Dzięki fotowoltaice Polacy odliczą w PIT nawet miliard zł

Polacy mają możliwość odliczania kosztu zakupu i montażu paneli fotowoltaicznych od podatku dochodowego. Okazuje się, że grono zainteresowanych podatników może być duże, ponieważ tylko w ubiegłym roku przybyło aż 300 000 prosumentów korzystających z instalacji fotowoltaicznych. To oznacza, że Polacy wydali na fotowoltaikę w 2020 roku ponad 9 mld zł. Teraz mogą odzyskać z podatku dochodowego łącznie ok. 1,3 mld zł.

Kto może odliczyć wydatki na zakup paneli słonecznych w 2020 roku?

W 2000 roku aż 300 000 osób zainwestowało w fotowoltaikę. Łączny koszt inwestycji wyniósł ok. 9 mld zł. Z ulgi termomodernizacyjnej mogą skorzystać osoby opłacające:

  • podatek dochodowy według skali podatkowej (17%, 32%),
  • 19% podatek liniowy,
  • ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.

Podatnicy muszą być właścicielami albo współwłaścicielami domów, w których zostały poniesione wydatki na usługi termomodernizacyjne, w tym panele fotowoltaiczne. Szacuje się, że jeśli wszyscy uprawnieni postanowią odliczyć od podatku fotowoltaikę, to uszczupli to wpływy państwa aż o 1,3 mld zł. Ulga nie obejmuje domów, które są obecnie w budowie.

Jak odliczyć ulgę termomodernizacyjną w PIT?

Kluczowe jest udokumentowanie wszystkich wydatków, które zostały poniesione na wykonanie instalacji fotowoltaicznej w budynku rodzinnym. Ważne: kwota odliczenia nie może przekroczyć 53 tys. zł.

Aby skorzystać z odliczenia od podatku, należy samodzielnie dodać ulgę termomodernizacyjną z listy ulg i odliczeń. Następnym krokiem jest wypełnienie formularza PIT/O, który jest załącznikiem do deklaracji podatkowych PIT-36, PIT-36L, PIT-37 oraz PIT-28.

Nie wiadomo, ile osób zdecyduje się na odliczenie fotowoltaiki od podatku. W 2019 roku w rozliczeniach PIT odliczenia wydatków termomodernizację dokonało 207 tysięcy podatników, co dało kwotę 3,1 mld zł.

Czytaj też: Czy fotowoltaika się opłaca

Więcej poradników o fotowoltaice

Jak działa Oferteo?

Odpowiedz na kilka pytań
Powiedz nam czego potrzebujesz,
abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty
Otrzymaj oferty
Poznaj dopasowane oferty
specjalistów z Twojej okolicy
Wybierz najlepszą
Porównaj oferty i zadawaj pytania,
bezpłatnie i niezobowiązująco

Porównaj oferty