Podany adres e-mail nie jest powiązany
z żadnym zapytaniem.
klimakonwektor stojący na panelach na tle beżowej ściany

Klimakonwektor – cena, rodzaje, zalety, opinie o klimakonwektorach

Klimakonwektor – cena, rodzaje, zalety, opinie o klimakonwektorach

Czym jest klimakonwektor i jak działa? To proste – klimakonwektory to urządzenia pełniące funkcję zarówno klimatyzatora, jak i grzejnika. Do wyboru są klimakonwektory ścienne, sufitowe, podłogowe i kasetonowe. Jakie są zalety, wady i ceny klimakonwektorów?

author box img

Jacek Krajl

Zaktualizowano: 12 sierpnia 2022 12.08.2022 Czas lektury: 8min

Z poradnika dowiesz się

Ponad 22236 Firm od Klimatyzacji blisko Ciebie

Jeszcze do niedawna klimakonwektor (potocznie: fan-coil) w domu był bardzo niespotykanym zjawiskiem. Najczęściej rozwiązanie tego typu stosowano w obiektach użyteczności publicznej. Galerie handlowe, hotele, biurowce – w tego typu miejscach klimakonwektory nie generują dużych kosztów, zapewniając funkcję chłodzenia i ogrzewania w jednym.

Dziś instalacja klimakonwektora (często wraz z montażem pompy ciepła) to element nowoczesnego systemu ogrzewania i chłodzenia w wielu domach. Produkt łączący cechy klimatyzacji i ogrzewania w jednej obudowie zazwyczaj dodatkowo wyposażony jest w automatyczny system regulacji temperatury. A do tego może być ozdobą nowoczesnego wnętrza.

Klimatyzacja - gdzie kupić?

Poniżej przedstawiamy ranking 22 236 Firm od Klimatyzacji najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Co to jest klimakonwektor?

Klimakonwektory to wymienniki ciepła – urządzenia, które służą do utrzymania w pomieszczeniu pożądanej, zaprogramowanej wcześniej temperatury. Co ważne – klimakonwektor łączy w sobie funkcje trzech znanych z systemów grzewczych i chłodniczych urządzeń: pomp ciepła, tradycyjnych kotłów i agregatów chłodniczych.

Do prawidłowego funkcjonowania konieczne jest podłączenie klimakonwektora do instalacji grzewczej i chłodniczej (klimakonwektor nie jest autonomicznym źródłem ciepła/chłodu).

Zalety i wady klimakonwektorów

Klimakonwektor
ZaletyWady
  • Uniwersalne i funkcjonalne urządzenie
  • Wysoka sprawność grzewcza
  • Opcja chłodzenia / ogrzania całego domu lub wybranego pomieszczenia
  • Możliwość dostrojenia temperatury do potrzeb
Wady
  • Głośność niektórych urządzeń
  • Wysoka cena (szczególnie indukcyjnych klimakonwektorów)
  • Konieczność regularnego czyszczenia / wymiany filtrów powietrza

Klimakonwektor – budowa

Jak zbudowane są klimakonwektory? Z zewnątrz mogą przypominać tradycyjne grzejniki – chociaż w zależności od modelu i producenta mogą mieć obudowy w różnych, mniej oczywistych kształtach.

Na konstrukcję klimakonwektora składają się zazwyczaj:

  • wentylator (rozprowadza obrobione powietrze),
  • filtry powietrza (chronią przed szkodliwymi pyłami),
  • zawory regulacyjne (do regulowania poziomu czynnika chłodząco-grzewczego),
  • wymiennik ciepła (jeden lub kilka, do wymiennika dostarczany jest czynnik chłodząco-grzewczy),
  • sterownik (regulacja pracy urządzenia i ustawianie temperatury),
  • tacka na skropliny.

Jak działa klimakonwektor?

W klimakonwektorach czynnikiem grzewczym i chłodniczym jest woda destylowana (często z domieszką np. glikolu lub innego płynu przyspieszającego grzewczo-chłodzące funkcje urządzenia). D porównania – w klimatyzatorach stosowany jest freon, czyli czynnik szybkowrzący.

Zasada działania klimakonwektora:

  1. Za pomocą sterownika na klimakonwektorze można ustawić pożądaną temperaturę, którą urządzenie będzie utrzymywać w pomieszczeniu. Po ustawieniu warunków cieplnych klimakonwektor rozpoczyna swoją pracę.
  2. Wymiennik ciepła w klimakonwektorze pobiera czynnik chłodząco-grzewczy, dostosowując go do odpowiedniej temperatury.
  3. Następnie wentylator w urządzeniu odbiera powietrze z wymiennika i rozprowadza je po pomieszczeniu (ważna uwaga: w zależności od konstrukcji – indukcyjny klimakonwektor korzysta z siły indukcji powietrza z zewnątrz budynku, a wentylatorowy, czyli tzw. fan-coil unit / FCU, korzysta z wentylatora – urządzenia tego typu są głośniejsze).
  4. Zawór regulacyjny w urządzeniu dozuje odpowiednią ilość ciepłego lub zimnego powietrza (a dostrojenie poziomu możliwe jest dzięki sterownikowi). Dodatkowo najczęściej powietrze filtrowane jest za pomocą filtrów silikonowych oraz węglowych.

Rodzaje klimakonwektorów do domu

Podział klimakonwektorów ze względu na sposób montażu

  • klimakonwektor ścienny – montowany na ścianie. Możesz z niego korzystać w każdym pomieszczeniu – pod warunkiem, że wygospodarujesz przestrzeń pod sufitem;
  • klimakonwektor podłogowy – wiąże się z nim nieco bardziej skomplikowany montaż. To rozwiązanie dla tych, którzy chcą ukryć urządzenie – np. zainstalować je w podłodze sypialni (w podłodze montowana jest drewniana lub aluminiowa kratka nawiewna);
  • klimakonwektor kanałowy – to częste rozwiązanie w hotelach. Urządzenia znajdują się w sieci kanałów, a powietrze wdmuchiwane jest przez kratki nawiewne;
  • klimakonwektor kasetonowy – świetne rozwiązanie do budynków użyteczności publicznej. Klimakonwektory kasetonowe są często montowane w suficie. Ich wadą jest duża głośność;
  • klimakonwektor przypodłogowy – montowany przy podłodze, na wysokości tradycyjnych grzejników;
  • klimakonwektor podsufitowy – pod względem wyglądu i konstrukcji bardzo przypomina klimakonwektory przypodłogowe. Różni się od nich metodą montażu.

Podział klimakonwektorów w zależności od rodzaju regulacji temperatury

  • klimakonwektor grzewczy,
  • klimakonwektor chłodniczy,
  • klimakonwektor grzewczo-chłodniczy.

Istnieje również podział klimakonwektorów ze względu na sposób montażu: poziome (tzw. klimakonwektory horizontal) i pionowe (vertical). Z kolei ze względu na sposób pobierania powietrza można podzielić klimakonwektory na: działające w oparciu o centralę klimatyzacyjną (powietrze wstępnie obrobione trafia do klimakonwektora), zaciągające powietrze z pomieszczenia, w którym pracują oraz zaciągające powietrze z zewnątrz.

Ważne:
Klimakonwektory dwururowe (wyposażone w jeden wymiennik ciepła) to urządzenia jednocześnie tylko grzejące lub tylko chłodzące, a systemy łączące te funkcje nazywane są czterorurowymi (wyposażone w dwa wymienniki).

Montaż w przypadku tych pierwszych polega na podłączeniu do klimatyzacji (lub alternatywnego źródła typu agregat wody lodowej) lub do systemu grzewczego. Z kolei klimakonwektor czterorurowy wymaga podłączenia zarówno do źródła chłodzenia, jak i do systemu grzewczego.

Specyficznym rodzajem klimakonwektorów są klimakonwektory indukcyjne. Od najczęściej spotykanych klimakonwektorów fan-coil różnią się sposobem podawania powietrza do wymienników ciepła (ten rodzaj urządzeń korzysta z siły indukcji powietrza dostarczanego z zewnątrz budynku).

Jak dobrać klimakonwektor do domu jednorodzinnego? Wskazówki i opinie

Opinie o klimakonwektorach są bardzo pozytywne – pod warunkiem, że odpowiednio dobrano urządzenie do potrzeb. Właściciele tego typu urządzeń chwalą przede wszystkim:

  • opcję chłodzenia i grzania w jednym,
  • prostotę obsługi (bez problemu dostroisz temperaturę, wybierając opcję za pomocą sterownika)
  • oraz mnogość opcji montażu do wyboru.

Jak dobrać klimakonwektor do domu lub mieszkania? Przede wszystkim dobrze zaplanuj rozmieszczenie urządzeń, oblicz wymaganą moc cieplną, a na tej podstawie dobierz wydajność urządzenia. Świetną opcją jest uzupełnienie ogrzewania podłogowego o klimakonwektory dwururowe (oszczędzisz na kosztach w porównaniu do opcji z klimakonwektorami czterorurowymi pracującymi z kotłem grzewczym). Jeśli klimakonwektor ma służyć głównie do chłodzenia, to zastanów się, czy jest niezbędny w każdym pomieszczeniu.

Uwaga!
Pamiętaj, że w przypadku klimakonwektorów nie musisz ograniczać się tylko do tradycyjnych urządzeń w białych lub beżowych obudowach. Urządzenia tego typu dostępne są w różnych kolorach i kształtach do wyboru, dzięki czemu możesz dobrać klimakonwektor do aranżacji danego pomieszczenia (nic nie stoi na przeszkodzie, aby w różnych pomieszczeniach zainstalować klimakonwektory np. w różnokolorowych obudowach). Jeśli interesuje Cię montaż klimatyzacji w Warszawie lub innym mieście, sprawdzonych fachowców znajdziesz na Oferteo.

Klimakonwektor – cena

Ile kosztuje klimakonwektor z montażem? Cena zależy od kilku czynników, a najważniejszym jest moc grzewcza i zastosowane rozwiązania. Dlatego ceny klimakonwektorów mieszczą się w przedziale od 1700 do 6000 zł.

Przykładowo: jeśli myślisz o opcji ogrzania/ochłodzenia salonu lub sypialni o powierzchni ok. 20–25 m², w takim przypadku sprawdzi się klimakonwektor o mocy ok. 3,5 kW. Za urządzenie ze średniej półki wraz z montażem trzeba będzie zapłacić ok. 3000 – 4500. zł. Przed zakupem zwróć uwagę w specyfikacji zarówno na moc chłodzenia, jak i moc grzewczą (w urządzeniach tego typu obie te wartości nie są takie same). Ważnym czynnikiem jest też poziom hałasu (wyrażony w decybelach) oraz przepływ powietrza (wyrażony w metrach sześciennych na godzinę).

Producenci klimakonwektorów to m.in. Panasonic, Daikin, Verano, Ferroli, Purmo – w ofercie tych marek znaleźć można urządzenia 2-rurowe (np. klimakonwektor wodny Daikin z grzałką elektryczną 2 kW – w cenie ok. 2000 tys. zł), 4-rurowe, ścienne (np. klimakonwektor ścienny fancoile Panasonic Aquarea AIR Paw-AAIR-200 – z cichymi i energooszczędnymi miniwentylatorami – w cenie ok. 5000 zł) lub tzw. klimakonwektory pokojowe do pomp ciepła (np. CNC Purmo VIDO K100 – w cenie ok. 2200 zł). O konkretne ceny pytaj fachowców od klimatyzacji z Torunia bądź innego miasta.

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące klimakonwektorów

Dodano: 21 lipca 2021 Zaktualizowano: 12 sierpnia 2022

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco