Elewacje - Porównaj Oferty Firm Budowlanych

Porównaj Za Darmo Oferty Firm Budowlanych

Oszczędź do 30%
 1. Opisz swoje Zlecenie Budowlane
 2. Otrzymaj dopasowane oferty
 3. Porównaj i wybierz najlepszą
Oferteo.pl » » Elewacje

Elewacje

Zewnętrzne powierzchnie ścian budynku to elewacje. Przez ściany zewnętrzne traci się około 40% energii cieplnej, w związku z czym elewacje docieplające okazują się dobrą decyzją. Wybór elewacji związany jest z indywidualnymi potrzebami danego Klienta. Wielu z nich kieruje się w większym stopniu względami estetycznymi, wielu chce ochronić ściany budynku przed warunkami atmosferycznymi. Jeden typ elewacji może spełniać wszystkie te funkcje i często Klienci starają się równoważyć znaczenie wszystkich czynników.

Wyróżniamy kilka rodzajów elewacji z uwagi na funkcję i rodzaj materiału:
 • docieplające,
 • na ruszcie,
 • drewniane,
 • kamienne,
 • z cegieł i bloczków,
 • z betonu architektonicznego,
 • ze szkła.

Docieplenie - elewacje docieplające

Aspektem, na który warto zwrócić uwagę, są docieplenia budynku. Niezależnie od technologii, w jakiej zbudowane są ściany, rolę izolatora zazwyczaj pełni wełna mineralna lub styropian. Zasadniczym czynnikiem rozróżniającym między tymi dwoma materiałami jest dyfuzja pary wodnej na zewnątrz budynku, która jest ograniczona w przypadku użycia styropianu. Od wyboru izolatora zależy odpowiedni wybór tynków na elewacje. Ocieplenia tego typu wykonuje się na nowych i starych budynkach, o ile nie są wykonane z drewna.

Elewacje – ważne aspekty innych rodzajów elewacji

Elewacje na ruszcie można budować cały rok. Składają się z rusztu, materiału izolacyjnego oraz okładziny zewnętrznej. Można demontować element, który jest uszkodzony bez potrzeby rozbiórki całej elewacji. Nie trzeba konserwować tego typu elewacji.

Elewacje drewniane wykonane są zazwyczaj ze świerku lub sosny, które są odporne na wilgoć. Najlepszym wyborem jednak jest drewno dębowe modrzewiowe. Drewno musi przed użyciem zostać zaimpregnowane przed ogniem, grzybami i wilgocią. Elewacja drewniana jest wysoce przepuszczalna – ściany „oddychają”. Stosuje się ją zazwyczaj w budynkach szkieletowych, na poddaszach, podbitkach i loggiach.

Kamienne elewacje posiadają szeroki wachlarz kolorów i tekstur do wyboru. Tego rodzaju elewacja jest trwała, odporna na warunki atmosferyczne oraz niezwykle gustowna. Elewacje z cegieł i bloczków to jedna z warstw domów o ścianach budowanych w technologii trójwarstwowej.

Elewacje z betonu komórkowego tworzone są z prefabrykatów. Stosuje się je zazwyczaj w przypadku biurowców i obiektów użyteczności publicznej, podobnie jak wodoodporne i nowoczesne elewacje ze szkła.

Tynki na elewacje

Wybór tynku na elewację jest złożoną decyzją ze względu na różnorodność typów tynku oraz zróżnicowanie wewnątrz danego typu (podtypy akrylowe wyróżniane na podstawie obecności żywicy). Tynki elewacyjne mogą być dekoracyjne lub specjalne.

Tynki na elewacje – typy:
 • mineralne
 • akrylowe
 • silikonowe
 • silikatowe (krzemianowe)
Tynki na elewacje - typy łączone:
 • akrylowo-silikatowe
 • silikatowo-silikonowe
 • polimerowo-mineralne

Wybór styropianu jako izolatora budynku pozwala na zakup każdego rodzaju tynku. Jeśli izolatorem jest wełna mineralna należy dobrać tynk, który dobrze przepuszcza parę wodną. W tym wypadku trzeba wykluczyć tynki akrylowe. Istotna jest także wilgotność powietrza miejsca, w którym stoi budynek. Jeżeli wskaźnik wilgotności jest wysoki, tynk akrylowy jest niewskazany. Gdy zależy nam na tym, aby elewacja nie brudziła się w szybkim tempie powinniśmy wybrać tynk silikatowy, silikatowo-silikonowy lub silikonowy. Tynki polimerowo-mineralne są opcją ekologiczną. Są one także najbardziej korzystne cenowo obok tynków akrylowych.

Wybór docieplenia i firmy wykonawczej

Jeżeli nasz dom wymaga docieplenia, a my chcielibyśmy skorzystać z usług doświadczonej firmy, która zna się na rzeczy, warto skorzystać z formularza portalu Oferteo. W ten sposób otrzymamy propozycje od firm z naszego regionu. Następnie wystarczy je porównać i wybrać najlepszą.