• »
 • Baza-wiedzy
 • »
 • Leasing – jak to działa? odpowiadamy na 8 kluczowych pytań

Leasing – jak to działa? Odpowiadamy na 8 kluczowych pytań

Katarzyna Kowalczyk, 17 Lipca 2016

Leasing to sprawdzony i łatwo dostępny sposób finansowania inwestycji dla małych i dużych firm. Co warto o nim wiedzieć, jakie warunki trzeba spełnić, by podpisać umowę i czy wymagany jest wkład własny? Odpowiedzi znajdziesz w tym artykule. Przedstawiamy poradnik przyszłego leasingobiorcy – wszystko, co powinieneś wiedzieć o leasingu.

Jeżeli chcesz porównać oferty na leasing, wypełnij ten formularz.

Laesing

Czym jest leasing?

Leasing jest formą umowy, na mocy której leasingodawca udziela leasingobiorcy prawa do użytkowania określonego przedmiotu przez ustalony czas i za odpowiednią kwotę.


Leasing to jeden ze sposobów finansowania środków trwałych dla firm prowadzących działalność na terenie naszego kraju. Leasingodawca nabywa, czy też kupuje określony i wskazany przez leasingobiorcę przedmiot, a następnie oddaje mu go w użytkowanie na ustalony czas, w trakcie którego użytkujący dokonuje opłat miesięcznych, kwartalnych lub sezonowych. Leasingodawca i leasingobiorca spisują odpowiednią umowę, z której wynika, z jakim rodzajem leasingu mamy do czynienia.


Raty leasingowe składają się z częsci kapitałowej i odsetkowej. Pierwsza określa wartość rzeczy branej w leasing, druga – jest wynagrodzeniem dla leasingodawcy. Wysokość rat leasingowych zależy od okresu finansowania przedmiotu oraz jego wartości. Stawki różnią się także w zależności od oferty firmy leasingowej.

Przedmiotem leasingu może być niemal każda rzecz - sprzęt komputerowy, oprogramowanie, samochód, lokal, firmowy ekspres do kawy czy linie produkcyjne. Mogą to być zatem dobra ruchome i nieruchome.

Leasing w liczbach - co najczęściej bierzemy w leasing?

Popularność leasingu stale rośnie. Świadczy o tym stały rozwój polskiej branży leasingowej – w I kwartale 2016 r. zanotowała ona wzrost o 23% w porównaniu z tym samym okresem poprzedniego roku. Ta tendencja utrzymuje się od 2009 r.

Leasing obok kredytu jest głównym sposobem finansowania inwestycji. Oczywiście mowa o środkach finansowych nie własnych, ale tych pozyskanych z zewnątrz. Polskie przedsiębiorstwa najczęściej finansują w ten sposób pojazdy, maszyny i urządzenia.

Najpopularniejszy jest więc leasing samochodów. Stanowią one ponad 1/3 wszystkich leasingowanych przedmiotów. Jeżeli dodamy do tego inne środki transportu, wynik wzrośnie do ok. 75%. Często brane w leasing są także urządzenia i maszyny – na przykład wózki widłowe, komputery czy linie technologiczne. Leasing nieruchomości stosuje się znacznie rzadziej, niemniej jednak w formie leasingu zwrotnego może okazać się ciekawym rozwiązaniem dla niektórych firm.

Laesing dla firm

Jaki jest najkrótszy okres finansowania?

Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Wszystko zależy od tego, na jaki leasing dla swojej firmy się zdecydujesz - finansowy czy operacyjny. W pierwszym przypadku jako leasingobiorca od początku stajesz się właścicielem przedmiotu i wraz z pierwszą ratą leasingową spłacasz cały podatek VAT. Z kolei w leasingu operacyjnym właścicielem przedmiotu jest firma leasingowa, a podatek spłacany jest systematycznie z kolejnymi ratami.

Minimalny okres finansowania nie zawsze jest z góry określony. W leasingu finansowym można korzystać z przedmiotu krótko, np. rok. Czas spłaty zależy od ofert firm leasingowych oraz środków, które brane są w leasing.

W przypadku leasingu operacyjnego okres finansowana wynosi co najmniej 40% okresu amortyzacji (amortyzacja to suma odpisywana w koszty przy rozliczeniu podatkowym za ustalony czas użytkowania przedmiotu). Jeżeli przykładowo samochód jest amortyzowany przez 6 lat, to najkrótszy możliwy okres wyniesie ok. 2,5 roku. Firmy leasingowe w przypadku leasingu samochodu proponują minimalny czas spłaty - 2 lata.

Czy muszę mieć wkład własny?

Wkład własny nie zawsze jest konieczny. Żeby uniknąć opłaty wstępnej, firma musi spełnić 2 warunki: mieć już kilkuletnie doświadczenie na rynku oraz osiągać dobre wyniki finansowe. Nie jest to jednak regułą. Wiele zależy od firmy udzielającej leasingu i stawianych przez nią w tej kwestii wymagań. Wkład własny maksymalnie może wynieść 45%. Ponownie zależy to od przedmiotu branego w leasing i oferty określonej firmy. Warto pamiętać o tym, że im większa inwestycja początkowa, tym mniejsze raty leasingowe i odwrotnie.


Robert Makos - TOP-leasing24

Nie ma jednoznacznie wyznaczonych warunków, które firma musi spełnić, by otrzymać leasing. Wszystko zależy od tego, jaki rodzaj leasingu interesuje przedsiębiorcę. Przykładowo firmy leasingowe mają w ofercie leasing dla startupów - wtedy wystarczy, że przedsiębiorstwo działa jeden dzień, a jego wkład własny wyniesie 10 - 20%. By firma otrzymała leasing bez wkładu własnego, musi działać co najmniej 3 miesiące.


Czy leasing się opłaca?

Leasing jest dobrym rozwiązaniem zarówno dla młodych, jak i dłużej działających firm. Jest alternatywą dla kredytu. Leasingobiorca może liczyć na krótszą i łatwiejszą procedurę, mniejszy wkład własny czy możliwość negocjacji z leasingodawcą. Pobierana prowizja dla firmy leasingowej może okazać się niższa, niż w przypadku opłat dla banku udzielającego kredytu

Firmy leasingowe mogą zaoferować swoim klientom korzystne warunki. Dlaczego? Z racji rodzaju prowadzonej działalności oraz kupowania przedmiotów w dużych ilościach, otrzymują rabaty. Takim przypadkiem będą np. samochody.

Leasing jest więc opłacalny. Co więcej, jest dostępny dla większości przedsiębiorstw, ponieważ wymagania wobec nich nie są tak surowe, jak w przypadku kredytu. Oferty na leasing od sprawdzonych i polecanych firm porównasz niezobowiązująco, wypełniając ten prosty formularz: Porównaj oferty firm leasingowych.

Co się stanie, jeżeli raty leasingowe nie będą spłacane terminowo?

Jeżeli nie spłacimy rat w terminie, będziemy musieli oddać przedmiot wzięty w leasing i wyrównać jego koszty. Dokładne zasady postępowania zależą od leasingowanego przedmiotu i regulaminu firm leasingowych.


Robert Makos - TOP-leasing24

Po dwóch niespłaconych ratach firma leasingowa wypowiada umowę, co wiąże się z dodatkową opłatą windykacyjną. Zabiera także sprzęt, czyli przedmiot leasingu. Jeżeli klient - leasingobiorca - nie chce bądź nie może dojść do jakiegoś porozumienia z leasingodawcą, to firma leasingowa sprzedaje ten przedmiot. Kwotę, która jest różnicą między tym, co pozostało do spłacenia, a ceną, za jaką został sprzedany przedmiot, musi zapłacić klient


Jak wybrać dobrą firmę leasingową?

Przy porównywaniu ofert dobrze jest wziąć pod uwagę wkład własny i wysokość raty. Poza tym warto sprawdzić firmę leasingową. Można to zrobić, prosząc o zaświadczenia o braku zaległości w zobowiązaniach podatkowych czy terminowym opłacaniu składek. To ważne, ponieważ właśnie firma leasingowa przez cały okres finansowania pozostaje właścicielem przedmiotu. Lepiej zebrać najważniejsze informacje, niż w przyszłości zostać niemile zaskoczonym.

Jakie korzyści niesie leasing?

Leasing jest powszechnym sposobem finansowania wykorzystywanym przez firmy. Jest łatwo dostępny, dlatego mogą sobie na niego pozwolić małe, jak i duże przedsiębiorstwa.

Zalety leasingu:

 • niewielki lub nawet zerowy wkład własny,
 • ograniczone formalności przy zawieraniu umowy,
 • krótka procedura,
 • nieduże wymagania względem leasingobiorcy,
 • niewielkie prowizje,
 • nieduże wymagania względem leasingobiorcy,
 • niewielkie prowizje,
 • możliwość wzięcia niemal każdego dobra trwałego w leasing,
 • różne formy leasingu zapewniają inne warunki, dzięki czemu łatwiej dopasować najlepsze rozwiązanie,
 • możliwość negocjacji warunków,
 • opłata za przedmiot rozłożona w czasie,
 • możliwość wykupu przedmiotu po zakończeniu trwania umowy,
 • opłaty związane z użytkowaniem przedmiotu, opłata inicjalna i raty leasingowe wliczane w koszty przychodu,
 • w przypadku leasingu samochodu – możliwość dwukrotnego odliczenia podatku VAT,
 • w przypadku leasingu pracowniczego – łatwe pozyskanie wykwalifikowanych specjalistów dla swojej firmy.

Wady leasingu:

 • w przypadku leasingu operacyjnego leasingobiorca nie jest właścicielem przedmiotu,
 • w sytuacji utraty lub zniszczenia przedmiotu leasingu, wszystkie raty uwzględnione w umowie nadal muszą zostać spłacone,
 • w momencie bankructwa firmy leasingowej, ma ona prawo zabrać leasingowany przez ciebie przedmiot,
 • nieterminowe spłacanie rat może skutkować natychmiastowym zerwaniem umowy.

Nic dziwnego, że przedsiębiorcy cenią sobie leasing – zyskują możliwość rozłożenia w czasie kosztów związanych z zakupem przedmiotu bądź też łatwo zdobywają potrzebne im urządzenie na wyznaczony okres. Jak do każdej umowy, przedsiębiorca musi skompletować odpowiednie dokumenty, jest ich jednak mniej, niż w przypadku pozyskania innych źródeł finansowania. Poza tym przy wysokim wkładzie własnym, można liczyć na uproszczoną procedurę, co jeszcze bardziej ułatwi i przyspieszy cały proces.

Każdy rodzaj leasingu ma swoje wady i zalety. Dzięki tej różnorodności przedsiębiorcy mogą lepiej dopasować do swoich potrzeb warunki umowy. W następnym artykule sprawdzimy, jakie są dostępne rodzaje leasingów i czym się od siebie różnią.

Przejdź do kolejnej części poradnika:

2. Leasing finansowy czy operacyjny? Porównaj ich wady i zalet »

Tomasz Watras - Stowarzyszenie Jakości Systemów Informatycznych

 Dzięki Oferteo w ciągu kilku dni otrzymałem komplet ofert od różnych firm. Sprawdziłem opinie o nich i porównałem ceny za usługę. Oszczędziłem czas, który spędziłbym na poszukiwaniu kontrahentów w katalogach firm.

 • Tomasz Watras
 • Członek Zarządu, Stowarzyszenie Jakości Systemów Informatycznych

Powiedz nam, czego szukasz,
a firmy same złożą Ci oferty – za darmo i bez zobowiązań.

Chcę otrzymać oferty firm »