przekrój nowoczesnych profili okiennych: profil drewniany i plastikowy - w 2021

Okna pasywne – co to znaczy? Jakie okna energooszczędne wybrać?

Okna pasywne – co to znaczy? Jakie okna energooszczędne wybrać?

W przypadku okien pasywnych deklarowany współczynnik przenikania ciepła Uw wynosi poniżej 0,8 W/m2K. Ważnym wskaźnikiem jest też klasa przepuszczalności powietrza. Okno pasywne z montażem warstwowym (tzw. ciepłym montażem) i pakietem trzyszybowym sprawi, że stolarka okienna w domu energooszczędnym nie będzie słabym punktem. Jak wybrać okna pasywne? Na jakie parametry okna zwrócić uwagę?

author box img

Jacek Krajl

Opublikowano: 17 grudnia 2020 17.12.2020 Czas lektury: 4min

Osoby decydujące się na budowę domu energooszczędnego czy pasywnego, muszą trzymać się określonych reguł. Inaczej inwestycja nie przyniesie zamierzonych efektów.

Bardzo ważnym etapem jest wybór okien – okna mogą z powodzeniem zatrzymać ciepło w domu, ale również wypuścić je na zewnątrz. Przed zakupem sprawdź, jakie są podstawowe standardy okien dla domów energooszczędnych.

Okna - gdzie kupić?

Poniżej przedstawiamy ranking 13 961 Sprzedawców Okien najlepszych w 2022 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Wszystkie miasta i firmy

Okna pasywne – najważniejsze parametry

Wybierając okna energooszczędne do domu pasywnego, należy zwrócić szczególną uwagę na następujące parametry:

 • klasa przepuszczalności powietrza,
 • Uw – współczynnik przenikania ciepła,
 • szyby.

Klasa przepuszczalności powietrza w oknie pasywnym

 • Klasa przepuszczalności powietrza jest czterostopniowa. Im wyższa, tym lepsze okno.
 • Klasy przepuszczalności w oknach wyznaczane są przez współczynnik infiltracji, który określa, ile powietrza przeniknie przez metrową szczelinę w ciągu jednej godziny przy założeniu, że różnica ciśnień wynosi 1 daPa/m3.
 • Wartość współczynnika powinna wynosić maksymalnie 0,3 m3/(m·h·daPa2/3).

Współczynnik przenikania ciepła okna pasywnego

 • Okna tej samej klasy mogą różnić się współczynnikiem Uw. Określa on, ile ciepła ucieka przez nasze okno. Dlatego im mniejsza jego wartość, tym lepiej.
 • Współczynnik przenikania Uf (samej ramy) dla okien energooszczędnych wynosi zaledwie 1,0 W/m2K, natomiast Ug (szyby) – 0,5 W/m2K.
 • Dla okien energooszczędnych podwyższony jest także współczynnik g, mówiący o energii słonecznej, wpadającej do mieszkania przez nasze okna. Na rynku są już dostępne okna o współczynniku wynoszącym 60%. Standardowo wynosi on około 35%, natomiast dla domów pasywnych – 50%.

Liczba szyb w oknie pasywnym

okna pasywne to okna trzyszybowe
 • W domach energooszczędnych wstawia się jedynie okna 3-szybowe. Są one szczelniejsze i skuteczniej zatrzymują ciepło w domu. Dodatkowo lepiej izolują dom od dźwięków z zewnątrz.
 • Przestrzenie między oknami powinny być wypełnione gazem szlachetnym – argonem, kryptonem lub ksenonem.

Jak sprawdzić, czy okna są energooszczędne?

Jeżeli już upewniłeś się, że okna mają odpowiedni współczynnik ciepła i najwyższą klasę szczelności, poproś o wyniki przeprowadzonych badań.

Zgodnie z obowiązującymi normami, badania okien są konieczne, a producenci mają obowiązek podawania współczynnika termoizolacyjności dla każdego obrotu. Informacje o tych parametrach znajdują się na etykiecie, w umowie lub specyfikacji technicznej. Więcej na ten temat powiedział nam specjalista z branży okiennej, Pan Arkadiusz Biłocha z firmy Profi Partner:

„Współczynniki dla każdego okna wyliczane są przez producentów. Wszystkie dane zapisane są w specyfikacji. Podane są tam informacje o wymiarze okna, jego ciężarze, budowie – z ilu skrzydeł się składa, oraz wartości współczynników przenikalności ciepła dla samej szyby i współczynników przenikalności ciepła dla całego okna.

Oprócz tego w specyfikacji zamieszcza się rysunek okna. Uwzględnia się również, czy w oknie jest ciepła ramka. Jest to element znajdujący się wewnątrz szyby, biegnący po jej obwodzie. Obwódka ta jest aluminiowa albo tworzywowa. Tworzywowa nazywana jest ciepłą ramką, bo ma mniejszy współczynnik przenikalności, czyli jest cieplejsza.”

Czytaj też: Regulacja okien PCV

Jak rozmieścić okna pasywne w domu?

Energooszczędność zależy także od tego, jak rozmieścisz okna w domu. Mówiąc krótko, elewacje południowe są dość dobrze ogrzewane energią słoneczną, z kolei elewacje północne – najsłabiej. Dlatego na ścianach południowych czy wschodnich można z powodzeniem wstawić większe przeszklenia. Od strony północnej lepsze będą małe okna.

Warto także zainwestować w odpowiednie akcesoria do okien, które latem uchronią wnętrza przed zbytnim nagrzewaniem się. Są to markizy, żaluzje czy rolety. Wybór takich osłon jest bardzo duży, zróżnicowany cenowo i kolorystycznie.

Jeżeli nie budujesz domu od podstaw, ale chciałbyś nieco zmienić swój budynek, by zaoszczędzić na ogrzewaniu, zastanów się nad termomodernizacją. Polega ona nie tylko na wymianie okien, ale też na ociepleniu ścian i remoncie dachu. Tylko wtedy uzyskasz pewność, że inwestycja w okna zwróci się po 8 lub 9 latach.

Jak oceniasz ten poradnik?

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Dziękujemy za Twoją opinię!
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco