Podany adres e-mail nie jest powiązany
z żadnym zapytaniem.
Powiedz jak możemy Ci pomóc

Cel House

Koluszki

1

Wiadomość została wysłana

Trzymaj rękę na pulsie! Wykonawca
niedługo
powinien się z Tobą
skontaktować.

Wiadomość do:

Jak przygotować poddasze pod izolację celulozą?

Autor: Cel House, publikacja: 2023-12-15

Poddasze to idealne miejsce do stworzenia dodatkowej przestrzeni użytkowej. Aby jednak było to możliwe, należy je najpierw odpowiednio przygotować. Jednym z najważniejszych etapów jest zadbanie o odpowiednią izolację termiczną.

Izolacja celulozą

Izolacja poddasza

Wśród wielu dostępnych sposobów na izolację poddasza, zadmuch wełny celulozowej jest jednym z najpopularniejszych. Jest to metoda, która ma wiele zalet, dzięki czemu jest uważana za najlepszy sposób na ocieplenie poddasza.

Przygotowanie poddasza

Aby wykonać zadmuch wełny celulozowej, należy wcześniej przygotować poddasze.

W przypadku domu parterowego ze stropem drewnianym, należy wcześniej przygotować zabudowę gips-karton tworząc sufit.

Zabudowa powinna być dobrze przemyślana już na etapie projektu. Idealnie byłoby, gdyby ocieplenie z celulozy znajdowało się pomiędzy belkami stropowymi, ale też pod nimi a karton-gipsem.

Jeśli poddasze będzie nieużytkowe/nieogrzewane, to temperatura tam panująca powinna być zbliżona do tej panującej na zewnątrz.

Należy sprawdzić, czy wszystkie przejścia kabli elektrycznych przez zabudowę karton-gips są szczelnie pozaklejane.

Jeśli oświetlenie miałoby być wpuszczone w karton-gips i wchodzić w izolację z celulozy, najlepiej gdyby znajdowało się w ceramicznych doniczkach. Jest to najlepszy, tani zamiennik rozwiązania osłaniającego oświetlenie.

Należy sprawdzić, czy folia karton-gips jest poklejona ze sobą na łączeniach.

Ważne jest, aby wcześniej uwzględnić, czy ściany działowe przechodzące przez zabudowę karton-gips na poddasze nie będą za bardzo wystawać w strefie nieogrzewanej. Ile tak naprawdę warstwa celulozy przykryje te ścianki.

Jeśli się okaże, że izolacja z celulozy będzie wynosić np. 35 cm, a nad ściankami działowymi będzie raptem może 5 cm, to należy:

  • albo ściąć ścianki działowe,
  • albo docieplić obszar nad tymi ściankami do założonej grubości.

Jeśli na belkach stropowych będzie płyta OSB, należy pamiętać o przestrzeni dylatacyjnej pomiędzy nią a celulozą. Najlepiej, kiedy taka podłoga wykonana jest np. z desek, które między sobą mają przerwę. W przypadku płyt OSB stosuje się też rozwiązanie polegające na nawiercaniu płyty.

Podsumowanie

Przygotowanie poddasza pod zadmuch wełny celulozowej to ważny etap prac, który należy wykonać z należytą starannością. Dzięki temu ocieplenie będzie wykonane prawidłowo i będzie spełniało swoją funkcję przez wiele lat.

Dodatkowe informacje

Oprócz powyższych czynności, przed wykonaniem zadmuchu wełny celulozowej należy również:

  • usunąć wszelkie przeszkody, które mogłyby utrudnić wykonanie prac, takie jak stare ocieplenie, śmieci, itp. (dotyczy starszych domów),
  • zgrubnie oczyścić powierzchnię, na którą będzie nakładana celuloza,
  • zapewnić dostęp do poddasza dla ekipy wykonującej zadmuch.

Zapoznaj się z dodatkowymi informacjami: Specjaliści od wykonywania ociepleń

Ocieplanie budynków - komu zlecić?

Poniżej przedstawiamy ranking 91 970 Specjalistów od Ocieplania Budynków najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Więcej poradników o ocieplaniu budynków