klimatyzator split zainstalowany na na białej ścianie - w 2021

Klimatyzacja split – jak działa klimatyzator split? Ile kosztuje?

Klimatyzacja split – jak działa klimatyzator split? Ile kosztuje?

Najlepszy klimatyzator do mieszkania lub domu to taki, który jest jednocześnie wydajny, cichy i nie zajmuje dużo przestrzeni. Wszystkie te cechy łączy w sobie klimatyzacja split. Klimatyzatory tego typu dzielą się ze względu na typ montażu (np. ścienne i kasetonowe), liczbę jednostek (np. multisplity, VRV) i tryb pracy (tylko z opcją chłodzenia lub grzewczo-chłodzące). Jak dobrać klimatyzację split do potrzeb?

author box img

Jacek Krajl

Opublikowano: 21 lipca 2021 21.07.2021 Czas lektury: 5min

Klimatyzacja split – zasada działania

Zasada działania klimatyzacji stacjonarnej typu split jest bardzo prosta. Urządzenie składa się z dwóch elementów:

 • jednostki wewnętrznej klimatyzacji split – montowana jest wewnątrz pomieszczenia; konstrukcyjnie jest wyposażona w parownik;
 • jednostki zewnętrznej klimatyzatora split – wyposażona w sprężarkę, zawór zwrotny i skraplacz – wszelkie elementy generujące dźwięki; może być umieszczona na ścianie domu lub np. na balkonie.

Jednostkę wewnętrzną klimatyzacji split łączy się z zewnętrzną za pomocą rur. W rurach przepływa tzw. czynnik chłodzący, który zmienia w całym układzie stan skupienia (napędzając w ten sposób wymianę ciepła). Parownik jednostki wewnętrznej pobiera ciepło z otoczenia – i oddaje je do skraplacza, a jednostka zewnętrzna oddaje ciepło na zewnątrz.

W przypadku klimatyzacji split z funkcją grzewczą – role odwracają się, dzięki czemu możliwe jest ogrzanie pomieszczenia.

Co to jest "split"?

Słowo to z angielskiego oznacza "rozdzielać" i odnosi się do konstrukcji urządzeń – dzielących się na dwa elementy. Klimatyzatory multisplit różnią się od splitów tym, że przy jednej jednostce zewnętrznej – jednostek wewnętrznych jest kilka.

Funkcje klimatyzatorów split:

 • chłodzenie,
 • filtracja powietrza,
 • ogrzewanie,
 • osuszanie,
 • jonizowanie,
 • wentylacja.

Rodzaje klimatyzacji split

 • klimatyzatory split ścienne – najpopularniejsze obecnie konstrukcje, montuje się je zazwyczaj pod sufitem, a kolor urządzenia – dobiera do koloru ścian (klimatyzatory split dostępne są nie tylko w białym kolorze i jasnych odcieniach, na rynku dostępne są np. czarne i grafitowe modele);
 • klimatyzatory split kasetonowe – to urządzenia wbudowane w instalację sufitową, dzięki czemu jednostka wewnętrzna jest niewidoczna i nie zabiera powierzchni (ale wymaga do montażu odpowiednio wysokiej zabudowy w suficie podwieszanym);
 • klimatyzatory split kanałowe – tego typu urządzenia rozprowadzają powietrze poprzez przewody wentylacyjne;
 • klimatyzatory split podstropowe / przypodłogowe – te rodzaje wyróżniają się konstrukcją dopasowaną do konkretnego miejsca w pomieszczeniu.
Klimatyzacja - gdzie kupić?

Poniżej przedstawiamy ranking 17 070 Dostawców Klimatyzatorów najlepszych w 2022 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Wszystkie miasta i firmy

Klimatyzatory split – montaż

Montaż klimatyzacji split nie jest trudny, ale przed decyzją o zakupie warto skonsultować się z firmą montażową, tak aby dobrać najlepsze urządzenie i system do potrzeb danego pomieszczenia.

Najważniejszy jest dobór mocy urządzenia. Do pokoju lub sypialni o powierzchni ok. 15 m kw. najczęściej wystarczy urządzenie o mocy 2,6 kW. Jeśli planujesz zakup i montaż klimatyzacji w większym salonie (ok. 25 – 30 m kw.) – lepsze będzie urządzenie o mocy ok. 3,5 kW. Klima split w wielkiej jadalni lub przestronnym, 50-metrowym salonie – potrzebuje do wydajnej pracy mocy ok. 5,4 kW lub większej.

W montażu bardzo ważny jest też wybór odpowiedniego miejsca – tak aby zapewnić całemu pomieszczeniu odpowiedni przepływ powietrza. Wybierając miejsce zwróć też uwagę na to, czy nie będzie problemu z dostępem do urządzenia w przypadku prac serwisowych. Ważnym czynnikiem jest też odległość od jednostki zewnętrznej – im krótsza, tym lepiej (i taniej!). Każdy metr bieżący instalacji podwyższy cenę za klimatyzację split w mieszkaniu lub domu.

Sprawdź ranking firm montujących klimatyzację: Klimatyzacja domowa – porady, ranking 2021, najlepsi specjaliści od klimatyzacji

Montaż klimatyzacji split krok po kroku

 1. Wybór miejsca, montaż jednostki wewnętrznej na stelażu.
 2. Poprowadzenie rur do jednostki zewnętrznej.
 3. Podłączenie instalacji chłodniczej.
 4. Próba szczelności.
 5. Napełnienie klimatyzatora czynnikiem chłodniczym.

Czym się różni jednostka wewnętrzna o zewnętrznej w klimatyzacji typu split?

Jednostka zewnętrzna od wewnętrznej różni się wielkością i ciężarem. Jednostka wewnętrzna jest mniejsza, bardziej estetyczna, natomiast zewnętrzna ma większy wentylator, zawiera sprężarkę. W przypadku jednostki zewnętrznej na dużej wysokości kłopotliwy może być serwis, za każdym razem trzeba w takich sytuacjach uwzględniać koszt wysięgnika – wyjaśnia specjalista od klimatyzacji Grzegorz Żrałko z firmy MSS-KLIMA.

Klimatyzacja typu split – cena (klimatyzator i montaż)

klimatyzator typu split w salonie na szarej ścianie

Zakup i montaż klimatyzacji split o mocy ok. 2,6 kW w sypialni o metrażu ok. 15 m kw. kosztuje ok. 3 tys. zł (sprzęt i robocizna). Dużo zależy od stopnia skomplikowania prac i wybranego urządzenia. Nieco droższej wyjdzie montaż i zakup klimatyzacji do salonu 25 m kw. (ok. 3,5 tys. zł). Za montaż i urządzenie do przestronnej jadalni z aneksem (ok. 45 – 50 m kw.) trzeba będzie zapłacić ok. 4 – 4,5 tys. zł.

Ile kosztuje zakup i montaż klimatyzacji w mieszkaniu 60 m kw. (przy montażu zestawu multisplit składającego się z jednej jednostki zewnętrznej i 2 wewnętrznych)? W takim przypadku cena to ok. 5,5 tys. za sam sprzęt, a do tego ok. 2 tys. zł za robociznę. (przy montażu do 5 mb).

Czytaj więcej:

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco