biała listwa wykończeniowa do płytek przy zielonej ścianie - w 2021

Listwy do płytek – o czym pamiętać przy wyborze listwy do glazury?

Listwy do płytek – o czym pamiętać przy wyborze listwy do glazury?

Listwy wykończeniowe do glazury spełniają nie tylko estetyczną funkcję. Warto wiedzieć, że poza ładnym łączeniem ściany i podłogi rolą listwy do płytek jest także hydroizolacja, ukrycie przewodów czy ułatwienie w utrzymaniu czystości.

author box img

Ewa Wołowik-Kaczorek

Opublikowano: 25 sierpnia 2020 25.08.2020 Czas lektury: 5min

Listwy kładzie się także w miejscach, gdzie podłoga wyłożona jest płytkami. Czym warto kierować się przy ich wyborze i jak powinien wyglądać ich montaż?

Listwy wykończeniowe do płytek – jakie mają zalety?

listwy do płytek są jednym ze sposobów na ładne wykończenie płytek w kuchni czy łazience

Dlaczego warto zdecydować się na zamontowanie listwy do płytek?

 • Jedną z głównych zalet takiego rozwiązania jest ochrona ściany i kafelków przed zabrudzeniami.
 • Poza tym tego typu łączenie ściany i podłogi pomoże zamaskować drobne niedoskonałości przy malowaniu czy układaniu płytek, a także zabezpieczy przed gromadzeniem się kurzu i wilgoci w szczelinach – w końcu listwy zdecydowanie łatwiej jest utrzymać w czystości.
 • Plusem jest też możliwość subtelnego ukrywania kabli czy uszczelek, znajdujących się na granicy pomieszczeń.
 • Kolejną zaletą listew położonych przy kafelkach jest kwestia estetyki. Weź pod uwagę, że nierzadko przy ścianie układa się płytki z przycinanymi bokami, co w efekcie może dawać mało spektakularny efekt. Listwy są w stanie zamaskować różnego rodzaju cięcia czy delikatne ubytki, powstałe na skutek montażu.
 • Pamiętaj także, że odpowiednio dobrane mogą nadać wnętrzu oryginalnego charakteru – w końcu to właśnie detale tworzą niepowtarzalny klimat i wystrój.
Glazurnik - gdzie szukać?

Poniżej przedstawiamy ranking 85 066 Glazurników najlepszych w 2022 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Wszystkie miasta i firmy

Listy do płytek – jakie są rodzaje?

Gdy mowa o listwach do płytek, opcji masz kilka.

 • Jednym z najczęściej stosowanych rozwiązań są listwy wykończeniowe do glazury – można użyć ich wszędzie tam, gdzie występuje łączenie z kafelkami ceramicznymi.
 • W przypadku, gdy listwa powinna znaleźć się pomiędzy płytkami ceramicznymi i drewnianymi panelami, dobrze jest wybrać specjalne profile wykończeniowe – zarówno do płytek, jak i drewna.
 • Dodajmy również, że zazwyczaj listwy do płytek mają półokrągły kształt i wykonuje się je z aluminium lub nierdzewnej stali.
 • Na rynku są też dostępne plastikowe wersje. Niemniej, gdy chcesz mieć pewność jakościowego łączenia, odradzamy tę opcję. Jest ona tańsza, ale z całą pewnością również mniej wytrzymała.
Planujesz remont lub jesteś w trakcie remontu? Przydatne poradniki:

Listwy przypodłogowe do płytek – jakie będą najlepsze?

Jak już wspomnieliśmy, w ofertach sklepów budowlanych znajdują się listwy wykończeniowe do płytek w wersji metalowej lub plastikowej. Czym kierować się więc przy wyborze?

 • Cena to tylko jeden z elementów. Wybierając listwy do kafelków, należy też wziąć pod uwagę pomieszczenie – pamiętaj, że tego rodzaju łączenia nie wykorzystuje się tylko w kuchni czy łazience.
 • Bardzo często stawiamy na nie także na balkonach. Jeśli więc potrzebujesz materiału, który odporny będzie na wysokie różnice temperatur, deszcz, śnieg czy ostre słońce, zapomnij o plastikowych modelach. W przeciwnym razie dość prędko możesz na własnym tarasie przekonać się, że pod wpływem warunków atmosferycznych stracą one swój kolor, a dodatkowo szybko ulegną uszkodzeniom mechanicznym czy odbarwieniom, które zaserwują im środki czystości.
 • Plastikowe listwy sprawdzą się jedynie w warunkach domowych i to najlepiej w pomieszczeniach, takich jak sypialnia czy garderoba.
 • A co z metalowymi łącznikami? To droższy, ale lepszy wybór. W dzisiejszych czasach produkuje się równie ładne, co plastikowe listwy do płytek, a poza tym są one wytrzymałe i odporne na czyszczenie. Rewelacyjnie sprawdzą się więc i na zewnątrz i we wnętrzach, gdzie często sprzątamy, czyli w kuchni czy łazience.

Listwa narożnikowa do płytek – jaką wybrać?

Jeśli chodzi o listwy i profile narożnikowe, możesz zakupić albo narożniki wewnętrzne, albo zewnętrzne.

 • Listwy do płytek, narożniki wewnętrzne – to rozwiązanie sprawdzi się przy łączeniu ściany i podłogi wewnątrz pomieszczenia.
 • Listwy do płytek, narożniki zewnętrzne – z kolei to rozwiązanie będzie lepsze przy wystających elementach – na przykład kominach czy wnękach. Ten rodzaj listwy może ci także posłużyć w kuchni czy łazience jako wykończenie elementów, wyłożonych płytkami - na przykład zabudowy toalety.

Listwy wykończeniowe do płytek – jak wygląda montaż?

Zdecydowałeś się na listwy do płytek? Ich montaż to zdecydowanie szybsza i prostsza sprawa. Jak się za niego zabrać?

Listwy do płytek – montaż krok po kroku:

 1. W pierwszej kolejności należy odmierzyć potrzebną długość, by potem dociąć listwę pod kątem 45 stopni.
 2. Następnie należy dokładnie wyszlifować listwę.
 3. Tak przygotowany produkt posmarować klejem i precyzyjnie przykleić do ściany, dociskając na całej długości. Chcesz wykończyć ostatnią linię płytek na danej wysokości ściany? W takiej sytuacji wsuń delikatnie listwę pod płytki.

Listwa krawędziowa do płytek – montaż krok po kroku:

 1. W pierwszej kolejności odmierz odcinek, na którym chcesz położyć listwy, a potem wyszlifuj zakończenie „łącznika".
 2. Następnie nałóż klej na ścianę oraz płytkę. Dalej połóż płytkę z jednej strony narożnika, a potem przyłóż listwę narożną i doklej drugą płytę po drugiej stronie narożnika.
 3. Pomocna okaże się w tej sytuacji gruba taśma klejąca lub malarska, która pomoże ci zapobiec przemieszczaniu się listwy. Gdy wszystkie elementy znajdą się na swoim miejscu, wystarczy odkleić taśmę.
 4. Pamiętaj, by folię ochronną na listwach wewnętrznych, jak i zewnętrznych pozostawić, aż do końcowego etapu. Dzięki temu uchronisz listwy przed uszkodzeniami, które można napotkać jeszcze w trakcie montażu czy remontu.
Jeśli potrzebujesz pomocy fachowca, sprawdź: usługi glazurnicze blisko Ciebie

Wykończenie glazury – fazowanie

Popularnym rozwiązaniem jest także wykończenie kafelków za pomocą tak zwanego fazowania.

Co to oznacza? Chodzi o przycięcie płytki pod kątem 45 stopni. Jest to tania propozycja, ponieważ nie wymaga zakupu dodatkowego materiału. Jednakże w związku z tym, że wymaga odpowiedniej precyzji, nie poleca się stosowania jej przez amatorów. Lepiej zatrudnić glazurnika.

Więcej inspiracji: Malowanie płytek

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco