Oferteo

Okna dachowe (połaciowe) – jakie okna na poddasze wybrać?

Okna dachowe powinny jak najlepiej oświetlać nasze wnętrza, a zarazem być wygodne w obsłudze. Zadaniem okien montowanych na połaciach jest również zapewnienie odpowiedniej cyrkulacji powietrza – kluczowy jest więc prawidłowy montaż i izolacja. Jakie okna dachowe wybrać? Na co zwrócić uwagę przy montażu?

author box img

Jacek Krajl

Opublikowano: 12 stycznia 2021 12.01.2021 Czas lektury: 5min

Okna dachowe – lukarny czy zwykłe okna połaciowe?

Ponad 90% okien dachowych montowanych w budynkach stanowią zwykłe okna poddaszowe. Lukarny to z kolei naświetla czy inaczej – świetliki. Są drogie, dlatego też rzadko zamawiane. Montowane są tylko w przypadku, gdy nie da się zamieścić zwykłego okna dachowego, a konieczne jest doświetlenie wnętrza naturalnym światłem. Podobnie jest z oknami kolankowymi.

Okna połaciowe są standardowym rozwiązaniem na poddaszach. Ich wstawienie nie stanowi większego problemu, nie podnosi także drastycznie kosztów całej inwestycji, jak dzieje się to choćby w przypadku lukarny.

Czy w przypadku okien dachowych warto wybrać energooszczędne 3-szybowe pakiety? I czy rozmieszczenie okien w budynku powinno mieć znaczenie przy wyborze? Odpowiada ekspert:

„Usytuowanie okien od strony budynku nie ma wpływu na to, jakie okna powinniśmy zamontować: 2- czy 3-szybowe. Jeżeli przykładowo zamontujemy okna 3-szybowe w całym budynku i większość okien skierujemy na południe, to w ciągu dnia zyskamy dodatni bilans energii cieplnej z zewnątrz, z racji tego, że budynek wewnątrz będzie się szybciej nagrzewał.”

Arkadiusz Biłocha, Profi Partner

Lukarna dachowa, okna kolankowe, balkony dachowe

okna kolankowe zapewnią wnętrzom dużo światła

Wysoka cena lukarny dachowej wynika z tego, że do jej wykonania potrzebne jest więcej materiału, a czas pracy wydłuża się. Potrzebna jest tu nadbudówka na dachu i zamontowanie w niej pionowego okna.

Okna kolankowe również zapewnią dobre i równomierne naświetlenie pomieszczeń. Składają się z dwóch części – jednej montowanej w ścianie, drugiej – na dachu. Nie zawsze jednak ich zamontowanie jest możliwe.

Ciekawym rozwiązaniem jest również montaż balkonu dachowego. Jeżeli za oknem rozpościera się widok na ogród czy drzewa, wnętrze zyska lekkość.

Okna dachowe – montaż

 1. Zasada nr 1: dobierz powierzchnię okien do powierzchni podłogi
 2. Dokładnie 1 m2 przeszklenia naświetla 8-10 m2 podłogi (około 10% jej powierzchni). Wybierając okna, zwróć więc uwagę na powierzchnię szyby, nie całego okna.

 3. Zasada nr 2: okno dachowe zamontuj na odpowiedniej wysokości
 4. Odpowiedniej, czyli takiej, by stojąca osoba spoglądała na nie, patrząc przed siebie, nie tylko zwracając oczy ku górze. Oznacza to, że okno połaciowe powinno zostać umieszczone 110–140 cm nad podłogą. To zapewni najwyższy komfort użytkowania okien.

 5. Zasada nr 3: zamontuj małe okna w kilku różnych miejscach
 6. To zapewni więcej światła niż 1 czy 2 duże okna, których łączna powierzchnia szyby będzie taka sama.

 7. Zasada nr 4: im mniejszy kąt nachylenia połaci dachu, tym dłuższe okno
 8. To kolejna reguła ułatwiająca swobodny dostęp do widoku na ogród czy ulicę.

 9. Zasada nr 5: zadbaj o wygodne otwieranie okna
 10. Jeżeli okno umieszczamy nisko, klamka może być przymocowana u góry. Natomiast jeżeli okno będzie wyżej, klamka powinna znaleźć się w dolnej części jego ramy. Okna na poddaszu wyposażane są również w specjalny napęd. Jest to szczególnie przydatne, kiedy nie da się dosięgnąć okna bezpośrednio.

Okna - gdzie kupić?

Poniżej przedstawiamy ranking 13 690 Sprzedawców Okien najlepszych w 2021 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Wszystkie miasta i firmy

Sposoby otwierania okien dachowych

Już wiesz, jakie są zasady montażu okna na poddaszu. To, czy korzystanie z nich będzie dla wygodne, w dużej mierze zależy od tego, jak będą się one otwierać.

Do wyboru są okna:

 • obrotowe – najtańsze i najpopularniejsze okna dachowe,
 • wysokoosiowe – wygodniejsze i droższe od poprzednich, oś obrotu znajduje się na około ¾ wysokości ramy,
 • uchylno-obrotowe – najdroższa wersja okien dachowych, wyposażona w dwie osie obrotu.

Jakie okna dachowe najczęściej wybierają klienci?

Na pytanie, jakie okna dachowe najczęściej wybierają klienci, odpowiedział specjalista Arkadiusz Biłocha z firmy Profi Partner:

„Większość okien dachowych to okna obrotowe albo klapowe. Okna klapowe mają uchylną klapę, dodatkowo można je obrócić. Jest to jednak droższe rozwiązanie, dlatego większość okien to po prostu okna obrotowe.

Okna dachowe ogólnie są droższe od okien zwykłych. Rozbieżność wynika z konstrukcji – okna dachowe są drewniane, koszty ich produkcji są wyższe, dodatkowo dochodzi kołnierz, solidne uszczelnienie, a także specjalne, hartowane szyby, które muszą być odporne minimum na gradobicie. Dodatkowo konieczne są bardziej skomplikowane okucia.”

Decydując się na okna na poddaszu, pamiętaj o ich odpowiednim ociepleniu, zwłaszcza w miejscu styku okna z połacią dachową. Dobierz także odpowiednie dodatki, jak rolety czy markizy, które zapobiegną przegrzaniu się poddasza.

Czytaj więcej: Ocieplenie okna dachowego

Rolety i żaluzje do okien dachowych

Doradcy Klienta Oferteo potwierdzają, że klienci często zamawiają okna z roletami zewnętrznymi. Zwłaszcza, jeśli dopiero budują swój dom i szukają dostawców stolarki okiennej.

„Większość osób decyduje się na zakup okien z montażem. Jednak ci, którzy mają nowy dom i dopiero szukają do niego okien, często proszą także o rolety. W ten sposób łatwiej jest dobrać kolor rolet do okleiny ramy okiennej. Nie zawsze są to rolety antywłamaniowe czy atestowane, ale z reguły zewnętrzne. Klienci kupują je z myślą o ochronie przed zbytnim nagrzaniem czy wyziębieniem domu.”

Milena Gruszecka, Doradca Klienta Oferteo.pl

Rolety często wykonywane są z lakierowanego aluminium, które jest trwałe – nawet w obliczu zmiennych warunków pogodowych. Jeżeli kupimy rolety zautomatyzowane, same będą się otwierać i zamykać o wybranej przez nas porze.

Z kolei rolety z atestem Instytutu Mechaniki Precyzyjnej uzbrojone będą w dodatkową ochronę przed podważeniem, dzięki czemu będą przeszkodą dla włamywacza.

Popularne są też żaluzje, zasłony i firanki, choć te ostatnie bardziej pełnią funkcję ozdób wnętrz. Zasłonią także okna, zapewniając domownikom większą prywatność. Nieco rzadziej stosowane są okiennice, wykonane z drewna lub aluminium, które mogą pełnić funkcje podobne do rolet.

Jak oceniasz ten poradnik?
Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Dziękujemy za Twoją opinię!
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco