mężczyzna steruje aplikacją do obsługi inteligentnego domu na tablecie

Technologia smart home coraz popularniejsza

Sterowanie ogrzewaniem, oświetleniem, alarmy czy kamery monitoringu – to tylko niektóre z coraz chętniej wybieranych w Polsce rozwiązań technologii smart home. Inteligentne systemy sterowania domem zdobywają coraz większą popularność. Potwierdzają to liczby. Według naszego badania przeprowadzonego wśród osób, które w 2020 roku budowały dom, co trzeci inwestor zdecydował na się zastosowanie technologii smart home.

Technologie smart home zwiększają komfort życia

W 2020 roku co trzeci Polak budujący dom zainwestował w rozwiązania “inteligentnego domu”. Choć nie każdy się na nie decyduje, aż 52% badanych potwierdziło, że wie, czym są nowoczesne systemy smart home. Z kolei tylko 16% nigdy nie słyszało o technologii inteligentnego domu.

Inwestorzy, którym to pojęcie jest dobrze znane i którzy skorzystali z nowoczesnych rozwiązań, kierowali się głównie zwiększeniem swojego komfortu (78% badanych). 50% chciało sprawdzić, jakie możliwości oferują nowoczesne technologie. Aż 43% postawiło na smart home, kierując się wizją oszczędności. Z kolei powodem odrzucenia technologii inteligentnego domu przez inwestorów w 2020 roku zazwyczaj był brak potrzeby (61% badanych) oraz wysoka cena.

Najczęściej wybieranym systemem inteligentnego sterowania domem okazał się Google Home. Wybrało go 22% ankietowanych inwestorów. Nieco mniej popularne okazały się być systemy Xiaomi Mija/Aquara oraz Amazon Alexa. Najrzadziej wybierany był system Apple HomeKit.

Jakie inteligentne rozwiązania wybieramy najczęściej?

Z naszego raportu wynika, że najchętniej wybieranymi smart rozwiązaniami okazały się systemy sterowania ogrzewaniem (zainstalowano jest w 68% nowych domów w 2020 r.) i oświetleniem (64%). Popularne okazały się także inteligentne:

  • alarmy (58%),
  • czujniki (51%),
  • kamery monitoringu (49%).

Jeszcze w 2019 roku największą popularnością cieszyły się inteligentne rozwiązania związane z bezpieczeństwem. Tymczasem w 2020 roku wyraźnie widać, że Polakom zaczyna mocno zależeć na wygodzie użytkowania domu. Można to także zauważyć w sposobie instalacji inteligentnych rozwiązań: 41% ankietowanych inwestorów zleciło te prace specjalistom. Na samodzielną instalację zdecydowało się tylko 27% ankietowanych. Wybierając sprawdzonych specjalistów od inteligentnego domu, zyskujesz pewność otrzymania kompleksowych rozwiązań automatyki domowej.

Jeśli dopiero planujesz budowę domu, przeczytaj nasz poradnik: Budowa domów – porady, ranking 2021, najlepsze firmy budujące domy

Więcej poradników o budowie domów

Jak działa Oferteo?

Odpowiedz na kilka pytań
Powiedz nam czego potrzebujesz,
abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty
Otrzymaj oferty
Poznaj dopasowane oferty
specjalistów z Twojej okolicy
Wybierz najlepszą
Porównaj oferty i zadawaj pytania,
bezpłatnie i niezobowiązująco

Porównaj oferty