klimakonwektor stojący na panelach na tle beżowej ściany - w 2021

Klimakonwektor – cena, zasada działania, klimakonwektory a klimatyzatory

Klimakonwektor – cena, zasada działania, klimakonwektory a klimatyzatory

Czym jest klimakonwektor i jak działa? To proste – klimakonwektory to urządzenia pełniące funkcję zarówno klimatyzatora, jak i grzejnika. Do wyboru są klimakonwektory ścienne, sufitowe, podłogowe i kasetonowe. Jakie są zalety, wady i ceny klimakonwektorów?

author box img

Jacek Krajl

Opublikowano: 21 lipca 2021 21.07.2021 Czas lektury: 4min

Z poradnika dowiesz się

Ponad 19486 Dostawców Klimatyzatorów blisko Ciebie

Jeszcze do niedawna klimakonwektor (potocznie: fan-coil) w domu był bardzo niespotykanym zjawiskiem. Najczęściej rozwiązanie tego typu stosowano w obiektach użyteczności publicznej. Galerie handlowe, hotele, biurowce – w tego typu miejscach klimakonwektory nie generują dużych kosztów, zapewniając funkcję chłodzenia i ogrzewania w jednym.

Dziś instalacja klimakonwektora (często wraz z montażem pompy ciepła) to element nowoczesnego systemu ogrzewania i chłodzenia w wielu domach. Produkt łączący cechy klimatyzatora i grzejnika w jednej obudowie zazwyczaj dodatkowo wyposażony jest w automatyczny system regulacji temperatury. A do tego może być ozdobą nowoczesnego wnętrza.

Klimakonwektor – zasada działania

 • w klimakonwektorach czynnikiem grzewczym i chłodniczym jest woda destylowana (często z domieszką np. glikolu lub innego płynu przyspieszającego grzewczo-chłodzące funkcje urządzenia); dla porównania – w klimatyzatorach stosowany jest freon, czyli czynnik szybkowrzący;
 • najważniejsze części klimakonwektora to: wymiennik ciepła, zawór regulacyjny, wentylator, filtr powietrza, sterownik, taca na skropliny.

Czytaj też:

Zasada działania klimakonwektora:

 1. Wymiennik ciepła w klimakonwektorze pobiera czynnik chłodząco-grzewczy – dostosowując go do odpowiedniej temperatury.
 2. Następnie wentylator w urządzeniu odbiera powietrze z wymiennika i rozprowadza je po pomieszczeniu (ważna uwaga: w zależności od konstrukcji – indukcyjny klimakonwektor korzysta z siły indukcji powietrza z zewnątrz budynku, a wentylatorowy, czyli tzw. fan-coil unit / FCU, korzysta z wentylatora – urządzenia tego typu są głośniejsze).
 3. Zawór regulacyjny w urządzeniu dozuje odpowiednią ilość ciepłego lub zimnego powietrza (a dostrojenie poziomu możliwe jest dzięki sterownikowi); dodatkowo najczęściej powietrze filtrowane jest za pomocą filtrów silikonowych oraz węglowych.

Rodzaje klimakonwektorów

Podział urządzeń ze względu na sposób montażu:

 • klimakonwektory ścienne – montowane na ścianie, możesz z nich korzystać w każdym pomieszczeniu – pod warunkiem, że wygospodarujesz przestrzeń pod sufitem;
 • klimakonwektory podłogowe – nieco bardziej skomplikowany montaż, to rozwiązanie dla tych, którzy chcą ukryć urządzenie - np. zainstalować je w podłodze sypialni (w podłodze montowana jest drewniana lub aluminiowa kratka nawiewna;
 • klimakonwektory kanałowe – to częste rozwiązanie w hotelach, urządzenia znajdują się w sieci kanałów, a powietrze wdmuchiwane jest przez kratki nawiewne;
 • klimakonwektory kasetonowe – świetne rozwiązanie do budynków użyteczności publicznej, montowane często w suficie, wadą jest duża głośność.

Podział urządzeń w zależności od rodzaju regulacji temperatury:

 • grzewcze,
 • chłodnicze,
 • grzewczo-chłodnicze.

Warto wiedzieć, że klimakonwektory dwururowe (wyposażone w jeden wymiennik ciepła) to urządzenia jednocześnie tylko grzejące lub tylko chłodzące, a systemy łączące te funkcje nazywane są czterorurowymi (wyposażone w dwa wymienniki).

Montaż w przypadku tych pierwszych polega na podłączeniu do klimatyzacji (lub alternatywnego źródła typu agregat wody lodowej) lub do systemu grzewczego. Z kolei klimakonwektor czterorurowy wymaga podłączenia zarówno do źródła chłodzenia, jak i do systemu grzewczego.

Klimakonwektory można podzielić również ze względu na montaż: na pionowe oraz poziome.

Zalety i wady klimakonwektorów

Zalety klimakonwektorów:

 • uniwersalne i funkcjonalne urządzenia;
 • wysoka sprawność grzewcza;
 • opcja chłodzenia/ogrzania całego domu lub wybranego pomieszczenia;
 • możliwość dostrojenia temperatury do potrzeb.

Wady klimakonwektorów:

 • głośność niektórych urządzeń;
 • wysoka cena (szczególnie indukcyjnych klimakonwektorów);
 • konieczność regularnego czyszczenia/wymiany filtrów powietrza.
Klimatyzacja - gdzie kupić?

Poniżej przedstawiamy ranking 17 070 Dostawców Klimatyzatorów najlepszych w 2022 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Wszystkie miasta i firmy

Klimakonwektor – cena

Ile kosztuje klimakonwektor z montażem? Cena zależy od kilku czynników, a najważniejszym jest moc grzewcza i zastosowane rozwiązania. Dlatego ceny klimakonwektorów mieszczą się w przedziale od 1500 do 6000 zł.

Przyjmijmy, że myślisz o opcji ogrzania/ochłodzenia salonu lub sypialni o powierzchni ok. 20–25 m kw. W takim przypadku sprawdzi się klimakonwektor o mocy ok. 3,5 kW – za urządzenie ze średniej półki wraz z montażem trzeba będzie zapłacić ok. 2,5 – 4 tys. zł. Przed zakupem zwróć uwagę w specyfikacji zarówno na moc chłodzenia, jak i moc grzewczą (w urządzeniach tego typu obie te wartości nie są takie same). Ważnym czynnikiem jest też poziom hałasu (wyrażony w decybelach) oraz przepływ powietrza (wyrażony w metrach sześciennych na godzinę).

Producenci klimakonwektorów to m.in. Panasonic, Daikin, Verano, Ferroli, Purmo – w ofercie tych marek znaleźć można urządzenia 2-rurowe (np. klimakonwektor wodny Daikin z grzałką elektryczną 2 kW – w cenie ok. 2 tys. zł), 4-rurowe, ścienne (np. klimakonwektor ścienny fancoile Panasonic Aquarea AIR Paw-AAIR-200 – z cichymi i energooszczędnymi miniwentylatorami – w cenie ok. 5 tys. zł) lub tzw. klimakonwektory pokojowe do pomp ciepła (np. CNC Purmo VIDO K100 – w cenie ok. 2,2 tys. zł).

Sprawdź też: Cennik klimatyzacji domowej. Ile kosztuje klimatyzacja z montażem?

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco