sześć puszek farb o różnych kolorach stojące na stole - w 2021

Rodzaje farb. Jak dobrać rodzaj farby malarskiej?

Rodzaje farb. Jak dobrać rodzaj farby malarskiej?

Istnieje kilkanaście rodzajów farb, które można zastosować podczas malowania ścian. Czym różnią się od siebie poszczególne rodzaje farb i jakie z nich należy wybrać do salonu, pokoju i pozostałych pomieszczeń w domu? Poznaj różnice między rodzajami farb oraz znajdź najlepszych specjalistów od malowania w swojej okolicy!

author box img

Ewelina Zdancewicz-Pękala

Opublikowano: 6 sierpnia 2021 06.08.2021 Czas lektury: 5min

Jakie są rodzaje farb malarskich?

W podstawowym zakresie farby do malowania wnętrz można podzielić na:

 • farby emulsyjne,
 • farby "do zadań specjalnych" (o specjalnych właściwościach),
 • farby podkładowe.

Farby emulsyjne różnią się między sobą zastosowaniem oraz właściwościami. Wśród tego rodzaju farb wyróżnia się:

 • farby akrylowe – zawierają w sobie żywice akrylowe, nadają się do większości powierzchni, ich zaletą jest elastyczność i wydajność; szybko schną i mogą być zarówno matowe, jak i błyszczące;
 • farby lateksowe – ich specyfika polega na odporności na zabrudzenia, ścieranie i uszkodzenia mechaniczne, ponadto są paroprzepuszczalne, dlatego specjaliści rekomendują je do łazienek i kuchni;
 • farby akrylowo - lateksowe – to połączenie zalet obu powyższych rodzajów farb, sprawdza się praktycznie wszędzie;
 • farby winylowe – dobrze kryją i łatwo się je rozprowadza, ale mają niską paroprzepuszczalność, nie można ich także szorować; nie powinny być stosowane w kuchni, łazience, pralni i pomieszczeniach o wysokiej wilgotności;
 • farby ceramiczne – zawierają w sobie cząsteczki ceramiczne, które tworzą powłokę nieabsorbującą kurzu i brudu, są jeszcze łatwiejsze w czyszczeniu niż farby lateksowe, więc specjaliści zalecają ich zastosowanie w pokojach dziecięcych, kuchni i korytarzach.

Znacznie rzadziej używa się farb, które mają specjalne przeznaczenie. Po części wynika to z ich ceny (jest wyższa niż standardowa), a po części z tego, że na zastosowanie takiej powłoki malarskiej trzeba mieć bardzo sprecyzowany pomysł. Farby do zadań specjalnych to:

 • farba magnetyczna – zawiera w sobie cząsteczki żelaza, więc pozwala na przyłączenie do niej magnesów, zazwyczaj wykorzystywana jest w kuchni;
 • farba fosforyzująca – zawiera pigmenty absorbujące światło – to oznacza, że świeci w ciemności, jest ciekawym pomysłem na dekoracyjne pomalowanie sufitu lub ścian w pokoju dziecka;
 • farba projekcyjna – umożliwia oglądanie filmów z rzutnika bez konieczności kupowania ekranu. Może być biała, szara lub czarna;
 • farba tablicowa – pozwala na pisanie po niej kredą, czyli daje efekt tablicy w szkole, najczęściej dostępna jest w kolorze czarnym.

Z kolei farby podkładowe to farby gruntujące różnego rodzaju. Te preparaty mają za zadanie zmniejszyć chłonność ściany przed położeniem na niej farby właściwej, dlatego nie mogą być stosowane jako ostatnia warstwa.

Niezależnie od rodzaju farby do malowania ścian i innych powierzchni warto zatrudnić sprawdzonych specjalistów.

Malowanie ścian - komu zlecić?

Poniżej przedstawiamy ranking 100 056 Malarzy najlepszych w 2022 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Wszystkie miasta i firmy

Jak wybrać rodzaj farby?

Zwróć uwagę na:

 • rodzaj pomieszczenia,
 • rodzaj nawierzchni,
 • swoje potrzeby,
 • cenę farby.

Do pomieszczeń suchych (w których nie zbiera się wilgoć) wystarczy farba akrylowa. W łazience i kuchni najlepiej użyć farby lateksowej albo akrylowo-lateksowej. Wszelkie pokoje, w których ściany narażone są na mocne zabrudzenia (np. rysowanie przez dzieci, brud wynikający z dotykania ścian) mogą zostać pomalowane farbą ceramiczną albo farbą zmywalną lateksową (posiadającą właściwości, które ułatwiają ścieranie brudu i plam).

Jeśli nie masz pewności, czy dany rodzaj farby będzie odpowiedni do konkretnej nawierzchni, sprawdź kartę techniczną produktu lub zapytaj specjalistów. Nie oszczędzaj na jakości farby: im lepsza jakość farby, tym wyższa jej cena, ale warto dopłacić od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych za puszkę, aby uzyskać idealny efekt.

Jaki rodzaj farby do sypialni?

W sypialni można użyć farby lateksowej lub akrylowej. Jeśli marzysz o specjalnych efektach, konieczne będzie użycie farby dekoracyjnej. Alergicy powinni szukać farb oznaczonych jako “farby dla alergików". To farby wodorozcieńczalne, które nie zawierają rozpuszczalników i amoniaku. Zawierają także jak najmniej szkodliwych dla zdrowia lotnych związków organicznych. Bez problemu można znaleźć farby hipoalergiczne w wersji akrylowej i lateksowej.

Jaki rodzaj farby do łazienki?

miętowa farba akrylowa pomalowana w stylowej łazience

W tym przypadku potrzebna jest farba, która będzie pochłaniać nadmiar wilgoci. Należy więc szukać farby lateksowej lub akrylowej, ale wzbogaconej o silikon lub inny materiał, który będzie chronił ścianę przed rozwojem pleśni oraz grzybów. Za pochłanianie wilgoci odpowiadają zawarte w farbie krzemiany.

Podobne farby sprawdzą się w kuchni. Trzeba jeszcze pamiętać, aby były to farby zmywalne oraz takie, które są odporne na działanie wilgoci. Specjaliści odradzają stosowanie w kuchni i łazience farb winylowych.

Czytaj więcej: Farba do kuchni

Jaki rodzaj farby do pokoju dziecka i salonu?

Pokój dziecięcy to niejako plac zabaw - zamiast karać dziecko za malowanie po ścianach, wyznacz mu przestrzeń, w której może spokojnie się bawić. W tym celu zastosuj farbę lateksową zmywalną w całym pomieszczeniu - pokój dziecięcy i tak brudzi się szybciej niż inne.

Na jednej ścianie lub jej kawałku możesz zastosować farbę tablicową lub inny rodzaj farby, który pozwoli na łatwe zmywanie wszystkich dzieł małego twórcy. W ten sposób ty się nie stresujesz, a dziecko wie, że pozostałe ściany w mieszkaniu nie służą do zabawy.

Z kolei salon można pomalować farbę akrylową lub lateksową w odpowiednio dobranym kolorze.

Poznaj ciekawe inspiracje: Kolory ścian

Źle dobrane farby malarskie - konsekwencje

Mogłoby się wydawać, że rodzaj farby nie ma aż tak wielkiego znaczenia. To jednak błędne myślenie! Jeśli farba zostanie źle dobrana, to ściany będą się szybciej starzeć, a ładny efekt wizualny zniknie już po kilku tygodniach od malowania. Zamiast zwykłego czyszczenia ścian (miejscowo, w razie potrzeby) konieczne będzie odmalowanie całej powierzchni.

W najgorszym przypadku farba zacznie się łuszczyć i odpadać. Tutaj przyczyną może być nie tylko zły rodzaj farby (np. zwykła farba akrylowa zastosowana w łazience), ale też nieumiejętne malowanie. Dlatego zawsze warto zatrudnić profesjonalnych malarzy!

Czytaj też: Malowanie ścian – cena

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco