Okna do domu energooszczędnego i pasywnego - Oferteo.pl

Okna do domu energooszczędnego i pasywnego

Katarzyna Kowalczyk, 22 Maja 2016

Osoby decydujące się na budowę domu energooszczędnego czy pasywnego, muszą trzymać się określonych reguł. Inaczej inwestycja nie przyniesie zamierzonych efektów. Okna grają przy tym niemałą rolę – mogą z powodzeniem zatrzymać ciepło w domu, ale również wypuścić je na zewnątrz. Przed zakupem sprawdź, jakie są podstawowe standardy okien dla domów energooszczędnych.

Jeśli chciałbyś otrzymać konkretne oferty na zakup i montaż okien, wypełnij ten formularz.

Okna do domu energooszczędnego i pasywnego

Parametry okien energooszczędnych

Wybierając okna do domu pasywnego, należy zwrócić szczególną uwagę na następujące parametry:

  • klasa przepuszczalności powietrza,
  • Uw – współczynnik przenikania ciepła,
  • szyby.

Przyjrzyjmy się im nieco bliżej.

Klasa przepuszczalności powietrza jest czterostopniowa. Im wyższa, tym lepsze okno. Klasy wyznaczane są przez współczynnik infiltracji, który określa, ile powietrza przeniknie przez metrową szczelinę w ciągu jednej godziny przy założeniu, że różnica ciśnień wynosi 1 daPa/m3. Wartość współczynnika powinna wynosić maksymalnie 0,3 m3/(m·h·daPa2/3).

Okna tej samej klasy mogą różnić się współczynnikiem Uw. Określa on, ile ciepła ucieka przez nasze okno. Dlatego im mniejsza jego wartość, tym lepiej. Współczynnik przenikania Uf (samej ramy) dla okien energooszczędnych wynosi zaledwie 1,0 W/m2K, natomiast Ug (szyby) - 0,5 W/m2K.

Dla okien energooszczędnych podwyższony jest także współczynnik g, mówiący o energii słonecznej, wpadającej do mieszkania przez nasze okna. Na rynku są już dostępne okna o współczynniku wynoszącym 60%. Standardowo wynosi on około 35%, natomiast dla domów pasywnych – 50%.

W domach energooszczędnych wstawia się jedynie okna 3-szybowe. Są one szczelniejsze i skuteczniej zatrzymują ciepło w domu. Dodatkowo lepiej odizolują dom od dźwięków z zewnątrz. Przestrzenie między oknami powinny być wypełnione gazem szlachetnym - argonem, kryptonem lub ksenonem.

Jak sprawdzić, czy okna są energooszczędne?

Jeżeli już upewniliśmy się, że okna mają odpowiedni współczynnik ciepła i najwyższą klasę szczelności, poprośmy o wyniki przeprowadzonych badań. Zgodnie z obowiązującymi normami, badania okien są konieczne, a producenci mają obowiązek podawania współczynnika termoizolacyjności dla każdego obrotu. Informacje o tych parametrach znajdują się na etykiecie, w umowie lub specyfikacji technicznej.


Arkadiusz Biłocha -

Współczynniki dla każdego okna wyliczane są przez producentów. Wszystkie dane zapisane są w specyfikacji. Podane są tam informacje o wymiarze okna, jego ciężarze, budowie – z ilu skrzydeł się składa, oraz wartości współczynników przenikalności ciepła dla samej szyby i współczynników przenikalności ciepła dla całego okna.

Oprócz tego w specyfikacji zamieszcza się rysunek okna. Uwzględnia się również, czy w oknie jest ciepła ramka. Jest to element znajdujący się wewnątrz szyby, biegnący po jej obwodzie. Obwódka ta jest aluminiowa albo tworzywowa. Tworzywowa nazywana jest ciepłą ramką, bo ma mniejszy współczynnik przenikalności, czyli jest cieplejsza.


Jak rozmieścić okna w domu?

Energooszczędność zależy także od tego, jak rozmieścimy okna w domu. Mówiąc krótko, elewacje południowe są dość dobrze ogrzewane energią słoneczną, z kolei elewacje północne – najsłabiej. Dlatego na ścianach południowych czy wschodnich możemy z powodzeniem wstawić większe przeszklenia. Od strony północnej lepsze będą małe okna.

Warto także zainwestować w odpowiednie akcesoria do okien, które latem uchronią wnętrza przed zbytnim nagrzewaniem się. Są to markizy, żaluzje czy rolety. Wybór takich osłon jest bardzo duży, zróżnicowany cenowo i kolorystycznie.

Jeżeli nie budujemy domu od podstaw, ale chcielibyśmy nieco zmienić nasz budynek, by zaoszczędzić na ogrzewaniu, zastanówmy się nad termomodernizacją. Polega ona nie tylko na wymianie okien, ale też na ociepleniu ścian i remoncie dachu. Tylko wtedy uzyskamy pewność, że inwestycja w okna zwróci się po 8 lub 9 latach.

Podsumowanie

Teraz już wiesz, jak sprawdzić czy okna sa energooszczędne i jak jak rozmieścić je w planie domu. W następnej części poradnika poznasz najlepsze strategie doboru okien do poddasza, parteru domu i łazienki. Jak się okazuje, bez odpowiedniej strategii mozesz narazić się na niechciane spojrzenia sąsiadów lub sprawić, że poddasze będzie ciemne i ponure.

Przejdź do kolejnej części poradnika:

7. Jakie okna na poddasze, parter i do łazienki? »

Tomasz Watras - Stowarzyszenie Jakości Systemów Informatycznych

 Dzięki Oferteo w ciągu kilku dni otrzymałem komplet ofert od różnych firm. Sprawdziłem opinie o nich i porównałem ceny za usługę. Oszczędziłem czas, który spędziłbym na poszukiwaniu kontrahentów w katalogach firm.

  • Tomasz Watras
  • Członek Zarządu, Stowarzyszenie Jakości Systemów Informatycznych

Powiedz nam, czego szukasz,
a firmy same złożą Ci oferty – za darmo i bez zobowiązań.

Chcę otrzymać oferty firm »