być wyższa.
Klasy M10 i M20 zaprawy wykorzystuje się zazwyczaj przy wznoszeniu ścian nośnych oraz fundamentowych. Z kolei niskie klasy, takie jak M2,5, M5 mogą zostać użyte do ścian działowych.
Cena zaprawy cementowo-wapiennej
Zaprawa cementowo-wapienna nie jest droga. Za worek gotowej, suchej zaprawy tynkarskiej oraz murarskiej (25 kg) zapłacisz średnio 15 zł. Inną kwestią jest fakt, że do prac murarskich oraz tynkarskich zazwyczaj potrzebne są bardzo duże ilości tego materiału.
Dlatego ostateczny koszt zależy od wielkości powierzchni do pracy. Im większy dom do murowania albo im więcej ścian do tynkowania, tym ostatecznie wyższe ceny za zaprawę cementowo-wapienną.
Jak oceniasz ten poradnik?
Dziękujemy za Twoją opinię!Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści
Więcej poradników o murowaniu
Koszt murowania ścian uzależniony jest od kilku czynników. Zależy m.in. od cen wybranych materiałów budowlanych czy stawek murarzy. Nie warto oszczędzać na tej usłudze, ponieważ murowanie wymaga dokładności oraz doświadczenia. Wszelkie błędy podczas prac mogą okazać się bardzo kosztowne. Poznaj aktualny cennik murowania ścian nośnych oraz dowiedz się, czy można obniżyć koszt tego etapu budowy. Znajdź też sprawdzonych fachowców na Oferteo oraz poznaj średnie ceny za murowanie ścian w Twojej okolicy.
07.12.2023Ściany dwuwarstwowe są najpopularniejszym rozwiązaniem przy budowie domów jednorodzinnych. Składają się z muru zbudowanego z betonowych lub ceramicznych bloczków oraz warstwy izolacji termicznej. Ściany dwuwarstwowe mogą być bardzo ciepłe przy stosunkowo niskiej cenie zakupu materiałów. Na co zwrócić uwagę przed budową?
01.10.2021Tynkowanie ścian wewnętrznych i zewnętrznych oraz sufitu to istotny element w kosztorysie budowy domu czy remontu. Masz w planach tynkowanie? Cena zależy od rodzaju tynku oraz sposobu wykonania prac. Poznaj ceny tynkowania ścian w 2023 r. i znajdź sprawdzoną ekipę fachowców – tynkarzy z dobrymi stawkami. W poradniku podajemy ceny tynkowania ścian z podziałem na ceny tynków maszynowych i ceny tynków ręcznych.
22.03.2023Zaprawa tynkarska to materiał, który służy do wykańczania (tynkowania) ścian. Dzieli się na kilka rodzajów w zależności od składu oraz docelowej grubości. Jaką zaprawę tynkarską wybrać do wykończenia ścian? Jak powinny wyglądać proporcje w konkretnych rodzajach tynku oraz ile kosztuje taki materiał? Dowiedz się więcej i znajdź sprawdzonych specjalistów – tynkarzy w Twojej okolicy.
01.10.2021Każdy budynek składa się z kilku rodzajów ścian. Ściany konstrukcyjne (zewnętrzne i wewnętrzne) stabilizują budynek i przenoszą obciążenia na fundamenty. Ściany działowe to natomiast lekkie przegrody, które dzielą przestrzeń na mniejsze pomieszczenia. Murowanie ścian działowych, choć wydaje się proste, musi być dobrze przemyślane. Wykorzystany materiał oraz sposób budowy będą miały kluczowe znaczenie dla komfortu mieszkania.
01.10.2021Planujesz tynkowanie maszynowe w domu lub mieszkaniu i chcesz mieć pewność, że zrobi je sprawdzona firma, a prace pójdą jak z płatka? We współpracy z doświadczonymi tynkarzami i osobami, które skorzystały z usług tynkarskich, przygotowaliśmy poradnik z kluczowymi informacjami o tynkowaniu maszynowym, wyborze rodzaju tynku i wszelkich pracach związanych z tynkowaniem ścian i sufitów. Przeczytaj wskazówki i skorzystaj z praktycznych ściąg.
14.03.2022