Ocieplenie Poddasza - Porównaj Oferty Firm Budowlanych

Porównaj Za Darmo Oferty Firm Budowlanych

Oszczędź do 30%
  1. Opisz swoje Zlecenie Budowlane
  2. Otrzymaj dopasowane oferty
  3. Porównaj i wybierz najlepszą
  • »
  • Docieplenia
  • »
  • Ocieplenie poddasza

Ocieplenie poddasza

Gdy wstawimy do naszego domu okna i ułożymy pokrycie dachowe możemy zacząć wykonywać ocieplenie poddasza. Jeżeli chcemy zagospodarować jego przestrzeń to powinniśmy zaizolować dach. Poddasze niewykorzystane ocieplamy, układając wełnę mineralną na stropie nad ostatnią kondygnacją, aby ciepło z poniżej znajdujących się pomieszczeń nie uciekało górą. Ocieplenie poddasza najczęściej wykonuje się za pomocą wcześniej wspomnianej wełny mineralnej szklanej lub kamiennej.

Zasady ocieplania poddasza

Grubość ocieplenia dachu powinna wynosić co najmniej 20cm. Płyty wełny mineralnej układa się w dwóch warstwach:
  • między krokwiami – wełnę mineralną umieszcza się na wcisk; jej grubość powinna być o 1-2cm mniejsza niż wysokość krokwi dla połaci z folią wysokoparoprzepuszczalną, natomiast o 3-6cm mniejsza niż wysokość krokwi w przypadku zabezpieczenia folią niskoparoprzepuszczalną (przestrzeń ta zapewnia cyrkulację powietrza)
  • między elementami rusztu – ocieplenie układa się między elementami rusztu, który będzie konstrukcją nośną dla okładziny wykończeniowej; grubość drugiej warstwy ocieplenia powinna po zsumowaniu z grubością pierwszej warstwy wynosić około 20-25cm, a w przypadku domu energooszczędnego – 30cm.

Ocieplenie poddasza należy zabezpieczyć folią paroizolacyjną. Kolejność prac w tym przypadku nie jest istotna – należy docieplenie zakryć folią i dokończyć montaż rusztu lub okryć folią już dokończoną konstrukcję rusztu wraz z zamontowanymi płytami mineralnymi. Drugi sposób może okazać się prostszy.

Ocieplenie poddasza należy wykonywać w taki sposób, aby nie dopuścić do powstania mostków termicznych. Pojawiają się one tam, gdzie górne krawędzie ściany doprowadzane są do folii dachowej przez co braknie miejsca na płytę wełny mineralnej. Aby tego uniknąć wystarczy górną część ściany szczytowej zakończyć niżej (spód krokwi) i umieścić w tym miejscu fragment ocieplenia.

W przypadku, gdy chcemy zostawić odkryte krokwie dachowe jako element dekoracyjny, ocieplenie poddasza powinniśmy wykonać pod pokryciem dachu z płyt OSB przybitych do krokwi lub na sztywnym poszyciu z desek.

Oprócz wełny mineralnej ocieplenie poddasza można wykonywać także ze styropianu lub polistyrenu ekstrudowanego, które najlepiej sprawdzą się jako docieplenie w połaci dachu. Styropian jest odporny na wilgoć, stąd lepiej sprawdza się on w tej roli niż wełna mineralna.

Wybór firmy wykonawczej

W wyborze firmy budowlanej, która podejmie się docieplenia naszego domu lub poddasza pomogą zapytania ofertowe portalu Oferteo. Dzięki nim otrzymamy oferty od firm dopasowane do naszych wymagań. Wybór regionu spowoduje, że firmy, które prześlą nam swoje propozycje będą prowadzić działalność niedaleko naszego miejsca zamieszkania.