Wybór firmy budowlanej – na co zwrócić uwagę? - Oferteo.pl

Wybór firmy budowlanej – na co zwrócić uwagę?

Katarzyna Kowalczyk, 22 Stycznia 2016

Wybór firmy budowlanej jest równie ważny jak zakup materiałów. Od tego, komu powierzymy to zadanie, zależy końcowy efekt. Szukanie najtańszej w okolicy ekipy nie jest dobrym pomysłem, ale czy na pewno dobra jakość równa się wysokiej cenie? Podpowiadamy, jak wybrać dobrego Wykonawcę.

Jeśli chcesz dostać konkretne oferty od solidnych firm budowlanych, wypełnij ten formularz.

Wybór firmy budowlanej

System gospodarczy czy jedna ekipa budowlana?

Poszukując wykonawcy do budowy domu, inwestor ma dwie możliwości: zlecić kompleksowe wykonanie projektu jednej firmie albo szukać kilku przedsiębiorstw, które wykonają prace na poszczególnych etapach. Drugie rozwiązanie, czyli system gospodarczy, wymaga od zleceniodawcy osobistego nadzoru nad budową i większego zaangażowania. Często okazuje się jednak, że wybór kilku małych firm i osobisty nadzór nad pracami obniżają koszty nawet o 20%. Jest to jednak metoda dobra dla osób mających elastyczne godziny pracy, wymaga bowiem częstych wizyt na budowie. Niekiedy wymusza na inwestorze szybkie podejmowanie decyzji i wyszukiwanie zastępczych rozwiązań. To, ile kosztuje budowa domu systemem gospodarczym, zależy w dużej mierze od tego, czy faktycznie uda nam się kupić tańsze materiały i znaleźć Wykonawcę za niższą stawkę.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze firmy budowlanej?

Ekipa budowlana - na co zwrócić uwagę przy jej wyborze

O wyborze firmy wykonawczej na pewno zadecyduje cena. Starajmy się jednak, by nie była ona jedynym kryterium. Dobrze jest też sprawdzić doświadczenie firmy i dokładny profil jej działania. Może się okazać, że ekipa specjalizuje się w innej technologii budowy domu, choć czasami stawia również domy murowane. Postarajmy się zebrać opinie innych klientów o konkretnym przedsiębiorstwie. Jeśli wśród znajomych nie masz akurat osób, które niedawno budowały dom, możesz skorzystać ze stron internetowych, na których również przeczytasz komentarze i rekomendacje.


Firmę do budowy domu znalazłem przez polecenie znajomych. Pojechałem na plac budowy, gdzie akurat pracowała zarekomendowana mi ekipa. Bardzo ważne było dla mnie, żeby zobaczyć, jak ci ludzie pracują. Czy działają chaotycznie, czy zostawiają bałagan.

  • Paweł Pawłowski,
  • Klient Oferteo

Kierownik budowlany i inspektor nadzoru

Kierownik budowlany

Obowiązkiem każdego inwestora jest zatrudnienie kierownika budowy. Taka konieczność wynika z prawa budowlanego. Zadaniem kierownika budowy jest pilnowanie porządku i planowości prac. Wymagana jest od niego codzienna obecność na miejscu budowy. Taka usługa kosztuje ok. 3 000 zł miesięcznie, choć można również znaleźć oferty zarówno za 1 500, jak i za 4 000 zł. Przy wyborze kierownika budowy kierujemy się podobnymi kryteriami, jak w przypadku zatrudnienia ekipy budowlanej. Sprawdzamy doświadczenie takiej osoby oraz to, czy w przeszłości nadzorowała już podobne projekty. Dobrze jest także wybrać kogoś z polecenia. Dobry kierownik budowy pomoże nam także w wyborze firmy wykonawczej – lepiej od nas może ocenić kompetencje i doświadczenie wykonawcy.

Oprócz kierownika budowy, inwestor może zatrudnić inspektora nadzoru. To osoba, która na miejscu budowy reprezentować będzie nasze interesy. Jego zadaniem jest dopilnowanie, by nie doszło do żadnych błędów. Gdyby jednak się pojawiły, oceni ich wpływ na bezpieczeństwo domu i znajdzie najlepsze sposoby, by zniwelować ich skutki. Inspektor nie jest codziennie obecny na miejscu powstającego domu. Przyjeżdża co kilka lub kilkanaście tygodni albo na zakończenie poszczególnych etapów prac. Jeśli chodzi o wynagrodzenie, stawki są różne. W teorii inspektorowi nadzoru należy się 2% od wartości robót budowlanych. Czasami podaje się też cenę za jedną wizytę (od 150 do 300 zł). Nie jest to jednak obowiązkowy wydatek – zatrudnienie inspektora należy do decyzji inwestora.

Planując wydatki na budowę domu, należy zawsze zwiększyć ostateczną sumę o ok. 15%. To kwota przeznaczona na nieprzewidziane wydatki, takie jak wymiana uszkodzonych części. Poza tym zawsze może się okazać, że któryś z etapów kosztował nas więcej, niż zakładaliśmy. Wystarczy, że wybraliśmy droższą firmę wykonawczą lub innego producenta okien.

Budowa domu – ile to kosztuje?

By oszacować, ile może kosztować budowa domu, można przyjąć przybliżoną, uśrednioną cenę usługi. Wynosi ona od 2 500 do 3 000 zł netto za 1 m2 do stanu z wykończeniem. Budowa domu o powierzchni 120 m2 będzie kosztować więc od 300 000 do 360 000 zł. Sama robocizna to ok. 20% łącznej sumy, jaką wydamy na budowę domu. Zatrudnienie firmy wykonawczej, która dysponuje odpowiednim sprzętem, to już prawie 22% tej kwoty.

Warto pamiętać także o tym, że firmy wykonawcze często dostarczają materiały budowlane na życzenie inwestora. Trudno określić, które z tych rozwiązań jest tańsze. Klienci Oferteo zdecydowanie wolą szukać materiałów na własną rękę. To znacznie trudniejsze zadanie, wymagające cierpliwości i poświęcenia czasu.


Wybrałem kilka firm wykonawczych do budowy domu. Przy wyborze wykonawcy zwracałem uwagę przede wszystkim na cenę i opinie znajomych. Wybrałem ekipę, którą polecały mi inne osoby. Nie zatrudniałem inspektora nadzoru, kierownik budowy był dla mnie wystarczający. Znał się na rzeczy i był bardzo pomocny.

  • Bogdan Karwowski,
  • Klient Oferteo

Nasz dom budowaliśmy systemem gospodarczym. Do poszczególnych etapów wybieraliśmy innego fachowca. To było tańsze, niż zatrudnienie wyłącznie jednej Firmy do całej budowy. Przy wyborze murarza kierowaliśmy się tym, czy ma on doświadczenie. Informacje o jego kompetencjach sprawdził kierownik budowy.

  • Ewelina,
  • Klientka Oferteo

Od nas samych zależy, jaki zakres prac powierzymy określonej firmie wykonawczej. Z pewnością wygodniejszym rozwiązaniem jest zlecenie kompleksowej budowy wraz z dostawą materiałów jednemu wykonawcy. Za taki komfort należy jednak odpowiednio zapłacić. Znacznie bardziej angażujące jest kupowanie niezbędnych towarów na własną rękę. Jest to jednak dobra metoda dla tych, którym zależy na ograniczeniu wydatków.

Przejdź do kolejnej części poradnika:

4. Budowa fundamentów – ile to kosztuje? »

Tomasz Watras - Stowarzyszenie Jakości Systemów Informatycznych

 Dzięki Oferteo w ciągu kilku dni otrzymałem komplet ofert od różnych firm. Sprawdziłem opinie o nich i porównałem ceny za usługę. Oszczędziłem czas, który spędziłbym na poszukiwaniu kontrahentów w katalogach firm.

  • Tomasz Watras
  • Członek Zarządu, Stowarzyszenie Jakości Systemów Informatycznych

Powiedz nam, czego szukasz,
a firmy same złożą Ci oferty – za darmo i bez zobowiązań.

Chcę otrzymać oferty firm »