mężczyzna stoi na drabinie i maluje wałkiem sufit - w 2021

Malowanie sufitu krok po kroku – kierunek malowania, cena, porady

Malowanie sufitu krok po kroku – kierunek malowania, cena, porady

Jak malować sufit, aby uniknąć smug i sprawnie wykonać całą pracę? Istnieją metody na malowanie sufitu krok po kroku, dzięki którym ryzyko smug jest znacząco ograniczone. Malowanie sufitu najlepiej jest powierzyć specjalistom – przygotowaliśmy ranking sprawdzonych ekip malarskich!

author box img

Ewelina Zdancewicz-Pękala

Opublikowano: 6 sierpnia 2021 06.08.2021 Czas lektury: 5min

Jak malować sufit?

Zastanawiasz się, jak pomalować sufit? To czynność, która pozornie jest prosta, ale wymaga wprawy oraz skupienia. Niezbędne jest też odpowiednie przygotowanie. Malarz, który będzie malować sufit, potrzebuje:

Poniżej znajdziesz instrukcję, jak malować sufit wałkiem, czyli w sposób najczęściej wybierany przez malarzy.

Malowanie sufitu wałkiem – instrukcja

 1. Przygotuj pomieszczenie i podłoże. Usuń lub zabezpiecz meble i podłogi, pozbądź się starych warstw farby, jeśli jest taka konieczność.
 2. Przygotuj niezbędny do malowania sprzęt.
 3. W przypadku nowych ścian (np. po odbiorze mieszkania od dewelopera) użyj najpierw farby gruntującej. Połóż ją równolegle do kierunku padania światła z największego okna w pomieszczeniu.
 4. Pomaluj krawędzie między sufitem a ścianą małym pędzlem i wygładź ewentualne smugi wałkiem o szerokości do 10 cm.
 5. Pomaluj pozostałą powierzchnię sufitu, pamiętając o ruchach wałka w jednym kierunku.
 6. Przyciskaj wałek delikatnie, ale w taki sposób, aby na suficie została odpowiednia ilość farby.
 7. Nie rób przerwy podczas malowania (zwiększa to ryzyko powstawania smug).
 8. Pozostaw sufit do wyschnięcia.

Malowanie sufitu zawsze wykonuje się przed malowaniem ścian. Pracę warto zlecić zaufanym specjalistom, którzy pomalują Twój sufit szybko i dokładnie.

Malowanie ścian - komu zlecić?

Poniżej przedstawiamy ranking 100 056 Malarzy najlepszych w 2022 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Wszystkie miasta i firmy

Malowanie sufitu – jaki kierunek obrać?

Pierwszą warstwę nałóż równolegle do okna. Z kolei drugą należy położyć już prostopadle do źródła światła. Warstwę wykończeniową zawsze nakłada się od źródła światła (okna, drzwi) w głąb pomieszczenia.

Nie należy rozpoczynać prac przy samym oknie, tylko na ścianie, na której znajduje się okno, wychodząc od jednego z narożników pomieszczenia.

Kompendium wiedzy: Malarze – porady, ranking 2021, najlepsi specjaliści od malowania ścian

Jak malować sufit bez smug?

Jeśli chcesz pomalować sufit bez smug, pamiętaj, aby:

 • używać wałków wysokiej jakości,
 • kupić farbę dedykowaną do malowania sufitu,
 • dobrze wymieszać farbę.

Malowanie bez smug gwarantuje metoda “mokrego brzegu". Polega na przejeżdżaniu wałkiem w taki sposób, aby najeżdżać lekko na granicę poprzedniego pociągnięcia. Należy też zawsze wykonywać ruchy pionowe w jedną stronę. Nie powinno się zmieniać kierunku malowania podczas nakładania konkretnej warstwy, bo po wyschnięciu wszystkie pociągnięcia wałka będą mocno widoczne.

Najpewniejszą metodą na sufit bez smug jest malowanie natryskowe za pomocą pistoletu. Wtedy farba zawsze rozkłada się równomiernie, trzeba jednak pilnować odpowiedniej mocy natrysku.

Malowanie sufitu – cena

specjalista maluje sufit zaczynając od krawędzi

Ile kosztuje malowanie sufitu? Cena jest taka sama, jak w przypadku malowania ścian. W zależności od stawek konkretnej ekipy za samo malowanie można zapłacić średnio od 8 do 15 zł za 1 m2. Cena będzie wyższa, jeśli dojdą do tego prace przygotowawcze, takie jak naprawa ubytków w suficie (do 12 zł za 1 m2) czy usunięcie starej farby (do 10 zł za 1 m2).

Znacznie więcej kosztuje malowanie dekoracyjne. W tym przypadku stawki są zawsze indywidualne. Należy zapytać fachowców, czy wykonują takie prace i precyzyjnie ustalić cenę za całość prac lub konkretną stawkę za 1m2.

Czytaj też: Malowanie ścian – cena

Jaka farba do malowania sufitu?

Do malowania sufitu polecane są specjalnie przeznaczone do tego celu farby akrylowe (informację o tym znajdziesz na puszce farby). Mają zdolność rozpraszania refleksów świetlnych i są matowe. Ponieważ schną wolniej, dają mniejsze ryzyko powstawania smug.

Przy mocno zabrudzonym suficie należy użyć farby lateksowej. Ten rodzaj farby ma większą siłę krycia, można go użyć na starą warstwę. Ponadto powierzchnia takiej farby jest odporniejsza na szorowanie.

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące malowania sufitu

Jak zacząć malowanie sufitu?

Konieczne jest odpowiednie przygotowanie pomieszczenia i sprzętu. Tak jak w przypadku ścian trzeba najpierw usunąć stare warstwy, a w przypadku nowych mieszkań zagruntować powierzchnię farbą gruntującą przed położeniem tej właściwej. Należy zacząć malować od ściany, w której znajduje się największy otwór okienny. Farbę podkładową nakłada się równolegle do kierunku padania światła z największego okna w pomieszczeniu. Pierwsza warstwa farby właściwej musi zostać ułożona w poprzek malowania wstępnego. Z kolei druga równolegle do kierunku padania światła.

Malowanie sufitu – ile razy trzeba je wykonać?

Minimum dwa razy, w przypadku farby gorszej jakości może być to nawet trzy razy. To zależy od krycia farby. Im gorsze krycie, tym więcej warstw należy położyć. Nie można też położyć ich za dużo, bo farba zacznie odpadać pod swoim ciężarem. Jednak w przypadku sufitu zawsze kładzione są dwie warstwy.

Czy malować sufit w kolorze ścian?

To zależy od osobistych preferencji. Jeśli jednak nie chodzi o biały kolor, to nie zaleca się malowania sufitu na taki sam odcień jak ściany. Może dać to wrażenie przytłoczenia, dlatego kontrast między ścianami a sufitem jest wskazany. Wyjątkiem jest sytuacja, w której i sufit, i ściany są białe.

Ile kosztuje malowanie sufitu po zalaniu?

Wszystko zależy od stopnia zniszczenia, jednak zawsze konieczne jest usunięcie starych warstw farby, na której powstają brudne zacieki i purchle. Usunięcie starych powłok to koszt ok. 10 zł za 1m2, a koszt malowania sufitu to ok. 15 zł za 1m2 (dotyczy jednej warstwy). Po zalaniu sufitu należy przemalować całą jego powierzchnię, a nie tylko fragment. Najpierw trzeba jednak dokładnie wszystko wysuszyć i usunąć przyczynę wilgoci.

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco