Podany adres e-mail nie jest powiązany
z żadnym zapytaniem.
fachowiec w stroju budowlanym klei niebieski polistyren do izolacji fundamentów do ściany budynku

Styropian na fundamenty – jaki wybrać? Rodzaje, opinie, ceny

Styropian na fundamenty – jaki wybrać? Rodzaje, opinie, ceny

Styropian na fundamenty powinien mieć wysoką wytrzymałość na ściskanie, niską nasiąkliwość wody, a przy tym dawać odpowiednią izolację termiczną. Zobacz, jakie są rodzaje takich materiałów.

author box img

Szymon Machniewski

Opublikowano: 10 października 2022 10.10.2022 Czas lektury: 6min

Z poradnika dowiesz się

Ponad 54025 Specjalistów od Izolacji Fundamentów blisko Ciebie

Bardzo ważnym zadaniem przy budowie domu jednorodzinnego jest ocieplenie jego fundamentów. Dzięki temu możesz maksymalnie ograniczyć ewentualne straty ciepła, które przenika do gruntu i jest bezpowrotnie tracone. Do ocieplenia możesz wykorzystać styropian. Bardzo często płyty styropianowe stosowane są do ocieplania budynków jedno- i wielorodzinnych. Zobacz, jaki rodzaj styropianu na fundamenty wybrać, by doskonale spełniał on swoje zadanie.

Izolacja fundamentów - komu zlecić?

Poniżej przedstawiamy ranking 54 025 Specjalistów od Izolacji Fundamentów najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Styropian na fundamenty – czym kierować się podczas wyboru?

Czy zwykły styropian, który wykorzystujesz do ocieplania przegród zewnętrznych, będzie tak samo spełniał swoje zadanie w przypadku izolacji fundamentów? Niekoniecznie. Pamiętaj, że warstwa izolacyjna w przypadku ocieplania tej części obiektu będzie miała stały kontakt z gruntem. Nie będzie można wykonać poprawek po realizacji ocieplenia, dlatego już za pierwszym razem powinno ono być zrobione jak należy.

Trzeba więc dołożyć wszelkich starań, by wybrać odpowiedni styropian na izolację. Przed jego wyborem zapoznaj się z ofertami specjalistów od izolacji fundamentów z Warszawy lub innych miast. Oprócz wykonania kompleksowej usługi pomogą też zdecydować, jaki styropian na fundamenty będzie zapewniał solidne ocieplenie. Możesz zastosować przy tym:

  • szary styropian fundamentowy, który ma lepsze parametry izolacyjne w porównaniu do styropianu tradycyjnego. Możesz go również z powodzeniem wykorzystać przy ocieplaniu ścian;
  • biały styropian fundamentowy, o uniwersalnym zastosowaniu, również na ściany budynków;
  • niebieski styropian, czyli Aqua, wodoodporny.

Grafitowy styropian na fundamenty jest produkowany z wykorzystaniem hydrofobowego surowca, stąd też będzie miał obniżoną nasiąkliwość wody. Własności hydrofobowe płyt zwiększa specjalna technologia produkcji, w wyniku której płyty te mają spoistą powierzchnię. To szczególnie istotne w przypadku stosowania styropianu w gruncie.

W przypadku styropianu białego może być to styropian EPS (styropian ekspandowany) lub XPS (styropian ekstrudowany), ale nie występuje szary styropian fundamentowy XPS. Zobacz, czym różnią się one od siebie.

Jaki styropian na fundamenty: EPS czy XPS?

Na fundament możesz wykorzystać w szczególności dwa rodzaje styropianu:

  1. Styropian fundamentowy EPS.
  2. Styropian na fundament XPS.
Uwaga!
Biorąc pod uwagę parametry techniczne szarego styropianu, będzie on zalecany do wykorzystania w budownictwie energooszczędnym i pasywnym. Potwierdza to fakt, że ten rodzaj materiału ma certyfikat Instytutu Budownictwa Pasywnego – zobacz w dokumentacji technicznej, czy wybrany produkt ma taki certyfikat.

Styropian EPS na fundament może być wykorzystywany w tym celu, jeśli wybierzesz płyty o obniżonej nasiąkliwości. Standardowe EPS są produkowane nieco inaczej. Fundamentowy styropian powstaje z wykorzystaniem technologii agregatowej, polegającej na wtrysku do formy, przez co struktura granulek pozostaje nienaruszona, a efektem jest powstanie styropianu o mniejszej nasiąkliwości. Warto podkreślić, że styropian EPS na fundament ma nasiąkliwość 3%, a ten przeznaczony do ocieplania ścian ma nasiąkliwość w granicy 5%. Wytrzymałość takiego materiału na ściskanie powinna wynosić około 100 kPA przy gruntach lekkich, piaszczystych.

Natomiast styropian na fundamenty XPS ma wiele podobnych cech do EPS, ale charakteryzuje się niższym współczynnikiem lambda i wyższą wytrzymałością mechaniczną. Będzie wysoce odporny na odkształcenia i na nasiąkanie wodą. Ma jednorodną, gładką strukturę i wysoką twardość. Bez problemu go zamontujesz, ale licz się z wyższą ceną materiału izolacyjnego. Należy podkreślić, że styropian fundamentowy XPS, nazywany również styrodurem, jest samogasnący. Oznacza to, że po odcięciu źródła ognia samoczynnie gaśnie.

Jaki styropian fundamentowy – EPS czy XPS? Lepsze parametry ma styrodruk, który zawsze występuje w wersji białej. Nadaje się do izolacji cieplnej wykonywanej w bardzo wilgotnym gruncie i w przypadku, gdy zamierzasz mocno obciążyć podłogę swojego domu, np. budujesz parking. Styropian XPS jest niestety droższy od EPS. Wykorzystaj go, jeśli dom ma być posadowiony na piasku lub żwirze.

Styropian na fundamenty – jaka grubość?

Jaki gruby styropian na fundamenty wybrać, by zapewnić idealną izolację? W polskich warunkach klimatycznych przyjmuje się, że wystarczy styropian na fundamenty 10 cm, jeśli mówimy o EPS. Jaka grubość styropianu na fundamenty powinna być dobrana, jeśli wybierasz płyty XPS? Dziesięć centymetrów w takim przypadku to zbyt dużo. Zdecydowanie wystarczy, że wybierzesz styropian na fundament 5 cm lub nawet mniej.

Parametry styropianu fundamentowego

Najważniejsze przy wyborze styropianu na fundamenty do ocieplenia jest to, by miał on odpowiednie parametry. Styropian do ocieplenia fundamentów dobieraj pod kątem:

  • wytrzymałości na ściskanie – styropian powinien wytrzymać napór otaczających gruntów,
  • odporności na wilgoć i nasiąkliwość wody,
  • współczynnika przenikania ciepła lambda – zasadniczo im lambda jest niższa, tym lepiej, ponieważ przez taką izolację będzie zdecydowanie mniej uciekać ciepło,
  • reakcji na ogień – dobrym wyborem będzie styropian klasy E.
Czy wiesz, że…?
Odpowiednia w przypadku ocieplania fundamentów posadowionych na głębokości do 3,5 m styropianem będzie wytrzymałość na ściskanie CS(10) ≥ 100 [kPa].

Ile kosztuje styropian na fundamenty w 2022 roku?

W 2022 roku znacznie wzrosły ceny płyt. Dlatego naszykuj się na to, że droższy będzie styropian na fundamenty 10 cm. Cena, jaką zapłacisz, wyniesie znacznie powyżej 400 zł w przypadku styropianu EPS 100. Najtańszy styropian grafitowy kosztuje 320-350 zł za m³.

Ile styropianu zamówić na fundamenty?

fachowiec od ocieplania fundamentów przycina styropian piłą ręczną

O ile bez większych problemów wyliczysz, ile płyt jest ci potrzebnych w przypadku ocieplania styropianem ścian zewnętrznych, o tyle trudniej jest to oszacować – do ocieplania fundamentów. Ile styropianu na fundament kupić? Jeśli oczekujesz precyzyjnych pomiarów, przekaż to zadanie doświadczonemu specjaliście od izolacji fundamentów z Łodzi lub miasta bliżej Ciebie.

Styropian na ocieplenie fundamentów – wpisy na forum

Na forum dyskusyjnym dotyczącym ocieplania fundamentów możesz znaleźć wiele porad dotyczących tego, jaki styropian na fundamenty wybrać. Forum wskazuje na przykład, że przy zakupie takiego rozwiązania zwrócić trzeba uwagę, czy wybrane płyty są frezowane, mają doskonałą stabilność wymiarową i geometrię. Użytkownicy zaznaczają też, że dobrym wyborem będzie styropian ze specjalną fakturą, ponieważ zapewni ona o wiele lepszą przyczepność do kleju. Styropian do izolacji fundamentów będzie wówczas lepiej się trzymać.

Styropian na fundamenty – o tym warto wiedzieć!

Koniecznie zwróć uwagę na to, że ocieplenie fundamentów styropianem wykonuje się dopiero wtedy, gdy w pierwszej kolejności zrobiona została hydroizolacja w tym miejscu. Możesz samodzielnie wykonać izolację – użyj do tego płyt, które mocuje się specjalnym klejem, nanoszonym na tzw. placki na oznaczonej napisem stronie styropianu. Najlepiej zapłacić nieco więcej za możliwie jak najmocniejszy klej.

Uwaga!
Starannie przyklejaj płyty styropianowe, przyciskając jedną do drugiej, zwłaszcza w narożnikach, by stworzyć jednolitą powierzchnię izolacji.

Po nałożeniu kleju na płyty trzeba mocno dociskać i nie ruszać ich. Szary styropian, rekomendowany do ocieplania fundamentów, trzeba po przyklejeniu koniecznie, bez zwłoki przysypać ziemią. Nie może być on narażony na oddziaływanie promieniowania słonecznego.

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco