Podstawy bezpieczeństwa w sieci – 3 proste zasady
Otrzymaj oferty od specjalistów jak Michał Lach Dźwiękowcy nawet w kilka minut
Chcę otrzymać ofertę

Michał Lach Dźwiękowcy

Podstawy bezpieczeństwa w sieci – 3 proste zasady

Autor: Michał Lach Dźwiękowcy, publikacja: 2021-03-17

Bezpieczeństwo sieci to pojęcie coraz częściej słyszane, chociaż dla wielu osób nadal równie skomplikowane. Korzystanie z Internetu posiada mnóstwo zalet, jednak nie zachowując przynajmniej podstawowych zasad bezpieczeństwa, bardzo łatwo możemy paść łupem hakerów. W naszym artykule postaramy się pokrótce opisać, w jaki sposób nie zostać obrabowanym ze swoich danych lub – co gorsza – z niełatwo zarobionych pieniędzy.

Serwis komputerowy

Zmieniaj domyślne hasła!

Nasi klienci bardzo często się pytają, dlaczego nie możemy zostawić hasła, które domyślnie jest wpisane na naklejce urządzenia. Producenci routerów niejednokrotnie ułatwiają wykonanie wstępnej konfiguracji, udostępniając podstawowe konto administratora, do którego hasło można bez problemu znaleźć, wpisując model routera w Google. Wystarczy więc, że niepożądany użytkownik znajdzie się w naszej sieci i wtedy może dać do niej dostęp użytkownikom na całym świecie, jednocześnie narażając znajdujące się w niej komputery na zainfekowanie. Dlatego właśnie pozostawianie hasła: „admin” dla użytkownika: „admin” jest jednym z podstawowych błędów dzisiejszego Internetu.

Używaj odpowiednio skomplikowanych haseł!

Kolejnym problemem, przez który dochodzi do większości ataków hakerskich, jest nieodpowiedni poziom skomplikowania hasła. Mimo że coraz częściej spotykamy się z weryfikacją haseł przed założeniem konta, to nadal pozostają portale, na których takiej weryfikacji nie przechodzimy.

Nasze proste hasło zazwyczaj jest powiązane z hasłem bardziej skomplikowanym według jakiegoś schematu, który najprawdopodobniej algorytm do łamania haseł już zna. Zatem w sytuacji, kiedy ktoś zna już nasze hasło w prostej wersji, razem z przypisanym do niego mailem, możemy być pewni, że na podstawie tych danych, będzie próbował dostać się do naszego konta na innych portalach.

Podstawą do uniknięcia takich wydarzeń jest stosowanie różnych haseł na różnych portalach oraz w momencie, kiedy dany portal nie weryfikuje haseł, sprawdzić, jak solidne jest nasze hasło za pomocą mierników dostępnych online, np.: Take the Password Test

Używaj dwuetapowej weryfikacji logowania!

Dwuetapową weryfikację logowania zna praktycznie każdy, kto ma do czynienia z obsługą konta bankowego w przeglądarce. Logując się do konta, musimy nie tylko wpisać hasło, ale np. zweryfikować to logowania za pomocą kodu SMS lub potwierdzenia w aplikacji. Zatem nawet w momencie, kiedy ktoś zna nasze hasło do logowania, nie jest w stanie zalogować się do naszego konta, bo musiałby być w posiadaniu naszego telefonu komórkowego.

Jesteśmy firmą działającą w obszarze IT, dlatego każda z tych zasad jest u nas stanowczo przestrzegana, razem z szeregiem innych, które nie są już tak łatwe w codziennym użytku, z tej przyczyny nie umieściliśmy ich w tym artykule, ale postaramy się opisać je w kolejnym. Staramy się uczulać naszych klientów, by pamiętali o tych regułach, ponieważ nie korzystając z nich, można słono zapłacić – nawet własnym majątkiem!

To tylko trzy proste zasady, które mogą w znaczny sposób polepszyć bezpieczeństwo twoich danych. Zmniejsz ryzyko i pamiętaj, żeby z nich korzystać!

Sieci komputerowe - komu zlecić?

Poniżej przedstawiamy ranking 3 109 Specjalistów od Sieci Komputerowych najlepszych w 2021 roku w poszczególnych miastach powiatowych: