Warunki zabudowy mają zniknąć. Co powstanie zamiast WZ?

Resort rozwoju zastąpi warunki zabudowy nowym dokumentem. Powodem do zlikwidowania popularnych “wuzetek” jest m.in. ich bezterminowość. Obecnie trwają prace nad projektem nowego prawa, w związku z tym na zmiany trzeba będzie jeszcze trochę poczekać. Dokumenty przygotowywane są przez Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii. Czy to oznacza chaos dla osób budujących domy jednorodzinne?

Dlaczego resort rozwoju chce zlikwidować warunki zabudowy?

Miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego miały być normą, a warunki zabudowy miały być wydawane tylko w wyjątkowych przypadkach. Jednak założenia to jedno, a rzeczywistość to drugie – na podstawie WZ budowanych jest obecnie ok. 50% inwestycji mieszkaniowych w kraju. Taka sytuacja nie podoba się resortowi rozwoju, który już pracuje nad nowymi dokumentami i systemem wydawania pozwoleń na budowę konkretnych budynków.

Resort rozwoju podkreśla, że WZ muszą zniknąć, ponieważ:

  • nowe osiedla mieszkaniowe powstają w nieuporządkowany sposób na podstawie warunków zabudowy,
  • nowe osiedla powstają tam, gdzie gminy planowały inne inwestycje – inny rodzaj zabudowy niż jest wybierany przez deweloperów i prywatnych inwestorów,
  • warunki zabudowy wydawane są bezterminowo, co prowadzi do budowania inwestycji na podstawie dokumentów sprzed kilku, a nawet kilkunastu lat.

Zdania ekspertów na temat tej decyzji są podzielone. Jedni obawiają się chaosu, drudzy podkreślają, że system planowania budowy domów i osiedli wymaga reformy.

Czytaj też: Pozwolenie na budowę

Co zamiast warunków zabudowy?

Resort rozwoju zamiast warunków zabudowy chce wprowadzić w życie nowy system planowania przestrzennego, który będzie opierał się na nowych dokumentach. Będą to:

  • ogólny plan przeznaczenia terenów, obejmujący obszar gminy,
  • plan zabudowy – ma on zastąpić miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego,
  • standardy urbanistyczne – reguły obowiązujące na terenach bez planu zabudowy,
  • decyzje lokalizacyjne – te dokumenty mają dotyczyć “wyjątkowych przypadków” i zastępować WZ.

Obecnie urzędnicy mają swobodę w wydawaniu warunków zabudowy. Pozwala to na podejmowanie takich decyzji, jak budowa osiedla mieszkaniowego w polu albo innych miejscach mocno oddalonych od miast i miejscowości. Po wprowadzeniu nowych dokumentów urzędnicy mają mieć węższy zakres decyzji lokalizacyjnych. Planowane jest np. realizowanie inwestycji uzupełniających na terenach o zwartej zabudowie – takich, które posiadają już infrastrukturę społeczną i techniczną.

Kiedy dokumenty zastępujące WZ wejdą w życie?

Ponieważ prace nad dokumentami zastępującymi warunki zabudowy zostały dopiero ogłoszone, to nowe plany nieprędko wejdą w życie. Trzeba jednak mieć je na uwadze.

To, czy radykalne zmiany w prawie budowlanym przyniosą więcej pożytku czy raczej chaosu, okaże się z czasem. Obecnie coraz częściej budujący domy jednorodzinne muszą liczyć się z nowymi przepisami, narzucającymi nowe obowiązki i ograniczenia.

>>> Jeśli potrzebujesz fachowca, sprawdź: Budowa domów, najlepsze firmy budujące domy

Więcej poradników o budowie domów

Jak działa Oferteo?

Odpowiedz na kilka pytań
Powiedz nam czego potrzebujesz,
abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty
Otrzymaj oferty
Poznaj dopasowane oferty
specjalistów z Twojej okolicy
Wybierz najlepszą
Porównaj oferty i zadawaj pytania,
bezpłatnie i niezobowiązująco

Porównaj oferty