Podany adres e-mail nie jest powiązany
z żadnym zapytaniem.
specjalista wykonuje ocieplenie elewacji styropianem

Jak przygotować się do wykonania elewacji?

Jak przygotować się do wykonania elewacji?

Szukasz sprawdzonej firmy, która solidnie wykona elewację, a dodatkowo chcesz mieć pewność, że prace zostaną zrealizowane bez zarzutu? We współpracy z ekspertami od różnego rodzaju elewacji i osobami, którym wykonano elewacje, przygotowaliśmy poradnik z najważniejszymi informacjami na wykonania wszelkich prac elewacyjnych. Zobacz wskazówki i skorzystaj z praktycznych ściąg.

author box img

Jacek Krajl

Opublikowano: 14 marca 2022 14.03.2022 Czas lektury: 15min

Z poradnika dowiesz się

Ponad 63109 Specjalistów od Wykonania Elewacji blisko Ciebie

Czy wiesz, jak przygotować się do zlecenia prac firmom wykonującym elewacje i i od czego zacząć? Na początku zapoznaj się z krótką ściągą, a następnie ze wszystkimi wskazówkami, które dla Ciebie przygotowaliśmy.

Infografika przedstawiająca jak przygotować się do zlecenia prac firmom wykonującym elewacje

Krok 1. 7 porad przed wykonaniem elewacji

1. Poznaj wszystkie rodzaje elewacji

Jeszcze niedawno materiałem elewacyjnym były przede wszystkim tradycyjne tynki grubowarstwowe. Dziś wybór materiałów do wykonania elewacji jest ogromny (płytki elewacyjne, deski elewacyjne drewniane, panele elewacyjne, kamień na elewację oraz imitacje kamienia, blacha i płyty poliizocyjanuratowe, czyli tzw. płyty PIR na elewację). Każdy z tych materiałów ma nieco inny zestaw cech, dlatego zdecydowanie warto dowiedzieć się więcej o zastosowaniu każdego z nich.

Pamiętaj, że w dziedzinie elewacji nie ma złotej zasady co do wyboru materiału – zdecydowanie warto wybierać materiał wykończeniowy z uwzględnieniem najważniejszych potrzeb.

Nie należy też kierować się jedynie wyglądem. Przykładowo: piękne drewno nie sprawdzi się u osób, które nie będą cyklicznie dbać o elewację, a gruba warstwa tynku czy pomarańczowy baranek na elewacji nie zadowoli estetów. Wybierając rodzaj elewacji, jej kolor i elementy uzupełniające, uwzględnij też kolor dachu budynku i kolor tarasu.

Wszystkie te elementy powinny ze sobą współgrać, dlatego warto poświęcić dłuższą chwilę na konsultację z ekspertem, np. specjalistą od wykonania elewacji z Warszawy lub miasta bliżej Ciebie.

2. Dowiedz się więcej o tynkach elewacyjnych

Na rynku nie ma jednego rodzaju tynku zewnętrznego, który służy do wykończenia elewacji. Do wyboru są tynki grubowarstwowe (do tej grupy zaliczają się cementowe, wapienne, cementowo-wapienne), tynki strukturalne (np. typu baranek czy kornik) oraz tynki cienkowarstwowe (m.in. silikatowe, silikonowe, silikonowo-silikatowe, na bazie wytrzymałych żywic).

Pierwszy z wymienionych rodzajów tynku stosowany jest dziś rzadko, „baranek” i „kornik” wciąż znajdują zastosowanie, a na popularności zyskuje trzecia grupa, czyli nowoczesne tynki cienkowarstwowe. Jeśli wybierzesz tę opcję, to pamiętaj, że tynki tego typu dostępne są w wielu wariantach i kolorach (jeśli jesteś na etapie zamawiania, to dopytaj o opcje kolorystyczne do wyboru i dodatkowe funkcje, przykładowo: na rynku dostępne są tynki na bazie żywic – z funkcją samoczyszczenia).

3. Sprawdź opcję desek i drewnianej elewacji

Jeśli myślisz, że drewniana elewacja to same kłopoty z konserwacją i biokorozją, to jesteś w błędzie. Przede wszystkim bardzo dużo zależy od wybranego typu deski elewacyjnej. Stosowane dawniej sosnowe i świerkowe drewniane oblicówki dziś wypierane są materiałami odpornymi na warunki atmosferyczne. Przykład? Sosna skandynawska – stosowana nawet jako materiał do wykończenia tarasów, głównie dlatego, że w naszym klimacie jej żywotność to ok. 25 lat.

Uwaga!
Warto wiedzieć, że drewniana elewacja mocowana jest na różne sposoby – zależnie od metody ocieplenia budynku. Skonsultuj z ekspertem temat montażu w zależności od tego, czy stosujesz ocieplenie wełną mineralną, czy styropianem. W niektórych przypadkach konieczne będzie zastosowanie dodatkowej membrany lub innych technik montażowych (co może wpłynąć na końcowy koszt elewacji, ale zarazem bardzo pozytywnie wpłynie na żywotność materiału).

4. Poznaj wady i zalety płytek elewacyjnych

Nie chcesz wymagającego konserwacji drewna elewacyjnego, ale z drugiej strony: szukasz materiału, który przełamie rutynę? W takim przypadku dobrą opcją są płytki elewacyjne. Bez problemu znajdziesz płytki do złudzenia przypominające drewno (różnicę widać dopiero, gdy podejdzie się bardzo blisko ściany lub dotknie elewacji). Poza imitacją drewna do wyboru masz płyty elewacyjne z betonu, gres, płyty klinkierowe, z kamienia naturalnego, żywic syntetycznych. Dostępne są w wielu kształtach i kolorach.

Pamiętaj, że płytki można z powodzeniem łączyć z innymi elementami, np. kolorowym tynkiem, kamieniem, drewnem czy blachą.

5. Dowiedz się więcej o współczesnym zastosowaniu blachy elewacyjnej

Nie odrzucaj tej opcji na starcie! Dziś blacha elewacyjna dostępna jest w wielu kolorach i rodzajach (np. w postaci paneli z blachy lub kasetonów). Przed zakupem dopytaj o rodzaj blachy (nie każdy wie, że w elewacjach stosowane są blachy stalowe i cynkowo-tytanowe – różniące się od siebie właściwościami).

Uwaga!
Nie wierz w mity o blachach na elewacji: blacha wcale nie nagrzewa budynków w słoneczne dni! Między blachą a ścianą znajduje się zawsze wypełnienie, np. w postaci wełny termoizolacyjnej, która jest swoistą barierą zabezpieczającą budynek przed nagrzewaniem.

6. Nie odrzucaj opcji kamienia na elewację

Tak, to prawda – kamień to szlachetny, ale zazwyczaj bardzo drogi materiał na elewację (w porównaniu z innymi materiałami – szczególnie zwykłymi tynkami). Nie musisz jednak z góry odrzucać tej opcji. Naturalny kamień (np. wykonany z granitu, marmuru, piaskowca) może być uzupełnieniem elewacji i ozdobić jej dolną część.

Jeszcze lepiej pod względem ekonomicznym wychodzi imitacja kamienia – co prawda nie ma tak dobrych właściwości, jak naturalny kamień na elewację, ale z powodzeniem zastępuje ten materiał (a przy okazji jest łatwiejszy w montażu).

7. Idź z duchem czasu – poznaj nowe trendy rynkowe!

Nowoczesne materiały i technologie stosowane w wykończeniu elewacji dają niemal nieograniczone możliwości. Na rynku króluje minimalizm (nowe projekty domów utrzymywane są w stylu skandynawskim i industrialnym), coraz częściej sięgamy po materiały dekoracyjne.

Zwykła elewacja w ten sposób zyskuje – zdobi ją szlachetny kamień, panele lub drewniane elementy. Do łask wraca tania i łatwa w montażu blacha elewacyjna, a dodatkowo coraz częstszym rozwiązaniem jest malowanie elewacji. W tym celu stosowne są nowoczesne farby fasadowe na bazie żywic i w ogromnej palecie kolorów do wyboru. Przemyśl wszystkie te opcje i wybierz najlepszą dla siebie – w tym celu na wagę złota będą porady eksperta, u którego składasz zamówienie na wykończenie elewacji.

O co może zapytać cię firma specjalizująca się w elewacjach?

  • Czy jest opracowany projekt wykończenia elewacji?
  • Jaki będzie rodzaj i kolor elewacji?
  • Czy będą wykonywane dodatkowe elementy dekoracyjne?
  • Czy będzie to praca od A do Z (elewacja, docieplenie, malowanie, tynkowanie)?
  • Jaki jest zakres i wielkość prac (metry kwadratowe ścian zewnętrznych)?
  • Jaki jest materiał wykończeniowy?
  • Jak gruby jest styropian?
  • Czy będą stosowane zewnętrzne rolety?
  • Czy są preferencje wyboru marek towarów?
Uwaga!
W przypadku zamówień na elewację klienci zazwyczaj decydują się na jedną z dwóch opcji: albo na kompleksowe wykonanie elewacji, czyli wykończenie elewacji wybranym materiałem, malowanie wraz ze wcześniejszym ociepleniem budynku, albo samo tynkowanie elewacji (wykończenie już ocieplonego budynku).
Warto pamiętać, że zlecając firmie pracę w większym zakresie, możesz zyskać gwarancję i obsługę całego procesu w jednym miejscu.

Krok 2: Fachowiec czy amator? Wybór sprawdzonej firmy do elewacji

specjalista wykonuje elewację domu jednorodzinnego z kamienia

Doświadczona firma od elewacji powinna:

  • chwalić się wieloma realizacjami elewacji,
  • mieć w portfolio na różnego typu elewacje (nie tylko tynki),
  • posiadać opinie klientów, oceny i komentarze potwierdzające solidność,
  • mieć zdjęcia wykonanej pracy,
  • znać różne techniki montażu elewacji – w zależności od typu ocieplenia,
  • umieć samodzielnie zaprojektować elewacje i dobrać materiały,
  • mieć rozeznanie w rynku materiałów wykończeniowych,
  • pytać o szczegóły wykończenia elewacji,
  • mieć ugruntowaną pozycję na rynku,
  • dopiero na miejscu przedstawić pomysł i kolejność prac elewacyjnych.
Uwaga!
W dziedzinie elewacji najważniejsze jest indywidualne podejście do każdego klienta. Dobry fachowiec przedstawi ofertę dopiero wówczas, gdy dowie się, jaka ma być (lub jaka jest) grubość styropianu lub wełny, jaki rodzaj tynku ma być stosowany itp.
Co ciekawe, w niektórych przypadkach dopłata do samego koloru to nawet od 15% do 250% ceny – warto pytać o każdy szczegół wyceny, a wszelkie detale omawiać na miejscu. Przykładowo: ekspert dopiero oglądając dom, może zauważyć, że ściana ma ubytki, konieczne będą prace dodatkowe, które wydłużą cały proces i znacząco wpłyną na cenę.

Lista zalecanych pytań do eksperta od elewacji:

  • Jak długo firma zajmuje się pracami elewacyjnymi?
  • Jak długi jest czas oczekiwania na wycenę prac i wykonanie?
  • Jakie rodzaje elewacji wcześniej firma wykonywała?
  • Czy jest opcja zamówienia elewacji od A do Z wraz z ociepleniem?
  • Z jakich materiałów najczęściej korzysta firma?
  • Czy eksperci od elewacji pracują również w drewnie?
  • Czy cena wykończenia elewacji może wzrosnąć w trakcie prac?
  • Czy konieczne są zaliczki przed rozpoczęciem prac lub w trakcie prac?
  • Czy w kontekście materiałów dodatkowych są różne opcje do wyboru (np. kleje itd.)?
  • Co trzeba zapewnić na miejscu budowy?
  • Czy firma posiada wszelkie niezbędne narzędzia do prac elewacyjnych?
  • Jakie dodatkowe prace budowlane można w tej firmie zrealizować?
Warto wiedzieć
Niektóre firmy oferujące wykończenie elewacji realizują usługi tylko w opcji bez materiałów (czyli: dostawa, wybór i dowiezienie materiałów wykończeniowych jest po stronie klienta, wykończenie – po stronie firmy).

Uważaj, kiedy firma zajmująca się elewacjami:

  • nie ma wpisu w rejestrach CEIDG i KRS,
  • nie ma strony oraz innych informacji na swój temat w Internecie,
  • nie posiada zdjęć poprzednich realizacji,
  • zajmuje się elewacjami od niedawna,
  • pracuje tylko na jednym typie materiałów wykończeniowych,
  • bardzo szybko chce zaliczkę,
  • jest bez zleceń na elewację w trakcie sezonu budowlanego,
  • nie pyta o najważniejsze szczegóły (rodzaj ocieplenia, typ elewacji),
  • zmienia termin wyceny lub nie planuje wyceny na miejscu,
  • ma zarzuty do projektanta elewacji, nie potrafi zrealizować projektu,
  • nie precyzuje szczegółów w umowie (np. brak informacji o koszcie obróbek).
Uwaga!
Eksperci radzą zachować szczególną czujność, gdy wchodzą w grę podejrzanie niskie wyceny. Jeśli spośród kilku firm jedna z nich oferuje np. o połowę niższą cenę, to gdzieś musi być haczyk (ukryte koszty). Poza doświadczeniem i stażem, zdecydowanie warto obejrzeć poprzednie realizacje firmy, a jeśli to możliwe – zobaczyć je na miejscu (w przypadku firmy działającej lokalnie – z polecenia sąsiadów, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby dopytać o realizacje w bliskiej okolicy).
Wykonanie elewacji - komu zlecić?

Poniżej przedstawiamy ranking 63 109 Specjalistów od Wykonania Elewacji najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Wszystkie miasta i firmy

Krok 3: Umowa z wykonawcą elewacji – kluczowe zapisy

  • szczegółowe dane firmy wykonującej elewacje (nazwa, NIP, REGON),
  • dane klienta i adres realizacji usługi,
  • kopia projektu elewacji (jeśli ma powstać w oparciu o gotowy projekt),
  • szczegółowy opis zakresu projektu elewacji,
  • termin i harmonogram prac (z podziałem na etapy),
  • lista wykorzystanych materiałów,
  • rodzaje i producenci styropianu, wełny itp.,
  • numery kolorów, specyfikacja materiałów,
  • uzgodnione kary za niedotrzymanie umowy,
  • forma płatności
  • gwarancja na materiały i robociznę.
Warto wiedzieć!
Firmy zajmujące się elewacją zazwyczaj tworzą wyceny do umów w dwóch etapach. Pierwszy to zazwyczaj oparcie się tylko na metrażu. To tzw. wstępna wycena, więc nie należy traktować kosztów obliczonych w ten sposób jako ostatecznych. Drugim etapem jest wycena na miejscu (i korekta poprzedniej wyceny). Niektóre z firm pomijają pierwszy etap – rezygnują z wyceny w oparciu o liczbę metrów kwadratowych elewacji zewnętrznej. To nic złego – znacznie gorzej, gdy firma rezygnuje z drugiego etapu wyceny, czyli wyliczenia szczegółów na miejscu.

Krok 4: 6 porad w trakcie wykończenia elewacji

1. Sprawdź, czy firma korzysta z odpowiednich narzędzi

Nie należy patrzeć fachowcom na ręce – to tylko wprowadzi niepotrzebną nerwowość. Warto jednak zweryfikować, czy stosowane są odpowiednie materiały niezbędne do poprawnego wykonania elewacji. Są to m.in. profile, kątowniki, listwy elewacyjne, preparaty gruntujące, farby podkładowe i wszelkie elementy mocujące.

2. Oceń powierzchnię ocieplanych ścian

Oczywiście jest to zadanie dla fachowca, ale warto samemu ocenić powierzchnię ścian, które mają być ocieplane. Każdy ekspert dobrze wie, że należy je odpowiednio przygotować przed montażem materiałów elewacyjnych i ociepleniowych. Idealne warunki? Ściana powinna być gładka, odpylona i równa – tak aby zapewnić najlepszą możliwą przyczepność kleju.

Bardzo częstym błędem są niedopatrzenia na tym etapie, dlatego w trakcie wykończenia elewacji oceń z ekspertem każdą ścianę. Niedopuszczalne jest pozostawienie resztek pleśni czy wykwitów – późniejsze prace naprawcze będą bardzo kosztowne. Jeśli mur nie jest oczyszczony, to jakość ocieplenia i elewacji, specyfikacja materiałów i ich wszelkie właściwości, mogą być znacząco obniżone (w skrajnych przypadkach po pewnym czasie niektóre elementy mogą zacząć odpadać).

3. Zweryfikuj materiały budowlane

Umowa podpisana, prace nabierają tempa – to ostatni moment, żeby sprawdzić, czy wykorzystywane materiały na budowie zgadzają się z tymi, które wpisane są w umowie. Zwróć uwagę na producentów i rodzaje klejów, zapraw i tynków. Czasami może dojść do pomyłki, a przez to nawet nie będziesz wiedzieć, że pod ociepleniem zastosowano zupełnie inny klej, niż na początku zakładano.

4. Uzgodnij zakres dodatkowo płatnych prac uzupełniających

Wszelkie uzupełniające prace, np. montaż parapetów, obróbka desek elewacyjnych, obróbki blacharskie – są zazwyczaj dodatkowo płatne, dlatego warto na etapie zlecenia doprecyzować wszelkie szczegóły związane z materiałami, ich obróbką i techniką montażu.

Dodatkowo na cenę (poza materiałami i technologią) wpływa też wysokość elewacji. Jeśli jest powyżej dwóch kondygnacji (czyli powyżej ok. 4 m), to koszty mogą wzrosnąć z uwagi na konieczność budowy rusztowań lub większego skomplikowania prac.

5. Zadbaj o porządek na budowie, zabezpiecz drzwi i parapety

Już na samym początku budowy warto wyznaczyć miejsce, w którym mają być składowane wszelkie elementy wykończeniowe, przyda się też kontener lub pojemnik na odpady.

Koniecznie zabezpiecz okna, drzwi i parapety, aby nie uległy zachlapaniu lub zniszczeniu w trakcie prac nad elewacją.

6. Pilnuj kolejności prac nad elewacją

Przykład: najpierw nakłada się klej, a później zatapia w nim siatkę. Niektórzy fachowcy przez pomyłkę mogą odwrócić proces. Częstym błędem jest też pominięcie niektórych kroków, np. etapu gruntowania. W efekcie praca będzie teoretycznie wykonana bardzo dobrze (bo na zewnątrz elewacji nie widać błędów wykonanych na etapie „wiązania”), ale w praktyce po kilku latach tynk może zacząć odpadać, powstaną przebarwienia, materiał straci właściwości itp.

Podpowiedź
Na każdym etapie prac warto robić zdjęcia, aby wiedzieć, jak wygląda np. konstrukcja podtrzymująca deski elewacyjne oraz co znajduje się na poszczególnych warstwach ocieplenia i elewacji.

Najczęstsze błędy w wykonaniu ocieplenia i wykończeniu elewacji

Błąd
Skutek
Wykonywanie prac bez zabezpieczenia okien i drzwi
  • Uszkodzenia i kosztowne naprawy
Brak gruntowania
  • Słaba przyczepność materiału elewacyjnego
Nieodpowiednie przygotowanie podłoża
  • Odpadające warstwy elewacji
Pleśń i wykwity pozostawione na ścianie
  • Utrata właściwości ocieplenia i elewacji
Zmiany w trakcie prac
  • Negatywny wpływ na jakość przegrody ociepleniowej
Brak membran w przypadku desek elewacyjnych
  • Zawilgocenie desek od spodu
Niewłaściwa kolejność prac
  • Utrata właściwości i przyczepności materiałów
Brak zabezpieczenia wełny mineralnej lub styropianu
  • Nasiąkanie wodą materiałów
Niewłaściwa technika nakładania kleju
  • Osłabienie wiązania,
  • odpadanie elementów elewacji
Brak wzmocnienia krawędzi budynku
  • Uszkodzenia stref narażonych na obciążenie wiatrem
Zbyt cienka warstwa ocieplenia
  • Wykraplanie się pary wodnej,
  • mostki termiczne
Materiały złej jakości
  • Negatywny wpływ na cały system ociepleniowy i elewacyjny
Dobranie niewłaściwego tynku do rodzaju ocieplenia
  • Wykraplanie pary wodnej,
  • wilgoć

Krok 5: Nowa elewacja i ocieplenie – zamontowane. Co dalej?

1. Odbiór prac elewacyjnych – jak sprawdzić jakość wykonanej elewacji?

Najważniejsza zasada: prace elewacyjne odbierać należy etapami, a nie tylko na końcu prac. Przykładowo: na etapie docieplania należy weryfikować jakość przyklejenia styropianu, zatopienia siatki w kleju, montaż blacharki, łączenie parapetów itp.

Jeśli nie uczestniczysz w pracach elewacyjnych i nie dokumentujesz na bieżąco postępów prac, to trudno będzie całościowo ocenić prace elewacyjne już po ich zakończeniu. Na ostatnim etapie warto zwrócić uwagę na wygląd, czystość okien, drzwi i parapetów. Sprawdź też, czy pod oknem położona jest warstwa sylikonu oraz na jakiej głębokości są wstawione parapety (czy odległości zgadzają się z założeniami).

Pamiętaj, że zawsze możesz skorzystać ze wsparcia inspektora na etapie prac i odbioru elewacji.

2. Gwarancja na elewację

Ważny jest nie tylko czas obowiązywania gwarancji, ale też (a może nawet przede wszystkim) zakres gwarancji. W zależności od firmy gwarancja udzielana jest na ok. 24 miesiące od momentu wykonania prac (na niektóre materiały może obowiązywać dodatkowo gwarancja producenta). Warto wiedzieć, że gwarancja zależy też od rodzaju elewacji, np. tynk silikonowy czy tynk silikatowy nie wymagają konserwacji (to tzw. tynki samoczyszczące) – na elewację z takiego materiału firma może udzielić gwarancji 5-letniej.

3. Prace wykończeniowe i dekoracyjne

Po zakończeniu prac elewacyjnych następuje zazwyczaj etap wszelkich drobnych prac wykończeniowych i dekoracyjnych, takich jak montaż uchwytów na kwiaty, montaż ozdób drewnianych na elewacji lub wszelkich innych drewnianych elementów. Jeśli tego typu ozdoby skompletujesz odpowiednio wcześnie, to warto zamówić ich montaż w firmie wykonującej elewacje. Dzięki temu w jednej cenie wykonasz ocieplenie, elewację i wykończenie.

4. Konserwacja elewacji

W większości przypadków (poza elewacją z kamienia i drewna) nie są potrzebne skomplikowane i cykliczne prace konserwacyjne. Niezależnie od materiału, warto dopytać eksperta o konieczność konserwacji, a dodatkowo przejrzeć dokumentację dołączoną do poszczególnych produktów od producenta.

Bez względu na typ elewacji zazwyczaj po dwóch latach zaleca się zastosować specjalny środek grzybobójczy. Niezbędne jest też usuwanie na bieżąco wszelkich grzybów czy glonów – w tym celu możesz wykorzystać myjkę ciśnieniową.

5. Malowanie elewacji

Jeśli po jakimś czasie zmienisz koncepcję lub kolor elewacji zwyczajnie przestanie cieszyć twoje oko, to nie musisz od razu decydować się na kosztowny remont. Nowoczesne farby fasadowe to świetna opcja zarówno na odświeżenie elewacji (mają właściwości ochronne i tworzą dodatkową warstwę zabezpieczającą elewację przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi), jak i całkowitą odmianę jej wyglądu. Pamiętaj, aby wcześniej odpowiednio przygotować elewację (np. stosując farbę podkładową) – w tym temacie również najlepiej skonsultować się ze specjalistą od wykonania elewacji z Poznania czy z innego miasta, który pomoże wybrać rodzaj farby do typu elewacji.

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco