Jakie okna na poddasze, parter i do łazienki? - Oferteo.pl

Jakie okna na poddasze, parter i do łazienki?

Katarzyna Kowalczyk, 1 Czerwca 2016

Okna na parterze chronimy podwójnie – przed ciekawskimi spojrzeniami sąsiadów i przed łapczywymi złodziejami. Z kolei okna dachowe powinny jak najlepiej oświetlać nasze wnętrza, a zarazem być wygodne. Nowoczesne rozwiązania znacznie ułatwią to zadanie. Sprawdź, co możesz zrobić, żeby twoje okna były w pełni funkcjonalne.

Jeśli szukasz konkretnych ofert na zakup i montaż okien, wypełnij ten formularz.

Okna na poddasze, parter i do łazienki

Okna do poddasza użytkowego

Ponad 90% okien dachowych montowanych w budynkach stanowią zwykłe okna poddaszowe. Lukarny to z kolei naświetla czy inaczej - świetliki. Są drogie, dlatego też rzadko zamawiane. Montowane są tylko w przypadku, gdy nie da się zamieścić zwykłego okna dachowego, a konieczne jest doświetlenie wnętrza naturalnym światłem. Podobnie jest z oknami kolankowym

Okna połaciowe są standardowym rozwiązaniem na poddaszach. Ich wstawienie nie stanowi większego problemu, nie podnosi także drastycznie kosztów całej inwestycji, jak dzieje się to choćby w przypadku lukarny.


Usytuowanie okien od strony budynku nie ma wpływu na to, jakie okna powinniśmy zamontować: 2- czy 3-szybowe. Jeżeli przykładowo zamontujemy okna 3-szybowe w całym budynku i większość okien skierujemy na południe, to w ciągu dnia zyskamy dodatni bilans energii cieplnej z zewnątrz, z racji tego, że budynek wewnątrz będzie się szybciej nagrzewał.


Wysoka cena lukarny wynika z tego, że do jej wykonania potrzebne jest więcej materiału, a czas pracy wydłuża się. Potrzebna jest tu nadbudówka na dachu i zamontowanie w niej pionowego okna.

Okna kolankowe również zapewnią dobre i równomierne naświetlenie pomieszczeń. Składają się z dwóch części – jednej montowanej w ścianie, drugiej – na dachu. Nie zawsze jednak ich zamontowanie jest możliwe.

Ciekawym rozwiązaniem jest również montaż balkonu dachowego. Jeżeli za oknem rozpościera się widok na ogród czy drzewa, wnętrze zyska lekkość.

5 zasad prawidłowego montażu okien na poddaszu

Zasada nr 1: dobierz powierzchnię okien do powierzchni podłogi

Dokładnie 1 m2 przeszklenia naświetla 8–10 m2 podłogi (około 10% jej powierzchni). Wybierając okna, zwróćmy więc uwagę na powierzchnię szyby, nie całego okna.

Zasada nr 2: okno zamontuj na odpowiedniej wysokości

Odpowiedniej, czyli takiej, by stojąca osoba spoglądała na nie, patrząc przed siebie, nie tylko zwracając oczy ku górze. Oznacza to, że okno powinno zostać umieszczone 110–140 cm nad podłogą. To zapewni najwyższy komfort użytkowania okien.

Zasada nr 3: zamontuj małe okna w kilku różnych miejscach

To zapewni więcej światła niż 1 czy 2 duże okna, których łączna powierzchnia szyby będzie taka sama.

Zasada nr 4: im mniejszy kąt nachylenia połaci dachu, tym dłuższe okno

To kolejna reguła ułatwiająca swobodny dostęp do widoku na ogród czy ulicę.

Zasada nr 5: zadbaj o wygodne otwieranie okna

Jeżeli okno umieszczamy nisko, klamka może być przymocowana u góry. Natomiast jeżeli okno będzie wyżej, klamka powinna znaleźć się w dolnej części jego ramy. Okna na poddaszu wyposażane są również w specjalny napęd. Jest to szczególnie przydatne, kiedy nie da się dosięgnąć okna bezpośrednio.

Sposoby otwierania okien dachowych

Już wiemy, jak montować okna na poddaszu. To, czy korzystanie z nich będzie dla nas wygodne, w dużej mierze zależy od tego, jak będą się one otwierać.

Do wyboru mamy okna:

  • obrotowe – najtańsze i najpopularniejsze okna dachowe,
  • wysokoosiowe – wygodniejsze i droższe od poprzednich, oś obrotu znajduje się na około ¾ wysokości ramy,
  • uchylno-obrotowe – najdroższa wersja okien dachowych, wyposażona w dwie osie obrotu.

O to, jakie okna najczęściej wybierają klienci, zapytaliśmy Eksperta:


Większość okien dachowych to okna obrotowe albo klapowe. Okna klapowe mają uchylną klapę, dodatkowo można je obrócić. Jest to jednak droższe rozwiązanie, dlatego większość okien to po prostu okna obrotowe.

Okna dachowe ogólnie są droższe od okien zwykłych. Rozbieżność wynika z konstrukcji – okna dachowe są drewniane, koszty ich produkcji są wyższe, dodatkowo dochodzi kołnierz, solidne uszczelnienie, a także specjalne, hartowane szyby, które muszą być odporne minimum na gradobicie. Dodatkowo konieczne są bardziej skomplikowane okucia.


Decydując się na okna na poddaszu, pamiętajmy o ich odpowiednim ociepleniu, zwłaszcza w miejscu styku okna z połacią dachową. Dobierzmy także odpowiednie dodatki, jak rolety czy markizy, które zapobiegną przegrzaniu się poddasza.

Jakie są zalety rolet i żaluzji?

Doradcy Klienta Oferteo potwierdzają, że klienci często zamawiają okna z roletami zewnętrznymi. Zwłaszcza, jeśli dopiero budują swój dom i szukają dostawców stolarki okiennej.


Większość osób decyduje się na zakup okien z montażem. Jednak ci, którzy mają nowy dom i dopiero szukają do niego okien, często proszą także o rolety. W ten sposób łatwiej jest dobrać kolor rolet do okleiny ramy okiennej. Nie zawsze są to rolety antywłamaniowe czy atestowane, ale z reguły zewnętrzne. Klienci kupują je z myślą o ochronie przed zbytnim nagrzaniem czy wyziębieniem domu.

  • Milena Gruszecka, Doradca Klienta Oferteo.pl

Rolety często wykonywane są z lakierowanego aluminium, które jest trwałe – nawet w obliczu zmiennych warunków pogodowych. Jeżeli kupimy rolety zautomatyzowane, same będą się otwierać i zamykać o wybranej przez nas porze. Z kolei rolety z atestem Instytutu Mechaniki Precyzyjnej uzbrojone będą w dodatkową ochronę przed podważeniem, dzięki czemu będą przeszkodą dla włamywacza.

Popularne są też żaluzje, zasłony i firanki, choć te ostatnie bardziej pełnią funkcję ozdób wnętrz. Zasłonią także okna, zapewniając domownikom większą prywatność. Nieco rzadziej stosowane są okiennice, wykonane z drewna lub aluminium, które mogą pełnić funkcje podobne do rolet.

Ochrona okna przed włamaniem

Okna na parterze są bardziej narażone na włamania, niż te ulokowane wyżej. Dlatego w celu lepszej ochrony można uzbroić je w specjalne okucia. Co prawda koszt okna może wzrosnąć o 40%, czyli prawie o połowę, ale jeżeli zależy nam na dodatkowym zabezpieczeniu, jest to warte przemyślenia. Takie okucie posiada osłonę antyrozwierceniową i klamkę z kluczykiem.

Okna antywłamaniowe określane są przez 6 klas: WK1 – WK6. Okna o najniższej klasie nie stanowią przeszkody nawet dla nieuzbrojonego włamywacza. Z kolei okna klasy WK6 mogą wytrzymać 20-minutowe działania złodzieja uzbrojonego w elektryczne narzędzia.

Wytrzymałość okna i zarazem jego klasa zależą od pakietu szybowego i liczby okuć antywłamaniowych. Na przykład szyby klasy P1A lub P2A są dość trudne do stłuczenia, choć nie stanowią większej bariery dla przygotowanego złodzieja. Najlepsza klasa szyb to P6B - P8B, charakterystyczna właśnie dla klasy okien WK6. Zamontowane w nich szkło jest laminowane, czyli połączone kilkoma warstwami folii poliwinylobutyralowej (PVB). Dzięki temu, w razie rozbicia szkło nie rozpryskuje się, ale pokruszone zostaje na swoim miejscu.

Zwiększone bezpieczeństwo zapewni nam także przeciwbieżne zamknięcie środkowe. Mechanizm składa się z 2 rolek ryglujących. Zakotwiczają się one po dwóch stronach zaczepu antywyważeniowego w ramie okna. Jeśli włamywacz próbuje podważyć jedną z rolek, druga mocniej się zakotwicza, przez co nie da się przesunąć okucia.

Dodatkowo można także kupić klamkę zamykaną na klucz. Bez klucza nie da się jej przekręcić po zamknięciu, czyli właściwie otworzyć okna. Oprócz tego klamki nierzadko są wyposażone w specjalne wkładki, dzięki którym nie można rozwiercić ich od zewnątrz.

Najskuteczniejszą ochronę stanowi jednak alarm, który dodatkowo odstraszy włamywacza. W ramy okienne wstawia się szyby z pętlą alarmową, czyli obwodem z cienkiego srebrnego lub miedzianego przewodu. Wybicie szyby skutkuje przerwaniem obwodu, który z kolei połączony instalacją alarmową. Resztę już znamy – alarm włącza się, odstraszając złodzieja i informując nas o niebezpieczeństwie.

Systemy antywyważeniowe zwiększą cenę okien i dodatków, mogą jednak uchronić nas przed znacznie większą stratą. Bez względu na to, czy zależy nam na dodatkowej ochronie, rolety lub inne akcesoria będą dobrą inwestycją. Latem osłonią dom przed nagrzaniem, zimą zatrzymają ciepło, a zamontowane w sypialni pozwolą spać dłużej. Zasłony czy markizy nadadzą szyku salonowi lub kuchni, osłaniając wnętrza domu przed wzrokiem przechodniów czy sąsiadów.

Jak dobrać okna do łazienki?

Dobra cyrkulacja powietrza ma na celu usunięcie zużytego powietrza z domu oraz wymienienie go na świeże, pochodzące z zewnątrz. Bardzo szczelne okna uniemożliwią przepływ powietrza, dzięki czemu wnętrze budynku będzie cieplejsze. Najlepszym rozwiązaniem jest wentylacja mechaniczna, która za pomocą odpowiednich urządzeń – anemostatów nawiewnych i wywiewnych - zapewni nam stałą cyrkulację.

Najczęściej jednak decydujemy się na wentylację grawitacyjną. Powietrze odprowadzane jest z domu przewodami, zakończonymi kratkami. Umieszcza się je w niektórych pomieszczeniach – kuchni, łazience i pokojach bez okien. Ruch powietrza wywołany jest różnicą temperatury powietrza w domu i poza nim.

Naturalną wentylację trzeba wspomóc własnymi działaniami. Jakimi? W cieplejsze dni wystarczy po prostu otworzyć okno. Chłodniejszą porą pomogą nam nawiewniki albo klapa wentylacyjna. Jeden nawiewnik to koszt kilkudziesięciu złotych


Okna powinny być szczelne, ma to duże znaczenie w każdej sytuacji, niezależnie od wentylacji w domu. Dlatego stosuje się nawiewniki, które zapewniają cyrkulację powietrza nawet przy szczelnych oknach. Nawiewniki można dokupić do każdego okna.


Nawiewniki sprawdzą się dobrze w łazienkach – pomieszczeniach, w których gromadzi się szczególnie dużo wilgoci. Oprócz tego powinniśmy zadbać o odpowiednią wnękę okienną. Powinna być tak usytuowana, by jedna z jej płaszczyzn znajdowała się równolegle do podłogi, a druga – prostopadle. Dodatkowo wnękę okienną można zabudować płytami G-K odpornymi na wilgoć.

Oprócz nawiewników do okien, stosuje się także nasady hybrydowe. Regulują one siłę ciągu powietrza w przewodach – zwiększają ją, gdy temperatura na zewnątrz i wewnątrz jest podobna lub zmniejszają, gdy na dworze jest za zimno. W przewodach można także zainstalować dodatkowe wentylatory – jest to wentylacja hybrydowa.

Odpowiednie warunki w domu zapewnią zarówno lepszą trwałość okien, jak i wyższy komfort mieszkania.

Podsumowanie

Strategia obrana, okna rozmieszczone. To nie było takie trudne. W następnej, przedostatniej części poradnika zobaczysz jak połączyć modę i funkcjonalność okna tarasowego w domu jednorodzinnym. To jest możliwe!

Przejdź do kolejnej części poradnika:

8. Jak wybrać okna i drzwi tarasowe? »

Tomasz Watras - Stowarzyszenie Jakości Systemów Informatycznych

 Dzięki Oferteo w ciągu kilku dni otrzymałem komplet ofert od różnych firm. Sprawdziłem opinie o nich i porównałem ceny za usługę. Oszczędziłem czas, który spędziłbym na poszukiwaniu kontrahentów w katalogach firm.

  • Tomasz Watras
  • Członek Zarządu, Stowarzyszenie Jakości Systemów Informatycznych

Powiedz nam, czego szukasz,
a firmy same złożą Ci oferty – za darmo i bez zobowiązań.

Chcę otrzymać oferty firm »