Klimakonwektor – cena, zasada działania, klimakonwektory a klimatyzatory
Czym jest klimakonwektor i jak działa? To proste – klimakonwektory to urządzenia pełniące funkcję zarówno klimatyzatora, jak i grzejnika. Do wyboru są klimakonwektory ścienne, sufitowe, podłogowe i kasetonowe. Jakie są zalety, wady i ceny klimakonwektorów?
Z poradnika dowiesz się
Jeszcze do niedawna klimakonwektor (potocznie: fan-coil) w domu był bardzo niespotykanym zjawiskiem. Najczęściej rozwiązanie tego typu stosowano w obiektach użyteczności publicznej. Galerie handlowe, hotele, biurowce – w tego typu miejscach klimakonwektory nie generują dużych kosztów, zapewniając funkcję chłodzenia i ogrzewania w jednym.
Dziś instalacja klimakonwektora (często wraz z montażem pompy ciepła) to element nowoczesnego systemu ogrzewania i chłodzenia w wielu domach. Produkt łączący cechy klimatyzatora i grzejnika w jednej obudowie zazwyczaj dodatkowo wyposażony jest w automatyczny system regulacji temperatury. A do tego może być ozdobą nowoczesnego wnętrza.
Klimakonwektor – zasada działania
- w klimakonwektorach czynnikiem grzewczym i chłodniczym jest woda destylowana (często z domieszką np. glikolu lub innego płynu przyspieszającego grzewczo-chłodzące funkcje urządzenia); dla porównania – w klimatyzatorach stosowany jest freon, czyli czynnik szybkowrzący;
- najważniejsze części klimakonwektora to: wymiennik ciepła, zawór regulacyjny, wentylator, filtr powietrza, sterownik, taca na skropliny.
Czytaj też:
Zasada działania klimakonwektora:
- Wymiennik ciepła w klimakonwektorze pobiera czynnik chłodząco-grzewczy – dostosowując go do odpowiedniej temperatury.
- Następnie wentylator w urządzeniu odbiera powietrze z wymiennika i rozprowadza je po pomieszczeniu (ważna uwaga: w zależności od konstrukcji – indukcyjny klimakonwektor korzysta z siły indukcji powietrza z zewnątrz budynku, a wentylatorowy, czyli tzw. fan-coil unit / FCU, korzysta z wentylatora – urządzenia tego typu są głośniejsze).
- Zawór regulacyjny w urządzeniu dozuje odpowiednią ilość ciepłego lub zimnego powietrza (a dostrojenie poziomu możliwe jest dzięki sterownikowi); dodatkowo najczęściej powietrze filtrowane jest za pomocą filtrów silikonowych oraz węglowych.
Rodzaje klimakonwektorów
Podział urządzeń ze względu na sposób montażu:
- klimakonwektory ścienne – montowane na ścianie, możesz z nich korzystać w każdym pomieszczeniu – pod warunkiem, że wygospodarujesz przestrzeń pod sufitem;
- klimakonwektory podłogowe – nieco bardziej skomplikowany montaż, to rozwiązanie dla tych, którzy chcą ukryć urządzenie - np. zainstalować je w podłodze sypialni (w podłodze montowana jest drewniana lub aluminiowa kratka nawiewna;
- klimakonwektory kanałowe – to częste rozwiązanie w hotelach, urządzenia znajdują się w sieci kanałów, a powietrze wdmuchiwane jest przez kratki nawiewne;
- klimakonwektory kasetonowe – świetne rozwiązanie do budynków użyteczności publicznej, montowane często w suficie, wadą jest duża głośność.
Podział urządzeń w zależności od rodzaju regulacji temperatury:
- grzewcze,
- chłodnicze,
- grzewczo-chłodnicze.
Warto wiedzieć, że klimakonwektory dwururowe (wyposażone w jeden wymiennik ciepła) to urządzenia jednocześnie tylko grzejące lub tylko chłodzące, a systemy łączące te funkcje nazywane są czterorurowymi (wyposażone w dwa wymienniki).
Montaż w przypadku tych pierwszych polega na podłączeniu do klimatyzacji (lub alternatywnego źródła typu agregat wody lodowej) lub do systemu grzewczego. Z kolei klimakonwektor czterorurowy wymaga podłączenia zarówno do źródła chłodzenia, jak i do systemu grzewczego.
Klimakonwektory można podzielić również ze względu na montaż: na pionowe oraz poziome.
Zalety i wady klimakonwektorów
Zalety klimakonwektorów:
- uniwersalne i funkcjonalne urządzenia;
- wysoka sprawność grzewcza;
- opcja chłodzenia/ogrzania całego domu lub wybranego pomieszczenia;
- możliwość dostrojenia temperatury do potrzeb.
Wady klimakonwektorów:
- głośność niektórych urządzeń;
- wysoka cena (szczególnie indukcyjnych klimakonwektorów);
- konieczność regularnego czyszczenia/wymiany filtrów powietrza.
Poniżej przedstawiamy ranking 17 070 Dostawców Klimatyzatorów najlepszych w 2022 roku w poszczególnych miastach powiatowych:
Klimakonwektor – cena
Ile kosztuje klimakonwektor z montażem? Cena zależy od kilku czynników, a najważniejszym jest moc grzewcza i zastosowane rozwiązania. Dlatego ceny klimakonwektorów mieszczą się w przedziale od 1500 do 6000 zł.
Przyjmijmy, że myślisz o opcji ogrzania/ochłodzenia salonu lub sypialni o powierzchni ok. 20–25 m kw. W takim przypadku sprawdzi się klimakonwektor o mocy ok. 3,5 kW – za urządzenie ze średniej półki wraz z montażem trzeba będzie zapłacić ok. 2,5 – 4 tys. zł. Przed zakupem zwróć uwagę w specyfikacji zarówno na moc chłodzenia, jak i moc grzewczą (w urządzeniach tego typu obie te wartości nie są takie same). Ważnym czynnikiem jest też poziom hałasu (wyrażony w decybelach) oraz przepływ powietrza (wyrażony w metrach sześciennych na godzinę).
Producenci klimakonwektorów to m.in. Panasonic, Daikin, Verano, Ferroli, Purmo – w ofercie tych marek znaleźć można urządzenia 2-rurowe (np. klimakonwektor wodny Daikin z grzałką elektryczną 2 kW – w cenie ok. 2 tys. zł), 4-rurowe, ścienne (np. klimakonwektor ścienny fancoile Panasonic Aquarea AIR Paw-AAIR-200 – z cichymi i energooszczędnymi miniwentylatorami – w cenie ok. 5 tys. zł) lub tzw. klimakonwektory pokojowe do pomp ciepła (np. CNC Purmo VIDO K100 – w cenie ok. 2,2 tys. zł).
Sprawdź też: Cennik klimatyzacji domowej. Ile kosztuje klimatyzacja z montażem?
Jak oceniasz ten poradnik?
Dziękujemy za Twoją opinię!Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści