murarz muruje ściany z keramzytobetonu - w 2021

Keramzytobeton – właściwości, wady i zastosowanie bloczków z keramzytu

Keramzytobeton to popularny materiał budowlany. Gwarantuje szybkość prac murarskich oraz solidną konstrukcję domu, jeśli oczywiście murowanie zostanie wykonane w prawidłowy sposób. Czy warto budować dom z keramzytobetonu? Aby odpowiedzieć na to pytanie, trzeba poznać właściwości bloczków i pustaków keramzytobetonowych. Sprawdź, czy jest to dobre rozwiązanie w Twoim przypadku - i znajdź sprawdzonego murarza!

author box img

Ewelina Zdancewicz-Pękala

Opublikowano: 1 października 2021 01.10.2021 Czas lektury: 5min

Keramzytobeton – co to jest?

 1. To materiał budowlany, używany do murowania kominów i ścian.
 2. Występuje w postaci bloczków lub pustaków. Bloczki keramzytobetonowe mogą posiadać w środku styropianową wkładkę o nieregularnym kształcie lub granulat. Jest to dodatkowa warstwa ociepleniowa. Z kolei pustaki z keramzytu można rozpoznać po specyficznie wyprofilowanych bokach. Taka konstrukcja pustaka sprawia, że fachowcy nie muszą wykonywać spoiny pionowej. To oznacza, że pustaki keramzytobetonowe można łączyć ze sobą metodą na pióro i wpust.
 3. Z keramzytobetonu można budować każdy rodzaj ścian, a pustaki keramzytobetonowe są szczególnie polecane do ścian dwuwarstwowych oraz trzywarstwowych. Keramzyt świetnie sprawdza się także podczas wykonywania izolacji podłóg na gruncie oraz ocieplaniu ścian piwnicy.
 4. Podczas produkcji keramzytobetonu używa się mieszanki betonowej oraz keramzytu (spiekanej glinki).

Do murowania ścian z pustaków z keramzytobetonu zazwyczaj używa się zaprawy cementowo-wapiennej (tzw. zaprawy tradycyjnej). Można także wykorzystać specjalną zaprawę ciepłochronną, która zawiera w sobie dodatek perlitu albo właśnie keramzytu. Ściany z bloczków keramzytobetonowych nie wymagają wypełniania spoin pionowych, ale według zaleceń producentów warto wstrzyknąć między nie (w określone miejsca) piankę poliuretanową.

Mimo że murowanie ścian za pomocą gotowych prefabrykatów uznaje się za łatwe, to warto pamiętać, że wciąż można przy tym popełnić sporo błędów. Dlatego takie prace zawsze najlepiej jest powierzyć sprawdzonym specjalistom.

Murarz - gdzie szukać?

Poniżej przedstawiamy ranking 52 427 Murarzy najlepszych w 2021 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Wszystkie miasta i firmy

Keramzytobeton – właściwości

Specjaliści chętnie używają bloczków i pustaków z keramzytobetonu, inwestorzy – już nieco mniej chętnie, ale w dużej mierze jest to zależne od możliwości finansowych. Keramzyt w porównaniu np. do betonu komórkowego jest uznawany za drogi. Z drugiej strony charakteryzuje się bardzo dobrymi parametrami, które sprawiają, że opinie na temat domów zbudowanych z keramzytobetonu są przeważnie pozytywne.

Najważniejsze właściwości keramzytobetonu:

 • jest materiałem odpornym na wilgoć, pozwala na budowę prawie bez żadnych ograniczeń (pustaki wchłaniają na tyle mało wody, że nawet kilkudniowe ulewy podczas budowy domu nie doprowadzą do mocnego zawilgocenia ścian);
 • ma niską gęstość (mieszczącą się w zakresie 700-1 600 kg/m³). Dzięki temu jest prosty w obróbce mechanicznej;
 • jego powierzchnia jest chropowata, a to sprawia, że tynki łatwo do niego przywierają;
 • wykazuje odporność na czynniki biologiczne (grzyby, pleśń);
 • jest paroprzepuszczalny – skutecznie odprowadza wilgoć z wnętrza domu (często mówi się, że dom z keramzytobetonu “oddycha");
 • posiada zdolność kumulowania ciepła – gdy się nagrzeje, stopniowo oddaje energię cieplną do wnętrza domu (zmniejszone koszty ogrzewania);
 • gwarantuje dobrą izolację termiczną i akustyczną;
 • zapewnia możliwość łączenia go z innymi materiałami budowlanymi (co nie oznacza, że jest to zalecane przez specjalistów);
 • jest mrozoodporny.

Ponadto keramzytobeton zapewnia wygodne i szybkie murowanie – a dotyczy to zwłaszcza pustaków z keramzytu, w których nie trzeba wypełniać spoin pionowych (to oznacza mniejsze zużycie zaprawy murarskiej). Niektóre firmy posiadają też w swojej ofercie gotowe elementy wielkoformatowe – ściany, które zawierają w sobie bruzdy pod instalację elektryczną, a także otwory na stolarkę okienną i drzwiową. W związku z tym inwestor może zamówić konkretny rozmiar ścian z keramzytobetonu, a te, przygotowane pod konkretny produkt, zostaną dostarczona na teren budowy. Znacznie przyspiesza to prace budowalne.

Keramzytobeton – cena

Cena keramzytobetonu zależy od wielkości bloczków i pustaków oraz od ich przeznaczenia. Najtańsze są zwykłe pustaki do murowania ścian – kosztują do 9 zł za sztukę (dotyczy rozmiaru 49 x 24 x 24cm). Z kolei pustaki kominowe z keramzytu potrafią kosztować już do 21 zł za sztukę. Pustaki wentylacyjne to koszt średnio 18 zł za sztukę.

Do tego należy doliczyć koszt:

 • prac ekipy budowlanej,
 • zaprawy,
 • wykonania tynków i elewacji.

Według wyliczeń ekspertów koszt budowy domu z keramzytu to minimum 3300 zł/m2, w praktyce zazwyczaj wychodzi więcej. Trzeba jednak pamiętać, że wszystko zależy od projektu i wielkości budynku.

Dom z keramzytobetonu – czy warto?

specjalista stawia ścianę z keramzytobetonu

Pustaki i bloczki keramzytobetonowe to wytrzymały materiał. Zbudowane z niego domy są solidne i mogą służyć wielu pokoleniom. Dodatkowo ten wybór pozwala zaoszczędzić na kosztach zbrojenia, ponieważ keramzytobeton jest w miarę lekkim materiałem, a więc mniejsze obciążenia działają na fundamenty. Należy jednak pamiętać, że nie jest to materiał pozbawiony wad.

Za minusy używania keramzytobetonu uznaje się:

 • niewystarczająco niski współczynnik przenikania ciepła (λ rzędu 0,38 W/mK, dotyczy gęstości keramzytobetonu 1 000 kg/m³), który sprawia, że ściany trzeba murować z zastosowaniem zapraw ciepłochronnych – jeśli są to ściany jednowarstwowe;
 • kruchość;
 • cenę – keramzytobeton jest jednym z droższych materiałów na rynku;
 • konieczność usunięcia wilgoci technologicznej po wykonanej pracy, ze względu na wiązanie poszczególnych warstw muru zaprawą zawierającą wodę;
 • gorszą izolację akustyczną w porównaniu do silikatów.

Z pustaków można budować zarówno domy parterowe, jak i wielopoziomowe. Mimo nielicznych wad tego materiału, większość użytkowników domów z keramzytobetonu ostatecznie chwali sobie swój wybór.

Czytaj też: Z czego budować dom?
Jak oceniasz ten poradnik?
Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Dziękujemy za Twoją opinię!
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco