klimatyzator kasetonowy zainstalowany na suficie - w 2021

Klimatyzator sufitowy (kasetonowy) – jak działa? Montaż i ceny

Klimatyzator sufitowy (kasetonowy) – jak działa? Montaż i ceny

Klimatyzacja sufitowa do mieszkania i domu to świetne rozwiązanie, gdy chcesz zapewnić optymalne rozprowadzenie powietrza, ale zarazem ukryć urządzenie – klimatyzator kasetonowy montuje się w suficie podwieszanym. Rozwiązanie jest więc bardzo praktyczne, ale ma też kilka wad. Sprawdźmy zatem, czy klimatyzatory sufitowe to dobre rozwiązanie do każdego domu i ile kosztuje klimatyzator kasetonowy z usługą montażu.

author box img

Jacek Krajl

Opublikowano: 21 lipca 2021 21.07.2021 Czas lektury: 4min

Klimatyzator sufitowy pełni zazwyczaj kilka funkcji i nie ogranicza się jedynie do chłodzenia. Ważną cechą klimatyzacji sufitowej jest filtrowanie powietrza w pomieszczeniu (urządzenia wyposażone są w specjalne filtry, a niektóre z nich – w filtry z funkcją automatycznego czyszczenia). Poza tym klimatyzatory kasetonowe mogą mieć funkcje grzania, wentylowania i osuszania.

Inne rodzaje klimatyzatorów (ze względu na typ montażu) to klimatyzatory ścienne, podstropowe oraz kanałowe. Jeśli jednak planujesz montaż klimatyzacji sufitowej, to koniecznie poznaj wady i zalety tego rozwiązania.

Jak działa klimatyzacja kasetonowa?

Klimatyzatory sufitowe to najczęściej klimatyzatory typu split. Klimatyzacja i wentylacja w suficie podwieszanym składa się z dwóch jednostek – w zewnętrznej mieści się skraplacz, sprężarka i zawór, a w wewnętrznej – parownik i wentylator.

Czynnik chłodniczy, który przenosi ciepło z jednostki wewnętrznej do zewnątrz, mieści się w miedzianych rurach. Parownik jednostki wewnętrznej pobiera ciepło z otoczenia – i przenosi je do skraplacza. Z kolei jednostka zewnętrzna oddaje ciepło do otoczenia. W przypadku funkcji grzania – role dwóch jednostek odwracają się, dzięki czemu w pomieszczeniu jest cieplej. Nowoczesne klimatyzatory sufitowe to jednostki wielofunkcyjne, które poza funkcją chłodnio-grzewczą, mają na wyposażeniu np. jonizator powietrza.

Warto przeczytać: Jak działa klimatyzacja w pomieszczeniu? Budowa, zasada działania

Klimatyzacja - gdzie kupić?

Poniżej przedstawiamy ranking 17 070 Dostawców Klimatyzatorów najlepszych w 2022 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Wszystkie miasta i firmy

Rodzaje i producenci klimatyzatorów sufitowych

Producenci klimatyzatorów sufitowych to m.in.:

 • Daikin,
 • Alfaco,
 • Wienkra – LG,
 • Kaisai,
 • Samsung,
 • Gree,
 • MDV,
 • Haier,
 • Mitsubishi,
 • Ventia.

Konstrukcyjnie urządzenia różnią się m.in. rodzajem nawiewu – jedno-, dwu- lub czterokierunkowy (równomierny) nawiew.

Czytaj więcej:

Klimatyzacja sufitowa – dla kogo? Wady i zalety

Zalety klimatyzacji sufitowej:

 • oszczędność miejsca,
 • estetyczne i minimalistyczne rozwiązanie,
 • równomierny, wielostronny nawiew (szczególnie: czterokierunkowe klimatyzatory),
 • wiele funkcji w jednym urządzeniu.

Wady klimatyzacji sufitowej:

 • wymaga odpowiedniej zabudowy w suficie.
 • wymogiem jest również odpowiednia wysokość zabudowy sufitowej.

Klimatyzacja sufitowa – nadaje się do domu i mieszkania?

specjalista montuje klimatyzację w suficie

Montaż klimatyzacji w zabudowie nie jest skomplikowany, ale należy spełnić kilka warunków. Pierwszym z nich jest sufit podwieszany (nazwa klimatyzatorów "kasetonowych" wzięła się właśnie z podobieństwa do kasetonów sufitowych).

Drugi to wysokość samej zabudowy. Przed zakupem należy skonsultować ten temat z firmą montażową – są na rynku modele, które wymagają niewielkiej wysokości zabudowy (np. Mitsubishi – prosta jednostka kasetonowa 1-stronna Seria M wymaga jedynie 175 mm zabudowy).

Warunki te spełniają budynki użyteczności publicznej – biurowce, restauracje, sale konferencyjne, obiekty handlowe. Coraz częściej jednak klimatyzacja sufitowa stosowana jest również w domach i mieszkaniach (można je instalować w pomieszczeniach o wysokości nawet ok. 4,5 m, a niektóre urządzenia – np. LG – mają tryb „wysokiego sufitu", a dodatkowo wyposażone są w czujnik ruchu).

Jak dobrać moc klimatyzacji sufitowej?

Dobór mocy warto przeprowadzić z firmą montażową – zakres mocy wynosi od 2,5 kW do nawet 14,5 kW. Czynniki wpływające na dobór mocy to nie tylko powierzchnia danego pomieszczenia, ale też m.in. powierzchnia okien, wysokość pomieszczenia, izolacja termiczna podłogi, stropu, ścian, liczba osób przebywających w pomieszczeniu.

Powiedzmy jednak, że myślisz o klimatyzacji sufitowej w przestronnej jadalni połączonej z aneksem. Pomieszczenie jest podwyższone, a zabudowa sufitu spełnia warunki montażowe. W pomieszczeniu o powierzchni 40 – 50 m kw. sprawdzi się jednostka o mocy 5,4 kW lub większa (zwróć koniecznie uwagę na wartość kW chłodzenia i grzania – zazwyczaj są różne).

Z kolei do sypialni o powierzchni ok. 15 – 20 m kw. wystarczy klimatyzator kasetonowy 2,5 kW – najlepiej z systemem inwerterowym (reguluje temperaturę, eliminując wahania temperatur i pracuje znacznie ciszej).

Sprawdź ranking firm montujących klimatyzację: Klimatyzacja domowa – porady, ranking 2021, najlepsi specjaliści od klimatyzacji

Ile kosztuje klimatyzator sufitowy – z montażem?

Samo urządzenie to wydatek ok. 3 – 10 tys. zł (średnio można przyjąć, że urządzenia tego typu kosztują ok. 5 tys. zł). Montaż klimatyzacji to ok. 1500 – 1600 zł. Na koszt klimatyzatora sufitowego z montażem najbardziej zatem wpływa cena urządzenia.

Czytaj też: Montaż klimatyzacji – jak zamontować klimatyzator i rury klimatyzacyjne?

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco